Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nokia 8310: datový maniak

aktualizováno 
Netradiční vzhled nemusí být největším lákadlem na posledním výstřelku renomovaného výrobce mobilních telefonů. Jeho úderná síla vychází také z vestavěných funkcí a především podpory datových přenosů. Podívejme se, zdali jako modem za něco stojí.

Většina diskuzí týkající se lehce avantgardní Nokie 8310 donekonečna popisuje její vzhled, ovládání nebo vestavěné rádio, ale o datových službách zpravidla mlčí. Přitom to je, pochopitelně kromě volání a textovek, jedna z nejdůležitějších vlastností mobilů nejvyšší kategorie. Kdo si může dovolit přístroj téměř za dvacet tisíc, tak bude vybírání e-mailů odkudkoliv bezpochyby považovat za naprostou samozřejmost. Podívejme se proto, jak si v tomto ohledu zakrslík stojí.

N8310 samotna

Detailní recenzi telefonu sice najdete zde, ale přesto si ještě před samotným datováním prohlédněme její základní charakteristiky. Silnou stránkou oproti všem dosavadním Nokiím je dotažení telefonního seznamu nebo lépe řečeno rozšíření myšlenky někdejší 6110. Při procházení jednotlivých položek si totiž můžete vybrat, zdali bude současně zobrazena paměť telefonu a SIM karty, popřípadě pouze jeden z těchto seznamů. Můžete namítnout, že jde sice o detail, ale pokud zavedete systém, že méně užívaná čísla jsou na SIM, tuto vlastnost nedokážete vynachválit. Navíc pětisetpoložkový adresář takto ještě podstatně rozšíříte.

WAP

Poměrně malý displej schopný současně zobrazit pouze čtyři řádky textu není zrovna tím nejlepším nástrojem pro prohlížení wapových stránek. Malé písmo znesnadňuje rychlé čtení za pohybu a přečtení například článku z wap.mobil.cz dá trochu starostí. Pomineme-li tento fakt, tak po čistě technické stránce je 8310 velmi schopná. Nabídne vám možnost nastavení až pěti přístupových profilů, v nichž definujete své požadavky na připojení. Dáte-li si s tím tu práci, pak doporučujeme vytvoření jednoho nastavení s běžným vytáčeným přístupem, který využijete například v místech s nekvalitním signálem, a druhým s parametry pro GPRS. V závislosti na tom, jaký styl připojení vyberete, se v příslušném menu zobrazí dané položky parametrů. Alespoň nebudete muset neprakticky procházet kolonky, které neupotřebíte. Vytáčení spojení je naprosto bez problémů, přejděme proto k podstatně zajímavějšímu GPRS.

N8310 displejGPRS

Ve chvíli, kdy aktivujete profil (v terminologii Nokie sadu) s trvalým připojením, tak pokud máte všechny parametry správně nastaveny, namísto ikonky sítě pod indikátorem síly signálu se ukáže písmenko G. Na první pohled tedy vidíte, že se telefonu podařilo zdárně připojit k operátorovu přístupovému bodu, a už můžete začít s velmi rychlým surfováním vlnami mobilního wapu. Podpora 3+1 timeslotu přispívá k pohodě uživatele, všechny stránky máte skutečně načteny během okamžiku. Jedinou nepříjemností kazící výsledný efekt, která však příznivcům Nokie ani nepřijde, je určitá nedokonalost logiky ovládání, neboť pro výběr odkazu nestačí pouze kliknout, ale musíte v menu dát ještě volbu zvolit. Jde sice o detail, ale zbytečně protahuje hledání požadovaných informací jedním stiskem klávesy navíc.

N8310 displej s wap.mobil.cz

Při nastavování GPRS nehledejte kolonku pro zadání vytáčeného čísla, výrobce ji takticky vynechal. Na vás zůstává jen zadání především přístupového bodu, IP adresy, uživatelského jména, hesla apod. V této souvislosti dovolte drobné upozornění pro majitele předplacených sad GO. Nesmíte zapomenout na to, že APN neboli přístupový bod není internet, jako u tarifních programů, ale gowap. To se ukázalo nejčastějším problémem, proč vám GPRS spojení nefungovalo.

Internet

Rozhodnete-li se použít Nokii 8310 jako modem, budete muset učinit několik kroků k úspěšnému navázání spojení. Výrobce bohužel počítal pouze s připojením přes infračervené rozhraní a zcela opomenul podstatně praktičtější Bluetooth. Na to, že jde o žhavou novinku hlásící se nejen funkcemi k high-endu, to lze považovat za velký nedostatek.

Surfovat po klasickém internetu můžete jedním ze tří způsobů. Klasickému datovému připojení rychlostí 9,6 kbps, respektive 14,4 kbps se vzhledem k jisté zastaralosti ani nebudeme věnovat a přejdeme k podstatně zajímavějším technologiím. Uživatelé Eurotelu uvítají možnost připojení přes vyhrazené spojení HSCSD, s nímž dokážou přenášet data rychlostí až 43,2 kbps v příchozím, respektive 14,4 kbps odchozím směru. Tento poměr lze samozřejmě změnit také na 28,8:28,8 kbps používaných například při propojování dvou počítačů. Většina uživatelů ale raději sáhne po GPRS nabízejícím trvalé spojení a za určitých okolností také levnější poplatky. Teoretické maximální rychlosti 40,2 kbps sice v praxi nedosáhnete, ovšem námi dosahované průměry okolo 30 kbps jsou pro stahování e-mailů, popřípadě prohlížení graficky méně náročných stránek dostatečné.

N8310 a notebook

Pokud se budete připojovat přes počítač nebo notebook, nezávisle na zvolené technologii rychlých datových přenosů, doporučujeme stáhnout z forum.nokia.com příslušný ovladač a především software, který za vás nastaví potřebné inicializační řetězce. Ušetříte si tím práci s konfigurací připojení. Obdobně jako většina produktů pro Nokie však najdou podporu pouze majitelé operačních systémů z dílny Microsoft. Ti, kteří používají stabilní Linux nebo chtějí přistupovat z osobních organizérů, musí vlastnosti standardního modemu rozšířit o tyto inicializační řetězce:

GPRS: +CGDCONT=1,“IP“,“APNvašehooperátora
HSCSD: +CBST=81,0,1; +CHSN=6,0,0,0 -u Psionů nutno rozepsat do dvou řádků

Pokud stále váháte nad vhodným mobilem s propracovanými datovými službami, tak o Nokii 8310 můžete směle zauvažovat. Nebýt absence Bluetooth, stala by se bezpochyby vzorem pro další výrobce. Podporou maximálních přenosových rychlostí současnosti u HSCSD i GPRS překonává až dosud nejschopnější Ericsson T39. Nabízí se však otázka, zdali o jeden 14,4 kbps kanál pomalejší vyhrazené spojení uživatelé neoželí a nebudou radši těžit z výhod nižší ceny a zmiňované technologie Bluetooth.

Děkujeme společnosti Profit Pro za zapůjčení produktu.

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Recenze: Nokia 1 má výměnnou baterii i kryt a speciální Android

Nokia 1

Nokia 1 je nejlevnějším smartphonem znovuobnovené značky. Nabízí jen základní výbavu, pro solidní běh systému používá...

První fascinující smartphone šel do prodeje před 16 lety. Byl revoluční

Nokia 7650

Na den přesně před šestnácti lety se začala prodávat dnes již legendární Nokia 7650. Na trh vstoupila oficiálně 26....

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Najdete na iDNES.cz