Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejdokonalejší GSM modem současnosti: Sony Ericsson GC75

aktualizováno 
Seznamte se s nenápadnou PC kartou plnou nejmodernějších technologií. Dokáže přenášet rychlá data přes GPRS i HSCSD, nezabere mnoho místa a zvládne ji nainstalovat téměř každý.

Přestože význam datových přenosů realizovaných přes mobilní síť stoupá, vhodných GSM modemů je zatím stále spíše nedostatek. Donedávna se za nekorunovaného krále PC karet umožňujících relativně rychlý přístup k internetu považovala Nokia Cardphone, která však využívá pouze technologii HSCSD. Několik výrobců sice již ohlásilo vývoj GPRS modelu, ovšem jejich reálné uvedení je zatím stále v nedohlednu. Ledy prorazil až Sony Ericsson, od něhož jsme mohli otestovat předprodejní verzi GC75.

Sony Ericsson GC75Univerzálnost použití byla zřejmě základním mottem při vývoji nového produktu Sony Ericssonu. Kromě toho, že GC75 používá vysílací jednotku pracující ve třech frekvenčních pásmech (900/1800/1900 MHz), je vybavena oběma technologiemi rychlých datových přenosů, tedy GPRS i HSCSD. Tuto PC kartu můžete navíc použít v naprosté většině prodávaných notebooků, spadá totiž do nejrozšířenější třídy II. Trochu překvapující je však provedení antény, která není pevnou součástí šasi. Drží pouze na malém konektoru a navíc se dá poměrně snadno ztratit.


Před započetím instalace GC75 doporučujeme nahlédnout do přiloženého manuálu, v opačném případě totiž budete nemile překvapeni. Zatímco běžný postup je vložit PC kartu a pak teprve sahat po instalačním CD, v tomto případě musíte zvolit postup opačný: nejprve začít s dodávaným softwarem. Jinak vám GC75 nebude fungovat, konkrétně vše se bude tvářit v pořádku, jen potřebné programy nedokážou GSM modem najít. Výrobce si je této skutečnosti vědom a na problém upozorňuje hned na několika místech dodávané dokumentace.

Sony Ericsson GC75Možnost posílání textových zpráv i faxů (G3 i G4) je dnes už samozřejmostí, největší pozornost jsme proto při testování GC75 zaměřili na datové přenosy. Pochvalu si zaslouží dodávaný software pro nastavování potřebných parametrů spojení, kde stačí zadat, o jaký druh přenosu máte zájem, a už se nemusíte zabývat dalšími AT příkazy. Můžete sice namítnout, že podobné programy dodává téměř každý výrobce, ovšem samotné zpracování už není pokaždé na tak vysoké úrovni.

Karta zvládá poměrně vysoké přenosové rychlosti. V případě vyhrazeného spojení HSCSD můžete teoreticky dosáhnout až 57,6 kbps na příchozím a 14,4 kbps na odchozím směru, vzhledem ke konfiguraci mobilních sítí však musíte počítat maximálně se 43,2 kbps a 14,4 kbps. Při testování jsme nenarazili na žádné problémy, spojení se naváže okamžitě a GC75 si poradí i s nenadálým výpadkem signálu. Dokonce ji nepřekvapilo ani náhlé vypnutí notebooku při vybití akumulátoru.

Sony Ericsson GC75Neméně zajímavé jsou vlastnosti GPRS. Teoretické maximální rychlosti dosahují 53,6 kbps v příchozím a 26,8 kbps v odchozím směru, což odpovídá konfiguraci 4+2 timeslotu. Nám se sice při testování až k těmto hodnotám přiblížit nepodařilo, ale i v denní špičce rychlost přenosu neklesala pod 40,2 kbps v odchozím směru. To je však velmi ovlivněno momentální propustností sítě, v nočních hodinách jsme totiž dosahovali až cca 50 kbps.

Pozornost si zaslouží i množství standardně dodávaného softwaru. Kromě základní aplikace sloužící k ovládání datových přenosů získáte programy pro správu telefonního seznamu, odesílání textových zpráv či monitoringu volání. Pro mnohé uživatele je však nejzajímavější modul do MS Outlook, který umožní přímé odesílání textovek rovnou z prostředí tohoto poštovního klienta. Zdánlivě jde sice o detail, ale výrazně usnadní další práci.

Sony Ericsson GC75 patří mezi nejlepší GSM modemy současnosti. Nabídne rychlé datové přenosy, dobře provedený obslužný software a v konečném součtu i zajímavou cenu. Za přibližně 15 tisíc včetně DPH získáte velmi dobrý nástroj pro komunikaci s okolním světem. Pokud uvažujete o pořízení podobného zařízení, pak určitě počkejte, až GC75 vstoupí na trh.

Děkujeme společnosti KOBE za zapůjčení produktu. 

 

Doplněno:

  • testovací notebooky:  Fujitsu-Siemens C-1010 a IBM ThinkPad T23 (oba nově instalované)
  • operační systém: Windows 2000 SP2
  • mobilní sítě: Eurotel, Oskar

 

Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Sony představuje nejlepší malý smartphone. Má „subwoofer do dlaně“

Sony Xperia XZ2 na veletrhu MWC v Barceloně

Sony představilo na veletrhu MWC dva nové špičkové smartphony s moderním displejem s poměrem stran 18:9. XZ2 a XZ2...

Je to pořádný kus telefonu. Prohlédněte si nový obří model od Sony

Sony Xperia XA2 Ultra

Novinka od Sony, model XA2 Ultra, je mobil pro ty, kterým nevadí mít v kapse pořádné „pádlo“. Tento model si na...

Máte lopaty místo dlaní? Pak je Sony Xperia XA2 Ultra přesně pro vás

Sony Xperia XA2 Ultra

Sony Xperia XA2 Ultra je telefon střední třídy s obrovským šestipalcovým displejem. Ačkoli má dobrou výbavu, je to...Najdete na iDNES.cz