Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejdůležitější je výdrž baterie a velikost paměti (téma týdne)

aktualizováno 
Čtenáři Mobil.cz diskutovali o tom, jaké vlastnosti by měl mít mobilní telefon pro nejbližší roky. Přestože zadání debaty bylo velmi obecné, sešla se nám řada zajímavých názorů. Všichni diskutující se shodují v tom, že mobil má mít dlouhou výdrž a velkou paměť na textové zprávy a ostatní kontakty. Co si myslíte vy?
Možná již příští rok začneme používat mobilní sítě třetí generace, které nám mají na mobil přinést i video. Podle názoru čtenářů Mobil.cz je však důležitější než video a rychlé datové přenosy výdrž baterie či velká paměť na textové zprávy a adresy. V diskusním fóru, které jsme otevřeli 30. ledna, nám 55 čtenářů napsalo, co by měl nabízet mobilní telefon.

Rychlý přenos dat (GPRS/HSCSD) nebo podobné vyspělé technologie zdaleka netvořily většinu požadavků. O samotném telefonování se přispěvatelé téměř nezmiňovali, leč ze samotné definice mobilní telefonie je jasné, že s jeho využitím počítají. Zároveň velmi často zmiňují dlouhou výdrž jako jednu z nejdůležitějších vlastností mobilního telefonu. Za příklad dostatečné provozní doby mobilu pak slouží telefony Nokia. Stejně častým požadavkem na mobilní telefon nejbližší budoucnosti je velká paměť na SMS zprávy. Zde zjevně vstupuje do hry lidská potřeba uchovávat si nejrůznější vzpomínky. To samozřejmě softwarové inženýry nemohlo napadnout. Stejně tak je však nenapadlo, že lidé používají textové zprávy jako záložní paměť na telefonní čísla ve chvíli, kdy dojde kapacita běžného telefonního seznamu. Přestože se leckomu může zdát uchovávání příchozích textových zpráv jako podivné, překvapivě velké množství lidí požaduje (nejen v našem diskusním fóru) možnost archivovat více než 20 esemesek. S ohledem na tento trend, který je patrný i z dalších zdrojů, je zvláštní, že lídr trhu finská Nokia u svého revolučního modelu 5510, určeného především mládeži chtivé textových zpráv, nabídla pouze možnost uchování deseti zpráv na SIM kartě.

Čtenáři Mobil.cz jako nezbytnou vlastnost také často zmiňují nízkou hmotnost a menší rozměry mobilního telefonu. Kromě futuristických nápadů však nikdo nechce přístroj o rozměrech krabičky sirek nebo hmotnosti většího motýla. Naopak se v naší specializované anketě objevily požadavky na to, aby se již telefony dále nezmenšovaly. A je to pochopitelné, protože někdo má příliš dlouhé nehty a jiný zase moc velké ruce – s obojím se miniaturní telefon ovládá špatně.

Další vlastnost, na niž anketa upozornila, je velikost displeje. Někdo ji zdůrazňuje, protože chce zobrazit co největší množství textu, a jiný proto, že špatně vidí. Zdá se však jasné, že displej moderního mobilního telefonu má být velký, a to jak u low-endu, tak u manažerských modelů. V souvislosti s displejem stojí za zmínku i požadavky na používání zrychleného psaní T9. Ne každý s tím bude souhlasit, ale ten, kdo píše desítky textovek denně, tento systém považuje za nutnost. Dnes ještě T9 není rozhodujícím faktorem při nákupu mobilu, ale s tím, jak bude stárnout dnešní mladá generace, bude rychlé psaní stejně důležité, jako je dnes implementace češtiny.

Čtenáři, kteří do diskuze přispěli také mnohdy požadovali možnost nastavení vyzváněcích profilů a především skupin volajících. Telefonní seznam rozdělitelný na různé skupiny je logickým důsledkem současné „mobilní“ éry. Jsme sice všude k zastižení, ale zároveň nechceme s každým volajícím mluvit. Čím víc přístrojů bude skupiny nabízet, tím klidněji budeme s mobily odcházet z práce s vědomím, že nás šéf nebude obtěžovat při zprávách. Zároveň se nám však dovolá kamarád, který má v plánu kulečníkový turnaj – toho je přece potřeba se zúčastnit. Samozřejmě by mobil měl mít i další skupinu, kterou lze pojmenovat „rodina“.

Účastníci našeho diskusního fóra nezatratili datové přenosy ani „rychlá data“ GPRS. Ani WAP u nich zcela nepropadl. Někteří přispěvatelé také upozorňovali na potřebu odpočtu znaků při psaní SMS zpráv. Stranou pozornosti nezůstala ani odolnost mobilů a nejeden čtenář se dožadoval kapesní svítilny integrované v telefonu. Hry, jež výrobci považují stále častěji za nezbytnou součást firmware, se ovšem ve výčtu nezbytných vlastností neobjevily tak často, jak by leckdo očekával.

Hlasové ovládání je další vlastnost, která se v anketě objevila. Jiní uživatelé však považují za ideální mobil ten, který bude integrovaný s kapesním počítačem. Zde se však kupodivu neobjevuje průkopník této kategorie, Nokia Communicator.

Máme-li shrnout více než 50 názorů, musíme konstatovat, že mobilní telefon nejbližší budoucnosti má být lehký, nepříliš velký (nikoli miniaturní), s velkým displejem. Má mít velký telefonní seznam (adresář) a obsáhlou paměť na textové zprávy. Nic z toho nesmí být na úkor dalších funkcí, jako je kalkulačka, budík, alespoň jednoduchý organizér. Výrazným kladem mobilu jsou volitelné profily vyzvánění, možnost nastavení skupin volajících, případně hlasové vytáčení či hlasité hands-free. Jako důležitá se účastníkům diskuze jeví také funkce zrychleného psaní T9 a počítadlo napsaných znaků v SMS.

Cena, módní design a rychlý přenos dat již nejsou pro výběr mobilu tak důležité. Alespoň podle našeho „Tématu týdne“ z 30.1.2002. Co si myslíte vy?
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Zakázali reklamu s mobilem ve vodě. Spadl tam šikovně, hájí se výrobce

Zakázaná reklama na HTC U11

Ve Velké Británii zakázali reklamu na špičkové HTC U11 na základě pochybného zacházení s mobilem, se kterým...Huawei P20 Pro má funkci, kterou výrobce tají. Je to záhada

Huawei P20 Pro premiéra

Jak ukázala rozborka nejnovějšího top modelu Huaweie P20 Pro, telefon má optickou stabilizaci u všech tří fotoaparátů....

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Další z rubriky

Nové Apple Watch budou mít větší displej a podrobnější sledování zdraví

Apple Watch Series 3 je možné koupit i ve verzí s LTE modemem

Letos Apple představí už čtvrtou generaci svých hodinek. Series 4, jak se bude nová verze jmenovat, má přijít na trh...

USA se zbavuje čínských výrobců smartphonů. Číňané si za to mohou sami

ZTE Axon M

Potíže čínských výrobců mobilů v USA eskalují. Po vyštvání Huawei se do problémů dostalo ZTE, které je na americkém...

Nejsme špioni a nešmírujeme vás. Huawei se z USA stáhnout nechce

Huawei P20 Pro je aktuálně nejlépe vybaveným běžným smartphonem. Výše stojí jen...

Huawei dlouhodobě ukazuje, že umí vyrobit špičková zařízení. Poslední novinka P20 Pro může být kandidátem na smartphone...Najdete na iDNES.cz