Nokia 9300i – mravenčími krůčky ke spokojenosti

  • 11
Nokia oprášila svůj malý komunikátor a přichází na trh s jeho nástupcem. Novinka se pochlubí Wi-Fi a několika malými vylepšeními. Má smysl uvažovat o jeho výměně? V čem je nový komunikátor horší než jeho předchůdce?

Nokia přináší na náš trh dalšího člena rodiny komunikátorů. Tyto přístroje vypadají jako miniaturní štíhlé notebooky křížené s mobilním telefonem. Z vrchu jako by z oka vypadly velkým mobilům starým několik sezón. Pokud je ovšem podélně otevřete, rozzáří se na vás praktický širokoúhlý displej a plnohodnotná klávesnice pro psaní delších dokumentů.

Malé tiskací "i" dává tušit, že jde o inovovanou verzi přístroje, který je již v prodeji. Nokia 9300 přišla na trh před rokem v těsném závěsu za velkým komunikátorem 9500. Oba přístroje měly v zásadě stejnou výbavu. Nokia 9300 byla menší, postrádala VGA fotoaparát a podporu Wi-Fi.

Pokračování malého bratra

Trh byl k velkému komunikátoru tvrdý. Jeho rozměry překročily hranici, kterou byli spotřebitelé ochotni tolerovat a souboj se svým menším sourozencem prohrál na celé čáře. Drtivá většina manažerů a mobilních profesionálů sáhla po Nokii 9300 a občas tiše zavzdychala nad absencí Wi-Fi. Nokia se proto rozhodla jejich prosby vyslyšet a inovovaná verze komunikátoru je tady. 

Nokia 9300i Nokia 9300 Nokia 9500
Nokia 9300i, její předchůdce a velký bratr 9500

Jak je dobrým zvykem u podobného omlazování telefonů, přichází model 9300i v trochu jiném barevném odstínu, aby bylo hned vidět, kdo jde s dobou. Tmavší šasi mu opravdu sluší a nový komunikátor s ním nabral na seriózním vzhledu. Testovaný vzorek se už pochlubil kompletně počeštěnou klávesnicí. Na přední straně navíc zmizel infraport, který se přesunul k systémovému konektoru. Komunikátor tak lze používat i při přenosu dat, což původní řešení u staršího modelu nedovolovalo.

Na stole nestojí stabilně

Další viditelné změny jsme už nenašli. Při pokusu o napsání prvního e-mailu se ovšem dostavil menší šok. Nový komunikátor nedrží zcela stabilně na podložce a když jej máte na stole, tak se při psaní na QWERTY klávesnici nepatrně viklá. Pravděpodobně se bude jednat o sériovou vadu, protože recenzenti ze serveru www.klubkomunikator.cz si na špatnou stabilitu testovaného přístroje stěžují také.

 

Se zavřeným komunikátorem lze provádět jen opravdu základní operace. Dají se psát textovky, vytáčet čísla nebo měnit profily. Při psaní se zavřeným přístrojem už lze použít automatický slovník T9. Například při obdržení nastavení ve formě binární SMS už ale požádá o otevření přístroje a přesune vaší práci dovnitř.

Kloub není stále chráněn žádnou západkou a při rozevírání klade plynulý odpor jen tuhost samotného pantu. Nokii 9300i lze stejně jako její předchůdkyni rozevřít až úplně naplacato. Novinka je ovšem lépe vyvážená a ani při naklopení k hranici 180 stupňů se sama nepřevrhne.

Nastavení Wi-Fi není pro začátečníky

Model 9500 jsem neměl příležitost testovat delší dobu, a tak jsem byl na kapesní internet přes Wi-Fi docela zvědav. Prvotní nastavení připojení zabralo nějaký ten čas. Aplikace Hotspot Finder elegantně zobrazí dostupné hotspoty, ale kromě přechodu k internetovému prohlížeči zde žádné detailní nastavení nenajdete.

 Nokia 9300i

Přístupové body se definují v Ovládacích panelech\ Připojení\ Nastavení internetu. Záložka Bezdrátová síť LAN jen zobrazuje dostupné sítě a v zásadě duplikuje funkci Hotspot Finderu. U definovaných přístupových bodů lze měnit priority a komunikátor pak v nastaveném pořadí zkouší jednotlivé sítě, dokud neobjeví první dostupnou.

Nokia 9300i

Kdo se těšil na bleskurychlý mobilní internet, má bohužel smůlu. Stejně jako u velkého komunikátoru je vykreslování stránek velmi pomalé. Se stopkami v rukou jsme ověřili, že načítání stránek není přes Wi-Fi (801.11g) s teoretickou rychlostí 11 Mbps ani o píď rychlejší než v případě GPRS/EDGE. Jediným vylepšením je signalizace přítomnosti EDGE na displeji.

Nokia 9300i

Prohlížeč je velmi pomalý

Vinu dáváme pomalému procesoru v komunikátoru, který vás občas poškádlí i při běžném pohybu v menu. Někteří recenzenti ovšem uvádějí, že je Nokia 9300i přeci jen o něco rychlejší než její předchůdkyně.

Nokia 9300i
Pro načtení celé stránky čekáme skoro minutu. (70 kB, úroveň signálu 40 %)

Plně integrovaný prohlížeč dodává společnost Opera. Širokoúhlý displej je, podle našeho názoru,  v poměru zobrazovací schopnost/rozměry pro potřeby mobilního zařízení ideální. Nokia si pošetřila dotykový displej až pro některou z dalších generací. Po stránce se naviguje pomocí osmisměrného joysticku.

Nokia 9300i

Výbava komunikátoru zůstává jinak stejná jako u modelu 9300. Pokud vás tedy zajímají všechny detaily, doporučujeme prostudovat obsáhlou recenzi.

Proč ho koupit?
  • skvělá synchronizace
  • širokoúhlý displej
  • plnohodnotná klávesnice
  • všechny organizační a datové funkce
  • otevřený systém
Proč ho nekoupit?
  • cena
  • nemá vibrace
  • nemá fotoaparát
  • viklá se na stole
  • je pomalý
Kdy?
leden 2006
Za kolik?
22 490 Kč včetně DPH
Konkurence není velká

V oblasti kapesních zařízení s plnohodnotnou klávesnicí nemají komunikátory od Nokie velkou konkurenci. Se startovní cenou za hranicí dvaceti tisíc korun se nemůžeme ubránit dojmu, že na to Nokia i trochu hřeší. Přesto toto zařízení ukazuje, že se ve Finsku snaží vyslyšet přání svých zákazníků.

Pokud vlastníte neomezený datový tarif a v místech vašeho bydliště je dostupný signál EDGE, považujeme investici do vylepšeného komunikátoru za zbytečnou. Výkon Wi-Fi postřehnete jen při stahování velkých objemů dat, což asi není hlavní pracovní náplní podobného zařízení. Starší komunikátor lze přitom pořídit o čtyři tisíce levněji.

Po stránce výbavy zůstává komunikátor Nokia jedním z nejlepších zařízení pro mobilní profesionály, jaké lze dnes pořídit. To viklání snad zůstane jen vadou některé z prvních sérií.