Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejdokonalejší GSM modem současnosti: Sony Ericsson GC75

aktualizováno 
Seznamte se s nenápadnou PC kartou plnou nejmodernějších technologií. Dokáže přenášet rychlá data přes GPRS i HSCSD, nezabere mnoho místa a zvládne ji nainstalovat téměř každý.

Přestože význam datových přenosů realizovaných přes mobilní síť stoupá, vhodných GSM modemů je zatím stále spíše nedostatek. Donedávna se za nekorunovaného krále PC karet umožňujících relativně rychlý přístup k internetu považovala Nokia Cardphone, která však využívá pouze technologii HSCSD. Několik výrobců sice již ohlásilo vývoj GPRS modelu, ovšem jejich reálné uvedení je zatím stále v nedohlednu. Ledy prorazil až Sony Ericsson, od něhož jsme mohli otestovat předprodejní verzi GC75.

Sony Ericsson GC75Univerzálnost použití byla zřejmě základním mottem při vývoji nového produktu Sony Ericssonu. Kromě toho, že GC75 používá vysílací jednotku pracující ve třech frekvenčních pásmech (900/1800/1900 MHz), je vybavena oběma technologiemi rychlých datových přenosů, tedy GPRS i HSCSD. Tuto PC kartu můžete navíc použít v naprosté většině prodávaných notebooků, spadá totiž do nejrozšířenější třídy II. Trochu překvapující je však provedení antény, která není pevnou součástí šasi. Drží pouze na malém konektoru a navíc se dá poměrně snadno ztratit.


Před započetím instalace GC75 doporučujeme nahlédnout do přiloženého manuálu, v opačném případě totiž budete nemile překvapeni. Zatímco běžný postup je vložit PC kartu a pak teprve sahat po instalačním CD, v tomto případě musíte zvolit postup opačný: nejprve začít s dodávaným softwarem. Jinak vám GC75 nebude fungovat, konkrétně vše se bude tvářit v pořádku, jen potřebné programy nedokážou GSM modem najít. Výrobce si je této skutečnosti vědom a na problém upozorňuje hned na několika místech dodávané dokumentace.

Sony Ericsson GC75Možnost posílání textových zpráv i faxů (G3 i G4) je dnes už samozřejmostí, největší pozornost jsme proto při testování GC75 zaměřili na datové přenosy. Pochvalu si zaslouží dodávaný software pro nastavování potřebných parametrů spojení, kde stačí zadat, o jaký druh přenosu máte zájem, a už se nemusíte zabývat dalšími AT příkazy. Můžete sice namítnout, že podobné programy dodává téměř každý výrobce, ovšem samotné zpracování už není pokaždé na tak vysoké úrovni.

Karta zvládá poměrně vysoké přenosové rychlosti. V případě vyhrazeného spojení HSCSD můžete teoreticky dosáhnout až 57,6 kbps na příchozím a 14,4 kbps na odchozím směru, vzhledem ke konfiguraci mobilních sítí však musíte počítat maximálně se 43,2 kbps a 14,4 kbps. Při testování jsme nenarazili na žádné problémy, spojení se naváže okamžitě a GC75 si poradí i s nenadálým výpadkem signálu. Dokonce ji nepřekvapilo ani náhlé vypnutí notebooku při vybití akumulátoru.

Sony Ericsson GC75Neméně zajímavé jsou vlastnosti GPRS. Teoretické maximální rychlosti dosahují 53,6 kbps v příchozím a 26,8 kbps v odchozím směru, což odpovídá konfiguraci 4+2 timeslotu. Nám se sice při testování až k těmto hodnotám přiblížit nepodařilo, ale i v denní špičce rychlost přenosu neklesala pod 40,2 kbps v odchozím směru. To je však velmi ovlivněno momentální propustností sítě, v nočních hodinách jsme totiž dosahovali až cca 50 kbps.

Pozornost si zaslouží i množství standardně dodávaného softwaru. Kromě základní aplikace sloužící k ovládání datových přenosů získáte programy pro správu telefonního seznamu, odesílání textových zpráv či monitoringu volání. Pro mnohé uživatele je však nejzajímavější modul do MS Outlook, který umožní přímé odesílání textovek rovnou z prostředí tohoto poštovního klienta. Zdánlivě jde sice o detail, ale výrazně usnadní další práci.

Sony Ericsson GC75 patří mezi nejlepší GSM modemy současnosti. Nabídne rychlé datové přenosy, dobře provedený obslužný software a v konečném součtu i zajímavou cenu. Za přibližně 15 tisíc včetně DPH získáte velmi dobrý nástroj pro komunikaci s okolním světem. Pokud uvažujete o pořízení podobného zařízení, pak určitě počkejte, až GC75 vstoupí na trh.

Děkujeme společnosti KOBE za zapůjčení produktu. 

 

Doplněno:

  • testovací notebooky:  Fujitsu-Siemens C-1010 a IBM ThinkPad T23 (oba nově instalované)
  • operační systém: Windows 2000 SP2
  • mobilní sítě: Eurotel, Oskar

 

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone Xs/Xs Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model Xs Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone Xs/Xs Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone Xr

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Další z rubriky

Bude prvním smartphonem s Androidem P Xperia se čtyřmi fotoaparáty?

Xperia XZ3 by měla mít hned čtyři fotoaparáty

Sony právě do prodeje uvádí našlapanou Xperii XZ2 Premium, už v září by však měl být uveden další smartphone...

Máte lopaty místo dlaní? Pak je Sony Xperia XA2 Ultra přesně pro vás

Sony Xperia XA2 Ultra

Sony Xperia XA2 Ultra je telefon střední třídy s obrovským šestipalcovým displejem. Ačkoli má dobrou výbavu, je to...

Nejlepší malý smartphone na trhu. Test Sony Xperia XZ2 Compact

Sony Xperia XZ2 Compact

Značka Sony ctí u svých smartphonů určité tradice. A i když je mnohé aktuální špičkové modely porušují, minimálně jedna...

Najdete na iDNES.cz