Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nefunguje vám datové spojení s Nokií 6310i? (řešení)

aktualizováno 
Stále vám nefunguje Bluetooth datové spojení nebo nedokážete spojit Nokii 6310(i) s počítačem a to ani přes kabel? Poradíme vám, jak postupovat. Stačí provést několik nastavení a budete moci používat i konkurenční Bluetooth produkty.

Poslední mobily finského výrobce jsou obleženy výčitkami uživatelů. Přestože v jejich technických specifikacích najdeme podporu nejmodernějších technologií a implicitně předpokládáme bezproblémový provoz, ne vždy se tomu tak děje. Nejvíce otazníků vzniká v souvislosti s datovým přenosem při využití technologie Bluetooth a připojení telefonu k operačnímu systému Windows XP.

Bluetooth

Nokia modemPokud zakoupíte všechny potřebné výrobky od Nokie, bude vše s největší pravděpodobností fungovat bez potíží. Ale vlastníte-li mnohem zajímavější Bluetooth kartu od Xircomu popřípadě 3Comu, spojení nepůjde inicializovat tak jednoduše. Především musíte zapomenout na většinu standardně dodávaných softwarů. PC Suite nebude fungovat, protože používá své vlastní rozhraní pro přístup k Bluetooth kartě a s jinými výrobci si nerozumí. Obdobně je na tom Nokia Modem Options. Při instalaci vám tedy pomůže pouze Nokia Modem Setup, přičemž konečné nastavení stejně musíte provést ručně. Postup je pro všechny Bluetooth telefony Nokia obdobný.

Pomocí softwaru dodávaného s příslušnou Bluetooth kartou nejprve nainstalujte samotné Bluetooth spojení a aktivujte Dial-Up Networking (DUN). Zde je důležité si poznamenat číslo COM portu, který byl tomuto profilu přiřazen. Bez toho se vám další kroky instalace nepodaří. Pak spusťte standardně dodávaný Modem Setup, kde vyberete připojení přes kabel či infraport. Pokud zrovna nemáte příslušný kabel či IrDa, nevadí. Stačí celou instalaci dokončit s tím, že telefon nebyl nalezen. Poté v ovládacích panelech (Start-Nastavení-Ovládací panely) otevřete „Možnosti telefonu a modemu“ a zvolte záložku „Modemy“. Klikněte na ikonku „Přidat“. V nabídnutém průvodci zaškrtněte možnost “Nerozpoznávat“. Následně v menu zvolte výrobce Nokia Mobile Phones a vyberte modem Nokia 6310 Bluetooth (event. 6310i, 7650, 8910, ...). Po potvrzení mu přiřaďte stejný COM port, jakou má profil Bluetooth karty. Teď už bude počítač s mobilem komunikovat přes rádiovou síť. Posléze ve vlastnostech modemu přepněte na záložku „Upřesnit“ a zadejte AT příkazy nezbytné pro sestavení GPRS popřípadě HSCSD spojení.

U 6310i je celý postup trochu jednodušší. Dodávaný Modem setup podporuje vypnutí detekce Bluetooth karty, takže proces se trochu zjednoduší, nemusíte mobil připojovat přes kabel či odmítat hlášky o nemožnosti sestavení spojení. Jen nezapomeňte na zjištění příslušného COM portu.

MS Windows XP - kabel či IrDa


Nokia modem optionsNejvětší problémy při použití mobilu s MS Windows XP vznikají ve chvíli, kdy jste na stejném počítači předtím používali starší Nokii 6210. Pravděpodobně to způsobuje starší PC Suite 4.06, který se nedokáže kompletně odinstalovat. I když budete postupovat standardní procedurou přes ovládací panely a obdržíte hlášku, že operace byla dokončena, stejně zbude v registrech Windows informace, která způsobí nefunkčnost spojení s Nokia 6310. Musíte spustit regedit (přes příkazový řádek) a nechat vyhledat všechny položky obsahující slovo Nokia. Ty, které souvisí s PC Suitem smažte. Koexistence obou telefonů (ale ne softwaru PC Suite, ten lze mít nainstalovaný pouze jeden!!) na jednom počítači je však možná. Jen si nesmíte plést ikony Nokia Modem Options (viz obrázek vlevo 6210, vpravo 6310i).

Nokia modemyDalší postup je jednoduchý, stačí spustit Nokia Modem Setup. Pokud budete používat Bluetooth, využijte návod uvedený výše. V opačném případě rovněž nainstalujte Modem Options (nastavuje AT příkazy) a PC Suite. Při instalaci mobilu vždy nejprve spusťte Modem Setup a vyberte příslušný způsob připojení (IrDa, kabel).

Uvedené postupy jsou vyzkoušené a měly by fungovat všem uživatelům. Vzniká však otázka, jakou Bluetooth kartu si k Nokii pořídit, když s konkurenčními produkty nebude fungovat PC Suite. Na druhou stranu například Xircom je natolik osvědčená značka, že Nokia by se mohla zamyslet a vyvinout novou verzi svého softwaru, který už bude opravdu kompatibilní.

Doplněno (29.5.2002): Pro použití s Windows XP si nainstalujte PC Suite 4.81 a Nokia Modem Options kompatibilní s tímto operačním systémem. Nově ke stažení na stránkách výrobce.


 

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Zakázali reklamu s mobilem ve vodě. Spadl tam šikovně, hájí se výrobce

Zakázaná reklama na HTC U11

Ve Velké Británii zakázali reklamu na špičkové HTC U11 na základě pochybného zacházení s mobilem, se kterým...Huawei P20 Pro má funkci, kterou výrobce tají. Je to záhada

Huawei P20 Pro premiéra

Jak ukázala rozborka nejnovějšího top modelu Huaweie P20 Pro, telefon má optickou stabilizaci u všech tří fotoaparátů....

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Další z rubriky

Dobrý první rok. Nokia loni prodala přes osm milionů smartphonů

Nokia 8

Značka Nokia má za sebou v podstatě první rok působení na trhu po svém návratu na pole smartphonů. Firma HMD Global,...

Nokia chystá překvapení a také úplně nejlevnější smartphone

Nokia 2

Nokia chystá útok na levné smartphony. Připravuje totiž nejlevnější smartphone a návrat dávno zapomenuté řady Asha, což...

Takový foťák tady ještě nebyl. Nokia bude mít vzadu pět objektivů

Vizualizace chystané Nokie 8 Pro.

Nokia chystá nový model zatím známý jako 8 Pro. Měla by to být vylepšená verze současné Nokie 8. Především fotoaparát...Najdete na iDNES.cz