Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nokia 6060 - tajemná záře ve vaší kapse

aktualizováno 
Nokia 6060 je atraktivní véčko, které sice příliš nezaujme svými funkcemi, zato vám ale neudělá ostudu v žádné společnosti. Na jeho těle nenaleznete fotoaparát, umí zvonit ve formátu MP3 a místo vnějšího displeje nabídne červený proužek ve stylu Knight Ridera.
Nokia 6060

Nokia 6060 | foto: David Novák, Mobil

Mnoho uživatelů zůstává značce Nokia věrných až za hrob. Zvykat si na nové systémy ovládání stojí přeci jen nějakou energii a je-li se starším telefonem jeho majitel spokojen, nemá důvod značku měnit. Mnoho takových uživatelů dlouho čekalo na klasické véčko v podání Nokie. Prvním hranatým pokusům sice nechyběl styl, ale většinou šlo o příliš drahé a příliš extravagantní modely na to, aby se dočkaly masového úspěchu.

S nečekaně velkým zájmem se proto setkalo proklatě obyčejné véčko Nokia 6101, které nemá vůbec nic, čím by vyniklo nad průměr. Silnými zbraněmi tohoto modelu je jednoduchost a značka finského výrobce. Na tento model nyní navazuje ještě jednoduší, ale o něco stylovější Nokia 6060.

Nokia 6060 Nokia 6101 Nokia 6170 Nokia 7270
Nokia 6060 a další véčka 6101, 6170 a 7270

Vzhled - levná elegance

Testovaný telefon je vyveden v elegantní černo-stříbrno-chromové kombinaci, přičemž právě poslední materiálovou úpravou se nešetřilo. Chromové prvky dodávají telefonu mnohem dražší vzhled, kdo by čekal velkou náchylnost k zanechávání otisků prstů, bude mile překvapen. Povrch je sice lesklý, nečistoty na něm ale nejsou téměř vidět. Chromová linie kopíruje celý obvod telefonu, vnitřek tohoto ohraničení je pak stříbrný a zbytek telefonu černý.  Na vnější straně nalezneme nenápadný proužek ukrývající stavovou diodu, který v nás silně evokuje nostalgické vzpomínky na Kita – hlavního hrdinu seriálu Knight Rider.

Nokia 6060 Nokia 6060 Nokia 6060

Celkový vzhled je podle nás velmi povedený, možná trochu moc strohý. Kvalita konstrukce je ale na velmi dobré úrovni, dokonce i kryt baterie nevykazuje (alespoň prozatím) sebemenší vůli. První dojem kazí hlavně vyčnívající anténa, která se oproti modelu 6101 přesunula na druhou stranu a již není ani tolik designově zajímavá. Hrany jsou v místech doteku zkosené a telefon se tak dobře otevírá. Tělo přístroje je ale oproštěno od jakýchkoli tlačítek, proto za zmínku stojí snad jen mřížka reproduktoru na horní straně, vespod pak poutko pro připevnění šňůrky a standardní USB systémový konektor doplněný o zdířky pro nabíječku a lehkou handsfree sadu.

Nokia 6060 Nokia 6060 Nokia 6060

Na klávesnici zbylo díky konstrukci přehršle místa. Numerická část je rozdělena po řadách ohraničených chromovým rámečkem, jednotlivé klávesy jsou nepatrně vybouleny a s orientací prstu tak nebudete mít velké problémy. Trochu zmatení ale možná budete z funkčního bloku, který je z velké části řešen jako součást těla telefonu a záleží jen na tom, ve kterém rohu jej stisknete. Uvnitř se nachází čtyřsměrná navigační klávesa s potvrzovacím středem. Budeme-li přísní, tak navigačnímu tlačítku by prospělo alespoň drobné zvýraznění jednotlivých směrů, aby je šlo lépe nahmátnout. Podsvícení středu také není zrovna ideální.

Nokia 6060 Nokia 6060 Nokia 6060

S rozměry 85 × 44 × 24 milimetrů a hmotností 93 gramů patří Nokia 6060 mezi véčky k průměru. Výrobce uvádí na jedno nabití baterie až tři a půl hodiny hovoru nebo 400 hodin v pohotovostním režimu. Budeme-li usuzovat ze zkušeností se starším modelem, budete se muset k zásuvce vracet v průměru po čtyřech, pěti dnech.

Displej a menu – series40, co víc dodat?

Nokia 6060 postrádá vnější displej, který je nahrazen stavovou diodou. Ta dokáže při příchozím hovoru poblikávat v rytmu zvolené melodie, v případě zmeškané události pomalu pulsuje se stejným intervalem jak pro hovor, tak pro zprávu. Pokud se s telefonem nic neděje, je proužek zcela nečinný. Sytost světla vydávaného stavovou diodou je ale velmi příjemná - ve tmě nebije do očí a ve dne je dostatečně viditelné.

Vnitřní displej je pak shodný jako u modelu 6101. Jedná se tak o aktivní TFT s možností zobrazit až 65 000 barev, používá rozlišení 128 × 160 pixelů na ploše 28 × 35 milimetrů. Kresba je docela jemná a s čitelností na přímém slunci velké potíže mít nebudete. Celé menu je zcela shodné s Nokií 6101, z jejíž recenze využíváme i fotografie displejů.

Nokia 6101 Nokia 6101 Nokia 6101

Barevné sestavy, spořiče i možnosti uložit si libovolnou tapetu na displej bereme téměř jako samozřejmost. Grafika menu připomíná Nokii 6230i, rychlost telefonu vás v práci nikterak omezovat nebude. Pouze při vstupu do hlavní nabídky se objevuje citelná prodleva, avšak mnohem kratší, než jsme pozorovali právě u modelu 6101.

Telefonování - vše, co je potřeba

Telefonní seznam pojme na 500 záznamů. Znalce telefonů finského výrobce asi nepřekvapí, že ke každému lze přiřadit až pět telefonních čísel a celou paletu dalších údajů jako e-mail, webovou adresu, poznámku nebo obrázek, který se zobrazí na displeji při příchozím hovoru. Pohled do adresáře může mít několik podob. Kromě jmen nebo jmen s čísly popř. obrázky ocení uživatelé se slabším zrakem velký seznam, kdy se na displej vejdou pro velký font jen čtyři kontakty pod sebe.

Nokia 6101 Nokia 6101 Nokia 6101

Seznam lze rychle prohledávat podle více písmen, zobrazeny mohou být zároveň kontakty v telefonu a na kartě SIM, případně si lze zvolit jednu z nabízených pamětí. Definovat můžete libovolné skupiny volajících a filtrovat podle nich příchozí hovory. Nová Nokia si také poradí s vyzváněním ve formátu MP3 a umí ještě něco navíc. Dokáže totiž povibrovávat do rytmu zvonění. Externí reproduktor je poměrně kvalitní a hlasitý, při běžném telefonování je kvalita zvuku spíše průměrná.

Zprávy – rychlé jako blesk

I v oblasti zpráv si Nokia připravila pro tento model jednu novinku. Na SMS, MMS i e-mail jsme si už zvykli, především přítomnost emailového klienta je ale vzhledem k zaměření přístroje chvályhodná. Zajímavou funkcí je pak Blesková zpráva, která je omezena na sedmdesát znaků a dokáže napsaný text zobrazit přímo v pohotovostním stavu na displeji mobilního telefonu příjemce. Tuto funkci ale nepodporují všechny telefony, takže si dejte pozor, komu takovou zprávu posíláte.

Přijatých zpráv se vejde do telefonu 100. S jejich psaním pomáhá česká T9, která sice používá diakritiku, ale před odesláním ji z textu odstraní. Oproti modelu 6101 však nelze nastavit velikost písma, na psaní je tak stále k dispozici pět řádků. E-mailový klient je stále v podobě jednoduché aplikace. Můžete sice připojit i odeslat obrázek jako přílohu, ale například v galerii se vám při volbě Odeslat zobrazí jen MMS. Na klávesnici se píše velmi dobře.

Nokia 6101 Nokia 6101 Nokia 6101

Organizace a data - skvělý budík

Budík umožňuje nastavit vybrané dny a libovolnou melodii zvonění včetně MP3. Nastavitelná je i prodleva, po jaké vás bude ráno znovu "obtěžovat" (proč takový budík neumí business třída S60?). Kalendář zůstává už dlouhou dobu stále stejný a popravdě není příliš co vylepšovat. Poznámky mohou mít několik různých formátů a lze u nich nastavit i opakování každý den, týden, dva týdny, měsíc či rok. Záznamy se dají i odeslat kolegovi pomocí MMS nebo textovou. Poznámky, úkoly, stopky nebo kalkulačku představovat nemusíme.

Nokia 6060 Nokia 6060 Nokia 6060

V oblasti datových funkcí je na tom Nokia 6060 ale velmi chabě, ze všech možných datových technologií si poradí pouze s technologií GPRS třídy 6. Telefon nabídne prohlížeč xHTML s podporou WAP (1.2.1), pro komunikaci s počítačem při synchronizaci nebo surfování pak poslouží pouze datový kabel.

Proč ho koupit?
  • jednoduchost
  • styl
  • design
  • cena
Proč ho nekoupit?
  • chybějící fotoaprát
  • slabé multimediální funkce
  • neintegrovaná anténa
Kdy?
říjen 2005
Za kolik?
4490 Kč včetně DPH

Zábava – zapomeňte na foťák

Telefon nabízí pro multimediální soubory sdílenou paměť o velikosti 3 MB, což je na dnešní poměry skutečně málo. Omluvit se to ale dá nepřítomností integrovaného fotoaparátu, proto budou nároky na dostupnou paměť mnohem menší. Ze zábavních funkcí toho Nokia 6060 mnoho nenabídne, snad jen čtyři předinstalované hry. Canal Control je velmi zábavná a chvílemi infarktová hra, ve které, coby instalatér, slepujete potrubí, Solitaire nemusíme představovat, Galaxy Balls je pouze inovovaný tetris a poslední s názvem Miki's World je běžná plošinovka. Další hry pak lze dohrát díky podpoře Javy 2.0.

Suma sumárum

Nokia 6060 je velmi jednoduchý přístroj beroucí ohled na stav vaší peněženky. Technické fajnšmekry jistě nenadchne, ale uživatele s běžnými nároky tento model  osloví. Jeho budoucnost je postavena především na úspěchu mnohokrát zmiňovaného modelu 6101,  výbava přitom není vzhledem ke koncové ceně 4490 Kč vůbec špatná.

Autor:
Nejčtenější

Huawei Mate 10 Pro
Má skvělou výbavu a podle výrobce je lepší než iPhone X

Mnichov (od zpravodajů Mobil.iDNES.cz) Huawei v Mnichově představuje nové modely Mate 10. Trojice novinek patří ve svých segmentech na špičku. Ceny jsou překvapivě výhodné.  celý článek

Fronty jsou typické také pro prodejny firmy Apple ve chvílích, kdy startuje...
Reklamní průmysl zuří. Apple přestal sdílet historii prohlížení uživatelů

Při příležitosti aktualizace operačního systému a vyhledávače Safari udělala minulý měsíc společnost Apple důležitý krok k ochraně soukromí uživatelů....  celý článek

iPhone 8 zakusil i klasickou ohybovou zkoušku. A uspěl, k nevratným deformacím...
iPhone 8 bodoval v crashtestech. Youtuber jej neohnul

Ve vodách chytrých telefonů známý youtuber Zachary Nelson prověřil sérií zatěžkávacích testů zbrusu nový iPhone 8. Telefonu uštědřil nespočet škrábanců,...  celý článek

Huawei Mate 10 Lite
První top model, který nestojí ani 10 000 Kč. Smiřte se ale s ústupky

O tom levnějším z nových top smartphonů firmy Huawei jsme se toho během mnichovské premiéry moc nedozvěděli. Novinka Mate 10 Lite přijde do prodeje dříve než...  celý článek

KRACK: Key Reinstallation Attacks
Nepříjemné překvapení: I vaše wi-fi je zranitelná, odhalili experti

Bezpečnostní odborníci varují: zabezpečení bezdrátového připojení wi-fi pomocí WPA2 nelze považovat za bezpečné. Výzkumníci upozorňují, že zranitelností...  celý článek

Další z rubriky

Nokia 8
Nokia slibuje: všechny aktuální modely dostanou i budoucí Android P

Chytré telefony Nokia, které se na trh vrátily díky společnosti HMD Global, používají čistý operační systém Android. Mají původně verzi Android Nougat, ale...  celý článek

Nokia 3310
Nokia 3310 dostane rozumné připojení na internet, ale bude dražší

Jedním z nedostatků novodobé Nokie 3310 je podpora pouze GSM sítí. Pro řadu zájemců o obyčejný telefon to může být nedostatek, připojení k internetu je v tomto...  celý článek

Android 8.0 Oreo je mocný a rychlý
Všechny nokie dostanou nejnovější Android 8 Oreo

Smartphony Nokia mají přislíbenou aktualizaci na nedávno uvedený Android 8 Oreo. Žádný konkrétní termín updatu ale prozatím oznámen nebyl.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.