Gionee GN9005

Gionee GN9005 | foto: Čínský telekomunikační úřad

Nový rekordman na obzoru. Nové Gionee z boku snadno přehlédnete

  • 2
Honba za co nejtenčím smartphonem v poslední době poněkud utichla. Výrobci dávají přednost co nejlepší ergonomii, což ultratenké smartphony tak úplně nesplňují. Ovšem čínská značka Gionee je jiného názoru.

Gionee už zkraje letošního roku překvapilo modelem Elife S5.5. Jak označení smartphonu napovídá, má tloušťku 5,5 milimetru. Tedy abychom byli přesní 5,55 milimetru. To už ale není příliš podstatné. Čínský smartphone se totiž přesto stal nejtenčím smartphonem na světě (více zde).

To ale čínskému výrobci nestačí. Podle Čínského telekomunikačního úřadu připravuje ještě tenčí smartphone s typovým označením GN9005 (jako prodejní se nabízí označení Elife S5), který bude mít tloušťku pouhých 5 milimetrů. Tedy půl centimetru. Tuto hodnotu bude asi už těžké překonávat.

Smartphony se brzy budou lámat v pase. Gionee má jen 5,55 milimetru

Gionee Elife S5.5

Už u modelu Elife S5.5 se čínský výrobce chlubil, jak se mu podařilo ztenčit smartphone pomocí ultratenkých jednotlivých komponentů (více zde). Přesto má model Elife S5.5 kovový kryt a odolné sklíčko Gorilla Glass.

Přes ultratenkou konstrukci má model Elife S5.5 velmi slušnou výbavu zahrnující pětipalcový Full HD (1 920 x 1 080 obrazových bodů) displej, 13megapixelový fotoaparát nebo osmijádrový procesor.

Ještě tenčí novinka tak bohatou výbavu mít nebude. Displej bude menší s úhlopříčkou 4,8 palce a i rozlišení bude nižší 1 280 x 720 obrazových bodů. Model Elife S5,5 má displej Super AMOLED od Samsungu. Ten by si měla ponechat i připravovaná novinka. Šlo by pravděpodobně o stejný displej, jaký má Samsung Galaxy S3.

Fotoaparát bude mít jen osmimegapixelové rozlišení, ten přední si ale zachová nadprůměrné pětimegapixelové rozlišení. Obliba takzvaných „selfies“, tedy autoportrétů, je v Asii a zejména v Číně obrovská.

Gionee ve svých smartphonech používá, jako mnoho čínských výrobců, upravený Android. Gionee systém nazval Amigo OS. Čtyřjádrový procesor bude mít takt 1,2 GHz. Paměť RAM nabídne kapacitu 1 GB, uživatelská paměť potom 16 GB. Baterie má přes minimální tloušťku na nepříliš výkonný smartphone dostačující kapacitu 2 050 mAh.

Gionee není žádná ambiciózní čínská „rychlokvaška“. Společnost vyrábí mobilní telefony už od roku 2002. Aktivní je ale jen na vybraných trzích. Vedle obřího domácího trhu se snaží i na obdobně velkém indickém trhu. Gionee na to jde chytře a i další trhy, i když jsou poněkud exotické, mají velký potenciál: Filipíny, Vietnam, Thajsko nebo Nigérie. Na přeplněných evropských trzích čínský výrobce prozatím oficiálně nepůsobí.