Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nokia a Symbian vládnou smartphonům

aktualizováno 
Podle zveřejněné zprávy analytické společnosti Gartner se v první polovině letošního roku prodalo 64 milionů chytrých telefonů, tedy o 22 procent více než ve stejném období v předešlém roce. Zvýšení prodejů však bylo menší.

Nokia N78 - Nová Nokia N78 živě z Mobilního kongresu v Barceloně | foto: Mobil

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se celkově prodalo 32,2 milionu chytrých telefonů. To znamená nárůst o 15,7 procenta oproti stejnému období v loňském roce. Celkově smartphonům stále patří 11 procent mezi všemi prodanými mobily.

Nejvíce se chytré mobily prodávají v Severní Americe. Tomuto regionu patří podíl 25 procent z celosvětovém trhu. Severoamerický trh výrazně rostl, a to o 78,7 procenta. Regionu EMEA, do kterého se počítá Evropa, Střední východ a Afrika, patří 21 procent celosvětových prodejů. V Západní Evropě narostly prodeje smartphonů o 29,3 procenta.

Jediný trh, kde prodeje poklesly, je Asijsko-Pacifický včetně Japonska. Tento trh poklesl o 4,8 procenta. Přesto mu celosvětově patří 24 procent prodejů chytrých telefonů.

Nokia kraluje chytrým telefonům

Mezi výrobci smartphonů si prvenství ve druhém čtvrtletí s drtivou převahou drží Nokia. Ta prodala 15 297 900 chytrých mobilů a patří ji téměř polovina trhu - podíl 47,5 procenta. Prodeje Nokie však rostly pouze o 8,1 procenta. Stagnace je připisována slabé inovaci. Změnit by to měly připravované modely s dotykovým displejem.

Obrovský růst si připsala kanadská společnost RIM, výrobce komunikátorů BlackBerry. Růst o 126,4 procenta znamená 5 594 159 prodaných smartphonů ve druhém čtvrtletí letošního roku. RIM patří podíl na trhu 17,4 procenta. Ten by měl dále narůst s připravovanými komunikátory jiných koncepcí, než na jaké jsme byli od RIM doposud zvyklí.

Prodeje smartphonů 2Q 2008 - Podíly výrobců

Dvojnásobně narostly prodeje i tchajwanskému HTC. 1 330 825 prodaných smartphonů znamená nárůst o 119,6 procenta. HTC tak poskočilo ze sedmé pozice v prvním čtvrtletí na třetí ve druhém čtvrtletí. HTC patřil ve druhém čtvrtletí podíl na trhu 4.1 procenta. Do statistiky jsou započítány pouze produkty se značkou HTC a ne brandované telefony prodávané operátory.

Se shodným podílem na trhu jako HTC, ale pouze s 1 328 090 prodanými smartphony patří čtvrtá příčka japonskému Sharpu. Sharpu však poklesly prodeje o výrazných 41,6 procenta. Dalším výrobcem, který nabízí své produkty pouze na japonském trhu, je Fujitsu. Tomu patří 3,3 procenta celosvětového trhu. Fujitsu prodalo 1 071 490 smartphonů, což je nárůst o 22 procent.

Všichni ostatní výrobci prodali ve druhém čtvrtletí celkem 7 598 711 chytrých mobilů. To znamená nárůst o pouhých 1,7 procenta a podíl na celosvětovém trhu 23,6 procenta.

Za zmínku jistě stojí prodeje Apple. Tomu poklesly prodeje o 2,8 procenta oproti prvnímu čtvrtletí. Příčinou je vyprodávání první generace iPhonu a čekání na nástupce. Apple však celosvětovými prodeji zamává ve druhé polovině letošního roku. Novinka iPhone 3G se totiž začala prodávat až ve třetím čtvrtletí.

Symbian stagnuje

Podíl operačních systémů na trhu s chytrými mobily ukazuje stagnaci Symbianu. Symbian rostl zcela minimálně, pouze o 0,7 procenta. Jednou z příčin je pokles prodejů symbianových smartphonů na japonském trhu, který spadl o 26 procent. Mitsubishi, jeden z výrobců symbianových smartphonů pro japonský trh, dokonce skončilo s výrobou mobilních telefonů.

Symbianu ale stále patří více než polovina trhu s podílem 57,1 procenta, podíl však poklesl oproti stejnému období v minulém roce o 8,5 procenta. Všech symbianových smartphonů se prodalo 18 405 057.

Prodeje smartphonů 2Q 2008 - Podíly operačních systémů

Druhou příčku mezi operačními systémy obsadilo RIM s podílem 17,4 procenta. Jelikož operační systém BlackBerry nikdo jiný než RIM nevyrábí, je počet prodaných kusů a růst stejný jako ve statistice značek.

Microsoft si na třetí příčce polepšil o 20,6 procenta. Celkem se prodalo 3 873 622 smartphonů poháněných Microsoftem Windows Mobile. Podíl Microsoftu na celosvětovém trhu je 12 procent. Nejsilnějšími trhy Microsoftu je Severní Amerika a západní Evropa, které znamenají 74 procent všech prodejů smartphonů s operačním systémem Microsoft WM.

Další příčku obsadil Linux s 2 359 245 prodanými kusy, což znamená pokles o 16,2 procenta. Podíl Linuxu na celosvětovém trhu je 7,3 procenta. Pátý skončil Apple OS X s 892 503 prodanými iPhony a podílem 2,8 procenta. Přes výprodej první generace iPhonu narostly prodeje o 230,6 procenta, jelikož se první generace iPhonu v minulém roce začala prodávat až v samotném konci druhého čtvrtletí.

Šestou příčku obsadil Palm OS s podílem 2,3 procenta. Smartphonů s Palmem se prodalo 743 910 kusů, což je nárůst o 61 procenta. Chytrých telefonů s jinými operačními systémy se prodalo celosvětově celkem 352 679 kusů. To znamená podíl 1,1 procenta a minimální růst 0,9 procenta.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Další z rubriky

Bojíte se smartphonů? Pak je tu jeden speciálně pro vás

Seniorské mobily Doro

Společnost Doro uvedla na český trh tři nové mobilní telefony určené tradičně pro méně zkušené uživatele. Mezi novinky...

Honor odlehčil svůj špičkový model. Bude téměř o polovinu levnější

Honor 9 Lite

Na český trh zavítá novinka v podobě modelu Honor 9 Lite, který bude, jak už název napovídá, odlehčenou variantou...

Tyto smartphony si budete kupovat na jaře. Zatím jsou tajné

Samsung Galaxy S9 a S9+

Na blížícím se veletrhu MWC v Barceloně se představí spousta mobilních novinek. A ty, které „nepřijedou“ do Barcelony,...

Takový normální porod
Takový normální porod

O porodu s časovým odstupem, nadhledem a snad i s vtipným podextem píše uživatelka eMimino.cz.

Najdete na iDNES.cz