Naučte se využívat možnosti mobilu na maximum II

  • 48
Surfování po internetu, aniž byste mobil vyndali z kapsy, synchronizace kalendáře, jakmile se přiblížíte k počítači, i rychlý přenos souborů mezi dvěma přístroji jsou jedny z mnoha využití technologie Bluetooth. Navíc jsme otestovali první osobní organizér s integrovaným Bluetooth-Compaq iPaq 3870.

Jakákoliv nově vyvinutá technologie začne mít svůj smysl teprve ve chvíli, když ji přijme většina významných výrobců. Do té doby není ničím jiným než zajímavou myšlenkou či několika málo prototypy. Nejinak tomu bylo i v případě Bluetooth. Až donedávna se jeho podporou honosilo jen několik zařízení, doslova jste je mohli spočítat na prstech jedné ruky. Ovšem poslední měsíce ukazují, že pomalu nastává doba hojnosti. Po mobilních telefonech ji začínají přejímat notebooky, osobní organizéry a nově také běžné osobní počítače. Minimálně prostřednictvím přídavného příslušenství.

Bluetooth zarizeniZatímco minulý díl miniseriálu o Bluetooth jsme věnovali především hands-free sadám a hlasové komunikaci vůbec, nyní se zaměříme na neméně zajímavé datové přenosy. První produkty podporující tuto bezdrátovou síť krátkého dosahu byly určeny především pro notebooky, vyráběly se totiž pouze v provedení PC karet, obvykle typu II. Tento trend upřednostňující přenosné počítače bohužel setrval. Většina novinek je vyvíjena s důrazem na mobilitu, a tak najdeme notebooky s integrovanými Bluetooth čipy (například Toshiba) či kombinované PC karty (například GSM/Bluetooth), ale příslušenství umožňujícího připojit stolní PC je jako šafránu.

Bluetooth zarizeniJediný, kdo v současnosti myslí i na běžné uživatele, je 3Com, který nedávno uvedl rozhraní Bluetooth určené pro USB. Na první pohled připomíná rozměrnější tužku s vyklápěcí anténou, ovšem již záhy poznáte praktičnost celého provedení. Pokud máte USB port umístěn například v zadní části počítače, stačí oddělit pevnou část a nahradit ji dodávaným kabelem. Nezabere tedy téměř skoro žádné místo. Takřka okamžitě po vložení se 3Com inicializuje, vložíte potřebný ovladač a už můžete prostřednictvím speciálního softwaru synchronizovat například svůj kalendář v mobilu. Stačí jen aktivovat Bluetooth rozhraní na telefonu (není-li trvale zapnuté) a v počítači stisknout tlačítko výměny informací. Pokud tuto činnost děláte poprvé, musíte však obě zařízení nejprve „seznámit“. To představuje vyhledání všech dostupných Bluetooth přístrojů, z nichž si vyberete ten svůj. Na znamení aktivity se na 3Comu rozbliká modrá LED dioda. Jedinou nepříjemností je však stále cena. Musíte si totiž připravit více než šest tisíc korun. Efekt však za to stojí.

Bluetooth zarizeni

PC karty

Bez sebemenší nadsázky můžeme prohlásit, že PC karty podporující Bluetooth se začaly objevovat jako houby po dešti. Zatímco donedávna nabídce jednoznačně kraloval Xircom následovaný Nokií, zanedlouho budou muset oba titáni čelit silné konkurenci. Jmenujme například Plextek, který představil kartu kombinující GSM/GPRS/Bluetooth. Majitelé notebooků tedy ještě letos získají poměrně široký výběr přesahující rámec současných GSM modemů. První výrobci přenosných počítačů navíc začínají hovořit o přímé integraci Bluetooth. Podle dostupných informací můžeme v dohledné době očekávat modely Toshiby a Compaqu, které rádiovou síť přímo podporují. Pořizovací cena samotných PC karet začíná přibližně na pěti tisících korunách.

Osobní organizéry

Bluetooth zarizeniPrvní rázný krok mezi osobními organizéry učinil Compaq představením modelu iPaq 3870. Už první model tohoto osobitého PDA, známý pod označením 3630, veřejnost i ostatní výrobce trochu šokoval a jak se zdá, v případě 3870 to nebude jinak. Jako první má totiž integrovaný Bluetooth, čímž může odloudil nemalou část klientů současných smartphonů. Proč tahat jedno poměrně velké i dost drahé zařízení, když organizér s mobilem, vzájemně propojené přes Bluetooth, udělají naprosto stejnou službu?

Bluetooth zarizeniVyjma modré LED diody umístěné ve vrchní části šasi a operačního systému Windows Power Pocket PC 2002 připomíná nový iPaq předešlé modely. Stříbřité provedení, barevný displej, rychlý procesor (Intel StrongArm 206 MHz) i plná podpora multimédií lákají potenciální uživatele. Zaměřme se však nyní na to nejzajímavější-Bluetooth. K propojení s ostatními zařízeními vám slouží Bluetooth connection manager, v němž velmi snadno najdete všechna okolní zařízení. Není nic jednoduššího, než se připojit k počítači a vzájemně synchronizovat data. Po prvním „seznámení“ už vše bude fungovat automaticky, přičemž díky intuitivnímu ovládání, vycházejícího z logiky MS Windows, zvládne základní nastavení i technicky méně zdatný uživatel.

Bluetooth zarizeniPozornost si zaslouží připojení na internet a mobilní datové přenosy vůbec. Zkoušeli jsme k iPaqu připojit Ericsson T68m. Po nezbytném nastavení přístupových parametrů, propojení mobilu s organizérem mohlo dojít na samotné testy. Telefon okamžitě začal vytáčet, vůbec mu nevadilo rušení několika okolními monitory, a během chvíle nás připojil k internetu. Pravdou sice zůstává, že složitější stránky jsou na relativně malém displeji hůře čitelné, ale to už je jiný problém. Bezdrátové spojení spolehlivě funguje do vzdálenosti přibližně pěti metrů, pak už trochu vznikají problémy. Hodně však záleží, v jakém prostředí se nacházíte. V kanceláři plné zapnutých počítačů dosáhnete jiných maximálních rozestupů než na otevřeném prostranství.

Bluetooth?

Nezávisle na tom, zdali jste profesionál denně využívající možnosti mobilní kanceláře či vám jenom vadí drát popřípadě držák u hands-free, vyplatí se o Bluetooth zauvažovat. Cena začínající na pěti tisících (PC karty) sice nezaujme úplně každého, ale pokud oželíte například barevný displej, můžete za cenu Ericssonu T68 získat T39 s Bluetooth kartou do počítače. Přednosti této rádiové sítě vám totiž vynaložené investice mnohonásobně vrátí v uživatelském komfortu.

Na testu Bluetooth zařízení se významně podílela společnost GSmobil.