Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Véčko od Nokie je pro mnohé ideální obyčejný mobil. Test Nokie 2720 Flip

  0:18
Klasické mobilní telefony jsou dnes již hodně ve stínu daleko populárnějších smartphonů. Čas od času se ale i na tomto poli objeví zajímavý model. Tím je třeba nová Nokia 2720 Flip, která má některé chytré funkce a napravuje řadu nedostatků dosavadních obyčejných nokií se systémem KaiOS.
Nokia 2720 Flip

Nokia 2720 Flip | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Běžné mobilní telefony bez dospělého chytrého operačního systému, jakým je iOS nebo Android, jsou sice stálicí trhu, ale nedostává se jim moc pozornosti. V poslední době se o ni stará především značka Nokia, která zaujala svými retro modely: nejprve v roce 2017 uvedla novodobou verzi legendy 3310, loni na ni navázala typem 8110 4G, který kromě retro designu přinesl i částečně „chytrý“ systém KaiOS.

Letos Nokia uvedla několik „obyčejných“ novinek, ale retro vlnu vynechala. Přesto se v závěru roku objevil přístroj, který jistě stojí za pozornost a který může být pro mnohé uživatele, kteří nechtějí chytré telefony, ideálním řešením. Je jím Nokia 2720 Flip, po dlouhé době zbrusu nové véčko v nabídce Nokie. Dnes vlastně opomíjená konstrukce je tu kombinována se solidním hardwarem a operačním systémem KaiOS. Díky tomu typ 2720 Flip napravuje řadu nedostatků, kterými přece jen novodobé nechytré nokie trpí.

V čem je lepší?

Upřímně, Nokia 2720 Flip je zdaleka ten nejlepší obyčejný mobil, jaký jsme za poslední roky mohli vyzkoušet. Jakkoli v nás typy 3310 a 8110 4G vzbudily nadšení především díky svému designu, chyby měly. A pro uživatele běžných telefonů možná zásadní.

Plusy a minusy

Proč koupit?

  • povedená klávesnice
  • dobrá výdrž baterie
  • moderní funkce
  • dualSIM

Proč nekoupit?

  • mizerný foťák
  • pro někoho laciná konstrukce
  • vyšší cena

Kdy? V prodeji

Za kolik? 2 599 Kč

U obou modelů nám například vadilo provedení klávesnice, která nebyla příliš pohodlná pro delší psaní textů a už vůbec ne pro celé ovládání telefonu: kurzorový kříž byl hodně stísněný, a to mohlo vadit hlavně starším uživatelům a dětem. Nokia 2720 Flip tyto nedostatky důrazně napravuje. Ano, roli v tom hraje véčková rozevírací konstrukce, díky které tu mají klávesy i displej hodně prostoru, ale pozitivně hodnotíme i samotné provedení klávesnice.

Ta je konečně opravdu pohodlná, stisk tlačítek je jistý, přitom klávesy zase nekladou zbytečný odpor. Když k tomu připočteme takový detail, jako že je to jeden z mála obyčejných telefonů s tlačítky pro regulaci hlasitosti na boku (ano, taková samozřejmost se z telefonů vytratila), je to jeden z nejlépe použitelných běžných mobilů.

Ještě něco je lepšího?

Lepší je i používání samotného uživatelského prostředí systému KaiOS. To se v principu od modelu 8110 4G nijak nezměnilo, jenže Nokia 2720 Flip dostala mnohem lépe sladěný hardware se softwarem. I když je hardwarový základ v podobě procesoru Snapdragon 205 a 512 MB RAM v obou případech shodný, na 2720 Flip působí KaiOS svižnějším dojmem než na novodobém „banánu“. Reakce stále nejsou zcela okamžité, ale už není třeba se obrnit trpělivostí a telefon se moc nezpožďuje za uživatelskými pokyny zadávanými přes klávesnici. To výrazně zlepšuje komfort hlavně při psaní SMS, obzvlášť ve spojení s novou pohodlnou klávesnicí a drobným vylepšením ve funkcích při psaní (konečně je po tečce první písmeno automaticky velké).

A co aplikace?

Systém KaiOS je kdesi na půl cesty mezi plnohodnotnými chytrými systémy a hloupými mobily, do kterých aplikace doinstalovat nejdou (nebo jdou jen javové). Při nasazení v typu 8110 4G loni ale neuměl systém svou sílu v tomto ohledu ukázat naplno jednoduše proto, že pro něj bylo dostupných jen pár aplikací. Teď už je situace výrazně lepší, byť zdaleka nemůžeme hovořit o milionech aplikací, které jsou dostupné pro Android či iOS. Dokonce nemůžeme hovořit ani o tisícovkách aplikací, ale těch několik desítek, které teď k dispozici jsou, je rozhodně mnohem lepší nabídka než asi pět kousků při představení 8110 4G.

Z užitečných aplikací se rozrostlo především množství různých messengerů a sociálních sítí. Kromě Facebooku a Twitteru je dostupný i WhatsApp. Z dalších nechybí třeba počasí či čtečka QR kódů, pár zpravodajských aplikací, YouTube či desítky her. Mezi nimi nechybí různé variace na některá známá herní témata, ale chybí nějaká silnější herní franšíza.

A co negativa?

Samozřejmě je tu několik věcí, které se nám úplně nelíbí, ale i tady jsme zaznamenali k posunu k lepšímu. Tak třeba u ovládání stále platí, že levá kontextová klávesa má málokdy nějakou funkci, z domovské obrazovky navíc vždy vede k notifikacím. Ale u pravé se situace zlepšila: otevírá ze základní obrazovky fotoaparát, pryč je trochu podivné menu zkratek, které tu bylo u 8110 4G.

Z úvodní obrazovky se také u 2720 Flip uživatel dostane k textovým zprávám, ty jsou dostupné pod tlačítkem mezi levou kontextovou klávesou a tlačítkem pro zvednutí hovoru. Je trochu škoda, že si však nadále uživatel nemůže přizpůsobit chování kontextových kláves na úvodní obrazovce a třeba i tlačítka pro Google Assistant, které se nachází na levém boku. Kdo asistenta nepoužívá, bude mu tlačítko k ničemu.

Nadále trvá nesmyslnost vyhledávání u systému KaiOS. Do adresáře se uživatel sice už z úvodní obrazovky dostane, ale musí na to přijít – stačí stisknout směrovou klávesu doprava (nahoru je menu rychlých nastavení, doleva oblíbené aplikace, dolů nic) a adresář se otevře a lze v něm rovnou začít hledat. Ve vyhledávání je opět třeba být přesný, pokud tedy máte kontakt uložený s diakritikou, musíte ji použít i při vyhledávání, jinak systém nic nenajde. Nadále nefunguje vyhledávání z úvodní obrazovky, když začnete vyťukávat čísla, ukážou se jen kontakty, které obsahují stejné číslice, prediktivní vyhledávání nefunguje. Kontakty lze naimportovat ze služeb Gmail a Outlook, ale stále nejde o obousměrnou synchronizaci.

Má nějaké zajímavé funkce?

Sada funkcí tu odpovídá modelu 8110 4G, hardware je jednoduše stejný. Je tu tedy podpora 4G sítí a s tím i funkce wi-fi hotspotu, která dává tomuto mobilnímu telefonu smysl i v rukou pokročilejších a náročnějších uživatelů. Na telefonování může být 2720 Flip pro mnohé pohodlnější než smartphone a v kapse se snadno ztratí. Přitom stačí mít třeba v tašce tablet a s hotspotem jsou veškeré chytré funkce moderního světa uživateli hned dostupné. Nokia 2720 Flip je dvousimkový telefon, oba sloty se nacházejí pod baterií a je potřeba použít dnes moderní nanoSIM.

Jaký je foťák?

Nadále jen do počtu. Je to opět dvoumegapixelový snímač s LED bleskem, žádné další vymoženosti tu nejsou. Ve dne poslouží jako solidní obrazový záznamník, jakmile se začnou světelné podmínky zhoršovat, výsledky jsou doslova tragické a ani onen blesk tomu nepomůže.

Fotografie pořízená mobilním telefonem Nokia 2720 Flip
Fotografie pořízená mobilním telefonem Nokia 2720 Flip
Fotografie pořízená mobilním telefonem Nokia 2720 Flip

Mimochodem, foťák při běžném řešení fotí snímky na výšku, když chcete fotografovat na šířku, je potřeba velké véčko držet trochu nepřirozeně.

Jaká je výdrž baterie?

Na poměry moderních telefonů samozřejmě výborná, bez problémů jsme vydrželi týden v běžném telefonním provozu s tím, že aktivnější uživatelé musí počítat s trochu kratší výdrží (hotspot nebo intenzivní využívání dat a aplikací bere opět asi 10 % kapacity za hodinu). Ti, kteří nic z toho nepotřebují, se dostanou i na delší doby výdrže. V pohotovostním režimu nám telefon bez potíží s vloženou SIM a s připojením k wi-fi vydržel dva týdny a ještě mu zbývala energie na několik dalších dní.

Co design a konstrukce?

Design Nokie 2720 Flip je vcelku elegantní, ale použité materiály působí docela obyčejným dojmem. Plasty vypadají relativně trvanlivě, ale velká část těla je tvořena lesklým materiálem, který se hodně špiní a chytá otisky prstů a zároveň se nám ho podařilo velmi snadno nechtěně poškrábat. Véčková konstrukce působí bezproblémovým dojmem, jen je celý telefon relativně měkký a různě se pod tlakem kroutí a ohýbá. Nemělo by to znamenat, že mu může uživatel snadno ublížit, ale přinejmenším určitá obezřetnost je tu asi namístě.

Mám si ji pořídit?

Nokia 2720 Flip je na obyčejný telefon relativně drahou záležitostí, cena je 2 599 korun. Na druhou stranu je to asi nejpraktičtější a nejpropracovanější obyčejný mobilní telefon. Opravuje především chyby v ovládání předchůdců, a to jak ty softwarové, tak ty z hlediska hardwaru. Na druhou stranu rozhodně nemá takové charisma jako modely 3310 nebo 8110 4G. Druhý jmenovaný typ navíc dostal v průběhu času i nějaká ta softwarová vylepšení.

A je otázkou, zda pak budou uživatelé ochotni si za 2720 Flip připlatit. O rok a něco starší, ale hardwarově vlastně téměř totožný, typ 8110 4G je k mání za standardní cenu 1 299 korun, ale pořídit ho lze i o mnoho levněji. Oficiální cena typu 3310 je 1 499 korun, i to je podstatně méně, ale tento telefon toho také uživateli méně nabídne.

  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čínský smartphonový standard dorazil do Česka. Není co vytknout, ani cenu

17. dubna 2024  7:02

Motorola představila hned tři modely z top řady Edge. První se začne prodávat model Edge 50 Pro,...

Toto mohl být nevídaný smartphone. Myšlenku však nakonec poslali k vodě

25. dubna 2024

S takovým smartphonem bychom už nikdy nemuseli řešit, že se zpomaluje, nemá dostatek paměti či je...

Samsung má povedenou stylovku. Zkusí to s ní na trhu, kde se mu nedaří

24. dubna 2024

Samsung po velmi dlouhé době oprášil modelovou řadu Galaxy C a představil stylový smartphone se...

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Možná s nenápadnou výbavou, ale je to poctivě postavená stylovka

22. dubna 2024

Oppo se v kontextu dalších čínských výrobců prezentuje jako prémiová značka. Rozhodně se nesnaží o...

Prodám rodinný dům
Prodám rodinný dům

Masarykova, Němčice nad Hanou, okres Prostějov
2 700 000 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...