Hodinky Withings Activité klamou tělem.

Hodinky Withings Activité klamou tělem. | foto: withings.com

Nokia bude mít chytré hodinky. Koupila si na ně celou firmu

  • 15
Někdejší jednička světa mobilních telefonů se pomalu vrací do hry. Nokia před časem uvedla tablet, připravuje smartphony a chce se prosadit i na trhu s nositelnou technikou a zdravotními pomůckami. Pomoci jí má akvizice společnosti Withings.

Francouzskou společnost Withings se chystá Nokia koupit za 170 milionů eur, tedy asi 4,6 miliardy korun. Firma se po ukončení transakce stane divizí společnosti Nokia Technologies.

Firma Withings se do povědomí uživatelů dostala především hodinkami Activité. Ty na první pohled vypadají jako běžná analogová časomíra, ale umí se pomocí Bluetooth spojit se smartphonem, sledovat fyzickou aktivitu nositele a naměřená data podrobně analyzovat v doprovodné aplikaci v telefonu. Nejsou to tedy klasické chytré, ale spíše propojitelné hodinky (více zde).

Do portfolia Withings však patří i ryze zdravotní přístroje, jako jsou teploměry, chytré váhy nebo měřiče krevního tlaku (tonometry), které se rovněž umí spojit se smartphonem a přes příslušnou aplikaci prozradí o zdravotním stavu mnohem více než běžné přístroje.

Akvizicí tak Nokia získá zajímavé portfolio a posílí tím svoji pozici v segmentu takzvaného internetu věcí. Zájem Nokie o mladou společnost není úplně překvapivý, protože její prezident Rajeev Suri už před časem avizoval, že chytré zdravotní pomůcky jsou jedním ze strategických zájmů společnosti, jelikož je vnímají jako trh s obrovským potenciálem.

Chystanou transakci si pochvaloval také šéf Withings Cédric Hutchings a dodal, že cíle a vize jsou s Nokií v dokonalém souladu. Společně tak podle jeho slov chtějí nadále tvořit krásné produkty, které usnadňují každodenní život a pod křídly Nokie budou mít pro své další plány dostatečné zázemí silné společnosti.

Někdejší jednička segmentu z něj téměř vymizela

Nokia se vlastní výroby chytrých telefonů vzdala v roce 2014, kdy její mobilní divizi koupil Microsoft (více zde). Tím prakticky úplně ztratila vliv v tomto segmentu, následně však posílila v oblasti budování síťové infrastruktury, když loni v dubnu převzala společnost Alcatel-Lucent. Možnou daní za tuto transakci však byl prodej mapové aplikace Here, kterou za 2,5 miliardy eur (67,5 miliardy korun) odkoupilo seskupení německých automobilek Audi AG, BMW Group a Daimler (více zde).

Vlastními produkčními centry telefonů nebo tabletů tak firma nedisponuje a i tablet N1, který nesl i jméno kdysi nedostižné finské společnosti, vzešel z linek čínského Foxconnu.

V rámci letošního veletrhu MWC v Barceloně na sebe Nokia Technologies upozornila 360stupňovou kamerou OZO. Rozhodně však nejde o ledajaký kus spotřební elektroniky, nýbrž profesionální náčiní pro filmaře, čemuž odpovídá cenovka 60 tisíc dolarů, tedy bezmála 1,5 milionu korun (více zde).