Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejvýhodnější předplacená karta je od Vodafonu. Konkurence stále ztrácí

aktualizováno 
Hledáte nejvýhodnější předplacenou kartu? Pak si pro ni jděte k Vodafonu, který prvenství ve výhodnosti předplacenek drží již několik let. Rada ale neplatí absolutně, je třeba zvážit, do jaké sítě budete volat nejčastěji.

Předplacenkám stále vládne díky své Nabité kartě Vodafone | foto: www.ukfreesims.co.uk

Mnozí svou první předplacenou kartu naleznou letos pod stromečkem společně s novým mobilním telefonem. Takzvané předplacenky dnes nabízejí tři největší mobilní operátoři: T-Mobile, Telefónica O2 a Vodafone. Nejmladší U:fon podobnou službu ve své nabídce nemá.

Z našeho srovnání vychází jako jednoznačně nejvýhodnější Nabitá karta od Vodafonu. Vyhrává nejen v cenách za volání, ale zejména sazbou 1,19 Kč za SMS. Tu nenabízí nikdo jiný. O pozici nejméně výhodné předplacenky se v jednotlivých kategoriích střídá O2 s T-Mobilem.

Oproti loňskému srovnání, ze kterého dnešní text vychází, se změnilo jediné: předplacené služby Telefóniky O2 se zjednodušily jen na dva tarify, ke kterým je možné získat po dobití 300 korun jednu ze čtyř odměn v podobě výhodnějšího volání či levného mobilního internetu.

Ani tyto nové tarify ale nedokázaly ohrozit dominanci Vodafonu, jehož Nabitá karta má nespornou výhodu v podobnosti s tradičními post-paid tarify. Cenová pásma se u ní mění dle toho, kolik měsíčně dobijete.

Kam pro informace

Srovnávány jsou pouze základní ceny jednotlivých tarifů. Vylepšit je lze pomocí různých balíčků a zvýhodnění. Nad volbou správného tarifu není třeba přemýšlet před nákupem, po aktivaci karty operátoři umožňují jeho bezplatnou změnu. Další přechod mezi tarify je už zpravidla zpoplatněn.

Na trhu se stále obchodují i předplacenky se speciálními tarify, které byly součástí vánočních nabídek. Takové karty často nabízejí velmi výhodné sazby třeba za hodinové hovory, které přijdou jen na pár korun. Jejich majitelé si jich ale po právu cení asi na dva tisíce korun.

Základ pro každého

Nejdříve se podívejme na základní tarify, které se snaží najít optimální poměr mezi cenou volání a cenou textových zpráv. Patří sem Twist Start od T-Mobilu, O2 NA!HLAS od Telefóniky O2 a trošku stranou stojí právě Nabitá karta Vodafonu, která kopíruje hlasové tarify operátora.

Ceny za minutu hovoru se pohybují okolo šesti korun a jsou jednotné pro volání do všech sítí a po celý den. Za jednu textovku se zde platí zhruba tři koruny, výjimkou je Vodafone s cenou 1,19 Kč za SMS.

Vodafone má naopak nejvyšší základní minutovou sazbu u volání, tuto nevýhodu ale zdatně smazává díky používané tarifikaci. Po první minutě Vodafone účtuje po vteřinách, zatímco T-Mobile v půlminutových a O2 dokonce v minutových intervalech.

T-Mobile Twist
Start

O2 NA!HLAS Vodafone
Nabitá karta
Minuta hovoru 5,90 Kč 5,50 Kč 6,00 Kč
Cena SMS 2,90 Kč 2,50 Kč 1,19 Kč

Ceny jsou uvedeny včetně DPH 19 %

U Nabité karty Vodafonu jsme navíc uvedli její základní sazby. Ceny se u ní mění dle toho, v jaké výši klient za jeden kalendářní měsíc dobije svůj kredit. Stačí přesáhnout 350 korun a minuta volání hned vyjde o korunu levněji. - čtěte Vodafone ruší nevýhody předplacenek

Do této kategorie lze zařadit i unikátní tarif Za Nula operátora U:fon. Není to sice předplacená karta s kreditním systémem účtování, nulový paušál ale z tohoto tarifu tvoří předplacenkám zajímavou konkurenci, navíc s velmi atraktivními cenami: 4,90 Kč za minutu volání a 1,19 Kč za SMS.

Kdo víc platí, volá levněji

Kromě základních tarifů si operátoři připravili i nabídky, kterými se snaží zákazníky motivovat k vyšším útratám za kredit. Ti pak za odměnu obdrží výhodnější sazby za volání a SMS. Princip je velmi podobný jako u zmíněné Nabité karty; po dobití určitou částkou může klient jeden následující kalendářní měsíc volat a psát za nižší ceny.

Do této skupiny patří tarify T-Mobile Twist Maxi a Nabitá karta Vodafonu. Oproti loňskému roku zmizel z nabídky podobně zaměřený tarif O2 Mix. Telefónika nově nabízí jen odměny za dobití částkou ve výši 300 korun a vyšší. Vybírat si lze mezi výhodnějším víkendovým voláním, nebo SMS v rámci sítě, večerním voláním v rámci sítě, či internetem v mobilu.

T-Mobile vyžaduje minimální částku dobití 600 korun, u Vodafonu je pak čistě na vás, na jaké sazby chcete dosáhnout (od 300 do 2 100 korun). O2 pro získání benefitu požaduje 300 korun. Abychom Nabitou kartu mohli s konkurencí porovnat, zvolíme pásmo 350 - 699 korun.

T-Mobile Twist
Maxi

O2 NA!HLAS Vodafone
Nabitá karta
Minuta hovoru (vlastní síť) 3,90 (6,90) Kč 0,50* (5,50) Kč 5,00 (6,00) Kč
Minuta hovoru (ostatní sítě) 3,90 (6,90) Kč 5,50 (5,50) Kč 5,00 (6,00) Kč
Cena SMS 1,90 (2,90) Kč 0,50* (2,50) Kč 1,19 (1,19) Kč

Ceny jsou uvedeny včetně DPH 19 %

Telefónica O2 nabízí za dobití 300 korun jeden ze čtyř zvýhodňujících balíčků pro volání a posílání SMS v rámci vlastní sítě. Za 0,50 Kč/minutu mohou zákazníci volat buď jen mimo špičku, nebo jen o víkendech. Psát SMS za 0,50 Kč/kus umožní operátor jen o víkendech. Aktivovat si lze i mobilní internet za výhodnější sazbu 20 korun/týden. Jednotlivé balíčky přitom nelze kombinovat, v daném měsíci může být aktivní jen jeden.

Zvýhodnění si lze aktivovat během šesti hodin od dobití kreditu pomocí textové zprávy. Zvýhodnění je pak k dispozici po 4 týdny.

Po dalším nabití minimálně 300 Kč lze vybrané zvýhodnění bezplatně změnit na jiné. Pokud si zákazník po dalším dobití zvýhodnění nezmění, automaticky se mu prodlouží platnost stávajícího.

V závorkách jsou vždy uvedeny sazby bez platného zvýhodnění, ve kterých vyhrává Telefónica O2. Po dobití 600 korun si naopak nejlevněji zavolají zákazníci T-Mobilu. Zatímco T-Mobile a Vodafone zvýhodňují volání nejen do vlastní sítě, nabízené benefity Telefóniky jsou platné jen v síti domácí. Vyplatí se tedy málokdy a O2 zde jasně prohrává.

Sazby v rámci vlastní sítě zvýhodňuje i speciální předplacenka Vodafonu, tzv. Divoká karta, a to bez požadavku minimálního dobití. S touto kartou lze v síti operátora volat za 2,98 koruny za minutu, ostatní hovory vyjdou na 7,14 Kč a SMS na 2,38 koruny.

Speciální tarify pro notorické psáče

Dalším typem tarifů jsou ty, které potěší zejména mladé lidi komunikující pomocí textových zpráv. Operátoři u nich zvýhodňují cenu SMS na úkor sazeb za volání. Patří sem tarify T-Mobile Twist proSMS, nový tarif NA!PIŠTE (namísto O2 TXT) od Telefóniky a Vodafone Nabitá karta.

I bez jakéhokoli speciálního přístupu zde vítězí Vodafone. Jeho Nabitá karta je svou bezkonkurenční cenou textovek pověstná. Zatímco konkurence považuje za výhodnější sazbu částku 1,90 koruny za jednu zprávu, Vodafone ji i v základním tarifním pásmu nastavil na 1,19 Kč. Ceny za volání jsou přitom velmi podobné - šest až sedm korun za minutu. Do přehledu jsme zařadili základní sazby Nabité karty.

T-Mobile Twist proSMS

O2 NA!PIŠTE Vodafone
Nabitá karta
Minuta hovoru (vlastní síť) 6,90 Kč 6,50 Kč 6,00 Kč
Minuta hovoru (ostatní sítě) 6,90 Kč 6,50 Kč 6,00 Kč
Cena SMS 1,90 Kč 1,90 Kč 1,19 Kč

Ceny jsou uvedeny včetně DPH 19 %

Z tabulky je patrné, že se pro textovek chtivé uživatele zcela jasně vyplatí Nabitá karta Vodafonu. Nejenže nabízí nejlepší cenu za jednu odeslanou zprávu, ale i minutové sazby hovorů.

Speciální tarify a balíčky

Celkově stranou pak stojí tarif T-Mobile Twist Týden, který za týdenní paušální poplatek 19 korun nabízí zvýhodněnou sazbu volání do sítě T-Mobilu a na pevné linky (3,50 Kč za minutu). Do ostatních sítí zaplatí klienti 5,90 koruny za minutu a za jednu SMS kamkoli 1,90 Kč.

Speciálním tarifem je i T-Mobile Twist Mých5, o němž by měli zauvažovat zejména mladí lidé, kteří často komunikují až s pěti svými kamarády. Na tato čísla totiž mohou získat zvýhodnění v podobě volání za 3,50 Kč za minutu a esemesek za 1,50 koruny. Pokud ale zavolají či napíšou jinam, zaplatí 7 Kč za minutu volání a 3,50 za jednu odeslanou textovku.

T-Mobile nabízí i speciální předplacenky s internetovými tarify. Pro bližší informace k těmto nabídkám je možné nahlédnout na webové stránky operátora. Do této skupiny předplacených tarifů nově promlouvá i U:fon se svým 3G internetem. - čtěte U:fon nabídne mobilní připojení k internetu zdarma, ale jen do Silvestra

K většině z výše uvedených tarifů lze navíc aktivovat různé zvýhodňující balíčky. Díky nim je možné získat například velmi výhodné sazby za textovky nebo volání v rámci vlastní či pevné sítě. Výjimkou je zde Nabitá karta Vodafonu, ke které doplňkové balíčky nelze aktivovat, což je také její jediná, leč poměrně citelná nevýhoda.

Proč předplacenku?

Předplacenky mají pro nižší věkové skupiny velké kouzlo především z pohledu neustálého přehledu nákladů - kredit si lze jednoduše kontrolovat a bezprostředně se rozhodnout, zda si hovor či SMS ještě mohu dovolit, či nikoli. Například děti tím získávají první cenné zkušenosti se samostatným nakládáním se svěřeným kreditem.

Podstatným plusem předplacených služeb je i svoboda, kterou svým majitelům nabízejí; tito klienti nejsou nikde vázáni smlouvou, a navíc nemusí operátorovi sdělovat jakékoli osobní údaje. Kartu stačí jednoduše koupit například v trafice, vložit do telefonu a začít používat.

Zároveň jsou předplacenky ideální záminkou pro snadný výběr dárku v podobě kreditu pod stromeček, k jmeninám či narozeninám. Vyplatí se zejména lidem, kteří chtějí být spíše na příjmu než aktivně komunikovat.

Autor:
Nejčtenější

Funkční 18palcový OLED displej lze nyní srolovat do 3cm ruličky.
Za tři roky budou mít iPhony ohebný displej. Samsung ostrouhá

iPhone se podle zákulisních informací dohodl s LG na vývoji ohebného displeje pro budoucí iPhony. Samsung tak přijde o lukrativní byznys.  celý článek

iPhone 8 Plus
iPhone 8 je tak výkonný, že tomu nevěřil ani tvůrce testu Geekbench

Výkon nového procesoru A11 Bionic od Applu vyrazil dech i tvůrci benchmarku Geekbench. Nedokáže pochopit, že smartphony s Androidem tak zaostávají.   celý článek

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový systém od Applu už má 47,3 % přístrojů. Android Oreo jen 0,2 %

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou už postavené

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační snímek
O2 zrychluje pevný internet. Ale jen nejvyšší tarif

Operátor O2 od 4. října navyšuje přenosovou rychlost Internetu na doma. Změna se ovšem týká pouze nejvyššího tarifu Premium, rychlost stahování se ze...  celý článek

Ilustrační snímek
Pražské metro pokryla wi-fi síť. Zatím pouze v šesti stanicích

V šesti stanicích metra spustil Pražský dopravní podnik (DPP) připojení k internetu prostřednictvím wi-fi. Cestující tak získají nejen přístup k dopravním...  celý článek

Ilustrační fotografie
T-Mobile měl výpadek mobilního internetu

Mobilní internet v sítí T-Mobile v neděli večer nefungoval. Operátor o výpadku sám informoval zákazníky na sociálních sítích.   celý článek

Grafton Recruitment Praha
ASISTENT/KA ZÁKAZNICKÉHO CENTRA V HRADCI KRÁLOVÉ

Grafton Recruitment Praha
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 18 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.