Pozor na takového letáčky, o ceně služby na nich nic nenajdete | foto: Mobil.iDNES.cz

Nevěřte inzerátu v pražských budkách, volat na platební kartu je strašně drahé

  • 30
Lucemburská firma nabízí v pražských telefonních budkách bezhotovostní volání do zahraničí. Ceny hovorného jsou astronomické a nejsou nikde uvedeny. Se stejnou nabídkou se mohou setkat i čeští turisté v zahraničí.

Lucemburská společnost BBG Luxembourg inzeruje v telefonních budkách po celé Evropě včetně Prahy bezhotovostní volání do zahraničí. Hovor se platí přes platební kartu zadáním jejího čísla.

Podobné služby jsou populární především mezi turisty, kteří nemají drobné nebo telefonní kartu. Jenže na letáku lucemburské společnosti není uvedena cena hovorného, které je velmi vysoké. Navíc si firma strhává peníze i za neuskutečněné hovory.

Drahé volání z telefonních budek

Volání v (ze) zahraničí

V Evropě je dnes nejvýhodnější použít vlastní mobil. Díky regulaci EU klesly ceny roamingových hovorů na přijatelnou úroveň. Přesto je vhodné si před cestou zkontrolovat nastavený roamingový tarif, případně si roaming aktivovat.

Mimo Evropu už ale může být roamingové volání velmi drahé a vyplatí se některá z alternativních možností. Zkuste ověřit ceny hovorného na místních předplacených kartách pro mobily nebo telefonní budky (operátoři nabídky často inzerují už na letišti nebo pomocí SMS). V mnoha zemích pak levné volání nabízí nejrůznější agentury, třeba s jedním telefonem.

Volání placené platební kartou by mělo být až poslední možností. Výjimkou jsou v některých zemích telefonní automaty, ve kterých lze přímo platit kartou. Vždy ale zkontrolujte cenu hovorného. Pokud není uvedena a nehoří, ruce pryč.

Podle internetových referencí zákazníků, kteří přes společnost BBG Luxembourg volali, stojí minuta hovoru takto provedeného, klidně i jen místního, okolo 1 000 korun. BBG si navíc peníze stáhne z karty ještě před tím, než hovor spojí. Podle zkušeností některých lidí z webu dokonce není ochranou ani nastavený nulový limit na platební kartě. Platba se totiž tváří jako jiný druh, než na který máte limit nastavený (například z platebního terminálu).

Dva letáky společnosti jsme našli například v Praze na stanici metra Muzeum a jinde v centru. Je na nich napsáno "ve spolupráci s 02", ale podle Martina Žabky, tiskového mluvčího O2, má společnost BBG Luxembourg s Telefónikou O2 uzavřenu jen reklamní smlouvu. Letáky jsou tedy vylepené v budkách legálně.

Zastavili jsme několik procházejících cizinců. U dvou z nich jsme uspěli. "Ano, o této firmě vím. Hodně cestujeme a její letáky jsou všude. Moje známá takto přišla za jeden hovor z Paříže skoro o 80 dolarů," uvádí mladý Američan. "Ne, neznáme tuhle konkrétní firmu, ale není to prý moc ojedinělé. Cestovní kanceláře u nás skoro před každým zájezdem varují, ať neplatíme v zahraničí hovory z budek platební kartou," říká dvojice Britů.

Zato Češi neměli o nebezpečí ani ponětí. "Zaplatila byste v nouzi hovor z budky kartou?" ptáme se mladé paní. "Asi ano, platím takhle běžně přes internet a nikdy se nic nestalo," krčí rameny. "A kdybyste nevěděla, kolik to stojí?" "Jako když volám z mobilu, nebo ne?" neví si rady. A v tom je právě háček.

O ceně služby není nic ani na letáku, ani vám jí neřekne operátor na začátku hovoru, o čemž jsme se sami přesvědčili vytočením daného čísla. Ještě před tím, než došlo na zadávání údajů z karty, byl pouze na výběr hovor do USA nebo mimo USA. O tom, že hovory do mobilu vzdáleného klidně metr od budky jsou spojovány přes USA, se nedozvíte. Stejně tak se nedozvíte ani cenu.

Zkušenosti podvedených se různí. Čtenář s přezdívkou Permalink uvádí na internetu: "Zaplatil jsem 111 dolarů za 17minutový hovor." Jiný turista ve spěchu na letišti zaplatil 17 dolarů, a to se hovor ani nepodařilo spojit."

Drahé volání z telefonních budek

Některé banky v zahraničí už tuto firmu znají. Další turista na webu Consumercomplains.in píše: "Banka mi po několika hodinách volala, že jsem měl podezřelou transakci od firmy BBG Luxembourg a že ji zamítli. V tu chvíli jsem měl vztek, že jsem se nedovolal, ale když jsem zjistil, že částka byla 40 dolarů, byl jsem rád," uvádí. Na firmu je v současné době podáno několik žalob. V každém případě platí, že je lepší kartou hovory vůbec neplatit a nebo se v nouzi dostatečně informovat o cenách hovorného.