Není strom jako strom: některé borovice vás spojí s blízkými

aktualizováno 
Nesmlouvaví úředníci nutí mobilní operátory, aby nehyzdili krajinu a maskovali vysílací stožáry. I u nás se tak lze setkat s mnoha zajímavými stavbami, které nesou technologie mobilních operátorů. Ať už jde o falešné borovice nebo posedy.
Na první pohled strom, na druhý už vysílač

Na první pohled strom, na druhý už vysílač

Šéfku Odboru životního prostředí rakovnické radnice Alenu Škoudlínovou předchází pověst nekompromisní bojovnice za životní prostředí a neporušenou krajinu. Nejedna obří firma si na neústupnosti této dámy vylámala zuby.

Pohořeli i zástupci mobilních operátorů, kteří se pokoušejí s co možná nejnižšími náklady rozesít své nevzhledné stožáry po celém Česku. Podle odhadů odborníků jich nyní v zemi stojí na 12 tisíc.

Tento článek je první ze série připravovaného seriálu "Po stopách mobilních sítí", který vám poodkryje problematiku výstavby infrastruktury našich operátorů. V dalším díle budeme na toto téma hovořit s Tomášem Novým z Vodafonu. Těšit se můžete i na reportáže z míst, kam se běžný smrtelník jen tak nepodívá.


Zatímco jinde stačilo lehce zatlačit na úředníky a operátor získal stavební povolení, Škoudlínová trvala na tom, že vysílače nesmějí hyzdit krajinu. Bývalý Radio Mobil (dnes T-Mobile) plánoval koncem devadesátých let postavit vysoký stožár v otevřené krajině u obce Srbeč.

„To se nám však nelíbilo. Po dlouhém dohadování přišli s umělou borovicí. Ovšem navrhovali třeba i obří stoh a jako raritu z jižních zemí nám ukazovali obrázek umělé palmy,“ vypráví Škoudlínová.

Radnice nakonec kývla na umělou borovici, ale vymínila si, že nebude v poli, ale v lese na vrchu Vošková.

Operátoři postavili i rozhledny

Dnes je ze stromu turistická atrakce pro lidi z širokého okolí. Zastavují se tu školní výpravy a zaměstnanci blízké koňské farmy sem berou zákazníky na vyjížďky.

Na plotě u paty tohoto nezvyklého stožáru je informační cedule, kde se píše, že umělá borovice je čtyřiadvacet metrů vysoká a je dovezena z Itálie. Odtamtud přivezl T-Mobile i další umělé stromy, které mohou být vysoké až 37 metrů.

„Zatím mají jen jeden druh, chtěli jsme i smrk, ale to je problém. Na Moravě máme třeba falešný vysoký posed. Dovnitř samozřejmě nemůže nikdo na čekanou, jsou tam technologie,“ vysvětluje technický expert T-Mobilu Milan Hromádko.

Rakovnická radnice dosáhla i dalších úspěchů v boji o neporušený ráz krajiny. Přiměla operátory postavit dvě rozhledny, na jejichž vrcholku umístili vysílače. „Když už tam má něco stát, tak ať z toho lidé něco mají,“ usmívá se Škoudlínová.

„Raději se tím nechlubíme“

Operátorům se do takovýchto podniků moc nechce, protože jsou drahé. Zatímco běžný vysílač sítě GSM stojí kolem dvou milionů korun, umělá borovice je o milion dražší. Navíc má omezenou nosnost, takže na ni nelze navěsit tolik antén.

Firmy nestojí o to, aby se informace o této možnosti šířily. Obávají se, že maskované vysílače začnou vyžadovat úředníci v jiných obcích, kteří o něčem podobném neměli tušení.

Borovice – stožár GSM, tak zní oficiální název stromu.
Kmen borovice příliš nenápadný není

„Trend to není, raději se tím nechlubíme. Vzhledem k nákladnosti přistupujeme k výstavbě věže-borovice pouze v mimořádných případech, na základě požadavku odboru ochrany přírody a krajiny,“ přiznala mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

Nejmladší tuzemský operátor Vodafone je jediný, který maskované vysílače v přírodě nestaví. „Krokem směrem k šetrnému zacházení s životním prostředím by mohla být spíš dohoda o sdílení sítí, ke které spěje jednání s T-Mobilem,“ řekl mluvčí Vodafonu Jakub Hrabovský.

Donedávna si plánoval stavby stožárů každý ze tří konkurenčních mobilních operátorů sám. Nikdo je nenutil k tomu, aby se dohodli. Místo aby umisťovali své antény na jeden stožár, stavěli dva či tři vedle sebe.

Když už některý z nich pustil techniku konkurenta na svou věž, tak obvykle za tučné nájemné. Až v roce 2000 se do věci vložila státní Správa ochrany přírody a přiměla společnosti ke spolupráci alespoň v chráněných krajinných oblastech a národních parcích.

Díky tomu vznikl nápad srazit počet věží v krajině na minimum. Výsledkem je, že ze zhruba dvou stovek vysílačů v chráněných územích sdílejí valnou většinu dva či všichni tři operátoři.

Autor:

Nejčtenější

Podvodníci opět útočí na české mobily. Kdo se nachytá, přijde o peníze

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Zhruba po půl roce se podvodníci opět soustředí na česká telefonní čísla a snaží se z náhodných obětí dostat peníze....

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Honor se chlubí, že má první průstřel displeje. Samsung ho však předběhl

Takto vypadá nový Samsung A8s

Výrobci dodrželi sliby, že ještě do konce roku představí modely s novým typem výřezu displeje. Svůj model už oficiálně...

Chlubili se nejvýkonnějším mobilem, ale byla to chyba v překladu

OnePlus 6T

Šéf značky OnePlus se u příležitosti představení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Snapdragon 855 chlubil, že právě...

Další z rubriky

Miliony lidí byly bez mobilního internetu. Chybu technici řešili celý den

Ilustrační snímek

Zdánlivě nesouvisející výpadky mobilního internetu postihly Velkou Británii a Japonsko. Jak se později ukázalo, oba...

Vítají pocestné a hledají neznámou lásku. Kdo má nejlepší vánoční reklamu?

Kouzelné chvíle po celý rok: Zpěvačka

K vánočnímu období patří stejně neodmyslitelně jako pohádky i svátečně laděné operátorské reklamy. V těch letošních se...

Bezejmenní z davu jsou tvářemi svobody. O2 připomíná výročí 17. listopadu

O2 připomíná události 17. listopadu kampaní Tváře svobody

Studentská manifestace připomínající nacistické represe v roce 1939 přerostla před 29 lety v masivní studentskou...

Najdete na iDNES.cz