Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejlevnější nová Windows z Taiwanu. Test HTC 7 Trophy

aktualizováno 
HTC 7 Trophy je nejobyčejnějším přístrojem s novými Windows Phone 7. I v porovnání s konkurencí patří k nejlevnějším přístrojům s tímto systémem. Nabízí výbornou výbavu, ztráta na špičku se projevuje v oblasti displeje.

Recenze přístrojů s Windows Phone 7 bychom mohli psát doslova přes kopírák. Microsoftem stanovená pravidla pro implementaci systému jsou natolik přísná, že výrobci nemají moc na výběr, co do telefonu dát a co naopak vynechat.

Ačkoli je HTC Trophy zcela základním modelem s mobilními Windows, je to špičkově vybavený smartphone, kterému nic nechybí. Aby ale mohl být telefon jedním z nejlevnějších Windows Phone 7 přístrojů, musel výrobce někde ušetřit. Stalo se tak v oblasti displeje.


Katalog mobilů:

HTC 7 Trophy LG Optimus 7 E900 Samsung i8700 Omnia 7

HTC 7 Mozart HTC HD7

Windows Phone 7 přístroje na našem trhu: HTC 7 Trophy, LG Optimus 7, Samsung Omnia 7, HTC 7 Mozart a HTC HD7.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: HTC 7 Trophy je prakticky nejzákladnějším modelem s operačním systémem Windows Phone 7. Přesto se může chlubit bohatou výbavou.


HTC Trophy chybí nějaká zajímavost, která by přilákala zákazníky. Trophy je přímým konkurentem LG E900 Optimus 7. I tomu chybí výrazné lákadlo: něco, čím by telefon vybočil z řady. Bude zajímavé pozorovat, jak si tyto základní modely telefonů s Windows Phone 7 povedou u zákazníků. V dané kategorii totiž není rozdíl jedné nebo dvou tisícovek při koupi vybavenějších modelů tak zásadním rozdílem.

Vzhled a konstrukce – konzervativní kabátek

HTC si v případě nových telefonů s mobilními Windows odpustilo jakékoli designérské výstřelky, se kterými se občas pochlubí u Android modelů. HTC Trophy tak dostalo umírněný a elegantní design, který nikoho neurazí. Za zajímavou odlišnost lze označit stříbrný rámeček, který obepíná rozšířenou plochu displeje. Druhým zajímavým prvkem je mírně vystupující část s fotoaparátem na zadní straně. Ta nepůsobí nijak rušivě, naopak design trochu oživuje.

HTC 7 Trophy

Tělo telefonu je vyrobeno z kombinace kovu (rám a boky) a pogumovaného plastu (zadní část). Vše skvěle lícuje. Problematický nebude ani kryt baterie, který zabírá většinu zadní plochy a pasuje skvěle. Ani při velkých mukách ze sebe telefon nevydá ani hlásek.

HTC 7 TrophyHTC 7 TrophyHTC 7 Trophy
HTC 7 TrophyHTC 7 TrophyHTC 7 Trophy

Přístroj má naprosté minimum tlačítek. Sada pod displejem je senzorová, takže z hardwarových tu zbyla již jen povinná sada vypínacího tlačítka (na vrchu přístroje), tlačítek regulace hlasitosti (levý bok) a spouště fotoaparátu (pravý bok dole). Telefon není žádný drobeček. Měří 118,5 × 61,5 × 12 mm a jeho hmotnost je 140 gramů.

Displej a ovládání – skvělý systém na podivném displeji

Aby mohlo být HTC 7 Trophy nejlevnějším Windows Phone telefonem, dostal přístroj do vínku prakticky minimální nutnou konfiguraci, kterou Microsoft vyžaduje. I ta je ale po hardwarové stránce velmi výkonná.

Největším zklamáním je displej. Nevíme, jestli HTC hledalo cestu, jak výrobu co nejvíce zlevnit, nebo jestli se musel výrobce při dodávkách displejů jednoduše spokojit s tím, co je k dispozici. Při současném všeobecném nedostatku dotykových displejů sázíme na kombinaci obojího.

HTC 7 Trophy

Ne že by byl displej vyloženě špatný. Pokud se na něj díváte bez možnosti jakéhokoli porovnání, vyhovuje. Snad jen pozorovací úhly nejsou příliš dobré. U mobilů, které lze snadno v ruce natočit tím správným směrem, to není zásadní potíž. Jenže pokud HTC 7 Trophy položíte prakticky vedle kteréhokoliv dotykového konkurenta v dané třídě, zjistíte, že displej na konkurenci nestačí.

Displej HTC 7 TrophyDisplej HTC 7 TrophyDisplej HTC 7 Trophy
Displej HTC 7 TrophyDisplej HTC 7 TrophyDisplej HTC 7 Trophy

Černá má do opravdové černé hodně daleko, přímé srovnání třeba se Super AMOLED displejem Samsungu Omnia 7 vyznívá doslova tragicky. S-LCD displej HTC působí bledým dojmem. V praxi tomuto pocitu ještě přidávají nepříliš široké pozorovací úhly. V ideální pozici jsou barvy relativně živé, stačí ale malý odklon a rychle blednou. Doufejme, že 3,8 palcový WVGA displej s technologií S-LCD má popisované vlastnosti jen u tohoto modelu a že ostatní modely HTC se stejnou technologií displeje na tom budou lépe.

HTC 7 Trophy

Co se ovládání týče, zde může začít naše recenze přes kopírák. V telefonu běží Windows Phone 7 v celé své kráse, z principiálního hlediska na nich výrobci nic měnit nemohou. Opět tu máme úvodní obrazovku s dlaždicemi, abecední menu napravo od ní a praktické huby, které sdružují funkce v určitých oblastech. Tady najdeme asi jedinou výraznější odlišnost od konkurence. HTC má, podobně jako další výrobci, svůj vlastní hub. Ten HTC využilo pro jakousi velmi okleštěnou verzi svého prostředí Sense.

HTC 7 TrophyHTC 7 TrophyHTC 7 Trophy
HTC 7 TrophyHTC 7 TrophyHTC 7 Trophy

Prakticky tu najdeme jenom aplikaci Počasí, která mezi jednotlivými lokalitami přepíná s efektními animacemi. Hub dále nabízí možnost instalací dalších HTC aplikací, které normálně uživatel najde ve Windows Marketplace. Hub HTC je hodně nevyužitý a třeba Samsung se svým Now hubem nabízí více funkcí. Abychom ale HTC nekřivdili, zaslouží se říci, že žádný výrobce doposud možný potenciál vlastních hubů nedokázal zcela využít a přetavit v zásadní aplikaci.

HTC 7 TrophyHTC 7 TrophyHTC 7 Trophy
HTC 7 TrophyHTC 7 TrophyHTC 7 Trophy

Windows Phone 7 běhají i na základním hardwaru stejně svižně jako na kterýchkoli výkonnějších přístrojích. Oním základem je také 1 GHz procesor Snapdragon, 576 MB RAM a 512 MB ROM paměti. Ovládání systému je jednoduché a rychlé. Věříme ale, že se jeho princip nebude líbit každému. To samé platí o minimalistické grafice.

Baterie – slušné dva dny

Příjemným překvapením je výdrž baterie. Telefon nám při relativně běžném používání vydržel nabitý dva dny, což je v dané kategorii velmi dobrý výkon. Přitom máme neustále zapnutou synchronizaci s e-maily, zapnuté wi-fi a telefon používáme nejčastěji právě k brouzdání po mobilním internetu.

HTC 7 Trophy

Pokud bychom ale zapojili i časté využívání multimediálních funkcí telefonu, výdrž se o něco zkrátí. Dobrou zprávou je, že celý jeden den přežije Trophy na jedno nabití zcela bez problémů.

Telefonování a zprávy – prostě Windows Phone 7

V oblasti telefonování a zpráv se od sebe přístroje s Windows Phone 7 nijak zásadně neliší. Synchronizace s Outlookem v počítači není možná, kontakty si telefon stahuje z různých on-line služeb. Může to být Live ID u Microsoftu, Gmail nebo také Facebook. Možnosti nastavení synchronizace jsou velmi bohaté a vše funguje velmi dobře. Je ale jasné, že používat Windows Phone 7 přístroj bez datového balíčku je holý nesmysl.

HTC 7 Trophy

Vůči práci s SMS a MMS nebo e-maily nemáme žádné výhrady, vše je velmi komfortní. Chválíme i klávesnici. Ta se sice při otočení telefonu na bok automaticky přepne do širšího zobrazení, ale stejně nezabírá celý displej. Může to vypadat jako nevýhoda, ale tlačítka jsou dostatečně veliká i pro silné prsty a alespoň to není na klávesnici od jednoho k druhému tak daleko.

Displej HTC 7 TrophyDisplej HTC 7 TrophyDisplej HTC 7 Trophy
Displej HTC 7 TrophyDisplej HTC 7 TrophyDisplej HTC 7 Trophy

Windows Phone 7 zatím nepodporují češtinu, takže musíme zapomenout na jakékoli prediktivní slovníky. U SMS nám vadí jenom podivné doručenky. Chovají se jako samostatné SMS a všechny doručenky systém řadí do jedné konverzace. Potíž je ale v tom, že v doručence vidíme pouze telefonní číslo, systém ho nedokáže přiřadit ke kontaktu ze seznamu.

HTC 7 TrophyHTC 7 TrophyHTC 7 Trophy
HTC 7 TrophyHTC 7 TrophyHTC 7 Trophy

Při práci s kontakty nám trochu chybí jednodušší vyhledávání. Uživatel musí vstoupit do hubu People a zmáčknout vyhledávací tlačítko. Jednodušší by bylo vyhledávání pomocí tohoto tlačítka přímo z domovské obrazovky nebo vyhledávání z Phone aplikace, která primárně zobrazuje jen historii hovorů.

Organizace a data – spousta omezení

Žádné kopírování textu, nemožnost odeslat prakticky cokoli přes Bluetooth, chybějící možnost použití telefonu jako modem, absence paměťové karty nebo chybějící USB Mass Storage. To jsou nejčastěji opakované výtky směrem k novým mobilním Windows. A jsou to výtky oprávněné.

Místy nepochopitelná omezení nových Windows znamenají pro uživatele zbytečné komplikace. Například dokumenty do telefonu nedostanete jinak než e-mailem, nebo z firemního Share Point serveru. Software Zune, který slouží pro synchronizaci obsahu telefonu s počítačem, totiž přenos dokumentů nezvládá. Je to velká škoda, protože možnosti práce s dokumenty jsou opravdu široké a žádná jiná platforma uživateli standardně nenabídne takové funkce.

HTC 7 Trophy

HTC vybavilo telefon několika aplikacemi, které v jiných přístrojích nenajdeme. Je tu tradiční Stock aplikace, Photo Enhancer pro úpravy obrázků nebo převodník měn a jednotek Converter. Systém dále nabízí kalkulačku, chválíme také možnosti nastavení budíků. Výborný je vestavěný prohlížeč Internet Explorer. Ten patří k absolutní špičce v mobilech. Jeho velkou předností je bleskurychlé vykreslování stránek a naprosto plynulé fungování i ve chvílích, kdy telefon stále ještě nahrává a dokresluje stránku. Chybí ale podpora Flashe, namísto toho se musíme spokojit s odlehčenou verzí technologie Silverlight od Microsoftu.

Displej HTC 7 TrophyDisplej HTC 7 TrophyDisplej HTC 7 Trophy
Displej HTC 7 TrophyDisplej HTC 7 TrophyDisplej HTC 7 Trophy

Systému standardně chybí některé užitečné aplikace pro každodenní použití, ty lze ale snadno stáhnout z Marketplace. Množství aplikací zdaleka nedosahuje toho u konkurence v podobě Applu nebo Androidu. Základních už je ale vcelku dostatek.

Zábava – povinná výbava

Windows Phone 7 mají přesně danou i základní sadu multimediálních funkcí. Pro přehrávání hudby a videa slouží obdoba přehrávače Zune HD. Základem pro fungování je synchronizace se Zune softwarem. Telefon tak přehraje prakticky cokoli, co software dovolí sesynchronizovat. Telefon má paměť 8 GB. Velmi se nám líbí možnost bezdrátové synchronizace. Telefon může obsah synchronizovat přes wi-fi s počítačem, stačí tuto funkci zapnout v nastavení telefonu při připojení k počítači kabelem.

HTC 7 Trophy

Pro hraní her slouží hub Xbox Live. V továrním nastavení v telefonu žádné hry nenajdeme, je nutné je nainstalovat z Marketplace. Herních titulů opět rychle přibývá, ty nejzajímavější jsou ale placené.

Fotografie pořizená HTC 7 Trophy Fotografie pořizená HTC 7 Trophy Fotografie pořizená HTC 7 Trophy

Fotografie pořizená HTC 7 Trophy Fotografie pořizená HTC 7 Trophy Fotografie pořizená HTC 7 Trophy

Windows Phone 7 nabízí i velmi pozoruhodné možnosti práce s obrázky. Základem je možnost jejich sdílení na Facebooku nebo odesílání na řadu jiných on-line služeb. Vyfocené snímky se například mohou automaticky nahrávat na server služby Skydrive. Snímky tak má uživatel vždy zálohované. Zajímavostí je i to, že si telefon stahuje obrázky z Facebooku. Vaše on-line alba tak máte kdykoli dostupná i v telefonu.

Displej HTC 7 TrophyDisplej HTC 7 TrophyDisplej HTC 7 Trophy
Displej HTC 7 TrophyDisplej HTC 7 TrophyDisplej HTC 7 Trophy

Samotný pětimegapixelový fotoaparát s automatickým ostřením a přisvětlovací diodou zaujme především rychlostí, kterou pracuje. Je to opět vlastnost systému, a to vlastnost velmi dobrá. Bohaté jsou i možnosti nastavení. Výsledné snímky ale mnoho nadšení nebudí, je to opět spíše podprůměr. Jsme zvědavi, jestli alespoň HTC 7 Mozart s osmimegapixelovým fotoaparátem a xenonovým bleskem bude fotit kvalitně. Zatím se tato vlastnost telefonům od HTC úspěšně vyhýbá. Jen pro úplnost dodejme, že telefon umí nahrávat video v rozlišení 720p.

Shrnutí – možná vyčkejte na zajímavější volby

HTC 7 Trophy je jeden z prvních Windows Phone 7 telefonů, který k nám přijde na trh. Je to elegantní smartphone s výbornou výbavou, v konkurenci ale ničím nevyniká. Trochu zklamáním je jeho displej.

Pokud chcete z nových Windows vytěžit přeci jen o něco více, je možná zajímavější porozhlédnout se po některých jiných modelech, ať už od HTC nebo od konkurence. HTC Trophy je v dané kategorii zkrátka až moc obyčejný model a je otázkou, zda nevydat z peněženky o tisíc nebo dva více za zajímavější modely. Tím ale rozhodně nechceme tvrdit, že je Trophy špatný přístroj. Je to typická ukázka nových mobilních Windows se všemi jejich výhodami a nevýhodami.

Proč koupit?

  • rychlé a intuitivní prostředí
  • solidní výbava
  • konzervativní vzhled

Proč nekoupit?

  • nekvalitní fotoaparát
  • horší displej
  • omezení plynoucí z WP7
  • bez slotu na microSD karty

Kdy?

Do konce roku

Za kolik?

cca 11 500 Kč s DPH
Nejčtenější

Huawei Mate 10 Pro
Má skvělou výbavu a podle výrobce je lepší než iPhone X

Mnichov (od zpravodajů Mobil.iDNES.cz) Huawei v Mnichově představuje nové modely Mate 10. Trojice novinek patří ve svých segmentech na špičku. Ceny jsou překvapivě výhodné.  celý článek

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou v Berlíně

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

Xiaomi Mi 6
Tato lahůdka mezi výkonnými smartphony stojí 12 tisíc, má to ale háček

Na českém trhu se objevil zajímavý supersmartphone od čínského Xiaomi. Za 12 tisíc nabídne bohatou výbavu, která se dá srovnat s nejvýkonnějšími telefony...  celý článek

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Vytetoval si logo operátora na tělo a dostal iPhone zdarma

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

iPhone 8 zakusil i klasickou ohybovou zkoušku. A uspěl, k nevratným deformacím...
iPhone 8 bodoval v crashtestech. Youtuber jej neohnul

Ve vodách chytrých telefonů známý youtuber Zachary Nelson prověřil sérií zatěžkávacích testů zbrusu nový iPhone 8. Telefonu uštědřil nespočet škrábanců,...  celý článek

Další z rubriky

HTC U11 Life
Vybavený menší smartphone bude. I s čistým Androidem

HTC chystá jednodušší provedení svého letošního vrcholného modelu. O výbavě novinky toho prozatím mnoho nevíme. Jisté je zařazení do programu Android One.  celý článek

Letošní špičkový model HTC přichází na český trh se zpožděním. Ve světě se již...
Klávesnice na mobilu zobrazuje reklamy, stěžují si majitelé modelů HTC

Chyba na straně vývojáře předinstalované klávesnice TouchPal v posledních modelech od HTC způsobila, že se během psaní zobrazují uživatelům reklamy. Zástupci...  celý článek

HTC U11
Funkce z luxusního smartphonu HTC míří do střední třídy

HTC chystá nástupce poměrně nedávno představeného modelu U Play. Novinka s interním označením Ocean Life dostane po vzoru top modelu U11 dotykový rámeček.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.