Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejmenší manažer na trhu – recenze Nokia 6120 Classic

aktualizováno 
Na jednu stranu se finský výrobce při tvorbě držel tradičního vzhledu, výjimečně neexperimentoval a zaměřil se zejména na pracovní funkce. Při této příležitosti se mu však podařilo vytvořit jeden z nejmenších smartphonů s velice dobrým poměrem cena/výkon.

Čtyř směrný stříbrný ovládací kříž, s nímž se skvěle pracuje, a část klávesnice s drobnými mezerami mezi tlačítky. | foto: Michal Havryluk, Mobil

Přízvisko „classic“ ještě neznamená, že je Nokia 6120 pouze dalším nudným manažerským telefonem v řadě. Možná by mu v tomto případě tedy lépe sedělo zařazení do business kategorie E. Zdání v tomto ohledu klame a dnes recenzovaný telefon rozhodně nepatří kvůli svému tradičnímu vzezření pouze do kanceláře. Lidí zakládajících si na elegantním designu je stále více než dost a přitom se nemusí jednat o vrcholové pracovníky. Navíc se operační systém Symbian podařilo tentokrát natěsnat do rozměrů odpovídajících klasickým přístrojům a to především i po stránce hmotnosti. Cena přístroje je kupodivu rovněž více než rozumná a nic nebraní masovějšímu rozšíření.

I přesto se Nokia 6120 nezbaví zaměření především na pracovně vytíženější část populace. Právě pro ně tento telefon nabízí kromě propracovaných organizačních funkcí téměř všechny myslitelné datové přenosy, sadu pro práci s dokumenty MS Office a chvíle volna naopak zpříjemní FM rádio a kvalitní MP3 přehrávač. Jedinou tmavou skvrnou se zdá být absence Wi-Fi, která dosti znevýhodňuje Nokii 6120 před naprostou většinou smartphonů s Windows Mobile. Najdou se i další nedostatky? Následující recenze prozradí více.


Katalog mobilů:Nokia E50Nokia N73Nokia 6120 Classic

Trojice chytrých Nokií s operačním systémem Symbian Series 60 - Nokia E50, Nokia N73 a dnes recenzovaná Nokia 6120 Classic.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Mobilní telefon zaměřený především na pracovně vytíženější zákazníky, kteří ocení podporu téměř všech datových přenosů a výjimečně malé rozměry a hmotnost.


Vzhled – stále pohledná klasika

O elegantnosti vzhledu Nokie 6120 nemůže být vůbec sporu a tělo přístroje je až na stříbrný ovál na čelní straně na uhel černé. Použity byly výhradně plasty, které si však svojí kvalitou nezadají s daleko ušlechtilejšími materiály. Příště bychom ale byli raději za daleko méně matnou variantu. Na zadní straně jsou totiž pod některými úhly jasně zřetelné otisky prstů. To ostatně platí i pro blok s alfanumerickými klávesami. Leštění je v tomto ohledu tedy zbytečné a naštěstí nejsou nečistoty natolik zřetelné jako u jiných přístrojů.

Velmi kladně naopak hodnotíme vytvarovanou zadní část okolo baterie, která je oproti zbytku konstrukce daleko více skosena a telefon padne lépe do ruky. Občas nás zlobila odklápěcí krytka slotu na paměťové karty a kromě nehtu jsme nejednou museli použít malé nůžky. Za drobnou zajímavost se dá považovat umístění reproduktoru na boku přístroje kousek od zmiňovaného slotu na karty microSD.

Pomalu se dostáváme k tomu nejlepšímu a tím jsou fyzické rozměry přístroje, které se podařilo vzhledem k výbavě udržet ukrutně nízko. Mírami 105x46x15 mm a váhou pouhých 89 gramů jde o prakticky nejmenší smartphone a všichni konkurenti jsou minimálně o 20 gramů těžší. Pochvalu zaslouží i dílenské zpracování celé konstrukce, nikde nic nevrže. Na spodní straně přístroje najdete miniUSB konektor, 2,5mm jack a zdířku pro nabíječku.

Recenze Nokia 6120

Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo

Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo

Klávesnice a ovládání – podle vašich přání

Tradiční sestavu tlačítek charakteristickou pro symbianové přístroje opustila v Nokii 6120 tužtička, která vždy sousedila s korekční klávesou. Její funkci supluje při psaní zpráv mřížka (#) a nejedná se tak o příliš velkou ztrátu. Klávesa pro vstup do hlavního menu se naštěstí nikam neztratila, což znamená, že oběma kontextovým klávesám můžete přiřadit jednu z více než devadesáti funkcí. Sestavu tlačítek okolo čtyř směrného kříže doplňuje zelené a červené sluchátko.

Stříbrná tlačítka mají navíc vždy po stranách výrazný lem a i na relativně malé ploše se podařilo umístit klávesy takovým způsobem, aby nedocházelo k překlepům. Velmi podobně se dá hovořit i o alfanumerické části, která může díky dostatečným mezerám naprosto splývat s okolím. Přestože si na nulový zdvih budete muset chvíli zvykat, perfektní odezva se již od začátku postará o to, aby tato doba byla co nejkratší.

Recenze Nokia 6120

Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo

Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo

Jako operační systém telefonu byl použit Symbian Series 60 3rd v9.2, což mu propůjčuje neporovnatelně více schopností než rozšířenějšímu standardu Series 40 (ačkoliv i na tuto „hloupější“ platformu začínají prosakovat některé funkce schopnějších kolegů). Nokia 6120 nabízí jak klasickou pohotovostní obrazovku s možností zvolit čtyř směrnému jednotlivé funkce, tak i druhý pohotovostní režim. V něm máte přístup k nejpoužívanějším aplikacím a velmi šikovné je zobrazení aktuálních událostí v kalendáři nebo informace o právě přehrávané skladbě či rádiové stanici.

Hlavní menu tvoří matici 4x3 a pohybovat se v něm pomocí číselných zkratek lze pouze na nejvyšší úrovni. Jednotlivé nabídky či zástupce programů můžete libovolně uspořádávat a plně si tak přizpůsobit menu k obrazu svému. Pohyb ve složkách je velmi svižný a telefon se nezadýchává ani při spouštění předinstalovaných programů. Lví podíl na tom má určitě procesor o frekvenci 369MHz.

Recenze Nokia 6120

Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo

Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo

Displej a výdrž baterie – chytré vylepšení

Na displej Nokie 6120 byla použita technologie TFT a může se navíc chlubit reflexní fólií, která výrazně zlepšuje čitelnost na přímém slunečním světle. Kvalitou zobrazení se s rozlišením 320x240 pixelů a šestnácti miliony barev řadí k naprosté špičce. Chválíme především neznatelný rastr a sytost barev.

Na smartphone se Nokia 6120 vytáhla i výdrží baterie a nabíječky se dožadovala až po čtyřech dnech. To vše při deseti minutách volání, několika odeslaných SMS a zhruba dvou hodinách poslechu hudby. U smartphonu však více než v jiných případech záleží na konkrétním způsobu používání a například datové přenosy výdrž o velký kus srazí.

Recenze Nokia 6120

Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo

Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo

Telefonní seznam a zprávy – radost i zklamání

Propracovanost a kvalita vícepoložkového seznamu si s ničím nezadá například s telefony vybavené Windows Mobile. V některých ohledech dokonce Symbian vede a ke každému záznamu můžete přidat neskutečné množství údajů. Omezeni jste přitom pouze kapacitou vnitřní paměti. Samozřejmostí je třídění osob do skupin a jejich následné odlišení vyzváněcími melodiemi. Jedinou vadou na kráse je neschopnost zobrazit naráz kontakty z paměti přístroje a SIM karty.

Recenze Nokia 6120

Recenze Nokia 6120 disp Recenze Nokia 6120 disp Recenze Nokia 6120 disp

Recenze Nokia 6120 disp Recenze Nokia 6120 disp Recenze Nokia 6120 disp

Při psaní zpráv můžete zvolit jednu ze tří velikostí písma a vždy jasně vidíte, kolik zbývá znaků do konce každé SMS. Velmi neposlušný je však slovník T9, který některé české znaky považuje za důvod zkrátit zprávu na 70 znaků (č,ř) a jiné nikoliv (např. ě,ž,š). Jediným východiskem je vypnout slovník T9 a pokračovat dál bez jeho pomoci.

Emailový klient byl vyšperkován téměř k dokonalosti a dokáže pracovat s protokoly SMTP, POP3 a IMAP4. Zprávy je schopen v pravidelných intervalech stahovat z několika účtů, ať už by se mělo jednat pouze o hlavičky nebo celý text včetně příloh. Nezapomnělo se ani na editor MMS či Push to talk.

Recenze Nokia 6120

Recenze Nokia 6120 disp Recenze Nokia 6120 disp Recenze Nokia 6120 disp

Recenze Nokia 6120 disp Recenze Nokia 6120 disp Recenze Nokia 6120 disp

Kalendář a data – neschází téměř nic

Čas si můžete organizovat přes propracovaný kalendář, který vedle tří náhledů (denní/týdenní/měsíční) nabízí čtveřici typů událostí (schůzka/poznámka/výročí/úkol)  s možností nastavit u nich opakování. Do nabídky organizéru ještě patří jednoduché poznámky, nepříliš chytrá kalkulačka, několik opakovaných budíků a převodník „všeho na všechno“. Hodí se i diktafon s délkou záznamu až 60 minut.

Využití určitě najde sada QuickOffice obsahující nástroje pro prohlížení dokumentů ve formátu Word, Excel a PowerPoint. Přestože jsou schopnosti těchto aplikací výborné a překreslování rychlé, nedokáží si poradit s editováním dokumentů. To umí pouze vyšší verze, za kterou zaplatíte skoro 15 Euro. V telefonu je obsažen ještě Adobe Reader LE 1.5 pro prohlížení souborů ve formátu pdf.

Stahovat můžete data přes EDGE (multislot třídy 32), UMTS a HSDPA. K dokonalosti už chybí jenom Wi-Fi modul, který už se nachází u většiny konkurenčních přístrojů s Windows Mobile. Nokia 6120 zvládá připojit paměťovou kartu k telefonu přes USB mass storage. MicroSD karta však není součástí balení a vystačit si ze začátku budete muset s necelými 40MB vnitřní paměti. V krabici s telefonem mimo jiné naleznete ještě mini USB kabel a celkem kvalitní stereofonní headset Nokia HS-47.

Recenze Nokia 6120

Recenze Nokia 6120 disp Recenze Nokia 6120 disp Recenze Nokia 6120 disp

Recenze Nokia 6120 disp Recenze Nokia 6120 disp Recenze Nokia 6120 disp

MP3 přehrávač, FM rádio a fotoaparát – multimédia na úrovni

Kromě třídění skladeb podle interpretů, žánrů či alb obsahuje hudební přehrávač propracovaný ekvalizér a možnost posílit basy nebo rozšířit stereo. Nokia 6120 vám zahraje skladby ve formatu MP3, M4A, eAAC+ a WMA. FM rádio bohužel nepodporuje RDS, a tak si automaticky nalezené stanice budete muset sami pojmenovat a uložit je až na dvacet volných míst v paměti.

Fotoaparát s rozlišením 2Mpix se kvalitou snímků řadí k lepšímu průměru a k lepším výkonům mu chybí automatické ostření. Fotografie jsou tak relativně rozmazané, ale na druhou stranu potěšila věrnost podání barev a možnosti nastavení. Velkým plusem je přítomnost přisvětlovací diody, kterou však nemůžete použít jako kapesní svítilnu. Video lze nahrávat v rozlišení 320x240 ve formátu 3gpp v celkem obstojné kvalitě.

Recenze Nokia 6120

Recenze Nokia 6120 foto Recenze Nokia 6120 foto Recenze Nokia 6120 foto

Recenze Nokia 6120 foto Recenze Nokia 6120 foto Recenze Nokia 6120 foto

Závěr – téměř bezchybný přístroj

Nokia 6120 si na nic nehraje a svému majiteli nabídne za slušnou cenu solidní paletu funkcí. Vzhledem rovněž nikoho neurazí a svými rozměry a hmotností už teprve ne. Přestože  zaměřením bude vyhovovat především pracovně vytíženým lidem, nezapomnělo se ani na multimediální funkce. Nemluvě o otevřeném operačním systému, který skrývá daleko větší možnosti než kolekce předinstalovaných aplikací.

Jedinou vadou na kráse je zajisté absence Wi-Fi a nešikovný slovník T9. Drobnosti jako matnější plasty či hlasitější odezva čtyř směrné klávesy se dají snadno přejít. Konkurence je v těchto ohledech o krok dopředu a pokud zapomeneme na přístroje s Windows Mobile (HTC S710 Vox, HTC S310 Oxygen, HTC MTeoR) většina z nich pochází právě ze stáje Nokie. I ty však nejsou úplně dokonalé a na kouscích jako jsou Nokia E50, Nokia E65 či Nokia N73/N72 najdete spoustu mušek. A ve většině případů si ještě zhruba dva tisíce připlatíte. Pokud tedy chcete vsadit na jistotu, s Nokií 6120 nešlápnete vedle.

Proč koupit?

  • povedená konstrukce a elegantní vzhled
  • malé rozměry a hmotnost
  • perfektní displej
  • solidní výdrž
  • podpora EDGE, UMTS a HSDPA

Proč nekoupit?

  • absence Wi-Fi
  • špatné ořezávání češtiny
  • plasty náchylné na otisky prstů

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

7 499 Kč s DPH

Nejčtenější

ZTE Axon M
Výjimečný rozevírací smartphone je tu, ale konstrukce je zvláštní

Na rozkládací smartphony s ohebnými displeji se čeká už nějaký ten pátek. Nové ZTE Axon M sice přináší rozevírací koncepci, ovšem ohebný displej nemá. To...  celý článek

TrueDepth fotoaparát u iPhonu X
Čelní foťák iPhonu X doženou ostatní nejdřív za dva roky, tvrdí analytik

Příchod iPhonu X očekávají nejspíše desítky milionů applistů z celého světa. Po třech letech okoukaného designu totiž přijde zcela nový přístroj s obřím...  celý článek

Ilustrační snímek
Pražské metro pokryla wi-fi síť. Zatím pouze v šesti stanicích

V šesti stanicích metra spustil Pražský dopravní podnik (DPP) připojení k internetu prostřednictvím wi-fi. Cestující tak získají nejen přístup k dopravním...  celý článek

Ilustrační snímek
Geniální iPhonová finta. Odvezl si telefony za milion a čtvrt

Neobvyklou krádež řeší od 14. září newyorská policie. Pátrá po identitě muže, který si ze značkové prodejny Applu odvezl tři krabice plné iPhonů. Vydal mu je...  celý článek

Huawei Mate 10 Lite
První top model, který nestojí ani 10 000 Kč. Smiřte se ale s ústupky

O tom levnějším z nových top smartphonů firmy Huawei jsme se toho během mnichovské premiéry moc nedozvěděli. Novinka Mate 10 Lite přijde do prodeje dříve než...  celý článek

Další z rubriky

Nokia 8
Nokia slibuje: všechny aktuální modely dostanou i budoucí Android P

Chytré telefony Nokia, které se na trh vrátily díky společnosti HMD Global, používají čistý operační systém Android. Mají původně verzi Android Nougat, ale...  celý článek

Nokia 9
Špičková Nokia 9 by mohla vypadat jako loňské nejlepší samsungy

Nokia prakticky ještě nezačala prodávat model 8 a už se spekuluje o ještě lepším smartphonu. Měl by se jmenovat Nokia 9 a snad by ho výrobce měl ukázat ještě...  celý článek

Nokia 2
Levná Nokia bude bodovat nízkou cenou a velkou výdrží baterie

Pod značkou Nokia se dosud představily čtyři smartphony. Zanedlouho přibude pátý. Ten bude ze všech nejjednodušší a nejlevnější, ovšem s velkou výdrží baterie.   celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.