BlackBerry DTEK50 je nejbezpečnějším smartphonem s Androidem

BlackBerry DTEK50 je nejbezpečnějším smartphonem s Androidem | foto: global.blackberry.com/

Nejzabezpečenější Android v historii? Bude to BlackBerry DTEK 50

  • 18
BlackBerry oficiálně představuje svůj druhý smartphone s Androidem. Na rozdíl od špičkového modelu Priv míří DTEK 50 do přecpaného segmentu střední třídy. Kanadská firma navíc nestojí za jeho výrobou, produkce se ujalo čínské TCL.

Zdá se, že Priv byl nejen první ostružinou s jiným než vlastním systémem, ale zároveň je to poslední přístroj, pod jehož výrobou byla podepsána přímo značka BlackBerry.

Novinka DTEK 50 totiž vzešla z produkčních linek společnosti TCL, která před lety koupila mobilní divizi kdysi významného Alcatelu. Není proto překvapením, že je DTEK 50 parametrickou a designovou kopií modelu Idol 4.

Telefon je tedy osazen 5,2palcovým FHD displejem a se svojí tloušťkou jen 7,4 mm je dosud nejtenčí ostružinou. Dostatek výkonu zajišťuje čipová sada Qualcomm Snapdragon 617 se 3 GB operační paměti a 16GB microSD kartou rozšířitelným úložištěm.

Rámeček telefonu je kovový, záda pak pogumovaná s jemný vzorkem a výrazným logem BlackBerry. Hlavní fotoaparát má 13MPix snímač, pro selfie je pak připravena 8MPix kamerka. Předinstalován je Android ve verzi 6.0 Marshmallow.

Potud je BlackBerry DTEK 50 docela obyčejným smartphonem střední třídy, který by to měl v početné konkurenci zatraceně obtížné.

DTEK 50 aneb bezpečnost především

Ale Kanaďané zapracovali na bezpečnostních prvcích systému a telefon nazývají nejbezpečnějším smartphonem s Androidem, který byl kdy vyroben. Zda mu tento superlativ bude stačit k úspěchu, ukážou první měsíce po uvedení na trh.

Podobně jako u modelu Priv by BlackBerry výrobce zachoval oblíbený BB Hub, coby ucelené centrum veškeré komunikace. Tento prvek je pro uživatele platformy BB 10 natolik návykový, že se jej příslušným dotykovým gestem po displeji marně zkouší spustit i na každém jiném smartphonu, který se jim dostane do rukou.

Systém Rapid Security Patching například slibuje nejrychlejší dodání softwarových záplat na rozličné zjištěné bezpečnostní hrozby. Aplikace DTEK pak uživatelům umožní detailně sledovat aktivitu jednotlivých aplikací. Navíc uživatele upozorní na možné nestandardní chování přístroje, kdy dochází například k pořizování videí nebo fotek bez vědomí uživatele, zapnutí mikrofonu nebo vzdáleného přístupu do telefonního seznamu nebo aktuální lokace. Pod kontrolou má být i samotné zavádění operačního systému při startu telefonu.

Systém Android v podání BlackBerry má vyladěn zdrojový kód způsobem, který případným útočníkům při pokusech o napadení přístroje jejich snahy zkomplikuje. Bezpečnost v paměti uložených dat pak zajišťuje šifrování vyhovující certifikaci FIPS 140-2.

Mimo nejrůznější bezpečnostní prvky a BlackBerry Hub bude systém servírován prakticky v čisté podobě, telefon tak nebudou zpomalovat nejrůznější barevné nadstavby nebo záplava mnohdy nepotřebných aplikací a nástrojů, které v paměti bývají jen do počtu.

BlackBerry v souvislosti s uvedením DTEK 50 vydává i klip, ve kterém se figurantů ptá, nakolik se starají o zabezpečení dat ve svém smartphonu, a upozorňuje, jak citlivé informace mohou nezabezpečené smartphony útočníkům vydat.

Telefon je již možné předobjednat a to i z evropských mutací oficiální stránek za 339 eur resp. 275 liber (cca 9 100 korun). Jako dárek každý zákazník z předprodeje obdrží výkonnou powerbanku na cesty s akumulátorem kapacity 12 600 mAh. Tohoto příslušenství si výrobce běžně cení na 70 eur (cca 1 900 korun) a na cestách taková zásobárna energie přijde vhod.

DTEK 50 aneb skok do oceánu Androidu podruhé

DTEK 50 je tedy pro BlackBerry druhý pokus obstát v tvrdé konkurenci smartphonů s Androidem. Vedení si mnohé slibovalo od modelu Priv, ovšem skutečný odbyt zůstal daleko za očekáváním. Vlažný zájem o prvotinu výrobce před nedávném potvrdil i jeden z velkých operátorů v USA (více zde).

Překážkou je zřejmě především vysoká cena, která dokonce převyšuje základní varianty mnohých špičkových smartphonů. V tuzemsku cena Priv startovala přibližně na 22 tisících korunách, dnes lze přístroj od oficiálních prodejců koupit jen o něco málo levněji (okolo 19 500 korun). Za tyto peníze dá však váhající přednost spíše Samsungu Galaxy S7, HTC 10 nebo třeba iPhonu 6s.

Pokud ale vyžaduje fyzickou QWERTY klávesnici, pak je v ekosystému Androidu právě Priv jedinou možnou volbou. Další je pak netradiční a cenově dostupnější Passport (14 tisíc), končící Classic lze pak sehnat za cenu okolo 9 tisíc. Oba zmíněné přístroje ale používají vlastní platformu BB OS 10, se kterým patrně výrobce do budoucna příliš nepočítá. Na druhou stranu jsou ještě přislíbeny aktualizace systému (více zde) a ani naděje na novou ostružinu se vším všudy možná tak úplně nevyhasla (podrobněji zde).