Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejporuchovější telefony má Nokia, tvrdí Němci

aktualizováno 
Každý třetí německý majitel telefonů Nokia 9110i a 7110 byl nucen nahlásit poruchu svého přístroje, zatímco Philips Savvy se jevil jako prakticky bezporuchový. To jsou nečekané výsledky průzkumu prestižního německého časopisu Connect. Nizozemský výrobce v něm triumfoval, zatímco finský gigant zaznamenal překvapivě nepříznivý výsledek.

Cena mobilního telefonu nemusí nutně korespondovat s jeho kvalitou, jak se často předpokládá. Výrobci dodávají na trh celých čtrnáct procent vadných výrobků, nikoli dvě až čtyři procenta, jak praví jejich vlastní statistiky. Telefony značky Nokia trpí poruchovostí výrazně častěji, než by odpovídalo postavení jejich výrobce jako jasné jedničky na trhu.

Průzkum, který zpochybňuje platnost obecně přijímaných představ veřejnosti o situaci na telekomunikačním trhu, zveřejnil ve svém posledním čísle německý měsíčník Connect. Největší telekomunikační časopis v Evropě (přesný náklad ovšem neuvádí), považovaný za nejvlivnější sdělovací prostředek svého druhu v Německu, shromáždil data od 24 000 německých koncových uživatelů mobilních telefonů.

graf_poruchovost_znacky

Motorola na chvostu (poruchovost)...

Connect neuvádí bližší podrobnosti o metodice svého průzkumu; jeho výsledky nicméně přinášejí některé nečekané údaje. Například v žebříčku poruchovosti dvaadvaceti srovnávaných telefonů obsadila první tři místa modely Nokia - 9110i, 7110 a 8850. Ty museli jejich majitelé reklamovat nejčastěji – v 37,2 %, respektive 29,1 a 24,6 % případů. Pověst finského telekomunikačního obra tak zachraňoval telefon 3310, u něhož poruchovost činila pouze 6,4 procenta. Lepšího výsledku dosáhl pouze telefon Philips Savvy, u něhož respondenti průzkumu nehlásili jedinou závadu.

graf_poruchovost_modelu

I ve statistice výrobců si nejlépe vedl právě nizozemský Philips s osmi procenty hlášených poruch. Druhá příčka z celkových deseti patří francouzskému Alcatelu, následovanému trojicí japonských výrobců Mitsubishi Electric, Sony a Panasonic. (Pro srovnání - posledně jmenovaný výrobce byl v nedávno zveřejněném podobném průzkumu mezi českými manažery hodnocen jako druhý nejspolehlivější.) Až po nich následují renomované firmy Siemens, Ericsson a Nokia; startovní pole pak uzavírají francouzský Sagem se světovou mobilní dvojkou, americkou Motorolou.

... i na špici (servis)

Američané však naopak mají nejrychlejší servis – na opravu nefunkční Motoroly čeká německý zákazník v průměru jen osm dní. Pod průměrnou čekací dobu deseti dnů se dostaly ještě Nokia a Panasonic, naproti tomu opravené Sagemy dostanete až po více než třech týdnech, stejně jako telefony Trium od Mitsubishi Electric.

graf_doba_reklamace

Průzkum také ukázal, kteří výrobci v Německu rozbité telefony opravují, a od kterých se při reklamaci zákazník dočká zbrusu nového telefonu. Domácí Siemens vyměňuje takových přístrojů nejvíce, téměř tři čtvrtiny, zatímco Nokia, která figuruje na opačném konci žebříčku, naopak v sedmdesáti procentech případů volí opravu.

graf_procento_vymen

Průzkum měsíčníku Connect se soustředil i na kategorizaci poruch u čtyř největších výrobců – Nokie, Motoroly, Siemensu a Ericssonu. Hlášené poruchy se nejčastěji týkaly displeje, s výjimkou švédského Ericssonu, jejž nejvíce zlobily kryty. S těmi naopak neměl problémy Siemens, kterému zase větší starosti než konkurenci přidělávaly baterie. Nokia trpěla procentuálně největším podílem problémů s displejem, které představovaly přes 30 procent celkového počtu poruch u tohoto výrobce. Naopak jeho klávesnice hodnotili Němci relativně lépe než u tří největších konkurentů.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Další z rubriky

Tváří se jako nejlepší top modely, ale stojí i méně než polovinu

Špičkové smartphony tradičních značek dnes často stojí i více než dvacet tisíc...

Špičkové smartphony tradičních značek dnes často stojí i více než dvacet tisíc korun. Teď, než přijdou na trh nové...

Dvě levné novinky se skoro stejnou výbavou. Hezčí je ten levnější

Při uvedení modelu Honor 7X koncem loňského roku v Londýně nám zástupci české...

Při uvedení modelu Honor 7X koncem loňského roku v Londýně nám zástupci české pobočky tvrdili, že v Česku se bude...

Toto je pro Huawei klíčový model. Bude velmi levný

Huawei P smart

Do českých obchodů a nabídek operátorů se potichu zařadila novinka v podobě modelu Huawei P smart, která může být...

"2018", rok kdy se stanu maminkou!
"2018", rok kdy se stanu maminkou!

Deníček mladé maminky, která popisuje, jaké to je stát se maminkou.

Najdete na iDNES.cz