Navigace začínají bloudit. Stačí k tomu rušička za tři tisíce

aktualizováno 
Zjistit přesnou polohu pomocí navigace může být brzy problém. I na navigace se už totiž objevily rušičky. Ty dovedou GPS zařízení naprosto zahltit nesmyslným šumem a tím jim zabrání v nalezení polohy. Rušičky umí navigaci i podvrhnout falešnou polohu.

Rušičky umí navigaci podvrhnout falešnou polohu | foto: Navteq

Už dnes mají navigace občas problémy s takzvaným elektrosmogem, kdy je přijímač přehlcen signály a nedokáže si z nich vybrat ty správné. V důsledku toho není například navigace schopná určit správnou polohu. Navíc se na trhu objevují i rušičky, které pracují na podobném principu jako rušičky mobilních telefonů (viz Rušičku mobilů pořídíte za pár korun). Na problém upozornili vědci z Národní fyzikální laboratoře v britském Teddingtonu, kteří dodávají, že problémy mohou rychle narůstat.

Americký lokalizační systém GPS známe především z navigací. Pro přesné určení polohy je ale využíván i v řadě průmyslových aplikací. Pomocí GPS jsou například vzájemně synchronizovány základnové stanice (BTS) mobilní sítě. Polohu určenou satelity GPS využívají logistické firmy i podniky pro řízení výroby "just-in-time", ale také třeba záchranáři či dopravní podniky řady měst. Pokud by se začaly množit problémy s přesností GPS, mohlo by to způsobit komplikace v řadě oblastí.

Pro piráty i fixlující zaměstnance

Jak upozornil David Last, bývalý prezident Královského institutu pro navigaci, na trhu jsou již dostupné rušičky, které umí nejen zabránit navigaci v nalezení polohy, ale dokonce mohou přístroji podvrhnout zcela falešnou polohu. Přenosná rušička s cenou necelých sto liber (3 tisíce korun) umí zmást navigace v okruhu několik desítek kilometrů. Může přitom fungovat hodiny na malinkou knoflíkovou baterii. Dražší modely si dokonce poradí s GPS signálem i s mobilními frekvencemi.

"S navigacemi je to jako s počítači před objevením prvního viru. Také si můžete říkat, proč by to někdo dělal? Nakonec se ale důvod najde," varuje Last. Použití výkonné rušičky by mohlo způsobit problémy řadě firem, mobilními operátory počínaje a logistickými firmami či městskou hromadnou dopravou konče. Stejně jako u počítačových virů se můžeme postupně dostat od amatérských postupů, kdy se budou útočníci pouze bavit způsobeným zmatkem, po profesionálně vedené útoky cílené na konkrétní objekt zájmu.

Jestliže podvržení falešné polohy nezpůsobí u osobního auta pravděpodobně nic fatálního, u zaoceánské lodi to může být jinak. I na moři se přitom GPS používá velmi často. Rušičku by tak mohli použít například piráti, kteří by navedli loď na mělčinu a navíc znesnadnili pátrání po uneseném plavidle. Loď by totiž například nemohla vyslat svou polohu při nouzovém volání, případně by záchranný tým neúmyslně vyslala na falešnou pozici. Stejně tak by rušení GPS mohli využít například teroristé při útocích na vozidla MHD a tak dále.

Jak upozornili britští vědci, rušička může mít i mnohem prozaičtější použití. Mohli by ji totiž využívat nepoctiví zaměstnanci, kteří by se tak chtěli vyhnout kontrole zaměstnavatelem. Stále větší procento firemních vozů bývá totiž vybaveno GPS přijímačem, který je schopen automaticky odesílat informace o aktuální poloze auta a generovat automaticky i knihu jízd. S použitím rušičky by takové systémy přestaly fungovat. Na druhou stranu, z českého pohledu je podobná obava skoro úsměvná. Češi si umí v podobných případech poradit a místo efektní rušičky použít pouhý alobal, kterým odstíní GPS anténu.

Autor:

Nejčtenější

Podvodníci opět útočí na české mobily. Kdo se nachytá, přijde o peníze

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Zhruba po půl roce se podvodníci opět soustředí na česká telefonní čísla a snaží se z náhodných obětí dostat peníze....

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Honor se chlubí, že má první průstřel displeje. Samsung ho však předběhl

Takto vypadá nový Samsung A8s

Výrobci dodrželi sliby, že ještě do konce roku představí modely s novým typem výřezu displeje. Svůj model už oficiálně...

Chlubili se nejvýkonnějším mobilem, ale byla to chyba v překladu

OnePlus 6T

Šéf značky OnePlus se u příležitosti představení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Snapdragon 855 chlubil, že právě...

Další z rubriky

Apple chystá reálnou navigaci ve stylu Street View

Patent Applu na reálnou navigaci

Majitelé iPhonů a iPadů možná za nějaký čas odinstalují v tuto chvíli nenahraditelné Google Mapy a začnou používat...

Aplikace Mapy.cz předbíhá Google, už umí vyhledávat i off-line

Mapy.cz nyní přidávají možnost vyhledávat offline

Nová aktualizace aplikace Mapy.cz přináší několik zásadních změn. Tou nejzásadnější je možnost vyhledat nejbližší...

PhoneMaps je solidní aplikace s turistickou off-line mapou

Aplikace PhoneMaps na iPhonu

Mapových aplikací pro mobily jsou desítky. Ale pokud hledáte skutečně kvalitního společníka na turistiku a kolo, je...

Najdete na iDNES.cz