Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nokia 7380 - šílený mobil jako módní doplněk

aktualizováno 
Nokia připravila nástupce modelu 7280, který šokoval chybějící klávesnicí. Novinka má lepší fotoaparát, ale numerická tlačítka tu opět nenajdete. Jde o šílený mobil, který není praktickým společníkem, ale jen módním doplňkem na večírek.

Nokia jednou za čas nahodí krmítko do vod, kam se jiní výrobci zatím příliš neodváží a pokud to už zkusili, zaplakali nad výdělkem. Pojmout mobilní telefon jako módní experiment a ne všeuměla, který zvládne od všeho trochu, ovšem není marné.

Po funkční stránce jsou si telefony čím dál podobnější a mnoho modelů i v nejlevnější kategorii nabízí mnohem víc funkcí, než jsou jejich majitelé ochotni studovat. Komerční úspěch kovové Motoroly Razr přitom ukazuje, že telefon nemusí mít nutně skvělý fotoaparát ani obrovskou paměť. Rozhodující je hlavně design.

Neznamená to, že Nokia 7380, kterou si představíme dnes, bude kasovním trhákem. Tento luxusní model je tu pro uživatele, kteří se chtějí lišit a je jim celkem jedno, že jejich nový mobil je zatraceně nepraktický a velmi drahý. Má totiž styl a taky ten roztomilý textilní proužek na boku.

Nokia 7380 Nokia 7370 Nokia 7360 Nokia 7280
Edice Nokia L'Amour a starší model 7280

Vzhled – hračka z kosmu

Nokia 7380 vychází ze stejné platformy jako starší model 7280. Jde o hrdého nástupce – ačkoliv je konstrukční řešení v zásadě stejné a ani funkční výbava neprodělala velkou revoluci, novinka vypadá opravdu svěže a ne jako oprášený model „aby nějaký byl“.

Nokia 7380 Nokia 7380 Nokia 7380

Styl telefonu se nám líbí. Finský výrobce označil tuto edici koketním názvem L’Amour. Napodobenina kůže, oranžové a zlacené doplňky nebo zrcadlový displej s vybroušeným motivem květin vás opravdu nenechají na pochybách, že máte v ruce něco výjimečného.

Nokia 7380 Nokia 7380 Nokia 7380

V mobilním světě se tento typ úzkých telefonů označuje jako pen phone. U nás se uchytil pojem rtěnka. Nokia z jejich řad trochu vyčnívá, protože se úplně vzdala numerické klávesnice. Opravdu tam žádná není a při psaní musíte listovat řadou znaků a vybírat ty správné jeden po druhém.

S rozměry 114 × 30 × 20 mm a hmotností 80 gramů patří telefon mezi velmi lehké modely a díky svým křivkám snadno vklouzne do kapsy a nepřekáží. Výrobce udává na jedno nabití až tři hodiny hovoru nebo deset dnů v pohotovosti. Baterie o kapacitě 700 mAh ovšem není výměnná a až se unaví, budete muset s telefonem do servisu. V praxi nás výdrž dvakrát neohromila. Nabíjeli jsme po dvou a půl dnech bez vypínání telefonu na noc.

Nokia 7380 Nokia 7380 Nokia 7380

Použitý materiál je o poznání lepší než u předchozího modelu, ale testovaný vzorek přesto ve spodní části mírně povrzává. Celá přední strana je navíc trochu neprakticky  (i když stylově) zakryta zrcadlem, na kterém zůstávají otisky prstů.

Klávesnice má podobu dvou soustředných kružnic z pryže, v jejichž středu se nachází oranžové potvrzovací tlačítko. S aktivními světelnými efekty se toto tlačítko pomalu rozsvěcí a zase zhasíná, jako by uvnitř telefonu něco žhnulo.

Nokia 7380 Nokia 7380 Nokia 7380 

Vnitřní kruh se otáčí do stran jako maličký volant. Tím se velice rychle pohybujete v menu nahoru a dolů. Vnější kružnice slouží jako funkční tlačítka a plní různé funkce v závislosti na tom, u jakého kraje ji stisknete. Jde o známá kontextová tlačítka a dvojici sluchátek pro ovládání hovorů. 

Nokia 7380 Nokia 7380 Nokia 7380 

Po obvodu telefonu nenajdete žádné další klávesy. Logo výrobce se stříbřitým podkladem na boku  tak jen vypadá.  Pod klávesnicí najdete stranou vyvedený slot na SIM kartu. Při její výměně tak nemusíte telefon rozebírat, což je vzhledem k jeho večírkovému zaměření ideální. Dvířka se bohužel mírně povykládají a kazí tak trochu celkový dojem z telefonu.

Displej a menu

Dokud se nerozsvítí rafinovaně ukrytý displej, málokterý smrtelník by vůbec hádal, že má v ruce mobilní telefon. Menu a celý mobil je orientován naležato. Pravým palcem ovládáte klávesnici a levou rukou maximálně přidržujete mobil ve stabilní poloze. Z toho vyplývá, že celý koncept telefonu je určen spíše pro praváky.

Nokia 7380 Nokia 7380 Nokia 7380 

Kolečko svádí k opravdu rychlému pohybu, což bohužel mobil občas nestíhá. Menu se nepatrně zasekne, a pak rázem skočí o několik pozic dopředu. Potýkat se s tím budete zejména při marných pokusech o napsání textové zprávy.

Netradiční aktivní displej nabízí rozlišení 104 × 280 pixelů při rozměrech 15 × 30 milimetrů. Zobrazit dokáže 65 000 barev. Zobrazení je velmi kvalitní a zejména originální zlatý motiv se k telefonu velmi hodí. Popis funkčních kláves bohužel ukrajuje z displeje skoro třetinu a po vstupu do menu na této části chybí tapeta.

Nokia 7380 Nokia 7380 Nokia 7380

Menu naštěstí žádné výstřednosti nepřináší. Vypadá stejně jako u jiných Nokií, jen popis kontextových kláves najdete na pravé straně. V první úrovni najdete navíc režim zadávání znaků pomocí kolečka. Hodit se může také zvuková zpráva, kterou stačí nadiktovat a odeslat pomocí MMS, pokud se nebudete chtít zdržovat s psaním textovky.

Telefonování

Nokia 7380 se dobře drží u ucha a díky protáhlému tvaru máte i příjemný pocit, že do něčeho mluvíte. Také hlasitost a kvalita reproduktoru je dostačující. Pouhé zadávání telefonních čísel, která nejsou v seznamu, už je bohužel docela zdlouhavé a osobně jsem při testování telefonu začal častěji sahat k pevnému telefonu na pracovním stole. Raději počítejte jen s kontakty umístěnými na SIM kartě, popř. synchronizací s PC.

Nokia 7380 Nokia 7380 Nokia 7380 

Prohledávání seznamu probíhá tak, že můžete hned začít rolovat, nebo přes Volby zadat první písmeno. Víc vás telefon napsat nenechá. U většiny znaků je ale stejně rychlejší dorolovat na samotný kontakt, než šacovat znovu celou abecedu. Doporučujeme používat inteligentní hlasové vytáčení, které aktivujete jen dlouhým stiskem spodního kontextového tlačítka. Rozumí docela dobře vaší řeči, a tak jej nemusíte nic učit.

Na telefonních funkcích jinak Nokia nešetřila. Najdeme zde skupiny volajících, které je možné libovolně vytvářet a přiřazovat jim různá vyzvánění. Do telefonu lze uložit až 1000 kontaktů a paměti telefonu i SIM karty lze zobrazit odděleně i zvlášť.

Nelíbí se nám, že telefon nemá boční tlačítko pro změnu vyzváněcího profilu. Ty jsou schované pod Nastavením a pokud potřebujete třeba rychle vypnout zvonění, musíte odemknout klávesnici a vytočit Nastavení\ Profily\ Tichý\ Zvolit \ Aktivovat.

Zprávy

Zprávy jsou peklo. Přečíst si je není problém, ale pokud máte nějaký program na odpoledne, odepíšete maximálně OK. Výrobce vysunul docela chytře do hlavního menu Zvukové zprávy. Ty stačí namluvit a odeslat pomocí MMS. Dokud bude stát minuta hovoru pětikorunu a multimediální zpráva dvakrát tolik, tak nás ovšem toto elegantní řešení příliš vzrušovat nebude.

Nokia 7380 Nokia 7380 Nokia 7380 

Při psaní se zobrazí řetěz znaků a vy jen rolujete na ten správný, jako když zapisujete rekord na hracích automatech. Prediktivní slovník vám na začátku nabízí pět možných písmen. Docela mu to jde. Problém je ale v tom, že u češtiny má abeceda mnohem víc písmen a pokud se telefon netrefí do výběru, je nalezení znaku zase mnohem zdlouhavější. Háčky a čárky telefon naštěstí neodesílá.

Organizace a data

Kalendář, budík, poznámky i úkoly jsou tu v plné sestavě. Spíš než zdlouhavé zapisování těchto údajů na maličký displej, doporučujeme jejich synchronizaci s počítačem. Docela snadno lze nastavit ještě tak budík, který si poradí i se skladbou ve formátu MP3 nebo rádiem.

Nokia 7380 Nokia 7380 Nokia 7380 

Také WAP se zdá při pohledu na maličký displej v podstatě zbytečný a ze stejného důvodu výrobce patrně upustil i od podpory Javy. V telefonu ani žádné hry nehledejte. S počítačem lze Nokii 7380 spojit pomocí Bluetooth, pro připojení na internet je tu GPRS třídy 10 (4+2).

Je zvláštní, že výrobce neudává u tohoto modelu podporu EDGE. Při měření rychlosti se nám několikrát podařilo záhadně překročit rychlost 100 kbps, což dává tušit, že mobil EDGE umí. V devíti z deseti případů se ovšem rychlost připojení pohybuje jen okolo 40 kbps. To odpovídá pouze GPRS. 

Zábava

Nokia inovovala fotoaparát, který má dle aktuální módy rozlišení 2 Mpix a je vybaven i LED diodou pro přísvit scény. Prohlížení pořízených snímků nebo dokonce krátkých videí na miniaturním displeji ale rozhodně žádný velký požitek nepřináší. V plném rozlišení 1600 × 1200 bodů se fotografie uloží během dvou až tří vteřin. Žádné nadstandardní nastavení fotoaparátu mobil nenabízí. 

Nokia 7380 Nokia 7380 Nokia 7380 

Změn se bohužel nedočkala paměť přístroje. Integrovaných 52 MB nedává prostor pro využití modelu 7380 coby hudebního přehrávače, což je podle nás velká škoda. Zvuk z externího reproduktoru je na mobilní poměry vynikající, dodávané pecky vyluzují možná až příliš velkou dávku basů.  Hudebním fandům zbývá jen FM rádio a paměť na několik skladeb použitelných jako vyzváněcí melodie.

Nokia 7380 Nokia 7380 Nokia 7380
Na fotografii vlevo žádné slunce nezapadá, snímky trpí velkým šumem

 

Sečteno a podtrženo

Proč ho koupit?
  • uděláte dojem
  • nebude ji mít každý
  • v  zrcátku překontrolujete make-up
Proč ho nekoupit?
  • nepraktické ovládání
  • vysoká cena
  • malá paměť na MP3
Kdy?
leden 2006
Za kolik?
17 000 Kč

Ano, je šílená. Nokia 7380 není mobil, jak je známe a nemá proto ani velký význam ji podle zažitých měřítek hodnotit. Není to praktický všeuměl, ale extravagantní doplněk, který si na výstředním vzhledu, absenci klávesnice a ceně na hranici 17 000 korun dokonce zakládá kariéru.

Pokud nemáte zbytečných sedmnáct tisíc a nelibujete si v extravagantní módě, nekupujte si ji. Pokud naopak potřebujete ohromit známé na večírku a v záloze máte ještě jeden mobil pro normální práci, nenajdete snad mezi mobily lepší příležitost pro vyhození peněz. I proto se nám ta šíleně nepraktická Nokia 7380 líbí, protože se nesnaží umět úplně všechno, ale chce jen dobře vypadat. A podle našeho názoru svůj cíl plní dobře.

Autor:
Nejčtenější

iPhone 8 Plus
iPhone 8 je tak výkonný, že tomu nevěřil ani tvůrce testu Geekbench

Výkon nového procesoru A11 Bionic od Applu vyrazil dech i tvůrci benchmarku Geekbench. Nedokáže pochopit, že smartphony s Androidem tak zaostávají.   celý článek

iPhone X
Je to konec mýtické čtečky v displeji? Výrobci sázejí na obličej

Čtečka otisků integrovaná do displeje měla být jednou z hlavních letošních inovací na poli smartphonů. Technologie je ovšem natolik složitá, že výrobci od...  celý článek

Asus Zenfone 4 Selfie Pro
U volební urny neroztahujte selfie tyčku. Fotit však zakázáno není

Mobily budou hrát u právě probíhajících parlamentních voleb specifickou roli - spousta lidí si jimi bude dokumentovat svoji aktivitu při volbách. Co je ve...  celý článek

Fidget spinner mobil pořídíte za asi 350 korun.
Hit letošního roku už můžete mít i jako mobil. Stojí několik stovek

Hračka původně určená k relaxaci, fidget spinner, je hitem letošního roku. Její slávy využil výrobce z Hongkongu, který do ní vtěsnal celý funkční mobil....  celý článek

Nokia 7
Nokia má novou sedmičku. Výbavou zaujme, cenou spíše ne

Další přírůstek do rodiny obnovené značky Nokia nese pořadovou číslovku sedm a vyplňuje prostor mezi střední třídou v podobě Nokie 6 a špičkovou Nokií 8. Její...  celý článek

Další z rubriky

Nokia 2
Levná Nokia bude bodovat nízkou cenou a velkou výdrží baterie

Pod značkou Nokia se dosud představily čtyři smartphony. Zanedlouho přibude pátý. Ten bude ze všech nejjednodušší a nejlevnější, ovšem s velkou výdrží baterie.   celý článek

Bude takto vypadat nejlepší letošní nokia?
Nokia osmičkou letos nekončí. Chystá ještě lepší smartphone

Minulý týden představená Nokia 8 je první novodobou nokií, která snese srovnání s těmi nejlepšími smartphony. Vrcholem letošního roku ovšem není, prý se totiž...  celý článek

Nokia 3310
Nokia 3310 dostane rozumné připojení na internet, ale bude dražší

Jedním z nedostatků novodobé Nokie 3310 je podpora pouze GSM sítí. Pro řadu zájemců o obyčejný telefon to může být nedostatek, připojení k internetu je v tomto...  celý článek

Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?
Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?

Vyšumění přátelství nemusí být jen vaše vina.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.