Které značky mobilů jsou nejprodávanější v regionech ČR? Podívejte se na mapu

Exkluzivně   0:09aktualizováno  0:09
Společnost Datart poskytla redakci Mobil.iDNES.cz exkluzivně informace o nejprodávanějších značkách smartphonů v jednotlivých částech České republiky. Téměř všude je jedničkou Samsung, zbytku republiky se vymykají jen východní Čechy. Tam u zákazníků vede Nokia.
Souboj nejvyšších modelů

Souboj nejvyšších modelů | foto: iDNES.cz

Nejprodávanější značkou mobilů je v Česku dlouhodobě Samsung. Jaké jsou však regionální rozdíly? Nejsou v Česku oblasti, kde se lépe prodávají jiné značky telefonů? Najít odpověď na takovou otázku je poměrně složité. Oficiálně nejsou veřejně dostupné ani celkové žebříčky prodejů. Mají je k dispozici jen výrobci a někteří prodejci. 

Celkové pořadí by mohlo být podle informací, které má redakce Mobil.iDNES.cz k dispozici, následující: Samsung, Huawei, Xiaomi, Apple, Honor, Nokia. Ovšem prodejní data podle regionů jsou nedostupná. Proto jsme hledali prodejce, který má prodejny po celé republice a požádali ho o statistiky. 

Vyhověl Datart, který splňuje podmínku celorepublikové prodejní sítě. Po České republice má 42 prodejen. Nutno dodat, že jen ve velkých (v podstatě krajských) městech. Přesto považujeme získaná data za rok 2017 za relevantní. 

Určitě je však nutné zdůraznit, že se jedná o statistiky jednoho prodejce pro prodej v kamenných prodejnách a přes e-shop (zde záleželo, na jaké PSČ bylo zboží odesláno). Výsledky mohou ovlivnit speciální prodejní akce a výprodeje, které mají výrobci často domluvené individuálně s jednotlivými prodejci. Některé jsou celoplošné, jiné jsou speciální a mohou konečné výsledky ovlivnit. 

Druhou podstatnou poznámkou jsou rozdílné prodeje přes online kanály (e-shopy) a v kamenných prodejnách. Někteří prodejci mají prakticky jen jednu prodejnu a většinu obchodů realizují přes internet. Rozdíly opět nejsou veřejně k dispozici, ale můžeme usuzovat, že zde by výsledky byly hodně odlišné. Některé značky mají online prodejní platformy výrazně silnější než prodeje v kamenných prodejnách. Namátkou třeba Xiaomi. To navíc oficiálně působí na českém trhu až od druhé poloviny loňského roku. 

Podívejte se na interaktivní mapu prodejů telefonů v jednotlivých regionech:

V rámci dat poskytnutých společností Datart je nejprodávanější značkou Samsung s jedinou výjimkou a tou jsou východní Čechy. Tam si zákazníci do prodejen Datart nejčastěji došli pro Nokii. V každém kraji máme data pro tři nejprodávanější značky, pokud je na jedné pozici více značek, byly rozdíly mezi nimi minimální.

Podrobnosti najdete v interaktivní mapě. Stačí kliknout na konkrétní oblast. Dodejme, že výsledky jsou vždy stejné pro celé západní, severní a východní Čechy a pro celou jižní a severní Moravu. 

Společnost Datart nám také poskytla data o tom, v kterých krajích prodá absolutně nejvíce přístrojů Samsung a Apple. U Samsungu to je Praha následovaná severními Čechami a severní Moravou, u Applu opět vede Praha, za ní se umístila severní Morava a severní Čechy. 

Autor:


Nejčtenější

Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

Huawei Mate20 Pro

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce...

Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...Nedívejte se na zabavené iPhony, zablokují se, radí odborníci policistům

iPhone XS Max

Podle instrukcí forenzní firmy Elcomsoft pro americkou policii je vhodné, aby se policisté nedívali zpříma na nové...

Už žádné výřezy. Samsung všechno potřebné schová pod displej mobilu

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Výřez displeje je naprosto dominantní trend smartphonů posledního roku, ovšem největší výrobce, Samsung, mu stále...

Hollywoodská kaskadérka otestovala detekci pádu u nových Apple Watch

Jednou z novinek Apple Watch Series 4 je detekce pádu. Redakce deníku The Wall...

Nová generace hodinek od Applu boduje především většími displeji a možností vykreslit EKG. Novinky přináší i omlazená...

Další z rubriky

Nové Apple Watch popletla změna času. Zůstaly viset ve smyčce

Apple Watch Series 4 v Austrálii popletla změna času

Austrálie v uplynulém víkendu přešla na letní čas, což obyvatele kontinentu oloupilo o hodinu spánku. To však nebyla...

Honor bude mít smartphony se slevou 80 procent. Ale jen v pátek po obědě

Fronta na zlevněné smartphony Xiaomi na Černém Mostě

Honor se rozhodl okopírovat prodejní strategii Xiaomi. A tak s otevřením svého prvního prodejního stánku v obchodním...

Honor otevřel první stánek. Pro velkou slevu přišly desítky lidí

Slavnostní otevření prodejního stánku společnosti Honor v obchodním centru...

Honor 7X za pouhých 1 260 korun, model 7C dokonce jen za necelou tisícikorunu. Na takové slevy lákala čínská značka u...

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.Najdete na iDNES.cz