Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nigerijští podvodníci znovu útočí, tentokrát s mobily. Nenaleťte jim

aktualizováno 
Podvodným prodejcům mobilních telefonů lze naletět velmi snadno. Abyste se nestali jejich obětí, snažte se vždy vypátrat co nejvíce informací a peníze neposílat do bank v rizikových zemích.

Případů podvodných prodejců mobilů neustále přibývá. | foto: Profimedia.cz

Internet, včetně mnoha českých stránek, zejména v posledních týdnech zaplavují stovky podvodných inzerátů s levnými mobilními telefony. Pokud jim uvěříte a cenově výhodné přístroje si objednáte, své peníze ani objednané zboží patrně nikdy neuvidíte. Vaše našetřené finance totiž skončí na zahraničních, nejčastěji nigerijských, bankovních účtech podvodníků.

Falešní obchodníci postupují velmi podobně. Na inzertních internetových portálech většinou zveřejní nabídku, ve které nabízejí takřka všechny dostupné telefony na trhu za značně příznivou cenu. 

Ceník je ale sestaven velmi chytře. Pokud by totiž pořizovací ceny byly až příliš nízké, leckomu by se takový inzerát mohl zdát podezřelý. Sazby tedy ve většině případů nejsou nižší než polovina doporučené ceny výrobce.

Pro představu uveďme, že Apple iPhone 3G 16 GB v takových inzerátech seženete za 400 dolarů (v přepočtu přibližně 8 000 korun), Nokii N95 8 GB například za 300 dolarů (zhruba 6 000 korun). Sami tedy můžete vidět, že ceny jsou sice velice lákavé, ale nijak extrémně nízké. Nic tedy na první pohled nevypadá příliš nápadně.

Lidská blbost nezná mezí, říká čtenář

Náš čtenář si chtěl u londýnské společnosti Tricell zakoupit mobilní telefon. "Všiml jsem si inzerátu na českých internetových stránkách, kde nabízí spoustu mobilů. Kontaktoval jsem je. Ze začátku byli velice vstřícní. To vydrželo do doby, než jsem udělal první platbu," říká pan Březina, který skočil na praktiky podvodných prodejců.

Podvodný inzerát

Po několika dnech se ozvali, že za telefon ze zahraničí musí doplatit clo. Nelenil tedy a peníze ihned poukázal na jejich účet. "Poté mi oznámili, že balíček již poslali."

Dlouhé čekání na mobilní telefon nebralo konce a vyplnila ho další upomínka ze strany londýnské společnosti. "Psali, že chtějí další peníze. Už si nepamatuji z jakého důvodu. Když jsem napsal, že chci peníze zpět, drze mi odepsali, že se mnou nehodlají argumentovat, a jestli chci balíček, musím zaplatit dalších 98 dolarů. V další zprávě ještě dodali, že mi peníze odmítají poslat, a jestli nezaplatím já, už se mi neozvou."

Pan Březina své peníze patrně již nikdy neuvidí. "Lidská blbost nezná mezí, což jsem nyní poznal i já," konstatuje podvedený zákazník a dodává: "Tímto článkem snad ale můžete předejít tomu, aby na nekalé praktiky naletěl někdo další."

Mobilní telefon jsme se pokusili objednat i my. Jelikož máme kompletní e-mailovou korespondenci mezi panem Březinou a "prodejcem", poznali jsme, že se jedná skutečně o podvod. Domnělý obchodník reagoval prakticky naprosto stejně, a tak jsme veškeré platby včas zastavili.

Když jsme poté na dostupné adrese kontaktovali samotného prodejce s otázkami ohledně objednávky pana Březiny, dočkali jsme se velmi podrážděné reakce. Bylo nám řečeno cosi o tom, že "nám do toho nic není" a "co se vůbec o někoho cizího staráme".

Jak poznat podvodníky?

Zásadou číslo jedna je zjistit si maximum informací o společnosti, od které chcete mobilní telefon zakoupit. To platí dvojnásob v případě zahraničních firem. Pokud na internetu nenajdete žádné kladné zkušenosti ze strany kupujících, ba ani domovskou stránku společnosti, něco pravděpodobně nebude v pořádku.

Podvodník se může chovat velice profesionálně. Je schopný zavolat na vaše telefonní číslo a přátelsky vám vysvětlovat, jak vaše objednávka bude probíhat.

Jestliže si mobilní telefon objednáváte ze zahraničí a prodejce vám pošle údaje o účtu, na který máte částku poukázat, podívejte se, do jaké země peníze odesíláte. Pokud zde bude Velká Británie nebo Německo, nápadné to pochopitelně není.

Potvrzení o platbě pana Březiny

Náš čtenář peníze odeslal do bank, které jsou vedeny jako nigerijské. To už je v souvislosti s prodejem mobilních telefonů velmi podezřelé.

Potvrzení o platbě pana Březiny

Jakmile peníze pošlete a prodejce vás bude kontaktovat se žádostí o další platbu, vše si důkladně rozmyslete. Menším zlem je pochopitelně přijít jen o část peněz. Důrazně také radíme neposkytovat neznámému prodejci údaje o vaší platební kartě, se kterými může prakticky plnohodnotně čerpat z vašich úspor.

Pokud se stane, že o peníze přijdete, jen stěží je dostanete zpět. Podvodník z Nigérie je nevypátratelný.

Nechceme tímto článkem způsobit, abyste při jakémkoliv nákupu v internetovém obchodě byli extrémně paranoidní. Je však třeba zachovat rozumnou dávku obezřetnosti a při sebemenším náznaku nekalých praktik zpomalit, vše si pečlivě rozmyslet a zjistit si více detailů.

Námi vyřčené rady se vám možná zdají notoricky známé, jak jsme se ale sami přesvědčili, spousta lidí se jimi stále neřídí. Zejména v těchto případech platí, že opakování je matkou moudrosti. Až si proto budete objednávat mobilní telefon nebo jiné zařízení ze zahraničí, vzpomeňte si na tento text. Po zaplacení už totiž může být pozdě.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Za tisíce si udělají z mobilu dobrovolně těžítko

Kryty Roxxlyn

Z poměrně neobvyklého materiálu vyrábí pouzdra pro mobilní telefony firma Roxxlyn. Speciální kryt smartphone pokryje...

Lidem v šuplících leží nedostatkový materiál do elektromobilů

Šuplík

Výrobci automobilů, kteří hledají nové dodávky kobaltu, jenž je důležitý pro výrobu baterií, by se mohli zaměřit na...

Naboural do ní opilec, život jí zachránily chytré hodinky

Apple Watch Series 3

O štěstí v neštěstí může mluvit mladá Američanka, do jejíhož vozu koncem loňského roku narazil opilý řidič. Vážně...Najdete na iDNES.cz