Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NAV Companion - GPS software zdarma

aktualizováno 
Nestává se často, že by se na internetu "povaloval" dobrý software zdarma. Obzvlášť to platí o jinak velmi nákladné kategorii GPS programů. Výjimka, která potvrzuje pravidlo, se jmenuje NAV Companion a rozhodně byste si ji neměli nechat ujít!

NAV Companion si můžete stáhnout na stránkách firmy MagellanGPS, která se jinak zabývá prodejem GPS zařízení, a NAV Companion je vlastně softwarem dodávaným k GPS jednotkám k Palmům Vx a Visorům. Program bez problémů použijete k totožnému GPS zařízení, které se u nás prodává pod obchodním jménem Rand McNally Streetfinder GPS, jemuž jsme před časem věnovali několik článků.

Program vás po spuštění a úvodní animaci vyzve k vložení základních inicializačních údajů. Tuto operaci můžete provádět ke zrychlení inicializace GPS modulu, kterému usnadníte první hledání správné pozice. Čeká vás dvojúrovňová mapa světa, ve které uvedete svoji polohu, a pak vložíte v dolní části přibližnou nadmořskou výšku, čas a datum.

Hlavní náplní činnosti propgramu NAVComp je ale několik pracovních a informačních obrazovek, které se otevírají v pop menu "kategorií" - vpravo nahoře:

Pozice
Prvním oknem je souhrn základních koordinačních a navigačních údajů - v horní třetině naleznete údaje o zeměpisné šířce a délce a rovněž o aktuální nadmořské výšce. Střední část obrazovky ukazuje údaje o vaší cestě (viz další okna), ve spodní části je proužek s kompasem, který ukazuje směr vašeho pohybu.

Status
Status je okno, které vám dává přehled o satelitech, které jsou zachyceny vaší GPS jednotkou. V horní části jsou dva kruhy znázorňující polohu a výšku satelitů (vnější okruh symbolizuje horizont, střední 45 stupňů nad horizontem a střed kruhu 90 stupňů). Dole je sloupcový graf znázornění síly přijímaného signálu (bíle slabý signál, černě silný signál). Nalevo je indikace stavu baterií v GPS jednotce.

Speed
Toto okno je takovým vaším malým inteligentním tachometrem a navigátorem. Zobrazuje vaši orientaci ("bearing" je směr, kterým byste se měli pohybovat k cíli, kdežto "heading" je váš aktuální skutečný směr). Shodují-li se oba údaje, postupujete přímo k cíli! Tyto údaje jsou ovšem aktivní, máte-li aktivizován plánovač cest (router).

Střední část obrazovky vyplňuje tachometr, ve kterém se vám zobrazuje aktuální rychlost černou ručičkou (jako v automobilu). Dole jsou dva počítače kilometrů  (celkový a počítač konkrétní cesty) - můžete je resetovat zcela nezávisle!

Plot
Na displeji se vám zobrazuje tečkovaně průběh vaší cesty, kterou si můžete v místech zlomů označovat tzv. waypointy. Nahoře je stejný navigační proužek jako u předchozího okna a v dolní části si můžete filtrovat zobrazení přes různá měřítka. Dalším filtrem (vpravo dole) je nastavení orientace "mapy". Vycentrovat mapu můžete kliknutím stylusem na příslušné místo.

Nav2
Nav2 je pomocná obrazovka pro zobrazení pěti důležitých údajů (dle volby uživatele) velkým písmem.

Waypoints
Zde si můžete vkládat a editovat jednotlivá místa, ze kterých pak "poskládáte" cestu (viz další okno)

Routes
Z jednotlivých waypointů si sestavíte vaše cesty (routes)

V preferencích si můžete nastavit metrické jednotky.

Program NAV Companion nabízí v mnohém stejné schopnosti, jako komerční produkty. Jeho základním omezením je neprovázanost na konkrétní mapu, ve které byste si třeba zaznačovali průběh vaší cesty. V některých případech to však nemusí být zas až tolik důležitý aspekt. Použitelnost NAVCompanion s GPS jednotkou je nabíledni a jestli máte Palm s GPS, bude tento produkt určitě pevně "zahnízděn" v paměti vašeho Palmu ...

 

NAV Companion

Program pro spolupráci Palmu s GPS jednotkou.

Autor: Magellan Corporation
Verze: 2.10
Jazyk: anglicky
Podporované počítače: PalmOS
Nároky na hardware: 175 kB
Cena: --

Hodnocení Palmare.cz

+ program je bez poplatku, spousta výborných schopností pro koordinaci i navigaci
- není provázano na mapu, zcela chybí manuál
 
Užitné vlastnosti:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Zpracování a uživatelská přívětivost:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Rychlost a stabilita:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Dokumentace a nápověda:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Poměr cena/výkon:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Celkové hodnocení:
   

 Témata: Palm, počítač, GPS, software

Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Ten určitě neznáte. Toto je úplně první dotykový mobil v Evropě

Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1

Před dvaceti lety se na trh dostal jedinečný mobilní telefon. Alcatel One Touch Com byl jedním z prvních přístrojů s...

Další z rubriky

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Aplikace ukazovala otravující čísla. Data kradl antivir přímo z mobilů

Škodlivý kód Cooligan napadá zařízení s Androidem 4 a 5

Zajímavý model vymyslelo studio DU. Jedna jejich android aplikace ukazovala, kdo volá, včetně obtěžujících čísel...

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz