3D komunikátor Nokia

3D komunikátor Nokia | foto: Nokia, World intellectual property organization

Nokia možná chystá 3D komunikátor se dvěma displeji

  • 7
Společnost Nokia podala patentovou přihlášku na velmi neobvyklý komunikátor se dvěma displeji. Jeden z nich má vytvářet 3D obraz a druhý za pomoci kamer celou iluzi dokreslí. Nápad je to zajímavý, otázkou je, jestli se vůbec objeví v praxi.

Kdo nebude mít v brzké době mobilní telefon s displejem schopným 3D zobrazení, snad jakoby v mobilním byznysu nic neznamenal. Finská Nokia si to uvědomuje a možná myslí o krok dále. Její systém "autostereoskopického vykreslování a zobrazovacího zařízení", který si chce patentovat, totiž vylepší vnímání 3D obrazu a zároveň umožní uživateli s objekty manipulovat. 3D objekty se tak mohou stát součástí uživatelského prostředí.

Princip fungování je vcelku jednoduchý. Rozevírací komunikátor s konstrukcí podobnou legendární řadě zakončené modelem E90 má namísto klávesnice druhý displej. První displej na obvyklém místě umí zobrazovat prostorové 3D. Druhý displej (s klasickým 2D zobrazením) na spodní části pak zobrazuje třeba prvky uživatelského prostředí, a také dokresluje iluzi 3D zobrazení. Objekty zobrazované "v prostoru" prvním displejem sem totiž "vrhají stín".

Aby byla iluze dokonalá, kamera (nebo spíše kamery) sleduje pohyb očí uživatele a také pohyb prstu. Podle očí se určuje ideální způsob zobrazení scény na 3D displeji a následné vykreslování stínu na druhém. Sledování prstů pak umožňuje uživateli manipulovat se zobrazenými 3D objekty. Ty se tak mohou stát aktivní součástí uživatelského prostředí.

3D komunikátor Nokia

Koncept je to velmi zajímavý, otázkou je, nakolik je v praxi použitelný a zda by byl přínosný. Samotná 3D technologie totiž mezi uživateli zatím příliš nadšení nebudí a její rozšiřování je především výsledkem důsledných marketingových kampaní výrobců. Původně především výrobců televizí, dnes už i další spotřební elektroniky.

Na druhou stranu právě mobily by mohly být jakýmsi hnacím motorem rozvoje 3D zobrazovacích technologií. Na rozdíl od televizí je totiž téměř jisté, že obraz bude sledovat pouze jedna osoba, a tak lze použít technologie, které nepotřebují speciální 3D brýle. Výhodou mobilů je také oproti ostatní elektronice vysoká hustota zobrazovacích bodů na centimetr čtverečný. To může pomoci vytvořit dokonalejší iluzi trojrozměrného zobrazení.

O použití vynálezu v praxi není nic známo. Patentová přihláška byla podána už v říjnu roku 2009, zveřejněna byla teprve minulý měsíc. Za tu dobu se toho v Nokii hodně změnilo, takže původní plány s patentem mohou být už několikrát přehodnoceny.


Témata: Nokia, Nokia