Sony Ericsson W300i

Sony Ericsson W300i | foto: Mobil iDNES.cz

Nejlevnější Walkman - Sony Ericsson W300i

  • 12
Véčko Sony Ericsson W300i je přímým sourozencem modelu Z530i. Drobnými změnami a bohatším obsahem balení se z low-endového véčka stal Walkman střední třídy, kterému nic podstatného nechybí. Vyplatí se v praxi téměř dvoutisícový rozdíl mezi na pohled stejnými telefony?

Nejlevnějšímu Walkmanu z dílen Sony Ericssonu konkurují levnější modely z vlastní stáje. Modely W300i, Z530i a K510i mají stejný základ, ale rozdílnou cenu a také rozdílnou výbavu, ač se nejedná o zásadní rozdíly. Vyplatí se tedy v praxi téměř dvoutisícový rozdíl mezi na pohled stejnými telefony? 

Zásadní odlišnosti mezi novým Walkmanem a  véčkem Z530i pouhým okem nezjistíte. Tou nejviditelnější změnou je přítomnost kvalitnějšího aktivního displeje z modelu K510i. „Pod kapotou“ se nachází ještě jedna významná změna, nový Walkman totiž podporuje datové přenosy EDGE. Další rozdíly jsou softwarové, nabídka a MP3 přehrávač mají stejnou podobu jako u ostatních modelů řady s W ve znaku.

Na rozdíl od Z530i najdete tentokrát v balení s telefonem i kvalitní sluchátka HPM-70, známá z ostatních Walkmanů. Tentokrát jsou stejně jako u modelu W810i vyvedena ve slušivé černé barvě. Paměťová karta M2 micro dodávaná s telefonem má také větší kapacitu a to 256MB.

Sony Ericsson W300i Sony Ericsson Z530i Sony Ericsson K510i

Sony Ericsson W300i a modely Z530i a K510i stejného konstrukčního základu

Vzhled a konstrukce – starý známý

Vzhledově se opravdu W300i od Z530i nijak zásadně neliší. Toto véčko s ouškem by mělo být k dispozici ve dvou barevných kombinacích, černo-stříbrné a bílo-stříbrné. K nám dorazila první varianta, barevně naprosto shodná s již dříve testovaným Z530i. Z tohoto pohledu by asi mohlo být atraktivnější volbou bílé provedení, které Z530i nenabízí.

  

Na černých krytech nezůstávají otisky prstů, vynahradí to ale lesklý tmavě černý rámeček okolo vnějšího displeje. Přední kryt je výměnný, jeho sejmutí ale vyžaduje trochu šikovnosti. Krycí sklíčko displeje má jiný tvar než u Z530i, takže kryty nejsou u obou telefonů stejné.

Spodní část předního krytu je perforovaná a je v ní zasazené lesklé oranžové logo Walkman. Stejné logo s příslušným nápisem pak najdeme vytlačené do zadního krytu ukrývajícího baterii a slot pro paměťovou kartu. Poslední odlišností od Z530i, co se vzhledu týče, jsou pak oranžově zářící tlačítka na boku telefonu.

  

Konstrukce telefonu není kdovíjak příkladná, stejně jako u Z530i se i tady při manipulaci s telefonem ozývají pazvuky, kloub má velmi znatelnou vůli a o jeho dlouhodobé trvanlivosti by se dalo spekulovat. Zatímco tento fakt lze prominout levnému telefonu, u přístroje za zhruba šest a půl tisíce korun je to již na pováženou.

  

Vnější displej zůstal stejný, tedy monochromatický, oranžově podsvícený inverzní s rozlišením 101 x  80 bodů. Jeho čitelnost je výborná, jenže je nutné mít zapnuté podsvícení, jinak na něm nic neuvidíte. Důvod je prostý, jak se vypne podsvícení, vypne se i samotný displej. Stačí ale použít boční klávesy a ihned máte přístup k základním stavovým informacím, stavu pamětí, použitému profilu, ale třeba i k událostem naplánovaným na dnešní den. Při přehrávání hudby displej pochopitelně ukazuje název skladby a časovou osu přehrávání.

Displej a klávesnice – záříme oranžově

Po rozevření telefonu se rozzáří nový displej a oranžově podsvětlená klávesnice. Ta ladí se standardním oranžovým Walkman schématem, které tu nemůže chybět. Displej sice stále disponuje rozlišením 128 x 160 bodů, ale je podstatně kvalitnější, aktivní s podporou 262 000 barev. Pocitově je dokonce lepší, než u modelu K510i, kde se nachází displej stejný. To bude ale způsobeno především tím, že při držení telefonu je displej véčka příhodněji natočen k očím uživatele. Opět musíme opakovat, že na displej se sice dá dívat docela dobře, ale rozlišení je dnes již nedostatečné.

   

Zato ke klávesnici nelze směřovat žádné zásadní výtky, kontextové klávesy a navigační klávesa by sice mohly mít výraznější stisk, numerická neposkytuje nijak výraznou hmatovou orientaci, obojí je ale spíše otázkou zvyku. Jen tlačítka v dolních rozích klávesnice, první pro spuštění přehrávače, druhé vypínací, si zaslouží výtku. Kvůli své miniaturizaci se špatně tisknou.

  

Drobounká klávesa pro spuštění Walkmanu také přebrala funkci klávese pro vyvolání rychlé nabídky, bohužel se nám nepodařilo zjistit, jak tuto vyvolat jinak. Rovněž menu událostí není u W300i nikterak snadno dostupné.

Výdrž baterie - stačí na multimédia?

Výdrž baterie telefonu je při běžném provozu (pár SMS a cca 5 minut hovoru denně) někde na úrovni tří nebo čtyř dní. Ovšem při hojném využívání přehrávače výdrž klesá a budete nabíjet obden.

Telefonování a zprávy – známá klasika

V oblasti telefonování se objevila také jedna malá drobná změna oproti modelu Z530i, tu ale v našich končinách nevyužijete a ani nepostřehnete. W300i je totiž přístroj kvadrální, umí telefonovat v GSM sítích o kmitočtech 850/900/1800/1900 MHz. Jiné odlišnosti jsme nezaznamenali.

Nechybí tak tradičně velmi dobře propracovaný adresář s kapacitou tisíce vícepoložkových kontaktů, všemožnými možnostmi manipulace s kontakty a jejich odesílání i třídění do skupin, podle nichž se, bohužel také již tradičně, nedají filtrovat hovory a slouží pouze k rozesílání SMS zpráv.

  

Moderní telefon bez schopnosti přehrát jako vyzvánění oblíbenou MP3 si snad nedokážeme představit, obzvláště když patří do řady Walkman švédsko-japonského výrobce. Takže tato možnost pochopitelně nechybí. Nepotěšila nás ale zvuková kvalita hlasitého reproduktoru přístroje. Ta nejen že není nijak oslnivá při přehrávání MP3, ale podání preferuje spíše výšky i při hovoru pomocí hlasitého handsfree. To klasické sluchátko poskytuje při hovoru kvalitní poslech a je dostatečně hlasité i v hlučném prostředí.

  

U editoru SMS a MMS zpráv také nečekejte žádné novinky, slovník T9 tak nabízí možnost psaní s i bez diakritiky, SMS se odešle v podobě, v jaké je napsána. Pokud tedy necháte diakritiku zapnutou, vejde se do jedné zprávy jen 70 znaků.

Stejně jako stájoví sourozenci pak i W300i nabízí dobře funkční emailový klient, který umí obsluhovat účty POP3 a IMAP4. Poradí si i s přílohami, ty jemu neznámé lze ukládat na paměťovou kartu nebo do paměti telefonu.

Organizace a data – najednou to jde

Tím titulkem máme na mysli jedinou zásadní odlišnost W300i od mnohých stájových kolegů. Jen tak z ničeho nic se potichu objevila podpora datových přenosů EDGE. Tento fakt chválíme, datování s EDGE třídy 10 je podstatně příjemnější než pomocí GPRS. Přítomnost EDGE v síti hlásí telefon malou ikonkou E u ukazatele síly signálu.

  

Podpora USB Mass Storage také doznala oproti modelu Z530i vylepšení, když se tentokráte dá přistupovat i do vnitřní paměti telefonu bez použití speciálního softwaru. Stále ale zůstává nepříjemná vlastnost, že se při režimu přenosu souborů vypne telefonní část a s přístrojem nelze nijak pracovat.

  

Kromě obligátního USB kabelu W300i připojíte k počítači i pomocí Bluetooth nebo infraportu. Synchronizace je bezproblémová a přenášejí se při ní i opakované události. Ty jsou asi jedinou položkou, která chybí mezi organizačními funkcemi.

Zábava – Walkman nade vše

Kvůli integrovanému VGA fotoaparátu příšerné kvality si W300i někdo pořídí jen stěží. Rovněž nabídka her ve zkoušeném vzorku nebyla nijak veliká, k dispozici vlastně byla jen zkušební verze jakési varianty Tamagochi s názvem Neopets. Ta má v sobě zabudovanou variaci na Tetris a jakousi „skákačku“, kdy s běžícím tvorečkem přeskakujete pařezy a sbíráte body.

  

Hlavním tahákem je zde pochopitelně MP3 přehrávač, který dokonale využije kapacitu dodávané paměťové karty a potenciál přibalených sluchátek. Přehrávač je známý z ostatních modelů Walkman řady, ale v poslední době jej Sony Ericsson ve stejné podobě implementuje i do ostatních modelů, jen s tím rozdílem, že chybí oranžové zbarvení a všudypřítomná loga.

  

Takže například i Z530i disponuje přehrávačem stejným. Jsou tu tedy tradiční možnosti řazení skladeb podle interpretů, přehrávání po jednotlivých skladbách a možnost vytváření vlastních playlistů.

  

Z ostatních zábavních funkcí tu pak je ještě tradiční sbírka Sony Ericssonu v podobě funkcí Music DJ, Photo DJ a Video DJ, nechybí ani možnost ovládání počítače přes Bluetooth.

Shrnutí – Vyplatí se?

Proč ho koupit?
  • zajímavý design
  • hudební přehrávač
  • Bluetooth
  • EDGE
  • slot pro paměťové karty
Proč ho nekoupit?
  • chatrná konstrukce
  • nekvalitní fotoaparát
  • slabší výdrž baterie
  • vyšší cena
Kdy?
V prodeji
Za kolik?
 6 590 Kč včetně DPH

S doporučenou cenou 6590 Kč atakuje Sony Ericsson W300i své podstatně lépe vybavené stájové kolegy. Je pravda, že v internetových obchodech jej seženete levněji, ale pár stovek rozdílu mezi W300i a například K750i stojí za uvážení. K750i sice nenabídne v základním balení tak velkou paměťovou kartu, ale jedná se o lépe vybavený mobil s podstatně kvalitnějším zpracováním.

Pokud nutně netoužíte po telefonu se stylizovaným dvojitým ve znaku, určitě stojí za úvahu popřemýšlet o podstatně levnějším modelu Z530i. Redukci na svoje vlastní sluchátka koupíte za pár stokorun a menší paměťová karta na jedno album na den vystačí.

Jste-li ale hudebními maniaky a přístroj řady Walkman pro vás byl dosud nedostižným snem, může být W300i tou pravou volbou. Levnější mobil s logem W zatím nepořídíte, přitom W300i nechybí nic podstatného. Jen s ním raději zacházejte v rukavičkách.