Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlevnější mobil s fotoaparátem na trhu - recenze Vodafone 527

aktualizováno 
Otestovali jsme jeden z nejlevnějších mobilních telefonů na našem trhu. Jedná se o dalšího zástupce z řady modelů přímo od operátora Vodafone, který za velmi nízkou cenu nabídne například i digitální fotoaparát.

Recenze mobilního telefonu Vodafone 527 | foto: Adam Pospíšil, Mobil

V minulosti už jsme spatřili mobilní telefony, jejichž výrobcem byl operátor Vodafone. Jednalo se například o modely 225 a 226, které bylo zpočátku možné koupit pouze v hypermarketech Tesco a patřily vůbec k nejlevnějším na českém trhu.

Do redakce se nám nyní dostal nový operátorův počin s označením 527. V internetovém obchodu Vodafonu ho lze pořídit za pouhých 1277 Kč včetně daně. I dnes recenzovaný přístroj drží zajímavý primát. Jedná se o nejlevnější telefon s vestavěným digitálním fotoaparátem na trhu. A jak obstál v našem testu?


Katalog mobilů:

Vodafone 527 Vodafone 225 Vodafone 226 (Sagem)
Dnes recenzovaný Vodafone 527 a jeho starší "kolegové" s označením 225 a 226.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Mobilní telefon, který na zákazníky neútočí svými funkcemi ani vzhledem. Lákadlem má být minimální pořizovací cena. I za tu ale nabídne třeba fotoaparát.


Vzhled a konstrukce - žádné laciné materiály

I přestože se jedná o telefon spadající do nejlevnější kategorie, nečekejme žádné laciné materiály a nekvalitní konstrukci. Design telefonu je sice konzervativní - je oblečený do černého kabátku a na předním krytu ho zdobí několik stříbrných tlačítek. Na druhou stranu ale vše drží na svém místě, žádná část se nijak neviklá.

Zadní kryt je vyveden velmi pěkně - vedle vystouplého a líbivého loga operátora Vodafone je pokryt jakýmisi "ďolíčky". Napadlo nás, že se jedná o protiskluzovou pomůcku při vibrování. Spíše jde však jen o designovou záležitost. Pádu telefonu ze stolu toto zdobení zabránit pravděpodobně nedokáže.

Vodafone 527

Vodafone 527 Vodafone 527 Vodafone 527
Vodafone 527 Vodafone 527 Vodafone 527


Rozměry Vodafonu 527 jsou 107 x 47 x 11,8 milimetrů a hmotnost jen 80 gramů. V dlani tak působí doslova jako "pírko". Přístroj disponuje klasickou numerickou klávesnicí, dále dvěma kontextovými klávesami, čtyřsměrnou klávesou s potvrzovacím středem a také klasickým zeleným a červeným telefonem.

Stisk jednotlivých kláves i jejich vzájemné rozestoupení je bez problémů. Při psaní textových zpráv jsme se prakticky ani jednou nepřehmátli. Jedinou výtku máme k poměrně nerovnoměrnému modrému podsvícení numerických tlačítek.

Displej a ovládání - zvyknete si rychle

Kde jsou ty časy, kdy byl barevný displej předností těch nejdražších telefonů. I model za zhruba tisíc korun dnes nabízí TFT zobrazení, 65 tisíc barevných odstínů a rozlišení 128 x 160 obrazových bodů.

I přes lichotivě znějící technická data ale neočekávejme žádný nadprůměr. Ve srovnání s jinými displeji stejné specifikace Vodafone 527 zaostává. Barvy nejsou příliš věrné a telefonu občas i nějakou tu sekundu trvá, než se všechny informace překreslí.

Vodafone 527

Vodafone 527 - screenshot displeje Vodafone 527 - screenshot displeje Vodafone 527 - screenshot displeje
Vodafone 527 - screenshot displeje Vodafone 527 - screenshot displeje Vodafone 527 - screenshot displeje


Na ovládání telefonu si zvykne uživatel velmi rychle. Hlavní menu je tvořeno maticí devíti ikon a pohybovat se v něm můžeme pomocí již zmíněného čtyřsměrného tlačítka. Do jednotlivých nabídek pak lze vstoupit stisknutím potvrzovacího středu. Jednotlivým směrovým klávesám můžete v pohotovostním režimu přiřadit i konkrétní funkce, což podstatně urychluje práci s telefonem.

Telefonování a zprávy - to je, oč tu běží

Nemusíme nijak zastírat, že mobilní telefon Vodafone 527 nebyl stvořen k jiným účelům, nežli je telefonování a psaní textových zpráv. A nutno uznat, že právě to mu jde asi nejlépe. Kvalita hovorů je bezproblémová. My ani druhá strana jsme nezaznamenali žádný šum či jiný rušivý prvek, který by telefonátu nějak škodil.

Vodafone 527

Vodafone 527 Vodafone 527 Vodafone 527
Vodafone 527 Vodafone 527 Vodafone 527


Adresář v telefonu je vícepoložkový a vejde se do něj prakticky neomezené množství kontaktů. K jednomu číslu lze přidat spoustu doplňkových informací - od adresy, konkrétního obrázku nebo vyzvánění přes e-mailovou adresu až k datu narození. Vyhledávání v seznamu je stejné jako na mnohých jiných telefonech - podle několika prvních písmen jména.

Vodafone 527 může vyzvánět polyfonně, a to až dvaatřiceti hlasy. Jedná se tedy spíše o jednodušší melodie, které svou kvalitou příliš nenadchnou. K dispozici jsou samozřejmě vibrace.

V nastavení jsme našli i profily. Upravit se nám podařilo ale pouze jediný - ten s názvem "normální". Ostatní (jen vibrace, tichý režim, venku) bylo možné pouze aktivovat.

Telefon nabízí jak textové, tak i multimediální zprávy. V každém případě k oběma typům přistupujete přes jeden a ten samý editor. Jakmile začnete psát text a uvědomíte si, že byste chtěli poslat spíše MMS, stačí zvolit položku "přidat obrázek" a zpráva se rázem změní z textové na multimediální. Tuto praktickou možnost dnes nabízejí i novější nokie.

Vodafone 527

Vodafone 527 Vodafone 527 Vodafone 527
Vodafone 527 Vodafone 527 Vodafone 527


Díky velmi dobře zpracované klávesnici se textové zprávy píší jedna radost. I odezva telefonu je víceméně dostatečná. Při psaní lze využít slovníku T9. Ten sice píše i s diakritikou, ale ve výsledné podobě máte k dispozici tak jako tak plných 160 znaků.

Výdrž telefonu je průměrná. Najdeme v něm baterii typu Li-ion o kapacitě 670 mAh. Při intenzivním používání se dennímu nabíjení pravděpodobně nevyhnete. Pokud však bude telefon většinu času v pohotovostním režimu, může vydržet zhruba tři dny.

Ostatní funkce - překvapivě dobrá výbava

Vodafone 527 nás svou funkční výbavou dokázal v lecčem překvapit. Předně jmenujme organizační funkce, mezi kterými nalezneme kalendář s měsíčním, týdenním i denním náhledem, dále kalkulačku, úkolovník, minutku či budík, u kterého lze nastavit konkrétní dny, kdy má být aktivní.

S počítačem lze přístroj spojit za pomoci USB datového kabelu, nebo dokonce prostřednictvím bezdrátového Bluetooth. Na internet se lze připojit díky GPRS. EDGE ani žádnou jinou datovou technologii v telefonu nehledejme. Internetový prohlížeč je velmi jednoduchý, ale dostačující. Je nutno podotknout, že v telefonu je k dispozici i platforma Java MIDP 2.0, takže si kromě her můžete doinstalovat například i Operu Mini.

Vodafone 527

Vodafone 527 - screenshot displeje Vodafone 527 - screenshot displeje Vodafone 527 - screenshot displeje
Vodafone 527 - screenshot displeje Vodafone 527 - screenshot displeje Vodafone 527 - screenshot displeje


Vestavěná uživatelská paměť má kapacitu pouhých 10 MB. K našemu milému údivu je však rozšířitelná díky slotu pro paměťové karty microSD. Integrovaný hudební přehrávač tedy opodstatnění bezpochyby má. Nenabízí sice žádné pokročilé možnosti jako je ekvalizér nebo třídění skladeb podle ID3 tagů, ale pro rychlé přehrání vaší oblíbené skladby bohatě postačí. Překvapila nás i podpora FM rádia, které lze používat pouze po zapojení sluchátek, která slouží zároveň jako anténa. Sluchátka jsou dodávána v základním balení spolu s mobilem.

Jak již bylo řečeno, s Vodafonem 527 můžeme i fotit. Spíše než na umělecké obrázky ale vestavěný VGA fotoaparát bude sloužit pro momentky. Jak tedy z označení VGA vyplývá, jeho rozlišení je pouze 640 x 480 a kvalita nikterak ohromující.

Vodafone 527

Vodafone 527 - ukázka fotografie Vodafone 527 - ukázka fotografie


Výsledné fotografie najdou využití pravděpodobně pouze v multimediálních zprávách. Jsou totiž příliš přesvětlené a barvy nejsou věrné. Přístroj ale nabízí i některé doplňkové funkce - například samospoušť nebo několik efektů (sépiový nádech, odstíny šedé a negativ).  

Závěrem - za málo peněz hodně muziky

Vodafone 527 je dokonalou ukázkou telefonu, který má skvělý poměr mezi výkonem a cenou. Za necelých třináct set korun vám totiž nabídne nejen spolehlivého a elegantního pomocníka pro telefonování a psaní textových zpráv, ale i jednoduchý MP3 přehrávač, FM rádio, slot na paměťové karty nebo digitální fotoaparát pro nečekané situace.

Svůj hlavní účel splňuje na jedničku. Pokud tedy nejste technickými fajnšmekry a nehledáte telefon s nejmodernějšími funkcemi, bude se vám jeden z nejlevnějších modelů na trhu dozajista zamlouvat. A koneckonců - záložních telefonů ve skříni není nikdy dost.

Proč koupit?

  • ideální poměr cena/výkon
  • podpora paměťových karet
  • MP3 přehrávač a FM rádio
  • digitální fotoaparát
  • Bluetooth

Proč nekoupit?

  • horší displej
  • absence e-mailového klienta 
  • nerovnoměrné podsvícení klávesnice

Kdy?

  • v prodeji

Za kolik?

  • 1 277 Kč

Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Další z rubriky

Tváří se jako nejlepší top modely, ale stojí i méně než polovinu

Špičkové smartphony tradičních značek dnes často stojí i více než dvacet tisíc...

Špičkové smartphony tradičních značek dnes často stojí i více než dvacet tisíc korun. Teď, než přijdou na trh nové...

Dvě levné novinky se skoro stejnou výbavou. Hezčí je ten levnější

Při uvedení modelu Honor 7X koncem loňského roku v Londýně nám zástupci české...

Při uvedení modelu Honor 7X koncem loňského roku v Londýně nám zástupci české pobočky tvrdili, že v Česku se bude...

Vymyslel Android, ale jeho smartphone je propadák roku

Essential PH-1

Jeden z hlavních tvůrců systému Android Andy Rubin se po odchodu z Googlu začal realizovat jako tvůrce smartphonu. Jeho...Najdete na iDNES.cz