Největší události roku 2006 ve světě kapesních počítačů

Přinášíme vám souhrnný článek o největších událostech uplynulého roku ve světě PDA. Výrobci představili rekordně málo nových produktů, stále častěji se setkáváme spíše s komunikátory. Palm oslavil 10 let a ačkoliv nepředstavil vloni žádné nové PDA, nemusí si vůbec zoufat.

Přinášíme vám souhrnný článek o největších událostech uplynulého roku ve světě kapesních počítačů. Funkčnost PDA se pomalu a jistě mění - stále více se můžeme setkat s PDA jako navigací nebo telefonem, tradičních kapesních počítačů je čím dál méně a na trhu se objevilo hned několik čteček e-booků...

Pokles prodeje kapesních počítačů

Celý loňský rok patřil neustálému poklesu prodeje kapesních počítačů jako takových. Snižující tendence byla zaznamenána již po jedenácté za sebou. Dokazuje to i poslední průzkum společnosti IDC, podle kterého se prodalo celosvětově za třetí kvartál loňského roku 1,1 miliónu zařízení, což činí patnáctiprocentní pokles oproti čtvrtletí minulému a téměř o třetinu meziročně.

Zajímavé je odůvodnění čím dál nižšího zájmu o klasické kapesní počítače. Podle Ramona Llamase, analytika IDC, za ním stojí nedostatek nových představených modelů či kapesních počítačů uvedených v poslední době na trh. Dosavadní odhady hovořily přitom pouze o tom, že se zákazníci přeorientovávají na smartphony či komunikátory z důvodů jejich větší užitné hodnoty.

Málo nových modelů na trhu

Na předchozí událost navazuje také tento odstavec. Výrobci v roce 2006 představili zřejmě rekordně málo nových modelů. Je to jen důkaz toho, že oblast kapesních počítačů pro ně není již tak lukrativní a spousta z nich se raději přeorientovává na zařízení s GSM funkcemi, případně se snaží do svých PDA zaintegrovat GPS.

Konec výroby tradičních PDA

Ruku v ruce s nízkým počtem nových modelů jde i ohlášení konce výroby tradičních kapesních počítačů v případě HP (i když jsme se na konci roku mohli překvapivě dočkat modelů řady rx5000). HP na druhou stranu představil například komunikátor rw6815. Právě v případě této společnosti však chybí nástupce vlajkového modelu hx4700 - dosavadní uživatelé, kteří by rádi výkonné PDA s VGA displejem a bezdrátovými funkcemi, tak sahají ke konkurenci jako je Dell se svým modelem X51v.
Podobné kroky jako HP činí právě Dell, který již dva roky žádné nové PDA nepředstavil, nepočítáme-li pouze trochu vylepšený model X51v. Tento výrobce dává uživatelům alespoň malou naději, že se pokračovatele dočkají, jen ne nyní, protože k tomu zkrátka není důvod a uspokojivé výsledky prodeje značkové lodi mu dávají za pravdu.
Palm v uplynulém roce vůbec poprvé nepředstavil žádnou novinku a to na úkor komunikátorů Treo, kterých uvedl na trh hned několik.

PDA s telefonními funkcemi

Kapesní počítače vybavené GSM funkcemi tak na úkor PDA zažívají nebývalý boom, na vlně se veze především výrobce HTC, který chrlí jednu novinku za druhou a ví, po čem uživatelé touží. Letos se dočkáme vlajkové lodi HTC Athena, která nabídne revoluční 5" displej a odnímatelnou klávesnici. Rekordní má být také cena tohoto zařízení.
Úspěch slaví rovněž HP se svým modelem rw6815, již několik let prodávané Treo zajišťuje Palmu stále vyšší tržby a tento výrobce představil rekordní počet svých komunikátorů.

VGA displej pro kapesní počítače

Na trhu je již poměrně dost kapesních počítačů s VGA displejem. Tato zařízení jsou v některých případech více než dostupná - Acer n310 seženete za částku lehce přes 7 tisíc korun, což je cena natolik příjemná, že nemá smysl uvažovat o podobně drahých a výkonných QVGA zařízeních. Někteří výrobci však na druhou stranu VGA zařízení nenabízejí vůbec. Stále více programů je konečně dostupných také ve verzi pro displeje s rozlišením 640 x 480 bodů, i když výrobci mají pořád velké rezervy.

Čtečky e-booků konečně přicházejí

Trochu jiným směrem než kapesní počítače jdou čtečky e-booků. Panasonic i Sony začali koncem roku prodávat svá zařízení, která každý pojal jinak, přesto se jedná o zajímavá řešení. Panasonic představil svoji čtečku nazvanou Words Gear. Ta se od některých podobných zařízení odlišuje tím, že používá klasický LCD displej namísto černobílého inkoustového. Výhodou 5,6" obrazovky s úhlopříčkou přes 14 centimetrů a rozlišením 1024 x 600 bodů tak je, že zobrazí i barevný obsah, vyšší je naopak spotřeba. Baterie má vydržet 6 hodin. Cena čtečky pak činí 340 USD.

Na zákazníky zaútočila také konkurenční čtečka od Sony. Ta pracuje na bázi elektronického inkoustu E-Ink, kdy je displej méně energeticky náročný díky absenci podsvícení, avšak zobrazí pouze odstíny šedi.

Výhodou této technologie je, že kvalita podání si nezadá s knižním písmem a zobrazovací úhel je mnohem vyšší než v případě LCD. Podle výrobce vydrží baterie zařízení načtení až 7500 stránek a kapacitu má mít čtečka na zhruba 80 knih. Poradí si jak s TXT formátem, tak PDF, RTF, Word nebo BBeB Book, ale také s MP3 či AAC7 skladbami či JPEG, GIF, PNG a BMP formáty obrázků.

Sony Reader má úhlopříčku o velikosti 15 centimetrů a zobrazí celkem čtyři odstíny šedé při rozlišení 800 x 600 pixelů. Zařízení o rozměrech 175 x 124 x 14mm je k mání za cenu $350.

Palm oslavil 10 let

V loňském roce uplynulo deset let, co byl na trh uveden první kapesní počítač Palm. Palm Pilot 1000 nabídl kolébku a možnost synchronizace dat s PC. Váha zařízení, které poháněly dvě AAA baterie činila 160 gramů, displej měl rozlišení 160x160 bodů při čtyřech odstínech šedi, velikost paměti byla dnes spíše úsměvných 128k. Procesor Motorola dragonball 68328 byl taktován na 16MHz a cena zařízení činila 299 USD. Úspěšným modelům tohoto výrobce jsme se věnovali ve dvou samostatných článcích.

Palm zaplatil Xeroxu 22,5 miliónu USD za používání Graffiti

V polovině loňského roku oznámila společnost Palm ukončení patentového sporu s Xeroxem, který se táhl již od roku 1997. Mimosoudně vyplatila 22,5 miliónu amerických dolarů za to, že používala systém vkládání znaků Graffiti, který údajně porušoval patent Xeroxu číslo 5.596.656.

Ve sporu, který začal již v roce 1997 zažaloval Xerox tehdejší US Robotics, současný Palm za to, že je systém vkládání znaků Graffiti příliš podobný jinému systému Unistrokes, na který měl ovšem Xerox patent. Více o této kauze se dozvíte v našem článku zde.

Boom navigací

Pokud bychom měli uvést nejzásadnější událost roku v oblasti kapesních zařízení, jednalo by se zřejmě o boom GPS navigací. Ty se konečně dostaly na takovou úroveň, že není problém pořídit all-in-one zařízení i s mapami již za 6 tisíc korun. Zlevňují také GPS přijímače či samotné kapesní počítače s podporou navigace a tak se není čemu divit, že se s těmito zařízeními setkáváme čím dál více. Tento trend má navíc pokračovat díky zlevňování čipů, proto lze očekávat, že navigaci bude umožňovat také stále více telefonů i levnější kapesní počítače.