Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Někteří zákazníci Paegasu nemohli kvůli překopnutému kabelu volat

aktualizováno 
V úterý 2. dubna se večer na téměř dvě hodiny odmlčela síť Paegas pro spoustu majitelů telefonních čísel s předčíslími 0603 a 0604. Na tyto mobily se nedalo dovolat, byť odchozí hovory na nich fungovaly. Vše zavinil překopnutý optický kabel u Českého Brodu a nefungující záložní trasy páteřní sítě Paegasu.

V úterý 2. dubna mezi 19. a 21. hodinou se někteří zákazníci sítě Paegas setkali se zajímavým úkazem. Ze svých mobilů mohli bez problémů volat (s výjimkou čísel začínajících na 0603 a 0604), ale nikdo se jim nemohl dovolat. Pokud vypnuli a zapnuli telefon, nepovedlo se jim zaregistrovat do sítě. Příčinou byla porucha a nejspíše i chyba v páteřní části sítě Paegas.

Výpadek pro některé majitele telefonních čísel s předčíslími 0603 a 0604 (nemělo by se jednat o všechny, ale o většinu z nich) nastal podle RadioMobilu v 18:57. Plná funkčnost sítě pro tyto zákazníky podle tiskového mluvčího Jiřího Hájka nastala ve 20:40 téhož dne (2. dubna 2002). Problémy nastaly v okamžiku, kdy došlo k překopnutí optického kabelu u Českého Brodu, který byl součástí páteřní části sítě Paegas. V tom okamžiku došlo k odříznutí registru HLR (uchovává informace o účastnických číslech a aktivovaných službách; bez něj nelze uskutečnit v mobilní síti hovor) od zbytku sítě Paegas. Postižený registr měl na starosti právě obsluhu čísel s předčíslím 0603 a 0604.

Překopnutý kabel má RadioMobil pronajatý od Českých Radiokomunikací. Pro ty ho podle našich informací provozuje společnost Sloane Park Property Trust. Ta označila jako čas přerušení kabelu 19:25 a znovuzahájení provozu v 1:25 následujícího dne. Přesný čas překopnutí kabelu (přesněji zjištění závady) udaný Sloane Parkem a RadioMobilem se liší – důvody stále zjišťujeme.

Na přerušení optických kabelů musí být každý telefonní operátor (pevný i mobilní) být připravený a musí také mít záložní spojení. To by se mělo začít používat ihned po zjištění závady na spojení; změna trasy by měla nastat nejpozději v řádech několika minut. To se také údajně v síti Paegas stalo – jenže záložní spojení mělo příliš malou kapacitu a během chvilky se přetížilo. V důsledku toho došlo i k výpadku záložního spojení a registr HLR zůstal i nadále odříznutý od zbytku sítě.

Technikům RadioMobilu se po perném večeru podařilo do 21. hodiny spojení obnovit. I tak ale bylo znát, že přenosy signalizace v síti Paegas probíhá po trasách s menší kapacitou – spousta uživatelů si totiž stěžovala, že se dovolá až napodruhé či napotřetí, po vyslechnutí obsazovacího tónu nebo hlášení o neexistujícím čísle. Podle Jiřího Hájka nastal výpadek v době, kdy záložní spojení ještě nemělo požadovanou kapacitu. Ta se však již delší dobu navyšuje a celá úprava má být skončena do konce dubna.

RadioMobilu se do uzávěrky tohoto článku nepodařilo uspokojivě zodpovědět na některé naše otázky, týkající se zálohování klíčových prvků sítě a reakční doby na výpadek (1h 43min se námi osloveným odborníkům zdálo jako příliš dlouhá doba na obnovení provozu v síti připravené na problémy). Celou kauzu i nadále sledujeme a budeme vás podrobně informovat, pokud se objeví další zásadní skutečnosti.
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Další z rubriky

Je to černé na bílém. Mobilní služby v Česku jsou jedny z nejdražších v EU

Analýza výše nákladů za mobilní a datové služby ve státech EU uskutečněná...

Evropská komise stvrdila to, o čem se dlouho spekulovalo na základě srovnávání aktuálních nabídek mobilních operátorů...

Pokrytí metra LTE sítí vyjde operátory na více než půl miliardy

Stanice metra Budějovická

Investici ve výši více než půl miliardy si vyžádá pokrytí všech tunelů a stanic pražského metra mobilním signálem, o...

T-Mobile vylepšuje pevný internet přes LTE. Stačí elektrická zásuvka

Ilustrační snímek

T-Mobile zjednodušuje instalaci u jednoho z tarifů domácího pevného internetu přes mobilní sítě. U tarifu S už nebude...Najdete na iDNES.cz