Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nokia a Symbian vládnou smartphonům

aktualizováno 
Podle zveřejněné zprávy analytické společnosti Gartner se v první polovině letošního roku prodalo 64 milionů chytrých telefonů, tedy o 22 procent více než ve stejném období v předešlém roce. Zvýšení prodejů však bylo menší.

Nokia N78 - Nová Nokia N78 živě z Mobilního kongresu v Barceloně | foto: Mobil.iDNES.cz

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se celkově prodalo 32,2 milionu chytrých telefonů. To znamená nárůst o 15,7 procenta oproti stejnému období v loňském roce. Celkově smartphonům stále patří 11 procent mezi všemi prodanými mobily.

Nejvíce se chytré mobily prodávají v Severní Americe. Tomuto regionu patří podíl 25 procent z celosvětovém trhu. Severoamerický trh výrazně rostl, a to o 78,7 procenta. Regionu EMEA, do kterého se počítá Evropa, Střední východ a Afrika, patří 21 procent celosvětových prodejů. V Západní Evropě narostly prodeje smartphonů o 29,3 procenta.

Jediný trh, kde prodeje poklesly, je Asijsko-Pacifický včetně Japonska. Tento trh poklesl o 4,8 procenta. Přesto mu celosvětově patří 24 procent prodejů chytrých telefonů.

Nokia kraluje chytrým telefonům

Mezi výrobci smartphonů si prvenství ve druhém čtvrtletí s drtivou převahou drží Nokia. Ta prodala 15 297 900 chytrých mobilů a patří ji téměř polovina trhu - podíl 47,5 procenta. Prodeje Nokie však rostly pouze o 8,1 procenta. Stagnace je připisována slabé inovaci. Změnit by to měly připravované modely s dotykovým displejem.

Obrovský růst si připsala kanadská společnost RIM, výrobce komunikátorů BlackBerry. Růst o 126,4 procenta znamená 5 594 159 prodaných smartphonů ve druhém čtvrtletí letošního roku. RIM patří podíl na trhu 17,4 procenta. Ten by měl dále narůst s připravovanými komunikátory jiných koncepcí, než na jaké jsme byli od RIM doposud zvyklí.

Prodeje smartphonů 2Q 2008 - Podíly výrobců

Dvojnásobně narostly prodeje i tchajwanskému HTC. 1 330 825 prodaných smartphonů znamená nárůst o 119,6 procenta. HTC tak poskočilo ze sedmé pozice v prvním čtvrtletí na třetí ve druhém čtvrtletí. HTC patřil ve druhém čtvrtletí podíl na trhu 4.1 procenta. Do statistiky jsou započítány pouze produkty se značkou HTC a ne brandované telefony prodávané operátory.

Se shodným podílem na trhu jako HTC, ale pouze s 1 328 090 prodanými smartphony patří čtvrtá příčka japonskému Sharpu. Sharpu však poklesly prodeje o výrazných 41,6 procenta. Dalším výrobcem, který nabízí své produkty pouze na japonském trhu, je Fujitsu. Tomu patří 3,3 procenta celosvětového trhu. Fujitsu prodalo 1 071 490 smartphonů, což je nárůst o 22 procent.

Všichni ostatní výrobci prodali ve druhém čtvrtletí celkem 7 598 711 chytrých mobilů. To znamená nárůst o pouhých 1,7 procenta a podíl na celosvětovém trhu 23,6 procenta.

Za zmínku jistě stojí prodeje Apple. Tomu poklesly prodeje o 2,8 procenta oproti prvnímu čtvrtletí. Příčinou je vyprodávání první generace iPhonu a čekání na nástupce. Apple však celosvětovými prodeji zamává ve druhé polovině letošního roku. Novinka iPhone 3G se totiž začala prodávat až ve třetím čtvrtletí.

Symbian stagnuje

Podíl operačních systémů na trhu s chytrými mobily ukazuje stagnaci Symbianu. Symbian rostl zcela minimálně, pouze o 0,7 procenta. Jednou z příčin je pokles prodejů symbianových smartphonů na japonském trhu, který spadl o 26 procent. Mitsubishi, jeden z výrobců symbianových smartphonů pro japonský trh, dokonce skončilo s výrobou mobilních telefonů.

Symbianu ale stále patří více než polovina trhu s podílem 57,1 procenta, podíl však poklesl oproti stejnému období v minulém roce o 8,5 procenta. Všech symbianových smartphonů se prodalo 18 405 057.

Prodeje smartphonů 2Q 2008 - Podíly operačních systémů

Druhou příčku mezi operačními systémy obsadilo RIM s podílem 17,4 procenta. Jelikož operační systém BlackBerry nikdo jiný než RIM nevyrábí, je počet prodaných kusů a růst stejný jako ve statistice značek.

Microsoft si na třetí příčce polepšil o 20,6 procenta. Celkem se prodalo 3 873 622 smartphonů poháněných Microsoftem Windows Mobile. Podíl Microsoftu na celosvětovém trhu je 12 procent. Nejsilnějšími trhy Microsoftu je Severní Amerika a západní Evropa, které znamenají 74 procent všech prodejů smartphonů s operačním systémem Microsoft WM.

Další příčku obsadil Linux s 2 359 245 prodanými kusy, což znamená pokles o 16,2 procenta. Podíl Linuxu na celosvětovém trhu je 7,3 procenta. Pátý skončil Apple OS X s 892 503 prodanými iPhony a podílem 2,8 procenta. Přes výprodej první generace iPhonu narostly prodeje o 230,6 procenta, jelikož se první generace iPhonu v minulém roce začala prodávat až v samotném konci druhého čtvrtletí.

Šestou příčku obsadil Palm OS s podílem 2,3 procenta. Smartphonů s Palmem se prodalo 743 910 kusů, což je nárůst o 61 procenta. Chytrých telefonů s jinými operačními systémy se prodalo celosvětově celkem 352 679 kusů. To znamená podíl 1,1 procenta a minimální růst 0,9 procenta.

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Ten určitě neznáte. Toto je úplně první dotykový mobil v Evropě

Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1

Před dvaceti lety se na trh dostal jedinečný mobilní telefon. Alcatel One Touch Com byl jedním z prvních přístrojů s...

U těchto smartphonů ušetříte až polovinu ceny. I u špičkové Nokie

BlackBerry DTEK 50 ze všech úhlů

Trh se smartphony je dnes velmi konkurenční, a mnohé modely se proto vyprodávají s výraznou slevou. Platí to třeba pro...

Průkopník bezrámečkových smartphonů míří do Evropy. Ukáže se v září

Sharp Aquos S3

První bezrámečkový smartphone se představil v roce 2014 a vypadal skvěle, přitom byl Sharp Aquos Crystal levný...

Najdete na iDNES.cz