Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Navigace nejen pro ženy - Blaupunkt TravelPilot Lucca 3.3.

aktualizováno 
Navigace, MP3 přehrávač a prohlížeč fotografií - to vše najdete v jednoduchém navigačním zařízení Blaupunkt TravelPilot Lucca 3.3. Nechybí ani mapy České republiky a východní Evropy. Ženy s tímto navigátorem nezabloudí, slibuje Blaupunkt.

Navigace Blaupunkt

Přenosné navigace Blaupunkt nejsou na našem trhu příliš rozšířené, to by se však mohlo brzy změnit. Výrobce se dlouhá léta soustředil především na pevně vestavěné přístroje v automobilech a mnoho uživatelů zaujal také integrací navigace do autorádia.

Nyní se tento německý výrobce začal více věnovat stále se rozrůstající kategorii přenosných navigací, která má v dnešní době zřejmě největší potenciál. V současném portfoliu Blaupunktu najdeme na našem trhu čtveřici modelů a chystají se také další novinky. Těšit se můžeme na kulatou navigaci a také na model s couvací kamerou - více zde


Kapitoly recenze

Stručná charakteristika:
Navigační zařízení nižší třídy s jednoduchým designem. Z funkcí zaujme především MP3 přehrávač, nechybí ani prohlížeč fotografií.


Navigace určená pro ženy - takto prezentuje české zastoupení společnosti Blaupunkt model TravelPilot Lucca 3.3. My jsme na něm popravdě řečeno mnoho typicky ženského nenašli, to ovšem neznamená, že by byl vhodný jen pro muže. Mezi hlavní zbraně patří jednoduché ovládání, MP3 přehrávač a prohlížeč fotografií.

Konstrukce a design - taková krabička

Navigace Blaupunkt TravelPilot Lucca 3.3 má rozměry 115 x 80 x 25 mm. Nejde tak o žádného kolibříka a v kapse ji schováte jen těžko. K miniaturním navigacím neřadí tuto novinku ani hmotnost 190 g. Zařízení se svými rozměry a především pak tloušťkou vyrovná o mnoho vybavenějším modelům, které však nabídnou více funkcí a větší displej.

Navigace Blaupunkt

Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt


Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt

Design přístroje je velmi jednoduchý. Přední strana obsahuje displej ohraničený černým plastovým rámečkem, který je vsazen do stříbrno-černého těla přístroje. Nejvýraznějším designovým prvkem tak zůstává displej v kombinaci s dvoubarevným provedením krytu. Celkově hodnotíme vzhled kladně, navigaci by však možná více slušel větší displej nebo celkově menší rozměry.

Ovládání - dvě tlačítka

Ovládání navigace je velmi snadné a stejně jako u většiny přenosných zařízení v této kategorii probíhá veskrze přes dotykový displej. Ten u modelu Lucca 3.3 má úhlopříčku 3,5 palce a klasický poměr stran 4:3. Je aktivní, typu TFT, a tak ani za přímého slunce nebudete o údaje na něm ochuzeni. Nabídne antireflexní úpravu, zobrazí 65 000 barev a rozlišení 320 x 240 obrazových bodů.

Navigace Blaupunkt

Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt


Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt

Tlačítko najdeme na modelu vlastně jen jen jedno, pokud tedy pomineme to, které slouží k uvedení do provozu. Tlačítko je umístěno na pravé straně a již symbol na něm prozradí, že má souvislost s menu. Při stisku tohoto tlačítka se vždy dostanete do nabídky pro úpravu hlasitosti a kontrastu displeje. Nabízí tak velmi jednoduchou možnost okamžitého ztišení, případně zesílení hlasitosti, aniž byste museli hluboko do struktury nastavení.

Pravý bok je téměř hladký, pokud tedy pominete konektor pro připojení nabíječky do automobilu. Na protější straně potom naleznete slot pro SD karty a klasický 3,5mm jack. Ten je určen pro připojení sluchátek. Jednou z mnoha funkcí tohoto zařízení je totiž již zmíněný MP3 přehrávač. Sluchátka však v základním balení budete hledat marně, stejně jako klasickou síťovou nabíječku. Na spodní straně nechybí mini USB konektor a na zadní straně se usídlil konektor pro připojení externí GPS antény. Své místo si zde našla také mřížka hlasitého reproduktoru.

Navigace Blaupunkt

Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt

Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt

Energie, kterou dodává vestavěný akumulátor o neznámé kapacitě, vystačí na jedno nabití dle výrobce až na tři hodiny provozu. Během testu jsme se však dostali na sotva poloviční hodnotu. V základním balení najdete samozřejmě CL nabíječku, a tak s dobíjením ve voze není žádný problém. Přes počítač se nám však dobíjení provést nepodařilo a výrobce nedodává k tomuto modelu ani USB kabel. K čemu tedy slouží miniUSB konektor na spodní straně můžeme jen hádat.

Navigace a mapové podklady - převlečený Navigon

O to hlavní, tedy navigaci, se stará aplikace Lucca. Software se velmi podobá navigacím Navigon a dokazuje tak, že práve řešení Navigonu formou OEM využívají mnozí renomovaní výrobci, včetně Blaupunktu. Blaupunkt TravelPilot Lucca 3.3. je postaven na operačním systému Windows, konkrétně verzi Microsoft Windows CE 5.0. Jako kapesní počítač však použít nelze. Aplikace se spouští samy po spuštění zařízení.

Pokrytí není špatné, u námi testované verze TravelPilot Lucca 3.3. EE je důraz kladen na východní Evropu. Navigace tak nabízí mapové podklady pro Českou republiku, Slovensko, Polsko, Maďarsko a hlavní trasy dalších 14 východoevropských zemí včetně Chorvatska a Slovinska. Pokud něco málo připlatíte, získáte navíc DVD s dalšími mapovými podklady pro 21 evropských států.

Připevnit a najít cíl

Držák do automobilu najdeme v základním balení. Na předním skle drží pomocí přísavky, která nabídne velmi pevné uchycení a aretaci, a tak se zařízení ani při větších nerovnostech nepohne. Držák by mohl být jen trochu delší, u vozů s masivní přístrojovou deskou se budete muset trochu předklonit. Drobnou nevýhodou je také nemožnost nastavení ve všech třech směrech. Umožněn je pouze náklon a pootočení do stran.

Navigace Blaupunkt

Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt

Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt

Prvním krokem pro správnou navigaci je výběr cíle cesty. Zde nabídne Blaupunkt několik možností. Samozřejmostí je zadání přesné adresy, kterou charakterizuje stát, město, ulice, číslo popisné. Do paměti můžete uložit také oblíbené cíle, jedno tlačítko v hlavním menu je pak vyhrazeno pro navigaci domů.

Navigace Blaupunkt

Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt

Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt

Velmi praktickou a jednoduchou možností je databáze zájmových bodů. Díky ní naleznete nejbližší nebo požadované služby, přepravu, nákupy, zábavu, kulturu, sport a rekreaci, stravování a také nocleh. Body zájmu umí Blaupunkt vyhledávat nejen v jednotlivých kategoriích, vybrat si můžete také ty nejbližší nebo v určitém městě. V dnešní době velmi praktickou pomůckou je možnost zadání přesné zeměpisné souřadnice. Nezřídka kdy totiž narazíte u hledání nějaké adresy na přesnou GPS polohu daného místa.

Vyjíždíme a Blaupunkt naviguje

Po nalezení cíle stačí jen klepnout na tlačítko, zařízení vypočte trasu a začne vás navigovat do cíle. Výpočet není nejrychlejší, s nalezením satelitů jsme však díky čipsetu Atlas 2 Dual Core problémy takřka neměli. Při pohledu na mapu můžete rychle přepínat mezi natočením ve směru jízdy, severem nahoru a také leteckým pohledem, který ukáže mapu v půdorysu z dostatečně velké vzdálenosti, abyste viděli například celé město.

Navigace Blaupunkt

Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt

Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt

Mapa je přehledná, barevně jsou odlišeny silnice, vodní plochy, lesy, parky a také dálnice. Měřítko mapy lze libovolně měnit dvojicí tlačítek plus a minus.  Během navigace se měřítko mění automaticky v závislosti na potřebném detailním zobrazení konkrétní situace. Naplánovaná trasa se zobrazí zelenou barvou, Blaupunkt však umožňuje také jednoduchou změnu barev pomocí předdefinovaných schémat.

Navigace Blaupunkt

Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt

Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt

Navigace zobrazuje také aktuální rychlost, nadmořskou výšku, vzdálenost a také čas v době příjezdu na cílové místo. Ve spodním řádku se zobrazuje název ulice, ve které se právě nacházíte, v řádku horním pak ulice, do které budete odbočovat.

Navigace Blaupunkt

Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt

Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt Navigace Blaupunkt

Hlasová navigace je možná v mnoha jazycích. Česká navigace je dobrá, mužská verze s označením Jan s hlubokým hlasem působí přirozeně, ženský hlas Zuzana je však na poslech příjemnější. Navigace nahlásí změnu směru, typ změny a poté řekne, po jaké vzdálenosti situace nastane. Povely ke změně směru jízdy se ozvou dvakrát až třikrát před každou operací, před samotnou křižovatkou již přístroj mlčí. Hlasová navigace patří spíše k průměru.

Další funkce - MP3 a prohlížeč fotografií

Blaupunkt TravelPilot Lucca 3.3. je základní model, který láká na jednoduché ovládání. Doplňkové funkce jsou tak omezeny. Potěšil nás však MP3 přehrávač, který nabídne jednoduché ovládání a možnost poslechu i během navigace. Hudební soubory je možné umístit na paměťovou kartu formátu MMC/SD. Zvuk z malého reproduktoru nijak neoslní, pro kvalitnější poslech je tedy nutné připojit sluchátka. Prohlížeč obrázků také potěší, digitální fotografie z vašeho fotoaparátu si můžete prohlédnout na výrazně větším displeji.

Co říci závěrem

Blaupunkt TravelPilot Lucca 3.3. je bohužel poměrně velká, na ovládání ale velmi jednoduchá navigace. Displej s úhlopříčkou 3,5 palce vzhledem k rozměrům zařízení svou velikostí příliš neoslní, zobrazení je však poměrně kvalitní. Výborná je i citlivost vestavěného GPS přijímače, a tak s hledáním satelitů nebudete mít problémy.

Grafická navigace je na dobré úrovni, hlasová pak patří spíše k průměru. Mapové podklady jsou dostačující pro Českou republiku a státy na východ od nás, pro cestování po západní Evropě však určeny nejsou. Pokud si tisíc korun připlatíte, získáte navíc DVD s mapami dalších evropských států.

Dobře fungující navigace ve spojení s dalšími funkcemi, jako je  MP3 přehrávač, dělají z Blaupunktu TravelPilot Lucca 3.3 dobrou koupi. Přispívá k tomu také cena, která se pohybuje pod hranicí osmi tisíc korun.

Proč koupit?

  • Nízká cena
  • Jednoduché ovládání
  • MP3 přehrávač

Proč nekoupit?

  • Velké rozměry
  • Menší displej
  • Chybí síťová nabíječka 

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

7 990 Kč
Autor:
Nejčtenější

Ilustrační snímek
Geniální iPhonová finta. Odvezl si telefony za milion a čtvrt

Neobvyklou krádež řeší od 14. září newyorská policie. Pátrá po identitě muže, který si ze značkové prodejny Applu odvezl tři krabice plné iPhonů. Vydal mu je...  celý článek

Fidget spinner mobil pořídíte za asi 350 korun.
Hit letošního roku už můžete mít i jako mobil. Stojí několik stovek

Hračka původně určená k relaxaci, fidget spinner, je hitem letošního roku. Její slávy využil výrobce z Hongkongu, který do ní vtěsnal celý funkční mobil....  celý článek

Portfolio smartphonů Samsung
Devět letošních Samsungů, který je nejzajímavější?

Samsung letos na našem trhu uvedl celkem 9 různých modelů napříč řadami J, A, S a Xcover. Měli jsme v redakci unikátní příležitost nafotit je všechny pohromadě...  celý článek

Fotografické čipy Samsung ISOCELL
Už nebudou vykukovat. Samsung představil mobilní foťáky Isocell

Špičkové chytré telefony mnohým nahradí digitální kompakt. Z fotografických čipů pro smartphony se tak stává zajímavý segment a Samsung patří i v tomto směru...  celý článek

Nokia 7
Nokia má novou sedmičku. Výbavou zaujme, cenou spíše ne

Další přírůstek do rodiny obnovené značky Nokia nese pořadovou číslovku sedm a vyplňuje prostor mezi střední třídou v podobě Nokie 6 a špičkovou Nokií 8. Její...  celý článek

Další z rubriky

Motorkářská navigace TomTom Rider 40
Lahůdku pro motorkáře vyzkoušela vespařka

Dát otestovat navigaci pro drsné motorkáře holce s vespou chtělo zřejmě nemálo kuráže a trochu toho redakčního smyslu pro humor. Vyzkoušet si „opravdickou“...  celý článek

Navigace v mobilu off-line (ilustrační snímek)
Navigace do mobilu je zdarma i v zahraničí a bez dat. Musíte dobře vybrat

Mapy České republiky, Evropy i celého světa můžete mít uložené v paměti telefonu. Na cestách v zahraničí se pak nemusíte bát, že se nedoplatíte za datový...  celý článek

Patent Applu na reálnou navigaci
Apple chystá reálnou navigaci ve stylu Street View

Majitelé iPhonů a iPadů možná za nějaký čas odinstalují v tuto chvíli nenahraditelné Google Mapy a začnou používat mapovou aplikaci od Applu. Ten si totiž...  celý článek

Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.