Nokia 6630 - finská první dáma vykročí do ulic (recenze)

  • 72
Nokia 6630 je jedním z nejlepších mobilů všech dob. První smartphone s EDGE i UMTS je vybaven také 1,3MPx fotoaparátem a celou řadou nadstandardních funkcí. Přehrává plynule MP3 a natáčí hodinová videa. Stojí za 20 000 Kč?

Během listopadu se na našem trhu objeví chytrý telefon od společnosti Nokia, který lze označit jako nejlépe vybavený mobil současnosti. Vše je samozřejmě relativní a záleží na měřítkách, jaká zvolíte. Bereme-li v úvahu jen současný Evropský trh, tak i zarytý odpůrce všeho z logem Nokia musí uznat, že model 6630 dokáže nabídnout svému majiteli víc, než jakýkoliv jiný současný mobil. Otázkou zůstává jen to, jestli to stojí za 20 000 korun, které si budou muset zájemci o Nokii 6630 připravit.

Nokia 6630 je vůbec první telefon s podporou GSM, GPRS, EDGE i UMTS a zároveň jeden z nejmenších 3G telefonů vůbec. Ke cti slouží také otevřený operační systém Symbian Series 60 verze 8.0, který je sice nový, ale až na pár detailů žádný rozdíl okem nepoznáte. Nokia 6630 je navíc první Symbianový smartphone určený i pro sítě třetí generace. Telefon má také integrovaný digitální fotoaparát s rozlišením 1,3 MPx a jediný fotomobil, který se s novou Nokií může v tomto směru měřit, je u nás Sony Ericsson S700.

K čemu je dobré EDGE a UMTS?

Proč je kombinace EDGE a UMTS u mobilního telefonu významná? Adopce sítí třetí generace neprobíhá tak rychle, jak se zpočátku očekávalo. Není snadné zákazníkům vysvětlit, proč jsou videohovory tak úžasné a není vůbec jednoduché zajistit potřebné pokrytí pomocí UMTS, protože dosah základnových stanic je mnohem menší. GSM navíc zaseklo datové drápky v podobě GPRS a nyní i EDGE a mnoho zajímavých multimediálních funkcí je tak mobilním uživatelům dostupných už nyní.

Nokia 6630 Nokia 6630

Jako by to nestačilo, objeví se z čistého nebe CDMA 1xEV-DO, které dokáže nabídnout zákazníkům rychlejší datové přenosy než drahá UMTS a kromě toho se hlásí o slovo také Wi-Fi. Již teď je jasné, že po spuštění UMTS se na značkových prodejnách nevytvoří nekonečné fronty zákazníků, kteří budou odhodlaní zahodit své zastaralé GSM telefony a přejít na UMTS.

Jako realističtější se jeví varianta společného nasazení EDGE a UMTS, kdy se tyto technologie vzájemně doplňují. Takovou cestu zvolil například italský operátor TIM a zákazníkům nabízí kombinaci EDGE a UMTS označenou jako TIM Turbo. V místech, kde ještě není (a nejspíš nikdy nebude) pokrytí UMTS využívají zákazníci EDGE a nemusí se starat o to, co znamenají všechny ty čtyřpísmenkové zkratky.

Nokia 6630 Nokia 6630

Pro tento obchodní model jsou ovšem klíčové duální terminály a první z nich je právě model 6630. Nokia může v tomto směru slavit ještě další prvenství, protože jako prvnímu se finskému výrobci podařilo v síti operátora Teliasonera uskutečnit paketový handover mezi EDGE a UMTS. Zákazník tak může pomalu přicházet na chuť službám třetí generace a nemusí se obávat, že síť nebude mít v daném místě pokrytí, bude zrovna stát v nevhodné budově nebo pojede příliš rychle. 

Vzhled - obrovský kolibřík 

V době svého představení byla Nokia 6630 nejmenší 3G mobil na světě s megapixelovým fotoaparátem. Tím absolutně nejmenším telefonem pro sítě třetí generace je miniaturní véčko od čínského výrobce ZTE. Mezi UMTS telefony zatím panují trochu jiné poměry, než mezi těmi, které známe. I při rozměrech 110x60x21 milimetrů a hmotnosti 127 gramů tak patří Nokia 6630 ke kolibříkům. U nás si zatím můžeme do roku 2006 nechat o UMTS zdát a podpora 3G je tedy pouze okrajovou funkcí. Vyzkoušet si můžete UMTS v zahraničí, než se ale objeví v České republice, bude Nokia 6630 mírně za zenitem. Při srovnání s telefony, které jsou u nás v prodeji, patří novinka mezi ty velké a těžké.

Při prvním pohledu na tento telefon zaujme jeho základní tvar. Okolo klávesnice se Nokia 6630 výrazně rozšiřuje a tento design působí nekompaktním dojmem. Názor na zpracování telefonu si může udělat každý sám, nám se zpočátku nelíbila vůbec. Do ruky ovšem díky této ergonomii padne mobil skvěle. Podobnost s Nokií 3650 je jasná, ale jisté společné prvky lze nalézt i u modelu 6600. Ten podle našeho názoru sdílí s novinkou nejen koncept klávesnice, ale částečně také cílovou skupinu zákazníků.

Nokia 6630 Nokia 6630

Narozdíl od módních modelů výrobce, které jeden z našich čtenářů označil vtipně jako konfekci, lze na Nokii 6630 rozpoznat pouze přísně geometrické křivky. Žádné Art Deco u tohoto telefonu nehledejte, jedná se o čistý industriální design, který doplňuje kovově vypadající zpracování krytů. Ty jsou u Nokie 6630 výměnné, ale drží výborně. Telefon nevydává žádné vrzavé zvuky a jedinou výtku lze udělit volně usazenému rámečku okolo objektivu.

Po obvodu vystupuje černý pruh základního bloku telefonu. V horní části na sebe dosedají kryty přímo. Na levém boku se nenachází klávesy pro regulaci hlasitosti, ale rychlá aktivace hlasových příkazů. Toto tlačítko je malé, ale mačká se docela snadno. Hlasové ovládání se může hodit, většina uživatelů uživatelů dává přednost manuálnímu. Po dlouhém stisku  klávesy trvá okolo 2 vteřin, než vás telefon začne poslouchat a po nadiktování příkazu vám jej ještě jednou přehraje. V mnoha případech je tedy manuální ovládání u Nokie 6630 i rychlejší než hlasové.

Nokia 6630 Nokia 6630

Na pravém boku našla v horní části své místo klávesa pro vypínání nebo změnu vyzváněcího profilu. Ve střední části je v hraně zapuštěna krytka chránící slot pro paměťovou kartu. V zavřeném stavu krytka drží pevně, ale její otevírání je s hladce ostříhanými nehty trochu náročné, stejně jako výměna paměťových karet. Vysunutí karty je potřeba potvrdit stiskem OK, ale důležité je, že karty lze měnit za chodu bez restartování telefonu. Nokia 6630 používá paměťové karty ve formátu RS-MMC. Poloviční formát vyjde při nákupu dráž a jeho kapacita je nižší, než u běžných MMC karet. Základní balení telefonu obsahuje kartu o kapacitě 64 MB a redukci, která kartu zvětší na standardní formát. Vnitřní paměť telefonu i RAM je 10 MB. 

Nokia 6630 Nokia 6630

Datový konektor Pop-Port najdete naspodu, nabíjecí konektor je umístěn mírně stranou. Podlouhlá štěrbina na horní hraně ukrývá hlasitý reproduktor a pravděpodobně se v ní bude nacházet i Bluetooth. Nokia 6630 trochu překvapivě nemá infraport, což je podle našeho názoru škoda.

Zadní straně dominuje snímač digitálního fotoaparátu. Rozlišení 1,3 MPx nemá každý, a tak se na něj výrobce snaží také dostatečně upozornit. Plastový kroužek okolo čočky vystupuje o několik milimetrů nad povrch telefonu. Bohužel se celý rámeček mírně viklá, což by si mobil této cenové kategorie asi neměl dovolit. Nejvyšší kroužek je vyroben z gumy. Pravděpodobně má chránit při pokládání proti drobným otřesům snímač i telefon samotný.

Sklíčko fotoaparátu není součástí zadního krytu, takže případné poškrábání bude nepříjemnou záležitostí. Pod zadním krytem se nachází Li-ion baterie BL-5C o kapacitě 900 mAh. Výrobce uvádí pohotovostní dobu 11 dnů, nebo tři hodiny hovoru na jedno nabití. Třetí den testování telefon signalizoval stále dva dílky ze sedmi, což dává vyhlídku na solidní čtyři dny za plného provozu.

Klávesnice - píše se výborně

Klávesnice Nokie 6630 využívá některé prvky z modelu 6600. Charakteristické je odsunutí některých funkčních tlačítek stranou od zbytku klávesnice. Chválíme, že často používané tlačítko pro vstup do menu je velké. Uživatele Nokie 6600 může u novinky překvapit, že přepínání režimu písma se přesunulo na pravou stranu.

Nokia 6630 Nokia 6630

Telefon se ovládá pětisměrnou klávesou, která je přiměřeně citlivá a nedochází u ní k nechtěnému stisku některého směru. Příjemně velké jsou také obě výběrová tlačítka. Číselné klávesy na sebe přímo dosedají a nejsou mezi nimi mezery, díky jejich vyboulení ovšem k překlepům nedochází. Jednotlivá tlačítka mají minimální zdvih a stisknout se dají velmi lehce. Při zmáčknutí vydávají klávesy jemné cvakání. Celkově klávesnice kopíruje základní křivky telefonu a kromě chybějícího automatického zámku jí nelze nic zásadního vytknout.

Nokia 6630 Nokia 6630

Displej - stále stejně dobrý

Nokia vybavuje své smartphony špičkovými displeji. Jejich rozlišení a kvalita se ovšem příliš nemění. Jedná se opět o displej  s rozlišením 176x208 bodů, který dokáže zobrazit až 65 000 barev. Displej je velmi jasný a nabízí skvělé zobrazení. Při pohybu v menu se překresluje rychle. Pro úsporu energie displej po krátké pauze mírně pohasne. Tento interval se může pohybovat mezi pěti a šedesáti vteřinami. Po uplynutí dalšího časového úseku (jedna až třicet minut) se zapne spořič s hodinami nebo definovaným textem.

Prostředí telefonu lze snadno upravovat pomocí grafických témat. Trochu zamrzí, že v telefonu je téma jen jedno a stránky Nokie, na které vás telefon naláká, obsahovaly v době psaní tohoto článku také pouze jedno téma. Není ovšem důvod, proč by u modelu 6630 neměly fungovat i témata za starších modelů.

Menu a ovládání

Nokia 6630 používá operační systém Symbian Series 60 verze 8.0a.  Majitele telefonu se Symbianem u nové Nokie téměř nic nepřekvapí. Kromě vylepšené podpory 3D grafiky je u nové verze operačního systému největší inovací podpora UMTS. Symbian je velmi intuitivní, nové majitele může zaskočit jen to, že do menu se nevstupuje prostým stiskem navigačního tlačítka, ale speciální klávesou. V hlavním menu se zobrazují naráz 3x3 ikony a další se objeví při pohybu směrem dolů.

Nokia 6630 Nokia 6630

Telefon je rychlý a při práci budete ve většině případů limitování jen schopnostmi svých prstů. Číselným tlačítkům lze přiřadit často používaná telefonní čísla. V úvodní obrazovce je možné přiřadit různé funkce objema výběrovým klávesým, pohybu do všech směrů i stisku navigační klávesy. 

Fotoaparát - 1,3 MPx ani hodinové video nemá každý

Před nedávnem jsme téměř oslavovali první mobil s rozlišením 1,3 MPx Sony Ericsson S700 a Nokia 6630 je po krátké době další. Maximální rozlišení fotografie je tedy 1 280 × 960 bodů. Fotoaparát i video navíc doprovází celá řada nadstandardních funkcí a aplikací, na které jsme u starších modelů nebyli zvyklí. Nechybí zde režim šero pro focení za zhoršených viditelnostních podmínek nebo sekvence, která udělá šest snímků během dvou vteřin.

Nokia 6630 Nokia 6630

Nokia 6630 Nokia 6630 

Nokia 6630

Zpoždění samospouště se může pohybovat od 10 do 30 vteřin. Snímač má manuálně nastavitelný jas i kontrast. Kromě toho lze volit mezi třemi úrovněmi kvality fotografie. Telefon nabízí rozlišení buď  1 280x960 nebo 640x480. Digitální zoom je nyní šestinásobný a pro MMS na mobilní telefon jej lze bez obav i použít. Nokia navíc výrazně zkrátila dobu mezi dvěma snímky. Pokud si nebude chtít fotografii hned prohlédnout, můžete snímat v intervalu jedné vteřiny.

Nokia 6630 Nokia 6630

Jedna fotografie při maximálním rozlišení a kvalitě přitom zabírá téměř půl mega. Při testování fotoaparátu nás ovšem nemile překvapilo zabarvení některých fotografií do modra, jak si můžete všimnout na snímku podzimní zahrady. Úroveň detailu a ostrost snímku je jinak vzhledem k ostatním telefonům výborná. Sony Ericsson S700 ovšem Nokia 6630 jako fotomobil nepřekoná. Změny se dočkal prohlížeč obrázků, kde jsou jednotlivé snímky seřazeny v kruhu a postupně přijíždějí a odjíždějí podobně jako menu u telefonů Philips. V mobilu se nachází také aplikace pro základní úpravu obrázků.

Video nabízí maximální rozlišení 176x144 bodů. Škoda, že hranice 640x480, kdy se video stává zajímavé i pro prohlížení na počítači, stále nebyla pokořena. Nokia 6630 dokáže natáčet videa o délce až 60 minut. Telefon navíc nabízí program aplikaci Videoedit, ve které si můžete záznamy sestříhat, pospojovat, doplnit je o přechody nebo si z videa vystříhat fotografie. Nokia 6630 se také dočkala plné verze aplikace pro automatickou úpravu videa Movie Director. Tento prográmek vaše videa sestříhá, doplní jej o hudbu a přidá k nim i definované texty. Aplikace obsahuje několik vlastních stylů, které je možné upravovat. Další styly jsou ke stažení na wapu.

Nokia 6630 Nokia 6630 

Hudba - MP3 konečně ve stereu

V základním balení se nachází sluchátka i paměťová karta a RealPlayer v telefonu přehrává hudební formát MP3. Výrobce bohužel nezařadil do výbavy také FM rádio, i když véčko 6260 jej má. Bez připojených sluchátek začne Nokia 6630 automaticky přehrávat MP3 hlasitě. Zvuk z externího reproduktoru je vynikající a může být překvapivě hlasitý. Telefon nabízí také opakování nebo přehrávání skladeb v náhodném pořadí. Nokia 6630 by si ovšem zasloužila o něco kvalitnější sluchátka. Dodávané pecky již sice hrají stereo, ale žádné výrazné basy nevyloudí. Jejich zvuk dokáže i přesto překvapit každého, kdo ještě neslyšel mobil hrát MP3.

Telefonování - několik kosmetických úprav

Zvuk z reproduktoru je průměrně kvalitní, ale může být dostatečně hlasitý. Na příchozí hovor upozorní libovolně dlouhé skladby MP3. Kromě toho podporuje Nokia 6630 celou řadu dalších formátů. Patří mezi ně 48hlasé polyfonní melodie MIDI, AMR, WAV, AAC nebo RealAudio. Při příchozím hovoru je možné jej odmítnout a hned na toto číslo začít psát SMS. Tato novinka se může hodit například při jednání. Telefon nemá omezenou paměť na kontakty. Všechny záznamy je navíc možné hromadně zálohovat na paměťovou kartu. Pří výměně telefonu lze všechny kontakty, záznamy v kalendáři a data v galerii odeslat ze staršího modelu Series 60 do Nokie 6630 díky Buetooth a programu Přenos dat.

Nokia 6630 Nokia 6630

Ostatní vlastnosti jsou shodné s předešlými modely. Vyhledávání v kontaktech se provádí postupným filtrováním podle napsaného textu. Samozřejmostí jsou skupiny volajících a vyzváněcí profily. Mezi profily přibyl režim Offline, který odpojí vysílací část telefonu a je tak možné pracovat i bez SIM karty. Tuto funkcí oceníte zejména ve chvílích, kdy budete chtít pracovat s telefonem a nebude mít zájem, aby se vám někdo dovolal. Každý záznam může odlišit jiná vyzváněcí melodie nebo fotografie volajícího. Záznamy jsou strukturované a novinkou je položka videohovor, kterou vyžijete v síti UMTS.

Zprávy - pokročilý e-mail a 300kB MMS 

Editor zpráv je svižný, a tak se s Nokii 6630 píše výborně. Mezi podporovanými formáty nechybí SMS, MMS, e-mail a instant messaging. Jako všechny ostatní telefony Series 60 i model 6630 používá T9 pouze s diakritikou. Kdo tedy holduje predikativnímu psaní, musí se smířit s tím, že zprávy budou mít jen 70 znaků.  Multimediální zprávy jsou nyní limitovány objemem 300 kB oproti dřívějším 100 kB. Pokud budete chtít odeslat jako MMS fotografii větší, telefon jí automaticky zmenší.

Nokia 6630 Nokia 6630  

Chytré symbianové telefony mají tradičně dobře zpracovaný e-mailový prohlížeč, který může obsluhovat několik schránek. Nokia 6630 dokáže automaticky kontrolovat nové e-maily ve vaší schránce a stahovat jejich hlavičky. V okamžiku, kdy na zprávu kliknete se telefon připojí a stáhne jí celou. V telefonu lze také nastavit stahování pouze v domácí síti nebo konkrétní dny a intervaly, v jakých se má kontrola provádět. Při práci s poštou potěší také podpora příloh (do i z telefonu). E-mailem lze například odeslat libovolné množství fotografií naráz.

Mobilní kancelář - tabulky i Word má v malíčku 

V telefonu jsou již nahrané dvě aplikace pro prohlížení tabulek a textu – Quicksheet a Quickword. Žádné komfortní zobrazení na displeji mobilního telefonu nečekejte (zejména v případě tabulek). Text napsaný ve Wordu se ovšem číst dá a i v případě tabulky rychle zjistíte, co vám někdo poslal za přílohu.

Ostatní kancelářské funkce nepřináší žádné změny. Jedinou novinkou jsou světové časy, které se u vybraných měst zobrazují na další složce u hodin. Kalendář, úkoly ani poznámky již nelze u tohoto OS příliš vylepšovat. Výrazně by se ovšem dal upravit jednoduchý budík, který stále není opakovaný ani neumožňuje nastavit zvonění na vybrané dny v týdnu. Kalendář a hodiny mají samostatnou ikonu, ostatní aplikace (kalkulačku, konvertor, peněženku, poznámky, úkoly a další) naleznete v menu Organizér. Záznamník má nepochopitelně nastavený limit na jednu minutu, takže místo něj můžete raději používat video, které je i se zvukem

Data - EDGE a UMTS, infaport chybí

Nokia 6630 je první telefon s podporou GSM, GPRS, EDGE i UMTS (WCDMA). Konečně jsme se dočkali také GPRS třídy 10 u smartphonu od Nokie. Špičkové modely s GPRS třídy 6 byli finskému výrobci trochu pro ostudu a doufejme, že se jedná o laťku, kterou již Nokia nepodleze. K propojení s počítačem poslouží buď USB kabel nebo Bluetooth. Obojí funguje bez problémů. Na Mobilmanii popisují problémy s kolísáním rychlosti a zamrzáním telefonu. Ty se u námi testovaného vzorku ovšem neprojevovaly. Pokud někdy telefon zatuhl, po několika vteřinách se opět probral.

Nokia 6630 Nokia 6630

Nokia 6630 již nemá prohlížeč Opera a ani na přibaleném CD jej nenajdete. Prohlížeč v telefonu zvládá bez problémů WAP, xHTML i HTML. Žádné komfortní surfování nečekejte, ale čerstvé vydání mobilu přečíst lze. Prohlížeč ukazuje stav načítání stránky i celkové množství stažených dat. Můžete si vybrat z pěti velikostí písma a zakázat stahování grafiky. Nastavit se dá i celoobrazovkové zobrazení.  Telefon podporuje Javu MIDP 2.0, ale hry v telefonu žádné nejsou.

Sečteno podtrženo

Nokia 6630 je perfektně vybavený chytrý telefon. Její největší předností je podpora EDGE a UMTS. Po jediném smartphonu s EDGE u nás již brzy poroste poptávka díky T-Mobilu a Oskarovi. UMTS v České republice nikdo nevyužije až do roku 2006. V té době už bude Nokia 6630 jen těžko stačit s dechem na žhavé novinky, a tak UMTS ocení jen pár nadšenců ochotných zkoušet 3G služby na cestách po světě. V mnoha zemích ovšem UMTS mají a zde bude hrát Nokia 6630 již o letošních vánocích pro finského výrobce mnohem důležitější roli než u nás.

Nokia 6630 Nokia 6630

Pokud se na telefon podíváme z pohledu zákazníka, jedná se o zajímavý model i v případě, že si UMTS odmyslíme. Přes drobné nedostatky se jedná o nejlepší smarphone se Symbianem Series 60. Startovní cena 20 000 Kč je velmi vysoká, ale vzhledem k cenám ostatních smartphonů ji lze pochopit. Poptávku po Nokii 6630 bude pravděpodobně nějakou chvíli kanibalizovat výprodej o deset tisíc levnější 6600. Částečně si novinka poleze do zelí i s modelem 6670 . Dalším konkurentem může být Siemens SX1 nebo Sony Ericsson P900 a P910.

Nokia 6630 v nás vyvolala dojem, že by se v produktové řadě výrobce mohla zařadit mezi běžce na dlouhou trať. Po boku komunikátoru 9210 nebo modelu 6310 se Nokia 6630 možná stane dalším telefonem od Nokie, za který sice zájemci zaplatí nekřesťanské peníze, ale několik let se ho nebudou chtít vzdát.

Fotogalerii displejů naleznete zde .

Jaký udělala Nokia 6630 dojem na vás?