Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejprodávanější mobil se vrací! A má wi-fi – recenze Nokia 6300i

aktualizováno 
Nokia 6300 patří nejen u nás k nejprodávanějším mobilním telefonům. Před nedávnem výrobce představil její "íčkovou" verzi, která přináší oproti původnímu modelu navíc podporu wi-fi. Nokia 6300i tak umí telefonovat přes internet.

Na model 6300 finský výrobce již při jeho uvedení hodně sázel. A vyplatilo se – Nokia 6300 zaznamenala doslova fenomenální úspěch a nejen u nás patří k nejprodávanějším mobilním telefonům na trhu. Nokia 6300i přichází na trh více než rok po původním modelu a po vzoru mnoha verzí s přídomkem i přináší jen prakticky drobná vylepšení. A ačkoli to ani po roce Nokia 6300 nepotřebuje, model s i ve jméně má oživit prodeje.


Katalog mobilů:

Nokia 6300

Katalog mobilů: Původní Nokia 6300 - jeden z nejprodávanějších telefonů u nás.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Populární mobilní telefon s podporou wi-fi pro telefonování přes internet.


Hlavním lákadlem je přítomnost wi-fi. To je prakticky jediný podstatný rozdíl oproti původnímu modelu. U telefonu bez otevřeného operačního systému není podpora wi-fi zrovna dvakrát obvyklá a Nokia 6300i je jedním z prvních "hloupých" telefonů s touto technologií u nás na trhu. Přítomnost wi-fi má jeden hlavní důvod – s Nokií 6300i můžete telefonovat po internetu. Proto se budeme v naší recenzi soustředit především na tuto novou funkci. Pokud jste nečetli recenzi na původní model 6300, doporučujeme vám ji prostudovat.

Nokia 6300i

Nokia 6300i Nokia 6300i Nokia 6300i

Nokia 6300i Nokia 6300i Nokia 6300i

Vzhled a konstrukce – tmavá změna k lepšímu

Jak jsme již na začátku řekli, Nokia 6300i se od původního modelu liší jen minimálně. Ani vzhled a konstrukce telefonu neprošly žádnou výraznou změnou. 6300i pouze přichází na trh v nové barevné variantě – decentní šedi. Výhodou tohoto provedení je fakt, že na těle telefonu se nenacházejí rozsáhlé lesklé plochy, na kterých často ulpívají otisky prstů. Nokii 6300i tak nebudete muset od otisků neustále čistit. Zpracování je u modelu 6300i stále příkladné a kovové kryty společně s tvrdými plasty drží velmi dobře. U modelu 6300 nám vadila vůle krytu baterie. Novinka však žádnou vůli v uložení krytu nemá.

Nokia 6300i

Nokia 6300i Nokia 6300i Nokia 6300i

Nokia 6300i Nokia 6300i Nokia 6300i

Displej a ovládání – stále stejná písnička

Ani v případě ovládání a displeje telefonu se u 6300i nic nezměnilo. Ani k tomu nebyl výrazný důvod. Displej 6300 je opravdu výtečný – rozlišení 320 x 240 bodů a podpora 16 milionů barev znamenají, že je radost se na displej dívat.

Nokia 6300i

Nokia 6300i Nokia 6300i Nokia 6300i

Nokia 6300i Nokia 6300i Nokia 6300i

Ovládání Nokií s platformou S40 se již delší dobu nijak zásadně nemění. Ze symbianových telefonů přejaly i hloupé Nokie aktivní pohotovostní režim, jehož položky si můžete ručně upravit a zvolit. Jedinou novinkou, která tak zaujme na první pohled, je položka s vyhledáváním bezdrátových sítí, kterou jsme zatím u S40 neviděli. Majitelé symbianových smartphonů s podporou wi-fi však budou v tomto případě jako doma.

Nokia 6300i

Nokia 6300i displeje

Nokia 6300i displeje Nokia 6300i displeje Nokia 6300i displeje

Nokia 6300i displeje Nokia 6300i displeje Nokia 6300i displeje

Baterie – wi-fi žere

Nokii 6300i zkoušíme v redakci teprve krátce, a tak ji můžeme jen těžko hodnotit z dlouhodobého hlediska. Při praktickém používání se však výdrž nijak zásadně neliší od původního modelu. Na tak tenký a malý telefon tak 6300i překvapí poměrně solidní výdrží na baterii. V modelu zůstal původní akumulátor BL-4C s kapacitou 860 mAh. To stačí pro běžný provoz na zhruba čtyři dny. Pokud ale budete často využívat připojení do wi-fi sítě, začne výdrž rapidně klesat.

Telefonování a zprávy – VoIP táhne

Oblast telefonování je vlastně tou jedinou, kvůli které vznikla tato jinak poměrně stručná recenze modelu 6300i. Telefon totiž umí na rozdíl od předchůdce, ale i mnoha stájových kolegů, volat přes internet. Hlavní výhodou je fakt, že nastavení SIP providera a samotné volání jsou velmi jednoduché a zvládne je i méně zkušený uživatel. Přitom u některých chytrých telefonů a komunikátorů s podporou wi-fi není právě nastavení možnosti VoIP telefonie nijak jednoduché. Nokia 6300i by tak mohla způsobit malou revoluci v samotném telefonování.

Nokia 6300i

Nokia 6300i displeje Nokia 6300i displeje Nokia 6300i displeje

Nokia 6300i displeje Nokia 6300i displeje Nokia 6300i displeje

Jedinou nevýhodou je, že prozatím si v Nokii 6300i můžete vybrat jediného VoIP providera – telefon standardně spolupracuje se službou gizmo5. Jinou službu si zatím bohužel vybrat nemůžete a nevíme, jak tomu bude do budoucna. Pokud nemáte u gizmo účet, v menu telefonu si jej snadno vytvoříte pomocí jednoduchého online průvodce. Zvolíte si prakticky pouze uživatelské jméno a heslo a můžete telefonovat. Průvodce vám sdělí i vaše internetové telefonní číslo. Právě mezi internetovými čísly služby gizmo5 si pak můžete volat zcela zdarma. Volání na pevné linky a mobilní telefony jsou zpoplatněna a před uskutečněním prvního hovoru si musíte zakoupit kredit na stránce my.gizmoproject.com. Ceny za VoIP volání jsou ale samozřejmě příjemnější než ceny za volání v sítích mobilních operátorů, a tak můžete voláním přes wi-fi hodně ušetřit.

V menu telefonu se dá nastavit, jak má prioritizovat jednotlivé hovory. Můžete si tak vybrat, že se telefon má vždy pokusit nejprve sestavit hovor přes wi-fi síť a v případě neúspěchu pak teprve použije síť operátora. Samozřejmě také můžete standardně volat v sítích operátorů a wi-fi hovor sestavit ručně. Vše funguje poměrně dobře, ačkoli musíme říci, že Nokia 6300i není zrovna přeborník v kvalitním příjmu signálu. Navíc si telefon nerozumí se všemi způsoby zabezpečení wi-fi sítí, takže se ne vždy připojíte.

Pokud se ale často vyskytujete v dosahu veřejných hot-spotů, používáte wi-fi doma nebo v práci, budete moci volání přes wi-fi používat naprosto bez problémů. Samozřejmě musíte zapomenout na to, že byste mohli s telefonem začít hovor ve wi-fi síti a následně ve chvíli ztráty signálu plynule přešli do sítě mobilního operátora. To umí pouze telefony s podporou technologie UMA. Ta ale vyžaduje i podporu ze strany mobilního operátora a ani jeden z našich poskytovatelů telekomunikačních služeb ji nepodporuje.

Kvalita hovoru ve wi-fi síti je samozřejmě nižší než v sítích mobilních operátorů, ale pokud máte dobrý signál, rozdíl není zas tak zásadní. Wi-fi telefonování je prostě u modelu 6300i velmi dobře využitelné a pokud se často vyskytujete v dosahu bezdrátových sítí, může se vám koupě modelu 6300i vyplatit.

Organizace a data – 3G nepotřebujeme

Stejně jako původní model, ani 6300i nepodporuje sítě UMTS. Ale v tomto případě to tak nevadí, protože absenci UMTS vyvažuje právě přítomnost wi-fi. A v naší republice možná wi-fi využijete častěji než ono UMTS, obzvláště pokud nebydlíte v některém z velkých měst. Přes wi-fi samozřejmě můžete surfovat i po internetu, Nokia 6300i má standardně vestavěný prohlížeč Opera Mini. Mezi aplikacemi najdeme i program WidSets, který vám umožní pracovat s internetovými aplikacemi – Widgety.

Nokia 6300i

Nokia 6300i displeje Nokia 6300i displeje Nokia 6300i displeje 

Nokia 6300i displeje Nokia 6300i displeje  Nokia 6300i displeje

Zajímavostí u 6300i je i přítomnost aplikace Nokia Mapy. Telefon tak můžete v případě spojení s Bluetooth GPS modulem použít i k navigaci. Mapy jsou předinstalované na paměťové kartě s kapacitou 512 MB, což je oproti původnímu modelu pokrok. Větší je i vnitřní paměť – té je asi 28 MB.

Ostatní organizační funkce jsou opět standardní pro danou třídu telefonů. Na Nokii 6300i oceňujeme i přítomnost klasického mini-USB konektoru pro připojení k počítači.

Zábava – hry, hudba i fotoaparát

Výbava Nokie 6300i v zábavní oblasti je také poměrně standardní – dvoumegapixelový fotoaparát pořizuje průměrné snímky a chybí mu autofocus nebo třeba přisvětlovací dioda. Video natáčí model 6300i stále v nízkém rozlišení 176 x 144 pixelů. V telefonu najdeme vestavěné FM rádio a samozřejmostí je i MP3 přehrávač s širokou podporou formátů. Hry najdete v telefonu tři – standardního hada, docela povedený 3D fotbal a Sudoku. Nokia 6300i podporuje i Javu, takže řadu dalších her si můžete doinstalovat.

Nokia 6300i

Nokia 6300i displeje Nokia 6300i displeje Nokia 6300i displeje

Nokia 6300i displeje Nokia 6300i displeje Nokia 6300i displeje

Shrnutí – vyplatí se vám?

Nokia 6300i se začíná prodávat v těchto dnech, a to za cenu 5 890 korun. To není úplně málo a oproti původnímu modelu to znamená příplatek asi 1300 korun. Pokud tedy wi-fi v telefonu nevyužijete, je pro vás pořízení "íčkového" modelu naprosto zbytečné. Kromě wi-fi totiž dostanete jen větší paměť a předinstalované Nokia Mapy.

Pokud ale hodláte telefonování přes wi-fi pravidelně využívat, může se vám investice do modelu 6300i vyplatit. Rozdíl v ceně obou přístrojů klidně uspoříte během jednoho měsíce intenzivního volání. Nokia 6300i je každopádně telefon, který stojí za pozornost, a jsme zvědaví, zda se bude i u obyčejných mobilních telefonů podpora VoIP telefonie rozšiřovat.

Proč koupit?

  • podpora wi-fi
  • telefonování přes internet
  • výborný displej
  • kvalitní zpracování 

Proč nekoupit?

  • vyšší cena
  • absence UMTS

Kdy?

v prodeji

Za kolik?

5 890 KčNejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Nový Android v Nokii 7: gesta jsou zpět, nové funkce přinesou aplikace

Android 9.0 DP4 (Beta 4) na Nokii 7 Plus

Google oficiálně představil nový Android 9.0 Pie a systém rovnou zpřístupnil pro modely Pixel. Nový Android také dostal...

Nokii se daří, za rok a půl od vzkříšení náš trh zaplavila telefony

Nokia X

Celkem 12 smartphonů značky Nokia se od loňského roku podívalo na náš trh a toto číslo bude jistě dále přibývat....

Dostupná Nokia si musí své zákazníky zasloužit. Recenze Nokia 5.1

Nokia 5.1

Loni jsme Nokii 5 označili za možná nejlepší kus z tehdejší modelové řady obnovené značky. Letošní nástupce, typ 5.1,...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz