Nokia 3110 (recenze)

Jestlie měl někdo nějaké výhrady k modelu Nokia 2110, pak se týkaly převáněváhy i samotné velikosti. Nokia si vzala připomínky k srdcia stvořila něco, co respektovalo kvalitu svého předchůdce,jako i připomínky nespokojenců - stvořila Nokiu 3110.

Jestliže měl někdo nějaké výhrady k modelu Nokia 2110, pak se týkaly převážně váhy i samotné velikosti. Nokia si vzala připomínky k srdci a stvořila něco, co respektovalo kvalitu svého předchůdce, jakož i připomínky nespokojenců - stvořila Nokiu 3110.

Tento telefon zatím není v České republice příliš k vidění, nám jej zapůjčila pražská firma Plus Sat, jedna z mála, která jej skutečně má skladem, nikoliv pouze v ceníku. Obejít jsme se museli bez českého manuálu, což nebyla příliš velká oběť - zato můžeme přinést recenzi v nejkratší možné době.

Nejsou to ani tři týdny, kdy jedna z největších amerických analytických společností Solomon Brothers přišla se spekulací, že Microsoft by rád zakoupil firmu Nokia. Mohu vás uklidnit - spekulace se ukázaly být nadsazené (v průběhu týdne přineseme bližší informace), a tak telefon Nokia 3110 při spuštění nezobrazuje hlášku WinGSM loading, jak bychom se v opačném případě mohli obávat.

Váha a rozměry

Nokia 3110 se tentokráte vměstnává do 136 x 45 x 21 mm a váhy 190 gramů. Díky svým rozměrům vypadá o něco lehčí, než ve skutečnosti je, takže i mne až převážení vyvedlo z omylu. Jak vidno, oproti Nokie 2110 ubrala 3110 centimetr na výšce i šířce, její tloušťka se také o půl centimetru snížila a váhový rozdíl téměř 50 gramů je změnou příjemnou.

Celkový vzhled

Nevýsuvná anténa dvoucentimetrové délky (lze ji snadno odmontovat a koupit si například větší). Telefon má banánovitý vzhled - paralela s designem 8110 je tu evidentní. Typické pojetí některých křivek a tvarů tuto paralelu podtrhuje. Moje žena vzhled ohodnotila tím, že Nokiu 3110 pasovala mezi tři telefony, jež považuje nejhezčí (ty druhé dva jsou Motorola StarTAC a Sony CMD-Z1, z nichž Nokia 3110 vychází nejlevněji, takže se jí také možná dočká...). Nokia 3110 se velmi dobře drží v ruce a má všechna rozměrová plus: dostatečně velikou klávesnici s tlačítky z měkké pryže a veliký kontrastní displej. Tlačítka sloužící pro pohyb v menu se přesunula na pravou stranu, zmizela tlačítka pro příjem a ukončení hovoru - lze říci, že co se ovládání týká, Nokia 3110 se vůči své předchůdkyni (i konkurentům) značně zjednodušila a nyní si vystačí s jediným tlačítkem pojmenovaným NaviKey, jež svoji funkci mění dle toho, co se s telefonem právě děje. Jediné funkční tlačítko, které reorganizaci přežilo, je tlačítko C, sloužící pro zrušení volby.

Displej

Ty znáješ NaviKey?Rozměry displeje 35 x 28 mm jsou dostatečnou zárukou, že si nezkazíte oči a něco se dozvíte. Velmi příjemně kontrastní displej je zeleně podsvícen (na 15 vteřin, lze vypnout). Po levé straně je indikátor síly signálu, po straně pravé indikátor nabytí baterie - obojí ve čtyřech stupních + bez signálu/vybito. Displej je sice plně grafický 13 x 4 znaky, s animacemi ovšem nepočítejte. Grafika se projevuje zejména v tom, že vkládaná čísla jsou dvojnásobné velikosti, dokud se vejdou na displej, potom se zmenší a teprve pak odrolují. Telefon používá standardně 3 řádky jako řádky pro zobrazení menu + horní řádek stavový s ikonkami + spodní řádek zobrazující tučně volbu, kterou potvrdíte NaviKey.

Čeština

Čeština v menu má i české háčky a čárky...Telefon je kompletně v češtině (samozřejmě mimo znaků pro psaní SMS zpráv a telefonních seznamů) - menu se vypisuje s háčky i s čárkami včetně Ř - klasického oříšku - tedy žádné obezličky, jako u Ericssona, Sagemu či Siemense. Počeštění je uděláno velmi hezky, bez nelogičností a překlepů - snad jenom kontrola provolané doby je skryta pod názvem Registr přenosů, což může zmást.

 

Baterie a výdrž telefonu

Nokia 3110 z boku - banánovitý profil, co říkáte?Provozní dobu udává Nokia mezi 40-95 hodinami stand-by či 1.5 - 2.75 hodin talk time - u těch lepších časů se počítá s využitím úsporného režimu DTX (telefon jej aktivuje automaticky, není možnost jej vypnout, jako třeba u Motoroly 8700) - režim DTX podporuje jak EuroTel, tak Paegas. V síti Paegas se mi podařilo dosáhnout zhruba 50 hodin stand-by a provolat půl hodinky, což je solidní výsledek a posunuje to telefon do kategorie modelů, jež není třeba dávat každý den do nabíječky.

Telefon je ještě ve starší čtyřvoltové technologii, což se projevuje na horším poměru standby/talktime oproti novějším Motorolám, Siemensům a Sony - je evidentní, že severské koncerny raději vsázejí na čtyřvoltovou technologii.

Baterie mi připravila menší šok. Ani ne tak tím, že je NiMH 6V 550 mAh, jako nápisem Made in Czech republic. Bohužel se mi nepodařilo zjistit, která z českých firem baterie pro Nokiu vyrábí.

Malá plug-in SIM karta se vkládá pod akumulátor do štěrbinky, kde ji zajišťuje malá západka.

Nokia hodlá nabízet i baterie vyšších kapacit, ve výrobním programu jsou také vibrační baterie - u Nokie narozdíl od Motoroly vibruje baterie, nikoliv telefon.

Paměť a telefonní seznamy

Telefon nemá vlastní paměť pro telefonní čísla, lze použít pouze paměť SIM karty v závislosti na její kapacitě. Telefon má rychlé vytáčení, stačí chvilku podržet klávesy 1-9 a ihned se vytočí číslo, které je k této klávese přiřazeno. Pod klávesou 1 je standardně přiřazena hlasová schránka (na klávese 1 je také ikonka hlasové schránky namalována) - přiřazení rychlé volby se mění nádherně jednoduše: stačí v telefonním seznamu nalistovat patřičné číslo, podržet chvilku klávesu, pod níž chcete ono číslo uložit a telefon za vteřinku oznámí úspěšné uložení rychlé volby.

V telefonním seznamu lze pohodlně listovat směrovými tlačítky. Pokud v klidovém stavu stisknete šipečku dolů, listujete v telefonním seznamu, pokud stisknete šipečku nahoru, listujete v seznamu odchozích telefonních hovorů. Pokud potřebujete vyhledávat, stačí stisknout NaviKey a z klidového stavu se dostanete do položky menu Telefonní seznam - jednou z podpoložek je také vyhledávání. Příjemná je také položka Stav, která vám sdělí, jak máte obsazenou SIM kartu - doporučuji využít, já jsem byl příjemně překvapen, když mi telefon napsal, že karta má 99 plných a 16 volných míst (tzn. mám kartu se 125 místy, ne se 100, jak jsem se bláhově domníval).

Telefon eviduje pět příchozích, pět posledně volaných a pět nerealizovaných hovorů. Jméno v telefonním seznamu může mít až 16 znaků.

Psaní textu

Psaní textu je klasické - co klávesa, to tři až čtyři písmena, mezi jednotlivými písmeny se zaměňuje novým stiskem. K dispozici jsou i další znaky (i zavináč, hvězdička - potřebné pro M-line), čeština samozřejmě není při psaní k dispozici. Pokud píšete SMS zprávu, maličká číslíčka nad ukazatelem nabití akumulátoru odečítají počet znaků, jež ještě máte k dispozici.

Indikace na displeji

Jak jsem se již zmiňoval, displej indikuje ve čtyřech (resp. v pěti) stupních nabití baterie a sílu signálu. Pokud nabíjíte, telefon slušně hlásí Nabíjím, pokud je nabito, napíše Nabito - jasné a stručné. Telefon nemá žádnou blikající diodku, která by dávala najevo přítomnost signálu - osobně to považuji za přednost (na Fizzovi blahé paměti jsem si ji ihned zalepil). V klidovém stavu telefon na displeji ukazuje pouze jméno sítě (pozná jak EuroTel, tak Paegas. Probíhající hovor indikuje ikona sluchátka a volající (volané) číslo či jméno přiřazené identifikaci čísla. Pokud promeškáte příchozí hovor, telefon vás informuje o jejich počtu na displeji a NaviKey nabídne prohlédnutí seznamu, totéž v případě příchozí SMS zprávy (tehdy NaviKey nabízí její přečtení).

Nápověda je řešena zajímavě - pokud nalistujete na libovolnou položku menu, telefon po určité chvíli, kdy nic neděláte, začne sám zobrazovat nápovědu. Asi počítá s tím, že pokud nic dlouho neděláte, hledáte návod. Nápověda je samozřejmě také česky.

Ikonka klíče indikuje zamknutou klávesnici, potom je na displeji ještě ikonka vyhrazená pro hlasovou zprávu a pro faxové přenosy - ani jednu Nokia 3110 nyní nevyužívá. Hlasová zpráva je indikována pouze došlou SMS zprávou.

Zvuková signalizace

Lze nastavit DTMF tóny kláves a také hlasitost pípnutí po stisku kláves 0-3. Lze zapnout či vypnout varovné tóny (baterie jsou skoro prázdné atd.). Telefon neumí nijak zvukově ani opticky signalizovat délku hovoru, jako například Siemens a Sony, které pípají v nastaveném intervalu.

Zvonění

Jestli máte rádi vyzvánění, na Nokie 3110 se vyřádíte - přesně 25 druhů zvonění, z čehož je šest melodií včetně Elišky a Carmina Burana - znalci klasiky si přijdou na své. Zbývajících 19 vyzváněcích tónů kombinuje vše počínaje seriózní melodií hodnou ředitele banky až po zhýralecké melodie hodné vašeho pubertálního syna. Vybere si skutečně každý. Vyzváněcí tóny začínají vyzvánět potichu, ale během jedné "rundy" se zesílí na přednastavenou hlasitost (pět stupňů) - kromě hlasitosti lze volit i způsob vyzvánění: jedno pípnutí, tiché (nepípá, jenom svítí a píše na displej), normální a jedno zazvonění.

Hlasitost

Hlasitost lze regulovat v deseti stupních během hovoru šipečkami kláves. Kvalita zvuku je vynikající, nicméně bych možná uvítal možnost i vyšší hlasitosti, v rušných prostředích (tramvaj, kde každý telefonuje...) je to občas možná málo. Funkci mute - odpojení mikrofonu jsem neodhalil.

Telefonování

Naťukejte číslo a odpalte jej NaviKey - případně nalistujte číslo a opět jej odpalte NaviKey - NaviKey je prostě na všechno, jak jste již správně postřehli. Pokud se nedovoláte, telefon ihned začne opětovně vytáčet (velmi pěkně uděláno), možnost redial ovšem můžete v menu zakázat. Rychlou volbu podržením klávesy 1-9 jsem tu již objasnil. Pokud vám dojde SMS zpráva a v ní je uvedené číslo, můžete na toto číslo zavolat. Pozor, telefon nemá ani konferenční hovory, ani přidržení hovoru (call waiting)!

Identifikace provolané doby

Identifikace provolané doby není příliš rozsáhlá - telefon indikuje délku posledního hovoru nebo všech hovorů, v žádném případě nečekejte cokoliv podrobnějšího. Ani po skončení hovoru se nedozvíte, jak dlouho jste telefonovali, což je škoda. Tarifikace hovorů podle specifikace GSM Phase 2 je sice implementována, ovšem v našich sítích nevyužitelná.

Blokování hovorů

Opět velmi očesaná možnost: můžete přesměrovat pouze hovory příchozí (na záznamník, na jiné číslo, mimo dosah, při nezdvíhání, vždy, pokud je obsazeno) - a to je také všechno. Blokování odchozích hovorů neexistuje. Repertoár blokování hovorů je velmi nedostatečný.

SMS a CB zprávy

Telefon umí přijímat i odesílat SMS zprávy, implicitní podporu CB ovšem nemá (což nás nemusí příliš mrzet, EuroTel i Paegas také ne). Pokud odesíláte SMS zprávu, je na displeji zobrazováno, kolik znaků ještě můžete napsat. Neexistuje podpora jiných protokolů (fax, e-mail atd.) při odesílání SMS zpráv, zato lze při odesílání SMS zprávy listovat v telefonním seznamu, což neumí ani StarTAC (neznámo proč...) a mnoho dalších, dražších, telefonů. Pokud je v SMS zprávě obsaženo číslo, telefon na něj umí zavolat, umí odpovědět na SMS zprávu (tedy bez nutnosti zadávat číslo adresáta), neumí ovšem na číslo odesílatele SMS zprávy zavolat (škoda).

Data a fax

V menu ani v manuálu o datových ani faxových přenosech není jediná zmínka. Jelikož jsem neměl možnost vyzkoušet tyto přenosy v praxi, přebírám tvrzení prospektů: Nokia 3110 umožňuje připojení přes Nokia Cellular Data Suite (jen pro Win95) či přes Cellular Data Card (včetně infračervené verze, kdy není telefon s PCMCIA kartou spojen kabelem, ale infračerveným paprskem). Rychlost přenosu je samozřejmě limitována sítí na 9600 bps. Podpora RLP je zmiňována.

Ostatní funkce

Nokia 3110 je na nejrůznější doplňkové funkce značně skoupá - lze říci, že telefon patří k velmi jednoduchým a přehledným, na druhou stranu ovšem nepřeplácaným modelům, Nokia opravdu vybrala ty funkce, které se reálně používají. Trošku slabinou může být i výběr roamingových sítí - ten je buď automatický, nebo manuální, nemáte ovšem možnost nastavit preferovanou sít, což je nepříjemné v oblastech, kde můžete roamovat více operátorů, ale rádi by jste roamovali toho levnějšího.

Lze nastavit automatickou odpověď při použití v hands-free sadě.

Citlivost

Telefon se citlivostí pohybuje vysoko, lze jej srovnávat s Motorolou 8700 nebo Ericssonem 688 či Siemensem S4 (Sony CMDX-1000). Telefon se zbytečně neznervózňuje šumem a rušením, takže hovor nevypadává ani například za jízdy v tramvaji.

Result?

Nokia 3110 je telefonem, který kombinuje zdařilý design s jednoduchým ovládáním - obdobně jako Sony CMD-Z1 jej lze doporučit lidem, kteří se nehodlají příliš zabývat dlouhým listováním v menu, povětšinou pak osobám veskrze netechnickým. Zavděčit by se telefon mohl zvláště ženám, které jednoduchost ovládání ocení především.

Na telefonu je vidět, že Nokia musela zvažovat, které funkce ubrat a které ponechat, aby se Nokia 8110 nestala neprodejnou, neboť nový model se vyznačuje větší výdrží baterií a nižší cenou, než 8110. Za zhruba 17 000 Kč patří tento telefon mezi rozumnou a osvědčenou volbu pro lidi, kteří si nehodlají lámat hlavu složitými návody. Návod je u 3110 opravdu věc veskrze zbytečná, důležité je pamatovat, si, že máte mačkat NaviKey. Ti, jimž se zdá rozsah funkcí a možností nedostatečný, mohou pak vždy sáhnout po dražší a lépe vybavené Nokia 8110.