Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vyzkoušeli jsme obry Nokia Lumia 1520 a 1320 s vylepšenými Windows

Oba kříženci tabletu a mobilu zaujmou především displejem. Inovovaný operační systém Windows Phone navíc překvapí tím, že si i na obří úhlopříčce nemusí k ovladatelnosti pomáhat různými triky.
Nokia Lumia 1520

Nokia Lumia 1520 | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

S modely Lumia 1520 a 1320 vstupuje Nokia do nové éry. Její přístroje konečně nebudou za konkurencí zaostávat ani papírově, protože prakticky už některé Lumie se slabším hardwarem dovedly mnohem vybavenějším soupeřům zatopit. Je možná škoda, že do této éry Nokia vstupuje právě s přerostlým smartphonem, který přinejmenším v našich končinách zatím osloví jen velmi úzkou skupinu uživatelů.

Lumia 1520 je nejen tím nejlepším, co zatím Nokia technicky předvedla, ale zároveň v mnohém překonává soupeře jako Samsung Galaxy Note 3, Sony Xperia Z Ultra nebo nové HTC One max. Čím? Například opravdu skvělým Full HD (1 920 × 1 080 pixelů) displejem. Ano, ten mají soupeři také, ale čitelnost displeje Lumie na slunci je bezkonkurenční a v barevném podání ji překonává snad jen HTC.

U systému Windows Phone je vlastně v tomto případě až škoda, že jeho jednoduchá a účelná grafika nedá kvalitám displeje na první pohled tak vyniknout. To dokládá i přímé srovnání s levnějším modelem Lumia 1320, který má na stejné šestipalcové úhlopříčce HD rozlišení (1 280 × 720 pixelů), ale na úvodní obrazovce velký rozdíl v rozlišení nepoznáme. Ale v aplikacích už je rozdíl přece jen vidět.

Další oblastí, kde má Nokia navrch, je bezdrátové dobíjení, které se tentokrát konečně podařilo zabudovat do relativně tenkého těla smartphonu. Soupeři naproti tomu lákají na jiné výhody – HTC na čtečku otisků prstů, Sony na voděodolnost a Samsung na chytré dotykové pero, a tedy snadnější ovládání.

A právě v oblasti ovládání toho Nokia se svými kříženci na první pohled moc nabídnout nemůže. U Windows Phone 8 GDR3, v případě Nokie ještě s updatem Black, je totiž změn jen velmi málo. Tou hlavní je třetí sloupec středně velkých dlaždic na úvodní obrazovce (dalšími pak notifikace na zhasnutém displeji a možnost zavírání spuštěných aplikací v multi-taskingu).

Tuto novinku si budou moci užít i majitelé dalších budoucích WP8 přístrojů. Microsoft tu však zvolil velmi hloupou hranici, kterou je pět palců. Přístroje s menším displejem budou moci mít na displeji jen dva sloupce středních dlaždic, přístroje s pětipalcovými a většími displeji pak budou mít tři sloupce. Naprosto nechápeme, proč si to nemůže uživatel někde v menu nastavit sám.

Na obřích displejích je místa dost a i když nejmenší dlaždice jsou pak menší než na současných 4,5 palcových displejích Lumií, stále se do nich trefuje dobře. A komu přijdou malé, jednoduše si na hlavní obrazovku naskládá třeba jen střední a největší dlaždice. Výhodou sloupce navíc je fakt, že u Lumie 1520 i 1320 se teď vejde prakticky vše, co potřebujete, jen na jednu obrazovku. O tom se může androidím modelům jen zdát.

U phabletů se často hovoří o ovladatelnosti jednou rukou. Nokia a Microsoft tu neudělali v podstatě nic nadstandardního oproti stávajícím přístrojům s Windows Phone 8. Výhodou systému ovšem je, že nevyžaduje interakci uživatele v horních částech displeje, takže jednou rukou se dají základní úkony zvládnout. I tak je ovšem ovládání oběma rukama samozřejmě snazší, už kvůli rozměrům přístrojů a jejich držení v dlani.

Je škoda, že Nokia nedodává k telefonu žádné dotykové pero, ale na druhou stranu zatím vlastně neexistují aplikace, které by dokázaly pero nějak zvlášť využít. Ale to platí i pro mnohé jiné phablety. Nicméně konkurence umí například spouštět na displeji dvě aplikace najednou, otevřít jinou aplikaci v okně přes tu první a podobně. To u mobilních Windows prostě nejde.

Oba nové modely se mohou opět pochlubit rychlým fungováním a bezproblémovými reakcemi na uživatelské pokyny. Rozdíl ve výkonu hardwaru tu na první pohled není znát. To, že je Lumia 1520 podstatně výkonnější díky zabudování čtyřjádrového procesoru Snapdragon 800, bude znát až v některých aplikacích.

U 1520 jsme to poznali především u PureView fotoaparátu s optickou stabilizací obrazu. Aplikace Nokia Camera spojuje funkce dosavadní dvojice Smart Cam a Pro Cam, schopnostmi fotoaparát odpovídá špičkové Lumii 1020. Rozlišení tu sice kleslo na 20 megapixelů, avšak metoda oversamplingu i digitálního zoomu za použití přepočtu pixelů tu zůstávají. A ano, ačkoli musí Lumia 1520 zpracovávat jen polovinu pixelů oproti 1020, rozdíl ve schopnostech hardwaru je opravdu znát.

Zatímco u 1020 musíme po pořízení snímku čekat zhruba tři až čtyři sekundy, než foťák vše přepočítá a uloží, u 1520 je prodleva mnohem kratší. U zkoušených prototypů to bylo určitě méně než jedna sekunda, takže focení je konečně rychlé a snímky lze sekat v rychlém sledu za sebou. Ani u levnějšího modelu 1320 nebude s rychlostí focení problém, ale to je dáno zabudováním podstatně obyčejnějšího pětimegapixelového foťáku. Kvalitu snímků jsme zatím ani u jednoho z kousků zhodnotit nemohli. Každopádně to vypadá, že fotoaparát bude další velkou konkurenční výhodou Lumie 1520.

Co se týče velikosti a konstrukce, Lumia 1520 i levnější 1320 zapadají kamsi mezi konkurenční Samsung a Sony. Na pohled je Lumia 1520 příjemně tenká. Navíc přináší známý polykarbonátový design starších modelů, ovšem s trochu jinak zaoblenými přechody hran, což telefonu dodává jistý punc originality. V ruce jsou oba kousky opravdu velké, ale stále ještě se v dlani dají vcelku rozumně držet.

Levnější typ je mírně větší, ale rozdíly uživatel moc nepocítí. Oba telefony působí pevným dojmem. Dražší typ 1520 má unibody design (nechybí mu však slot na karty microSD) a bude k dostání v lesklé červené a třech matných provedeních – bílé, žluté a černé. Matné barvy jsou praktičtější, nejsou na nich vidět otisky prstů, zato na displeji jich je vždy doslova hromada. Méně viditelné jsou paradoxně u levnějšího kousku, který je celkově decentnějším modelem.

Oba phablety mají hmotnost přes 200 gramů (u 1520 je to 209 gramů a u 1320 pak 220 gramů), v ruce však nepůsobí nijak přehnaně těžce. Ostatně, konkurenti jsou na tom s hmotností podobně, výjimkou je jen Note 3.

Prodej nového topmodelu od Nokie začne i na našem trhu ještě do konce letošního roku. Podle neoficiálních informací by prodej měl odstartovat ještě do konce listopadu. Cenu bohužel zatím neznáme. Určitě však bude vysoká, tipujeme minimálně 18 tisíc korun.

Levnější typ se na trh chystá až po přelomu roku. Cena bude přitom zhruba poloviční, možná ještě nižší. A pokud netrváte na špičkovém fotoaparátu a bezdrátovém dobíjení, nabídne v praxi v podstatě totéž.

  • Nejčtenější

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

4. května 2024  7:02

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové...

Továrny na iPhony zejí prázdnotou, Apple z nich utekl

7. května 2024

Čínské továrny Foxconnu, kde se ještě donedávna vyráběly iPhony, nyní připomínají „města duchů“....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tento levný tarif T-Mobilu nemá díky ceně na českém trhu konkurenci

8. května 2024

U T-Mobilu jde již o jakousi tradici, že s příchodem nového měsíce obmění svou akviziční nabídku....

Nový vědecký objev zdvojnásobí životnost baterií. Klíč je v nabíjení

4. května 2024

Premium Nový způsob nabíjení lithium-iontových baterií může podle studie německých vědců zdvojnásobit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence na nových smartphonech od Huaweie svléká lidi

5. května 2024  7:02

Na poli smartphonů je současným trendem implementace umělé inteligence. Ta nabízí stále širší...

Cenově výhodný Pixel 8a má dobrou výbavu. Hned ho koupíte i v Česku

8. května 2024  7:02

Google představil svůj nový smartphone Pixel 8a. Je to pokračovatel výhodné série smartphonů, u...

Tento levný tarif T-Mobilu nemá díky ceně na českém trhu konkurenci

8. května 2024

U T-Mobilu jde již o jakousi tradici, že s příchodem nového měsíce obmění svou akviziční nabídku....

Google spouští v Česku svůj obchod. Oficiálně tu začal prodávat Pixely

7. května 2024

S představením nového smartphonu Google Pixel 8a přichází pro české zákazníky ještě mnohem...

Sony nekončí. Nový smartphone však bude podobný všem ostatním

7. května 2024  7:02

Sony přes nízké prodeje se smartphony nekončí a chystá novinku, které bychom se měli dočkat v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...