Jak asi bude probíhat vývoj aplikace map pro novou verzi iOS 7?

Jak asi bude probíhat vývoj aplikace map pro novou verzi iOS 7? | foto: http://cyberspace.cz/ , Michal Havryluk,  Mobil.iDNES.cz

Gottwaldov stále existuje. Největší nesmysly a vtípky na mapy pro iOS 6

  • 685
Austrálie místo Ameriky, německé názvy českých měst z dob druhé světové války, občerstvení uprostřed oceánu a mnohé další přehmaty na vás čekají v nové aplikaci map pro iOS 6. Bohužel pro Apple je přechod z Google Maps na vlastní platformu velmi bolestivý.

Ačkoliv je příchod nového iPhonu 5 a s ním iOS 6 brán i přes absenci výrazných inovací povětšinou velmi dobře, i ti největší příznivci značky nyní musejí přiznat, že s novými mapami šlápl Apple hodně vedle. Přechod z Google Maps nebude rozhodně tak hladký, jak by si uživatelé přáli. Ostatně tento krok musel dříve či později přijít nejspíše vzhledem k neustávajícímu vzájemnému napadání výrobců zařízení s operačním systémem Android a společnosti Apple kvůli nejrůznějším patentovým sporům. Navíc hlavní bitva mezi společnostmi Google a Apple nás teprve čeká.

Jablečný gigant se tak snaží svoji platformu iOS osamostatnit a odstranit především produkty Googlu. Bohužel i přes prakticky neomezené finanční prostředky firmy jsou nové mapy výrazným krokem zpět a pádným důvodem, proč zatím zůstat na starší verzi systému nebo využívat jiné aplikace třetích stran.

Bohužel prozatím nejsou v AppStore k dispozici oficiální Google Maps, ale je jisté, že na nich Google usilovně pracuje, protože s každým dnem přichází o další a další uživatele na platformě iOS. Nebo naopak si dává načas a chce uživatelům jablečných produktů ztrpčit život a dát jim další důvody, proč přejít ke konkurenci? Ať tak či onak, sesbírali jsme pro vás ty největší přehmaty a vtípky právě na účet nových map, které vytvořili samotní uživatelé.

Ztráta přesnosti na všech frontách

Jedním z největších problémů je ztráta detailnosti mapových podkladů, kde chybí mnohé uličky nebo vyznačené budovy. S tím souvisí i nemožnost navigovat se na tato místa podle jejich názvu. Je zkrátka vidět, že léta sběru dat se společnosti Google opravdu vyplácí. Na druhé straně jsou díky ztrátě přesnosti rychleji načtené.

Vtípky a nepřesnosti map pro iOS6
Vtípky a nepřesnosti map pro iOS6

Dosti úsměvně působí nepřesnosti v zeměpise pro základní školu. Například Berlín se nyní nachází kdesi za polárním kruhem nebo Amerika se záhadným způsobem proměnila na Austrálii. Odtud rovněž pochází další vtípek, který tvrdí, že se nespletl Kryštof Kolumbus, když objevil novou cestu do Indie, ale že mu to prozradily právě nové mapy od Applu.

Vtípky a nepřesnosti map pro iOS6
Vtípky a nepřesnosti map pro iOS6

Přehmaty se stávají často v řádech pár kilometrů nebo metrů. Slavné muzeum umění se nachází uprostřed Central parku v New Yorku, Washington Monument se o pár desítek metrů posunul směrem k dálnici a oficiální Apple obchod v Sydney je od nynějška od toho stávajícího pouze kousek přes ulici v postarší budově. V Dublinu se dokonce objevilo nové letiště.

Vtípky a nepřesnosti map pro iOS6
Vtípky a nepřesnosti map pro iOS6

Chyb se uživatelé dočkají i při zobrazení nového 3D pohledu na svět, kdy jsou nejenom části mapy všemožně překroucené, ale například dálnice míří kolmo dolů do údolí nebo jí chybí podstatný kus, ačkoliv po ní auta jezdí. Na těchto přehmatech jsou postaveny vtípky zakládající se na filmu Inception (u nás Počátek), kde bylo možné všemožně hýbat realitou. S podobnou teorií přichází i následující video, které se zabývá pronikáním různých paralelních světů, což má být nová funkce v iOS 6.1.

Na televizním seriálu Lost (u nás Ztracení) buduje i další série vtípků. Hrdinové seriálu ztroskotali s letadlem na prapodivném ostrově, který nebyl pro okolní svět vůbec k nalezení. Pozornost zaslouží i Tom Hanks ve filmu Trosečník, který právě využíval služeb nových map. Není se ale co divit, navigace vás klidně místo cesty přes most navede podvodní cestou řekou.

Vtípky a nepřesnosti map pro iOS6
Vtípky a nepřesnosti map pro iOS6

Chyb nezůstala ušetřena ani Česká republika, kde se objevuje Gottwaldov namísto Zlína (byl ke spatření už i v betaverzi na začátku prázdnin), což značí více než dvacet let staré mapové podklady. Horší je, že některá města mají prý názvy, které se používaly v době okupace za druhé světové války. Tyto chyby se však objevují pouze při použití určitých jazykových nastavení a někteří uživatelé hlásí, že mohou i natrvalo zmizet.

Vtípky a nepřesnosti map pro iOS6
Vtípky a nepřesnosti map pro iOS6

Chybám v mapách na iOS se věnuje dokonce několik webových stránek a tou největší je nejspíše tato. Apple samozřejmě tyto problémy neustále opravuje a část z nich může být v době vydání tohoto článku opravena. Podstatné je však to, že se bohužel ani přes obecně známou přesnost a pečlivost nepodařilo Applu všechny tyto velmi patrné nedostatky odstranit ještě před vydáním nové verze. Mapové podklady pocházejí od známé společnosti TomTom. Ta však tvrdí, že Apple měl daleko víc dodavatelů a chyby rozhodně nepocházejí od něho. Jisté je však to, že kde leží pravda, z těchto map určitě nevyčtete.