Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Návrh zásad pro organizaci a vyhodnocení výběrového řízení na provozovatele systému DCS 1800 v České republice

aktualizováno 
Podrobný popis zásad tak, jak je zveřejnil ČTU.
Ministerstvo dopravy a spojů - Český telekomunikační úřad hodlá vyhlásit na jaře r. 1999 výběrové řízení na provozovatele veřejné mobilní telekomunikační sítě v systému DCS 1800 a na poskytování prostřednictvím tohoto systému veřejných mobil-ních telekomunikačních služeb v České republice (dále jen "provozovatel" a "povolené telekomunikační služby").

S cílem dát široké odborné veřejnosti a všem zájemcům o účast ve výběrovém řízení možnost vyjádřit se ke způsobu a kritériím výběru provozovatele, a tím vytvořit předpoklady pro co nejkvalitnější přípravu, organizaci a vyhodnocení tohoto výběrového řízení a jeho maximální objektivitu, zveřejňuje Český telekomunikační úřad k diskusi návrh dalších zásad pro organizaci a vyhodno-cení výběrového řízení.

První, rámcové zásady byly již obsaženy v Zásadách využívání pásma 1,8 GHz, uveřejněných v Telekomunikačním věstníku č. 5/1998. Připomínky a doplňkové návrhy budou využity při zpracovávání podmínek pro výše uvedené výběrové řízení a také při návrhu povolení k poskytování povolených telekomunikačních služeb (dále jen "povolení"), které bude uděleno vítězi výběrového řízení.

Navrhované zásady

 1. K poskytování povolených telekomunikačních služeb bude ve výběrovém řízení vydáno povolení jedinému provozovateli, a to s působností na celé území České republiky.
 2. Povolení bude vydáno na neexkluzivním základě a nebude vylučovat udělení dalších obdobných povolení k poskytování povolené telekomunikační služby, ne však dříve jak 18 měsíců po nabytí účinnosti tohoto povolení.
 3. Do výběrového řízení budou zařazeny pouze nabídky předložené žadateli se smíšeným českým a zahraničním kapitálem, kteří buď již jsou právnickými osobami zapsanými do obchodního rejstříku místně příslušného soudu České republiky, nebo uzavřeli u notáře společenskou smlouvu o založení společnosti v případě udělení povolení (dále jen "žadatelé"). Podíl českého a zahraničního kapitálu žadatelů nebude omezen.
 4. Žadatel nesmí být kapitálově navázán na jiného poskytovatele služby GSM v ČR.
 5. Žadatel bude muset mít dostatečné zkušenosti z poskytování veřejných mobilních telekomunikačních služeb v zahraničí.
 6. Provozovatelem se bude moci stát pouze akciová společnost zapsaná do obchodního rejstříku místně příslušného soudu České republiky.
 7. Provozovatelem se nebudou moci stát společnosti, kterým bylo uděleno Pověření ke zřizování a provozování veřejné mobilní telekomunikační sítě podle normy GSM a k poskytování veřejných mobilních telekomunikačních služeb, které přísluší této síti, resp. kterým byla vydána oprávnění k poskytování těchto služeb v systému NMT, ani domácí či zahraniční akcionáři či členové těchto společností.
 8. Provozovatel bude mít právo uzavřít dohody o vnitrostátním roamingu s provozovateli systému GSM 900 a s provozovateli systému S-PCS v České republice. Bude povinen uzavřít ve stanoveném termínu dohody o mezinárodním roamingu mini-málně s jedním provozovatelem systému DCS 1800 v každé evropské zemi, v níž je tento systém zaveden.
 9. Provozovatel bude mít z jedné strany právo využívat za dohodnutých podmínek pro vlastní potřebu anténní stanoviště jiných provozovatelů a z druhé strany povinnost umožnit jiným provozovatelům za obdobných podmínek využívání vlastních anténních stanovišť.

Přidělené kmitočtové spektrum pro poskytování povolené telekomunikační služby

 1. Provozovatel bude mít od počátku účinnosti povolení k dispozici pro poskytování povolené telekomunikační služby na celém území České republiky, s výjimkou okresů Teplice, Most a Chomutov, kmitočtové pásmo o šířce 2 x 14 MHz. V uvedených okresech bude toto pásmo postupně uvolněno pro potřebu provozovatele nejpozději do 31. prosince 1999.
 2. V případě naléhavých a prokázaných provozních potřeb provozovatele mu bude moci být přiděleno pro potřebu poskyto-vání povolené telekomunikační služby další pásmo později, po jeho uvolnění od jiných radiokomunikačních služeb.
 3. Využívání výše uvedených pásem bude podléhat platným dohodám o mezinárodní koordinaci kmitočtů v pohraničních oblastech.

Poplatky a ceny

 1. Každý žadatel zaplatí za právo účastnit se výběrového řízení a obdržet podmínky pro výběrové řízení, obsahující podrobnou zadávací dokumentaci pro zpracování nabídky, poplatek ve výši 4 - 8 mil. Kč. Vybrané poplatky budou sloužit k úplnému pokrytí nákladů spojených s organizací a vyhodnocením výběrového řízení, zejména pak nákla-dů na činnost poradenských a konzultantských firem. Konkrétní výše poplatku bude upřesněna na základě podrobného ocenění nákladů a očekávaného počtu žadatelů.
 2. Provozovatel zaplatí za vydané povolení na celou dobu platnosti povolení (20 let) jednorázový poplatek ve výši 8 mil. USD, nebo ekvivalentní částku v Kč.
 3. Provozovatel bude platit za povolení ke zřízení a provozování základnových stanic a s tím spojené právo využívat přidělené kmitočtové spektrum pravidelné roční poplatky, jejichž výše nepřekročí poplatky placené provozovateli sys-tému GSM 900, a za povolení ke zřízení a provozování vlastní distribuční sítě tvořené radioreléovými spoji pravidelné roční poplatky ve výši stanovené příslušnými výměry Českého telekomunikačního úřadu.
 4. Poplatky za povolení ke zřízení a provozování základnových stanic a případné vlastní distribuční sítě z radioreléových spojů, uvedené v předchozím bodu, spojené s využíváním kmitočtového spektra, budou moci být v budoucnu upravovány v závislosti na způsobu a úrovni zpoplatňování využívaného kmitočtového spektra.
 5. Provozovatel bude povinen dodržovat do konce r. 2004 svoji cenovou nabídku, učiněnou a posouzenou v rámci výběrového řízení.

Kritéria pro posuzování nabídek ve výběrovém řízení

 1. Výběrové řízení na provozovatele bude jednokolové.
 2. Podmínky výběrového řízení budou obsahovat ukazatele na období 5 let poskytování služby, tj. do r. 2004 včetně. Žadatelé uvedou ve svých nabídkách do výběrového řízení hodnoty těchto ukazatelů po celé pětileté období. Uváděné hodnoty budou podkladem pro rozhodnutí o vítězi výběrového řízení.
 3. Navrhují se tito ukazatelé (bez ohledu na pořadí jejich váhového ohodnocení):
 4. a) tempo pokrývání velkých měst (v první etapě všechna města nad 50 000 obyvatel, ve druhé etapě všechna města nad 10 000 obyvatel),
  b) tempo pokrývání dálnic a silnic první třídy,
  c) tempo dokrytí zbytku území,
  d) rozsah konkrétních nabízených typů služeb v rámci povolených telekomunikačních služeb,
  e) ceny povolených telekomunikačních služeb pro uživatele služby.

Orientační návrh časového harmonogramu přípravy, organizace a vyhodnocení výběrového řízení

 • vypsání výběrového řízení - do 31. března 1999,
 • podání přihlášek do výběrového řízení, zaplacení účastnického poplatku a převzetí podmínek pro výběrové řízení - do 15. dubna 1999,
 • předložení nabídek do výběrového řízení - do 15. května 1999,
 • jednání se žadateli - účastníky výběrového řízení - do 30. května 1999,
 • vyhodnocení výběrového řízení a návrh na provozovatele - do 15. června 1999,
 • vydání povolení - do 30. června 1999,
 • požadavek na zahájení poskytování služeb - do 31. října 1999.

  Připomínáme, že toto nejsou závazné dokumenty pro výběrové řízení, ale materiály určené k diskusi. Zdroj - Telekomunikační věstník, www.ctupraha.cz

 • Autor:
  Nejčtenější

  Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
  Nový Android má extrémně málo smartphonů. U Applu je to úplně jinak

  Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

  Koncept iPhone 5X
  Líbil by se vám malý bezrámečkový iPhone?

  Kdyby se Apple nikdy nerozhodl pro velké iPhony a dál vyráběl kompaktní modely, možná právě takto by vypadala letošní speciální edice. Jeho podobu navrhlo...  celý článek

  Microsoft Lumia 950 XL
  Microsoft připravil dárek pro nejvěrnější fanoušky mobilních Windows

  Mobilní Windows už nejsou pro Microsoft prioritou, jejich vývoj ukončil. Přesto americký gigant vydal stejně jako pro počítače aktualizaci Fall Creators Update.  celý článek

  Smartphony s obřími displeji jsou čím dál oblíbenější a to i proto, že výrobci...
  Králové mezi přerostlými smartphony. Z kapes vytáhnou hodně peněz

  Smartphony s obřími displeji jsou čím dál oblíbenější a to i proto, že výrobci minimalizují jejich rámečky. Velké phablety jsou tak kompaktnější než kdy...  celý článek

  Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.
  V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

  Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy...  celý článek

  Další z rubriky

  Řídící jednotka stojanu Huawei technologie LTE/UMTS
  Zcela mění technologii sítě, a tak převedou zákazníky ke konkurenci

  Operátor Nordic Telecom poskytuje mobilní internet na starší technologii CDMA a atypické frekvenci 420 MHz. Nyní bude síť měnit a využije moderní technologii...  celý článek

  Ilustrační snímek
  O2 zrychluje pevný internet. Ale jen nejvyšší tarif

  Operátor O2 od 4. října navyšuje přenosovou rychlost Internetu na doma. Změna se ovšem týká pouze nejvyššího tarifu Premium, rychlost stahování se ze...  celý článek

  T-Mobile Streamon služba
  Náhoda, nebo záměr? T-Mobile bleskově reaguje na neomezená data Vodafonu

  T-Mobile bleskově zareagoval na novou nabídku datových neomezených balíčků Vodafonu. Službu Streamon představí ve stejný den, na kdy to naplánoval Vodafone.  celý článek

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.