Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nokia a Symbian stále vládnou smartphonům. Apple v USA předstihl Microsoft

aktualizováno 
Nokia si udržuje pozici lídra na trhu smartphonů. Mezi operačními systémy vede Symbian. Applu celosvětově patří třetí místo, a to přesto, že se jeho iPhone prodává pouze na čtyřech trzích.

Nokia N82 | foto: Nokia

Podle analytické agentury Canalys bylo v minulém roce prodáno 118 milionů smartphonů. To znamená nárůst o 60 procent oproti předchozímu roku. Naopak PDA bez vestavěného telefonního modulu jsou odsouzena k pomalému zániku, jelikož jejich prodeje klesly o 47 procent na tři miliony kusů. Smartphony jsou nejrychleji rostoucím segmentem technologického průmyslu, patří jim ale (pouze) 10 procent všech prodaných mobilů.

Nejvíce smartphonů a PDA se prodalo v asijsko-pacifickém regionu (47,9 milionů kusů), následovaného evropskými trhy s 45,9 miliony prodaných chytrých zařízení. Trh v Severní Americe roste rychle, prodalo se na něm o více než 10 milionů více přístrojů než v roce 2006. V Severní Americe se prodalo v roce 2007 20,9 milionu chytrých zařízení.

V minulém roce se největšímu zájmu zákazníků těšily smartphony s operačním systémem Symbian s podílem 67 procent. Operační systém od Microsoftu mělo ve svých útrobách 13 procent prodaných přístrojů. RIM se drží se svými BlackBerry jen mírně zpátky s podílem 10 procent.

Silný konec roku

Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku se v meziročním porovnání prodalo o 72 procent více chytrých zařízení. Podíl operačních systémů za čtvrté čtvrtletí minulého roku vede Symbian s 65 procenty, následován Microsoftem s 12 procenty, RIM s 11 procenty, Applem se sedmi procenty a Linuxem s pěti procenty.

Jasným lídrem mezi producenty smartphonů zůstává Nokia. V loňském roce prodala 60,5 milionů smartphonů a ve čtvrtém čtvrtletí byl její podíl na trhu 52,9 procenta. Meziročně ve čtvrtém čtvrtletí Nokia rostla v segmentu smartphonů o 69,2 procenta. Podíl však mírně poklesl z 53,8 procent.

Skvěle se ve čtvrtém čtvrtletí vedlo kanadské společnosti RIM, výrobci komunikátorů BlackBerry. Její prodeje vzrostly o 121,2 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí RIM prodal 4 046 860 přístrojů a na trhu chytrých zařízení mu patřil podíl 11,4 procenta.

Na třetím místě ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku se umístil Apple se svým iPhonem. Apple prodal 2 320 840 kusů iPhonu a patřil mu podíl 6,5 procenta. Stejný podíl na trhu měla i Motorola, která meziročně prodala o 57,3 procenta více přístrojů.

Ostatní výrobci měli ve čtvrtém čtvrtletí podíl 22,7 procent. Všichni zbylí výrobci prodali v období před Vánocemi 8 050 920 kusů chytrých zařízení a meziročně si polepšili o 28,6 procent.

Nejvíce v minulém roce překvapil nováček Apple, u něhož je nutné brát v potaz, že se iPhone prodává pouze na několika trzích a zatím je v prodeji pouze u smluvních operátorů.

Ve čtvrtém čtvrtletí patřilo v USA Applu 28 procent trhu za prvním RIM s 41 procenty trhu. Třetí skončil Palm s devíti procenty. Apple předhonil na tomto trhu všechny výrobce zařízení s operačním systémem od Microsoftu, kterým dohromady patřil podíl 21 procent.

V Evropě Apple tak úspěšný nebyl. iPhone se v Evropě začal prodávat až v průběhu čtvrtého čtvrtletí, a to pouze ve třech zemích. Apple obsadil pátou pozici za Nokií, RIM, HTC a Motorolou. Byl ale úspěšnější než zavedení výrobci, jako je Sony Ericsson, Samsung nebo Palm.

V Asii se Apple neprodává a stále zde vede Nokia. V minulém roce zde měla podíl více než 50 procent. Za ní se umístili japonští výrobci Sharp a Fujitsu. Motorola skončila až čtvrtá, jelikož prodej linuxových smartphonů klesl o 28 procent. A právě na Linux Motorola v Asii vsází.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Vlajkové lodi Androidu nejsou žádný velký hit. A trápí je problémy

Google Pixel 2 XL a Pixel 2

Googlu se zatím s jeho smartphony moc nedaří. První generace Pixelů příliš úspěšná nebyla a ta druhá to zatím zcela...

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Najdete na iDNES.cz