Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Neomezené surfování po internetu povoleno, operátoři ruší datové limity

  11:46aktualizováno  11:46
Většina poskytovatelů internetového připojení přestane omezovat velikost stažených dat.

Internet, ADSL | foto: Profimedia.cz

Většina uživatelů rychlého připojení k internetu se ode dneška už nemusí při stahování dat ze sítě "držet zpátky". Telefónica O2, největší tuzemský poskytovatel internetového připojení ADSL, totiž zruší omezení velikosti dat stažených do počítače.

Na tento krok zareagovali i další operátoři. Český internet se tak posunul blíže standardu, jaký panuje na západ od našich hranic. Zrušení datových limitů je dobrou zprávou pro uživatele ale i vydavatele internetových médií. Čtenáři tak nyní mohou bez omezení využívat všechny multimediální funkce internetu včetně těch, které vyžadují velký přenos dat. V rámci iDNES.cz to jsou například sportovní přenosy, hudební televize Óčko nebo internetová rádia Classic FM a Expres.

Největší rival Telefóniky v oblasti připojení k internetu, kabelová televize UPC, zrušila omezení u většiny svých tarifů už v polovině loňského roku. Právě tyto dvě firmy mají v rychlém připojení k internetu v Česku největší podíl, celkem jim patří zhruba 850 tisíc přípojek z celkových zhruba 1,7 milionu.

Nápor "notorických stahovačů" už síť unese. Změna v pravidlech potěší zejména lidi, kteří si z internetu hromadně stahují soubory s filmy a hudbou, jež patří mezi ty objemově největší. Právě kvůli takzvaným "notorickým stahovačům" téměř všichni poskytovatelé rychlého internetu limity nastavili. Stávalo se totiž, je kvůli malému počtu lidí, kteří z internetu stahovali neustále velké množství dat, nefungovalo dost rychle připojení ostatním.

"Dříve jsme museli nastavit strop dat, abychom mohli všem zákazníkům garantovat srovnatelné podmínky při používání internetu, protože se síť přípojek ADSL budovala a hledalo se její nejlepší nastavení. Teď už je její kapacita dostatečná a my můžeme od tohoto omezení ustoupit," řekl manažer komunikace Telefóniky O2 Vlastimil Sršeň.

Operátoři si nechávají pojistku
Krok největšího tuzemského operátora následovali i menší konkurenti, jako například GTS Novera či Telekom Austria podnikající pod značkou Volný. I oni, podobně jako UPC, odstranili omezení u některých programů dříve. Tarify, kterých se dnešní novinka týká, byly však přímo navázané na služby, které firmy nakupovaly od Telefóniky.

Přestože všichni významní hráči na poli připojení k internetu ve svých prohlášeních tvrdí, že dneškem padají prakticky veškerá omezení, není to zcela tak. Operátoři si totiž nechali ve svých obchodních podmínkách pojistku v podobě konstatování, že si vyhrazují právo omezit provoz v síti v případě potřeby. V praxi by tak mohly firmy i nadále regulovat počínání některých uživatelů.

To ovšem Telefónica O2 odmítá. "Rozhodně nejde o otevřená vrátka pro omezování lidí, kteří by z internetu stahovali nějak významně více než ostatní. Jde spíše o pojistku třeba pro případ, že by došlo k nárazovému přetížení sítě," brání se Sršeň. Velmi podobné argumenty pro případné znovuzavedení limitů mají podle internetového serveru Lupa.cz i ostatní poskytovatelé rychlého připojení, jako například České Radiokomunikace či UPC.

Rychlý internet má v Česku téměř pětina lidí
Počet vysokorychlostních přípojek k internetu neustále roste a jeho rozšíření v Česku se už blíží průměru Evropské unie. Loni se zvýšil o třetinu na 1,69 milionu, uvedla to agentura ČTK s odvoláním na informace Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).

Nejrozšířenější technologií bylo ADSL, které využívalo 613 220 zákazníků, přičemž zhruba půl milionu z nich se připojovalo do sítě přes linky Telefóniky O2. Druhým nejčastějším způsobem, jak se k internetu připojit, jsou bezdrátová připojení, jejichž počet ČTÚ odhadl na 520 tisíc. Na třetím místě je pak připojení přes rozvod kabelové televize, které využívalo na konci roku kolem 309 000 zákazníků. Mobilní připojení CDMA a UMTS používá zhruba 183 000 lidí.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Další z rubriky

To by byl obchod roku. Vodafone potvrdil, že se zajímá o koupi UPC

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone oficiálně potvrdil, že začal jednání o části společnosti Liberty Global, jejíž součástí je česká pobočka...

UPC navyšuje rychlost internetu o polovinu, zdraží o 30 korun

Nové logo UPC

Největší tuzemský kabelový operátor UPC zvýšil rychlosti připojení k internetu až o polovinu. Nově bude nabízet...

Vodafone bude mít dočasné vedení. Báča opouští post generálního ředitele

Šéf českého Vodafonu Jiří Báča

Vedení českého Vodafonu čeká po necelém roce opět změna. Jiří Báča, který firmu vedl od loňského února, totiž k 15....

Najdete na iDNES.cz