Netradiční hranatý vzhled modelů Sony může být dobrým lákadlem na zákazníky.

Netradiční hranatý vzhled modelů Sony může být dobrým lákadlem na zákazníky. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Poslední recenze 2012. Vyzkoušeli jsme elegantní Sony Xperia miro

  • 25
Jak už bývá zvykem, ve střední třídě je vždy pořádný nával a stále víc promlouvají výrobci jako ZTE nebo Huawei. Sony se tak alespoň snaží odlišit přidáním některých funkcí z vyšších pater nebo vzhledem, který vystupuje z řady. Právě toto je rovněž případ modelu Xperia miro.

Sony ani tentokrát nedalo dopustit na typický hranatý tvar, který provázel i nedotykové telefony, a snaží se tak odlišit od zástupu přístrojů vajíčkovitých tvarů. Při pohledu na papírové parametry totiž nalezneme klasickou sestavu jednojádrového procesoru taktovaného na 800 MHz, 512MB RAM a displeje s úhlopříčkou 3,5 palce a rozlišením 320 × 480 pixelů. Nejsou to tedy žádné parametry, které by srazily konkurenci na kolena, ale nyní již běžný standard v této kategorii.

Kapitoly recenze

Japonský výrobce se snaží přidat alespoň automatické ostření výtečného 5Mpix fotoaparátu. Bohužel protentokrát chybí u Sony jinak velmi častá podpora NFC. Pro někoho může být pádným argumentem rovněž operační systém Android ve verzi 4.0.4, který je v telefonu již předinstalován.

Plusy a minusy

Proč koupit

  • netradiční hranatý vzhled
  • výtečný fotoaparát
  • výdrž baterie
  • operační systém Android 4.0.4

Proč nekoupit

  • tužší boční tlačítka
  • viditelný rastr displeje
  • občas pomalejší uživatelské rozhraní

Kdy V prodeji

Za kolik 4 600 Kč s DPH (česká distribuce)

Smířit se budete muset s naprosto přepracovaným vzhledem uživatelského prostředí. Občas se však telefon zadýchává i při běžných akcích, což přičítáme právě tomuto na efekty bohatému vzezření. Není to naštěstí natolik patrné jako u některých loňských modelů.

Vzhled a konstrukce: hlavně se odlišit

Ostré hrany na přední straně přístroje plynule přecházejí v již oblé hrany na zadní straně. Telefon tudíž příjemně padne do ruky. Rozměry (113 × 59 × 9,9 mm) a hmotnost (110 gramů) se podařilo udržet na velmi dobré úrovni. Zkosení ve spodní části přístroje je naprosto plynulé a nepodobá se tedy ostré hraně jako v případě Xperia Sola. Slouží k pohodlnému opření palce, pokud se právě nedotýká senzorových tlačítek.

Kryt baterie je tak trochu bez nápadu a tvoří ho obyčejný odlitek plastu s několika drobnými otvory. Sony mohlo v tomto případě zapojit trochu fantazie a telefon by nepůsobil tolik plastovým dojmem. Nutno však dodat, že všechno drží na svém místě jako přibité. Připravte se na pravidelné čištění čelního sklíčka, na němž zůstávají nejrůznější otisky. Výrazná notifikační dioda je umístěna pod prostředním tlačítkem.

Pohled na Sony Xperia miro
Pohled na Sony Xperia miro

Tlačítka pro regulaci hlasitosti jsou umístěná na pravém horní straně, tak, aby na ně palec bez problému dosáhl. Vypínací klávesa je naopak umístěna v dosahu ukazováčku na vrchní levé straně. V obou případech jsou tlačítka trochu tužší, než by se slušelo a chybí jim správná odezva. Sony tradičně umístilo microUSB konektor na levý bok přístroje. V základním balení kromě nabíječky a odpojitelného microUSB kabelu nic víc nenaleznete.

Pohled na Sony Xperia miro
Pohled na Sony Xperia miro

Operační systém: stále trápení

Sony Xperia miro (ST23i) je vybaven operačním systémem Android 4.0.4, který je sice již rok starý, ale stále okupuje pouze zhruba třetinu telefonů. Oproti konkurenci to tak může být jeden z pádných argumentů. V této cenové kategorii navíc není příliš běžné, aby telefony dostávaly další updaty.

Výchozí uživatelské prostředí operačního systému Android bylo opět změněno a přibyla tak spousta efektů, nových ikon, ale i užitečných funkcí, které se dozajista mohou hodit. Bohužel opět trochu pokulhává optimalizace celého kompletu a občas budete svědky viditelného drobného trhání. Není to však žádný extrém a telefon se dá pohodlně a plynule ovládat.

S parametry jako je 800MHz procesor a 512MB RAM (zhruba polovina přístupná uživateli) nečekejte, že spustíte nejnovější herní trháky, ale na naprostou většinu aplikací a her vám bude tento výkon bohatě stačit. Ve vnitřní paměti je uživateli vyhrazeno zhruba 2,2 GB a paměť lze samozřejmě rozšířit pomocí microSD karet.

Displej a výdrž baterie: hrubší zrno

Do kategorie průměru se řadí displej s úhlopříčkou 3,5 palce a rozlišením 320 × 480 pixelů. Barvy působí spíše vybledlým dojmem a především je lehce patrný rastr. Ideální není ani čitelnost na přímém slunečním světle a spadá maximálně do průměru. Podobné parametry má však většina telefonů v této kategorii a ani Xperia miro není výjimkou.

Uživatelské prostředí Sony Xperia miro
Uživatelské prostředí Sony Xperia miro
Uživatelské prostředí Sony Xperia miro
Uživatelské prostředí Sony Xperia miro

Lehce nadprůměrná je výdrž baterie, která vám bude sloužit bezmála tři dny. Záleží samozřejmě na způsobu používání, používání datových sítí a intenzitě podsvícení displeje. Naše testování zahrnovalo zhruba patnáct minut hovoru, několik odeslaných SMS, pár desítek minut brouzdání po internetu a chvíle strávené s hudebním přehrávačem.

Funkce: bohatá základní nabídka

Sony přidalo do startovní palety aplikací spoustu užitečných programů zahrnujících například čtečku čárových kódů, správce LiveWare pro automatické spouštění akcí po provedení určité události, kancelářský balík OfficeSuite a samozřejmě pěkně provedený hudební přehrávač. Oproti konkurenci, kterou je možné stáhnout zdarma na Play Store prakticky ničím nevyniká. Nechybí samozřejmě tradiční sestava aplikací pro připojení na sociální sítě a řada programů z dílen Googlu.

Uživatelské prostředí Sony Xperia miro
Uživatelské prostředí Sony Xperia miro
Uživatelské prostředí Sony Xperia miro
Uživatelské prostředí Sony Xperia miro

Rozhodně se povedl fotoaparát s rozlišením 5 Mpix s automatickým ostřením a přisvětlovací diodou. Na ty nejlepší modely kvalitou snímků nemá, ale ve své kategorii pořizuje jedny z nejlepších fotografií. Snímky jsou dostatečně ostré a neobsahují prakticky žádný šum. Jenom barevné podání by mohlo být výraznější.

Sony Xperia miro foto
Sony Xperia miro foto
Sony Xperia miro foto
Sony Xperia miro foto

Konkurence: palba do vlastních řad

Model Xperia miro má stejně jako spousta ostatních zařízení problém, že ničím zvláštním ve funkční výbavě nevyniká. Musí tak bojovat především cenou, kdy v této kategorii rozhoduje každých pět set korun, netradičním vzhledem nebo přítomností automatického ostření.

Konkurenční modely pocházejí i z vlastních řad a jmenovitě je to kupříkladu starší Sony Ericsson Xperia ray nebo nejnižší model z NXT řady Sony Xperia U. Z ostatních výrobců je to kupříkladu HTC Desire C, LG Optimus L5, ZTE Blade II nebo Samsung Galaxy Ace první i druhé generace. Navíc podobné funkční parametry mají i levnější zařízení jako Samsung Galaxy mini 2 nebo velmi úspěšný Huawei Ascend G300. Rozhodně je tak z čeho vybírat.

  • HTC Desire C HTC Desire C je low-endový smartphone cílící především na začínající uživatele, čemuž odpovídá průměrná výbava i cena. Důležité okamžiky zachytí pětimegový fotoaparát, který zvládne i VGA video, zastoupeno je i wi-fi a Bluetooth.

    Cena: 4 500 Kč

  • Huawei Ascend G300 Huawei Ascend G300 nabízí výbavu jako špičkové smartphony a je poháněn gigahertzovým procesorem a 512 MB RAM. Elegantní design se vyznačuje střídmostí a jednoduchostí. Čtyřpalcový displej má rozlišení 800 × 480 pixelů, fotoaparát potom 5 megapixelů.

    Cena: 4 500 Kč

  • Sony Xperia miro Sony Xperia miro je jednoduchý model, který se zařazuje na spodní okraj nabídky Sony. Telefon nabízí důkladně integrované propojení s Facebookem, pětimegapixelový fotoaparát s možností natáčení HD videa a DLNA a úhlopříčku displeje 3,2 palce.

    Cena: 4 600 Kč