Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neumíte si nastavit datové přenosy? Poradíme vám.

aktualizováno 
Neumíte si nastavit datové přenosy na svém mobilu? Poradíme vám, jak si nastavit GPRS také na počítači i na osobním organizéru. Tak názorné návody jste dosud neviděli.

Mobilní přístup k internetu s oblibou plní stránky novin, ale uživatelé od mobilních sítí stále očekávají spíše přenos hlasu a krátkých textových zpráv. Alespoň statistiky jednotlivých mobilních operátorů o tom vypovídají. Ovšem to je velká škoda. Okamžitý přístup k elektronické poště už není v době GPRS nic složitého a dokonce ani finančně nákladného. V ceně řádově desetihaléřů za přenesený kilobajt můžete být k e-mailu připojeni neustále, přičemž budete-li stahovat jen hlavičky došlých zpráv, vystačíte si s několika korunami za den.

Jedním z hlavních kritérií mobilního telefonu manažerské kategorie se postupem doby stala právě podpora GPRS. Aby si výrobci naklonili náročné zákazníky, nabízejí v mnoha případech konfiguraci 4+1 timeslotu, což představuje rychlost příchozích dat odpovídající přibližně běžnému analogovému modemu u pevné telefonní linky. To už stojí za zvážení i pro použití k přístupu na internet.

Bluetooth zarizeniBohužel tento stav zůstává pouze zbožným přáním. Tím, že mobilní sítě jsou konfigurovány především pro telefonování, nejen v denní špičce možnosti svého telefonu zdaleka nevyužijete. Pokud zrovna nejste v méně obydlených oblastech, musíte počítat s přibližně poloviční přenosovou rychlostí. Subjektivně se během dne jeví nejprůchodněji síť Eurotelu, naopak výrazné zpomalení zaznamenají zákazníci Oskara. Okřídlený T-mobile je někde na rozhraní. Zatím stále zůstává pravidlem, že pokud potřebujete rychle stáhnout větší soubor, vyplatí se sáhnout po technologii HSCSD.

Vraťme se ke čtení došlé pošty. Vynecháme-li wapový přístup, který není kvůli přístupu a ovládání e-mailové schránky moc praktický, zbývají tři možnosti. Poštovní klient přímo v mobilu, osobní organizér (komunikátor) či notebook. Každý z těchto způsobů má své přednosti. Vestavěný klient (např. Sony Ericsson), popřípadě dohraný midlet (aplikace J2ME), je omezen pamětí mobilu, a tak jen těžko budete moci stahovat e-maily s objemnou přílohou. Displej telefonu je navíc relativně malý, na jeho klávesnici román také nenapíšete, takže jediným rozumným využitím zůstává jen jednoduchá korespondence, například potvrzení objednávky od zákazníka. Většinu poštovních klientů navíc ještě trápí diakritika, kvůli níž často ztrácí text smysl. Namísto českých písmenek vidíte jen nic neříkající symboly či prázdné mezery.

Mnohem praktičtější jsou osobní organizéry nebo jejich provedení s integrovanými mobilními telefony,Bluetooth zarizeni tedy komunikátory, popřípadě smartphony. Máte k dispozici relativně velký displej, dostatečnou paměť a v naprosté většině případů můžete pracovat i s přílohami e-mailů. Stačí jen vlastnit příslušné převodníky, které například běžný wordovský dokument upraví do formátu kompatibilního s nainstalovanou aplikací. Drobným omezením však stále zůstává klávesnice. Protože Psion zastavil vývoj svých PDA, jsou na trhu pouze nejrůznější variace Palmů popřípadě organizérů založených na Windows Power Pocket PC, které mají jen dotykovou obrazovku. K psaní zde používáte speciální softwarovou klávesnici nebo rozpoznávací software. Možností jejich propojení s mobilem je hned několik. Máte na výběr mezi kabelem, infračerveným portem nebo Bluetooth

Jedinou výjimkou zůstávají komunikátory Nokia (9210i, 9210, 9110), které mají fyzickou klávesnici. Není sice kvality Psiona, ale text na ní napíšete snáze než například na Compaqu iPaq. Jednou z možností, jak vylepšit psaní u současných organizérů, je pořízení doplňkového příslušenství v podobě externí skládací klávesnice. Musíte však počítat s tím, že budete s sebou muset tahat další předmět, což není úplně praktické. I zde však zůstává problém s českou diakritikou.

Přes relativně dostupné ceny notebooků si však luxus vlastnit vlastní přenosný počítač může dovolit jen málokdo. Za necelých padesát tisíc sice získáte slušně vybavený model, ovšem s hmotností přesahují dvě kila. Proto, pokud nejezdíte autem, si lze obtížně představit jeho stálé přenášení. Menší a lehčí varianty jsou pochopitelně výrazně dražší, musíte počítat alespoň se sedmdesáti tisíci. Ale zatím je to jediný spolehlivý způsob, jak mobilně přistupovat k internetu, popřípadě k poště. Poradíte si se všemi soubory, dlouhými maily a napsání dlouhého textu je spíše záležitostí minut.

Zaměřme se nyní na ceny samotného připojení.

Operátor Tarif Měsíční paušál (Kč) Volné kB WAP (Kč/kB) Internet (Kč/kB)
Eurotel WAP mobile internet 0 0 0,525 0,525
Data 204,75 0 0,42 0,0315
Oskar Basic 0 0 0,42 0,42
Standard 210 1024 0,32 0,026
T-Mobile GPRS Basic 0 0 0,525 0,525
GPRS Pro 208,95 0 0,315 0,0315

 včetně DPH

Nastavení

Nezávisle na tom, zdali se rozhodnete používat mobilní telefon ve spojitosti s osobním organizérem či počítačem, všechna základní nastavení zůstávají stejná. Pro přenos přes GPRS musíte nastavit APN operátora, adresy doménových serverů (DNS) a potřebný AT příkaz.

Potřebné údaje

Vytáčené číslo: *99#

K sestavení spojení musíte do vlastností modemu zadat tento příkaz: AT+CGDCONT=1,"IP","APNoperátora".

APN operátora:

Operátor APN-WAP APN-Internet
Eurotel wap internet
Oskar wap internet
T-Mobile wap.click.cz internet.click.cz profil.click.cz
 

 DNS

 

Operátor Primární DNS Sekundární DNS
Eurotel 160.218.10.201 194.228.2.1
Oskar-internet 217.77.161.130 217.77.161.131
Oskar-WAP 10.11.10.11 10.11.10.11
T-Mobile 62.141.0.1 62.141.0.2

 

 Pokud však nejste v nastavování zběhlí, použijte tento detailní návod ve formátu pdf, který jsme získali se svolením společnosti Eurotel.

Všechny návody jsou pro přístup přes Eurotel. Vlastníte-li jiného operátora, mohou vám sloužit jako předloha, přičemž parametry zadáte podle výše uvedených tabulek.

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Berte telefon jako kreditní kartu, radil odborník v Rozstřelu o podvodném volání

Redaktor Mobil.iDNES.cz Jan Matura (vlevo) a mluvčí Českého telekomunikačního...

V posledních dnech se opět ozvali podvodníci, kteří se snaží vydělat na snadné záměně telefonních čísel. Prozvoní vás z...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Další z rubriky

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Zakázali reklamu s mobilem ve vodě. Spadl tam šikovně, hájí se výrobce

Zakázaná reklama na HTC U11

Ve Velké Británii zakázali reklamu na špičkové HTC U11 na základě pochybného zacházení s mobilem, se kterým...

Účet na Facebooku si zrušil i spoluzakladatel Applu Steve Wozniak

Spoluzakladatel Apple Computer Steve Wozniak skoncoval s Facebookem

Skandál úniku informací z Facebooku, který se dotkl přibližně 87 milionů účtů, spustil iniciativu #DeleteFacebook, v...Najdete na iDNES.cz