Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nokia 5110 (recenze)

aktualizováno 
Na první pohled poznáte, e se jedná o telefon vyplňující mezeru mezi Nokií 3110 (končí výroba) a 6110. Zakulaceným designem je blí spíe 6110-ce, rovně menu je tomuto telefonu velmi podobné. Zatímco 6110 monost výměny předního panelu spíe naznačila, má 5110-ka zcela jednodue vyměnitelný přední kryt.
Update články: Na první pohled poznáte, že se jedná o telefon vyplňující mezeru mezi Nokií 3110 (končí výroba) a 6110. Zakulaceným designem je blíž spíše 6110-ce, rovněž menu je tomuto telefonu velmi podobné. Zatímco 6110 možnost výměny předního panelu spíše naznačila, má 5110-ka zcela jednoduše vyměnitelný přední kryt. Systém výměny předního krytu telefonu se nazývá "Xpress-on". Od předchozí 3110-ky zdědila 5110 především NaviKey, který se snažila napasovat na menu Nokia 6110 - zda šťastně či nešťastně, posuďte sami. Děkujeme firmě Celadon za zapůjčení telefonu a připomínáme, že telefon i manuál jsou kompletně v češtině.

Displej telefonu je grafický. V horním řádku se zobrazují informační ikonky. V pravém horním rohu je zobrazen čas (pokud zapnete zobrazování), v levém ikona klíče indikující zamknutou klávesnici.Po levé straně displeje je zobrazen sloupek indikátoru síly signálu (4 dílky) a vpravo nabití baterie (4 dílky, ale spodní dílek svítí až do úplného vybití baterie). Dvě velikosti znaků se automaticky mění podle množství zobrazovaných znaků. Displej je dobře čitelný, ze stran podsvětlený zelenožlutým světlem zaručujícím velmi dobrou čitelnost i v absolutní tmě. Bohužel, podsvětlení displeje nelze vypnout.

Nokia 5110 - takhle vypadá... Klávesnice je dostatečně podsvětlená stejně jako display šesti zelenožlutými diodami. Jednoduše ji lze uzamknout proti náhodnému stisknutí klávesami NaviKey a poté během dvou vteřin hvězdičkou. Bohužel se automaticky nezamkne po delší době nečinnosti, jako tomu je u Ericssonů. Funkční tlačítko NaviKey mění automaticky své funkce podle situace, v jaké se telefon zrovna nachází. Numerickým klávesám lze přiřadit pozice v telefonním seznamu a stiskem jediného tlačítka vytočit číslo na této pozici. V případě, že máte nastavené číslo na hlasovou schránku, je toto číslo automaticky přiřazeno klávese 1. Pozor: šipka dolů listuje telefonním seznamem, šipka nahoru redial listem.

SMS & CB - obojí telefon umí. Mimo jiné také umožňuje odesílání jména a telefonního čísla z telefonního seznamu jako bussines card pro ostatní Nokia smart messaging telefony. Stejně jako 6110 má ale i 5110 podporu smart messagingu velmi omezenou! Lze si nastavit více profilů SMS center a lze mezi nimi při odesílání volit. Možno též nastavit potvrzování doručení zpráv a odpověď přes téže SMSc. Každé klávese jsou přiřazeny 3-4 písmena a další speciální znaky. Mezi malými a velkými písmeny resp. numerickou klávesnicí se přepíná stisknutím resp. podržením klávesy <#>. Aktuální nastavení je indikováno symbolem v horním řádku. Stisknutím hvězdičky se zobrazí všechny speciální znaky, ze kterých si lze pak konkrétní znak vybrat a vložit do zprávy a není tedy nutné zdlouhavě hledat, pod kterou klávesou se speciální znak (včetně eura!) nachází.

CB zprávy je možné zobrazovat buď ze zvoleného kanálu, nebo volbou "seznam" získat informace o všech kanálech. Při zapnutí CB však musíte počítat se snížením výdrže telefonu až o 20% !

Datové přenosy jsou s Nokia Cellular Data suite 1.2 a vyšším. Příslušenství mezi Nokia 5110 a Nokia 6110 je kompatibilní, s jinými telefony řady Nokia nikoliv.

Vyzvánění - na výběr máte z 30-ti typů vyzvánění. Mezi různými typy vyzvánění jsou i známé melodie klasických autorů. Vyzvánění je možné nastavit v pěti úrovních, přičemž při páté úrovni je první zvonění stejně hlasité jako čtvrtá úroveň a až další vyzvánění zesílí. Navíc si mimo úrovně hlasitosti můžete zvolit i vzrůstající hlasitost (crescendo). Úroveň hlasitosti vyzvánění určuje i hlasitost upozornění na příchozí SMS, které je možné vybrat z pěti zvuků nebo vypnout. Krátkým stisknutím vypínacího tlačítka získáte přístup k předvoleným profilům hlasitosti vyzvánění (potichu - žádné tóny; diskrétně - pouze pípnutí; hlasitě - nejhlasitější možné nastavení a vlastní tóny). Vibrační baterii je nutno dokoupit, pokud chcete vibrovat.

Výdrž baterií - uváděná výdrž je až 270 hodin v pohotovostním režimu a 3-5 hodin v provozu. Tuto uváděnou výdrž lze potvrdit. V běžném provozu mi telefon vydržel nějakých 5-6 dnů. bez nabíjení (s nočním vypnutím) se standardně dodávanou baterií (900mAh).V souvislosti s výdrží musím opět upozornit na nemožnost vypnutí podsvětlení displeje. Připravte se na to, že nějakých 45 min hraní her Vám odebere minimálně jeden dílek z plně nabité baterie, za což nepochybně může právě permanentně svíticí displej! Věřím, že kdyby bylo možné podsvětlení displeje vypnout, prodloužila by se reálná výdrž baterií o nějaké 2 dny. Baterie jsou Czech Made - tedy from Bateria Slaný... Níže uvedená tabulková výdrž je měřena v síti D1 Telekom a odpovídá úrovni jak Paegasu, tak EuroTelu.

Menu je podobné 6110-ce. Ke vstupu do menu a k potvrzování volby se používá NaviKey, pohyb po položkách samozřejmě šipkami. Klávesou se vracíte na vyšší úroveň menu. V hlavní nabídce jsou kromě nápisů také ikonky. Stiskem NaviKey a čísla se okamžitě nastavíte na zvolenou položku v menu. Stiskem NaviKey a <*> zamknete klávesnici. Zpočátku jsem si nemohl zvyknout na ovládání pomocí NaviKey se stále se měnící funkcí, ale asi po měsíci používání na něj nedám dopustit. S půjčenou Nokií 6110 jsem měl potom trochu potíže :-)

Telefonní seznamy - telefon používá telefonní seznam SIM karty. Vlastní paměť nemá. Uložená čísla se automaticky řadí podle abecedy, jiné srovnání není možné. V menu je možné si nastavit, zda chcete, aby se při listování zobrazovalo jméno velkým písmem (čitelné i po celodenní práci s počítačem), seznam jmen malými písmeny nebo jméno s číslem. Jinak je totiž telefonní číslo schované a zobrazí se jen při stisknutí <#>. Bohužel, do paměti SIM karty není možné uložit čísla se znakem "w" (wait - čeká na spojení). Je možné uložit poze znak "p" (pause). Tyto znaky je možné vyvolat opětovným stisknutím tlačítka <*> (znaky následují * + p w)

Telefon má rozdělené paměti na nepřijatá čísla, přijatá čísla a volaná čísla. Lze u nich zobrazit i čas volání.

Hodiny + budík jsou zobrazeny v pravém horním rohu na displeji. Budík funguje i při vypnutém telefonu a je neodbytný. Při vyzvánění ho stiskem NaviKey umlčíte na 5 min. Budík při vypnutém telefonu umlčíte klávesou .Dále můžete telefon zapnout a namačkat pin, při čemž se zaručeně probudíte alespoň natolik, aby jste v sobě našli dost síly vylézt z postele.

Kalkulačka je v porovnání s kalkulačkou na jiných telefonech, poměrně dobře udělaná. Umí základní operace - +,-,*,/. Mezi těmito operacemi přepínáte mačkáním hvězdičky nebo volbou z NaviKey. Desetinou tečku vložíte křížkem. Výhodou je, že při počítání displej roluje, takže vidíte, jakou operaci jste dělali naposledy.

Hry - telefon má vestavěny stejné hry, jako 6110-ka. Samozřejmě bez možnosti hrát přes IR. Jsou to "Pexeso", "Had" a "Logika". Pamatuje si rekordy, pamatuje si i poslední nedohranou hru a lze se k této hře dodatečně vrátit. Citlivost - jak je vidět z tabulkových hodnot, citlivost telefonu není nijak přehnaně vysoko na fázovou chybu a frekvenční odchylku, které vykazuje. Telefon se tedy řadí mezi laicky řečeno tupější na signál - je na tom lépe než Panasonic G600 a hůře, než kterýkoliv ze Siemensů. Model 5110 netrpí nectností některých verzí 6110 - tedy dlouhým probouzením v okamžiku, kdy narazí na signál.

Nedostatky :

  • není možné vypnout podsvětlení
  • během telefonování se nezobrazuje údaj o délce spojení
  • při auto-redialu akusticky neupozorňuje na navázání spojení
  • vyvolání některých funkcí je zbytečně složité (např. délka posledního hovoru, čas volání...)
I přes nemožnost vypnutí podsvětlení displeje a chybějící údaj o délce hovoru během telefonování se dá říct,že se jedná o velice kvalitní moderní telefon, který je díky snadné výměně krytu velice variabilní a každý si ho může přizpůsobit svým designovým požadavkům. Na rozdíl od NK 6110 nemá možnost rozdělení uživatelů do skupin a tvorbu profilů, neumožňuje nahrávání vlastního vyzvánění, ale je možné do něho nahrát vlastní obrázek pro logo operátora. Pomocí kódů je možné aktivovat kodeky Half Rate a EFR (Eurotel SuperSound). Je to telefon určený pro méně náročné uživatele a ve své třídě patří mezi špičku jak výdrží, tak i funkcemi.

Petr Hájek

Nokia 5110
přehled funkcí a vlastností
rozměry 132 x 47 x 31 mm maximální vysílací výkon (watt) 1,83
hmotnost 175 g (se SIM) frekvenční odchylka (Hz) 18
baterie - typ NiMH 550mAh 3,6V fázová chyba (deg) 6,5
pohotovostní čas (stand-by) 92:13 h citlivost (dBm) -107,2
hovorový čas (talk-time) 3:23 h potlačení sousedního kanálu (dBc) 14,3
velikost SIM karty malá (plug-in) potlačení vlastního kanálu (dBc) -8,7
  displej    paměti
počet řádků/počet znaků (režim psaní SMS) zobrazitelných najednou 3 / 39 paměť telefonu na čísla / SMS zprávy 0 / 0
počet řádků/počet znaků (řežim psaní tel. čísla) zobraz. najednou 3 /33 délka seznamu posledně volaných 8
velikosti písmen 2 velikosti délka seznamu přijatých hovorů 5
datum / čas Ne / Ano délka seznamu nerealizovaných hovorů 5
informace o volání   nadstandardní funkce
zobrazení délky posledního hovoru Ano z menu! filtrování příchozích hovorů Ne
zobrazení délky všech hovorů Ano telekonferenční hovor Ne
zobrazení délky jen odchozích hovorů Ano zablokování před cizí SIM kartou Ano
hovorový čas během hovoru Ne blokování odchozích volání Ne
tarifikace dle GSM phase 2 (indikace provolané částky) Ano volání jen na přednastavená čísla (fixed dialing) Ano
pípnutí po určité době hovoru Ne SIM toolkit Ne
automatický redial (opakované vytáčení čísla) Ano - neupozorní akusticky na spojení! fullrate / halfrate kodování hovoru Ano
  SMS a data vyzvánění
předdefinované SMS zprávy v paměti Ano jako odeslané zprávy počet druhů zvonění 30
potvrzení doručení SMS jako položka v menu Ano vibrační vyzvánění Ne (lze s extra baterií)
adresát SMS z telefonního seznamu Ano zesilované vyzvánění (crescendo) Ano
cell broadcast Ano tiché vyzvánění Ano
datové a faxové přenosy Ano softmodem - NCDS 1.2 možnost vlastního zvonění Ne
  ostatní
příslušenství v ceně: nic než cestovní nabíječka, dokoupit lze široký sortiment toho, co je na Nokia 6110. Z předchozích modelů nelze použít nic, je to jiná voltáž!

zvláštnosti: budík, kalkulačka, hry, hodiny. Částečná podpora smart messagingu. Možnost rychlé výměny krytu, jsou dostupné v široké škále - máte si ale kupovat jen ty se znakem Nokia OK, jinak jste bez záruky.

Autor:
Nejčtenější

Huawei Mate 10 Lite
První top model, který nestojí ani 10 000 Kč. Smiřte se ale s ústupky

O tom levnějším z nových top smartphonů firmy Huawei jsme se toho během mnichovské premiéry moc nedozvěděli. Novinka Mate 10 Lite přijde do prodeje dříve než...  celý článek

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Chtěl iPhone zdarma a tak si nechal vytetoval logo T-Mobilu

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

Fronty jsou typické také pro prodejny firmy Apple ve chvílích, kdy startuje...
Reklamní průmysl zuří. Apple přestal sdílet historii prohlížení uživatelů

Při příležitosti aktualizace operačního systému a vyhledávače Safari udělala minulý měsíc společnost Apple důležitý krok k ochraně soukromí uživatelů....  celý článek

iPhone 8 zakusil i klasickou ohybovou zkoušku. A uspěl, k nevratným deformacím...
iPhone 8 bodoval v crashtestech. Youtuber jej neohnul

Ve vodách chytrých telefonů známý youtuber Zachary Nelson prověřil sérií zatěžkávacích testů zbrusu nový iPhone 8. Telefonu uštědřil nespočet škrábanců,...  celý článek

Xiaomi Mi 6
Tato lahůdka mezi výkonnými smartphony stojí 12 tisíc, má to ale háček

Na českém trhu se objevil zajímavý supersmartphone od čínského Xiaomi. Za 12 tisíc nabídne bohatou výbavu, která se dá srovnat s nejvýkonnějšími telefony...  celý článek

Další z rubriky

Huawei P10
Nokia by mohla mít stejného „ladiče“ fotoaparátů jako Huawei

Společnost Leica, která spolupracuje s Huaweiem, je na prodej. Zájem projevila společnost Zeiss, která bude dodávat optiku pro fotoaparáty v nových nokiích.  celý článek

Nokia 8
Nejlepší Nokia 8 má skvělý výkon a je to první „obojíčkový“ smartphone

Nový vlastník značky Nokia konečně představil svůj top model. Novinka s označením 8 je špičkový smartphone, který ctí tradice. Nemá displej přes celé čelo, ale...  celý článek

Nokia 3310 3G
Nokia vylepšila legendární 3310. S internetem je to teď mnohem lepší

U novodobé Nokie 3310 od nového vlastníka značky HMD Global byla kritizována absence alespoň trochu smysluplného internetové připojení. Proto je tu Nokia 3310...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.