Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Které značky mobilů jsou nejprodávanější v regionech ČR? Podívejte se na mapu

Exkluzivně   0:09aktualizováno  0:09
Společnost Datart poskytla redakci Mobil.iDNES.cz exkluzivně informace o nejprodávanějších značkách smartphonů v jednotlivých částech České republiky. Téměř všude je jedničkou Samsung, zbytku republiky se vymykají jen východní Čechy. Tam u zákazníků vede Nokia.
Souboj nejvyšších modelů

Souboj nejvyšších modelů | foto: iDNES.cz

Nejprodávanější značkou mobilů je v Česku dlouhodobě Samsung. Jaké jsou však regionální rozdíly? Nejsou v Česku oblasti, kde se lépe prodávají jiné značky telefonů? Najít odpověď na takovou otázku je poměrně složité. Oficiálně nejsou veřejně dostupné ani celkové žebříčky prodejů. Mají je k dispozici jen výrobci a někteří prodejci. 

Celkové pořadí by mohlo být podle informací, které má redakce Mobil.iDNES.cz k dispozici, následující: Samsung, Huawei, Xiaomi, Apple, Honor, Nokia. Ovšem prodejní data podle regionů jsou nedostupná. Proto jsme hledali prodejce, který má prodejny po celé republice a požádali ho o statistiky. 

Vyhověl Datart, který splňuje podmínku celorepublikové prodejní sítě. Po České republice má 42 prodejen. Nutno dodat, že jen ve velkých (v podstatě krajských) městech. Přesto považujeme získaná data za rok 2017 za relevantní. 

Určitě je však nutné zdůraznit, že se jedná o statistiky jednoho prodejce pro prodej v kamenných prodejnách a přes e-shop (zde záleželo, na jaké PSČ bylo zboží odesláno). Výsledky mohou ovlivnit speciální prodejní akce a výprodeje, které mají výrobci často domluvené individuálně s jednotlivými prodejci. Některé jsou celoplošné, jiné jsou speciální a mohou konečné výsledky ovlivnit. 

Druhou podstatnou poznámkou jsou rozdílné prodeje přes online kanály (e-shopy) a v kamenných prodejnách. Někteří prodejci mají prakticky jen jednu prodejnu a většinu obchodů realizují přes internet. Rozdíly opět nejsou veřejně k dispozici, ale můžeme usuzovat, že zde by výsledky byly hodně odlišné. Některé značky mají online prodejní platformy výrazně silnější než prodeje v kamenných prodejnách. Namátkou třeba Xiaomi. To navíc oficiálně působí na českém trhu až od druhé poloviny loňského roku. 

Podívejte se na interaktivní mapu prodejů telefonů v jednotlivých regionech:

V rámci dat poskytnutých společností Datart je nejprodávanější značkou Samsung s jedinou výjimkou a tou jsou východní Čechy. Tam si zákazníci do prodejen Datart nejčastěji došli pro Nokii. V každém kraji máme data pro tři nejprodávanější značky, pokud je na jedné pozici více značek, byly rozdíly mezi nimi minimální.

Podrobnosti najdete v interaktivní mapě. Stačí kliknout na konkrétní oblast. Dodejme, že výsledky jsou vždy stejné pro celé západní, severní a východní Čechy a pro celou jižní a severní Moravu. 

Společnost Datart nám také poskytla data o tom, v kterých krajích prodá absolutně nejvíce přístrojů Samsung a Apple. U Samsungu to je Praha následovaná severními Čechami a severní Moravou, u Applu opět vede Praha, za ní se umístila severní Morava a severní Čechy. 

Autor:


Nejčtenější

Nezapomenutelná dovolená. Syn na lodi prosurfoval více než čtvrt milionu

Ilustrační snímek

Jedna německá rodina zažila šok poté, co obdržela vyúčtování od operátora. Ten po ní totiž místo obvyklé částky...

Pozor na roamingové pasti. Pořádně napálit se můžete i v Evropě

Ilustrační snímek

Je tomu přesně rok, co vešlo v platnost nařízení Evropské komise, které operátorům zakazuje účtovat si roamingové...Mají fantastický smartphone. Číňané válcují konkurenci

Vivo NEX

Značku Vivo zatím v Evropě příliš neznáme, je populární primárně na domácím trhu v Číně. S představením jejich...

Samsung připravil neodolatelnou nabídku. Note 8 zlevnil na výbornou cenu

Samsung Galaxy Note 8

Samsung má v akci cashback model Galaxy Note 8 už od května. Teď však tento špičkový telefon zlevnil přímo a ten tak...

Špičkový mobil za polovinu ceny konkurentů. Test Honoru 10

Velký displej telefonu dostal nahoře "obligátní" vykrojení, které se stává u...

Sháníte špičkový mobil, který sleduje současné trendy, má dostatek výkonu, skvělý fotoaparát, velký displej v...

Další z rubriky

MOBIL.CZ slaví páté narozeniny. Startuje třetí kolo soutěže

Virtuální operátor MOBIL.CZ slaví páté narozeniny.

Virtuální operátor MOBIL.CZ působí už pět let na českém trhu a v rámci oslav pořádá společně s redakcí Mobil.iDNES.cz...

Google vymazal vejce ze smajlíku se salátem. Kvůli veganům

Nová podoba smajlíkového symbolu pro salát

Boje za větší diverzitu smajlíkových sad nekončí. Tentokrát je změna v režii Googlu, který se rozhodl změnit podobu...

Zavraždila tchyni a hlavním důkazem jsou hodinky od Applu

Apple Watch - jarní představení

Žena z australského města Adelaide je obviněna z vraždy své tchyně. Ačkoliv tvrdí, že šlo o přepadení a vraždili dva...

Maminka těžce postižené Terezky: Nevíme, co bude za týden
Maminka těžce postižené Terezky: Nevíme, co bude za týden

V loňském roce se Radce Doudové narodila holčička. Terezky život ale bude poznamenaný tělesným i mentálním postižením.Najdete na iDNES.cz