Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nefunguje ústředna! Co bude dál?

aktualizováno 
Včerejší tragický den nám opět připomněl obrovskou zranitelnost moderního světa. Stačí poškodit nebo zničit několik technologických center a moderní stát, moderní společnost se ocitnou v naprostém chaosu. Co se může v takovou chvíli dít?
Dnes a denně, právě teď, využívá většina z nás moderní komunikační technologie. Používá je soused sklenář, kdejaká škola, táta s mámou, váš šéf, vy sami a také ministerstvo obrany či policie. Telefon je již neoddělitelnou součástí našich životů. Co když najednou nebude fungovat? Nikdo nikoho nesežene, nepůjdou maily, faxy a nikdo nebude pár hodin vědět co má dělat. A to nemusí ani hořet.

Povodně v roce 1997 dokonale prověřily možnosti našich telekomunikačních systémů. Sítě GSM se jedna po druhé odmlčely, protože voda odřízla jejich základnovým stanicím (BTS) přívody elektrické energie a záložní dieselové agregáty mělo jen několik bétéesek. Spojení prostřednictvím speciálních pevných linek Českého Telecomu se posléze ukázalo jako nejtrvalejší a nejspolehlivější. Síť tohoto operátora byla totiž od počátku stavěna podle jiných kritérií než sítě celulárních operátorů, kteří od počátku museli fungovat podle tržních principů.

Dnes by již měla být většina BTS vybavena záložními agregáty a tak by spojení přes mobilní telefony vydrželo podstatně déle (byly by samozřejmě problémy s kapacitou). Vedení Telecomu se také nezměnilo a tak si můžeme být celkem jisti, že bychom se do zaplavených oblastí pár dnů dovolali. Co by se však stalo, kdyby voda, požár nebo teroristický útok vyřadil z provozu žižkovský vysílač, MTTÚ (Mezinárodní telefonní a telegrafní ústřednu Českého Telecomu) také na pražském Žižkově, vysílač na Ještědu či MSC Oskara v Říčanech u Prahy?

Jisté je, že by v tu chvíli nastal chaos podobný jako při pádu sítě Eurotelu či Paegasu (pamětníci vědí), ale spíš daleko větší. Lidé by si v podobném případě volali ne proto, aby zrušili schůzku, ale proto aby zjistili, zda se jejich rodinným příslušníkům nic nestalo. A v tu chvíli volá samozřejmě každý daleko usilovněji.

Můžeme však být relativně klidní – dnešní komunikační sítě mají samozřejmě svá centra, která jsou za normálních okolností pro jejich provoz nezbytná. Pro krizové případy však přeci jen existuje jistá, záložní decentralizace, která umožňuje do několika hodin zahájit alespoň omezený, náhradní provoz. Pro síť Telecomu to platí určitě, u sítí operátorů GSM by situace byla o něco složitější, ale opět poměrně rychle řešitelná.
Přestože by všichni operátoři byli po výpadku své centrály schopni obnovit minimálně nouzový provoz, běžné funkce, včetně e-mailu a internetu, by zřejmě byly zprovozněny až posléze. Právě to je pro případného teroristu lákavé – zkomplikuje život milionům lidí.

Na druhou stranu, nedávný případ z Jugoslávie, kterou se Spojenci pokusili ochromit grafitovými bombami, likvidující mj. elektrické vedení, jasně ukazuje, že vyřazení moderních komunikačních prostředků samo o sobě nestačí.
Právě z toho důvodu můžeme celkem klidně prohlásit, že jednotlivá telekomunikační centra nebudou prioritním cílem teroristů. Museli by jich v krátké době vyřadit několik, což ani v naší malé republice nezaručuje jistý úspěch. A vzhledem k tomu, že bezpečnostní složky jsou v pohotovosti, neměla by existovat možnost vyřadit současně většinu telekomunikačních uzlů.
Pokud by k takové akci někdy opravdu došlo, jednalo by se zřejmě ze strany útočníků o sekundární cíl, jehož splnění (zasažení) umocní následky prvního úderu. Již jen proto, že teroristé ze své podstaty potřebují, aby se o jejich činech vědělo. A jak to udělat rychleji, než telefonem. Proto o likvidaci telekomunikačních systémů bude usilovat spíš regulérní armáda než bezohlední fanatici.Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Spor mezi Evropskou komisí a Googlem trvá téměř osm let

Ilustrační snímek

Evropská komise ve středu oznámila rekordní pokutu pro společnost Google. Za zneužívání dominantního postavení Androidu...

Módní doplněk budoucnosti? Smartphone se připne do držáku na kotníku

Kotníkový držák na smartphone na módní přehlídce v Paříží

Novým přírůstkem ke smartphonovým doplňkům je držák mobilu na kotník, který ukázal pařížský módní dům Maison Margiela....

Majitelé iPhonů mají vysoký příjem, patří mezi nejmajetnější

Vlastnictví íPhonu v 69,1 procentech případů znamená, že má vlastník „vysoký...

Studie univerzity v Chicagu potvrdila, že vlastníci iPhonu či iPadu patří k bohatší vrstvě společnosti. To však...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz