Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Naučte se využívat možnosti mobilu na maximum I

aktualizováno 
Všechny špičkové telefony jsou jím vybaveny, profesionálové o ničem jiném nehovoří, ale ostatní jen matně tuší, k čemu je dobré. Ano, řeč je o Bluetooth, rádiové síti, spojující nejen mobilní zařízení. Seznamte se s jeho přednostmi a vytěžte z nich maximum. Otestovali jsme všechna Bluetooth zařízení na trhu.

Snaha navzájem spojit mobilní zařízení zaměstnává mnoho vývojových týmů více než pět let. Po prvních sériových kabelech byla dalším významným pokrokem standardizace infračerveného rozhraní a už tu máme další, ještě důležitější technologii. O Bluetooth se sice intenzivně diskutuje téměř dva roky, ovšem o skutečném rozvoji můžeme hovořit až nyní. Na trh postupně přicházejí kompatibilní zařízení, která poslouží nejen vytíženým manažerům, ale i většině ostatních uživatelů. Cena totiž začíná být velmi zajímavá.

Bluetooth zarizeni

Patrně největší očekávání se do Bluetooth vkládá, vyjma datových přenosů, v souvislosti s hands-free sadami. Nebudete muset s každým novým mobilem kupovat další příslušenství, setrvávat u stejného výrobce ani řešit problémy s kompatibilitou. Jakmile bude zařízení podporovat tuto bezdrátovou technologii, znamená to maximální svobodu uživatele, což jsme v praxi vyzkoušeli na čtyřech hands-free sadách a stejném počtu mobilních telefonů. Pravdou sice zůstává, že v oblasti implementace počtem produktů jednoznačně vítězí Sony-Ericsson, ale stále se připojují další významní výrobci. Vyjma Nokie, která si rádiovou síť vyzkoušela u modelu 6310, jde například o Xircom (PC karty), Compaq (osobní organizéry) či 3Com (počítačová rozhraní). Trochu komické jsou aktivity Motoroly. Sice ještě svůj vlastní mobil s Bluetooth nemá, ale už nabízí bezdrátové příslušenství.

Hands-free

Bluetooth zarizeniV současnosti jsou na trhu k dostání tři hands-free sady, každá založená na trochu odlišné koncepci. Nástupkyní „drátových“ bondovek bude bezpochyby Sony-Ericsson HBH-20, která je krátkým kabelem připojena nikoliv k mobilu, ale k jednotce Bluetooth o velikosti přibližně poloviny platební karty. Toto řešení má své výhody. Na uchu vám nemusí „viset“ aspoň dvacetigramové sluchátko, nejtěžší část v podobě akumulátoru přijímací jednotky můžete mít schovanou například v kapse u košile, a nezávislost na umístění mobilu zůstane. Bez sebemenších problémů se můžete od telefonu vzdálit na více než pět metrů. Naše zkoušky ukázaly, že pokud je v místnosti několik zapnutých počítačů, kýžené desetimetrové vzdálenosti dosáhnete jen s obtížemi. Obdobně dosah výrazně zkrátí fyzické překážky jako například zeď. V pohotovostním režimu HBH-20 vydrží 60 hodin, budete-li jenom mluvit, musíte se vejít do čtyř hodin.

Bluetooth zarizeniDruhou variantu představuje bondovka od stejného výrobce, model HBH-15, vycházející z filosofie „vše v jednom“, kdy akumulátor i přijímací jednotka jsou integrovány přímo do sluchátka. Uživatel má po vzoru členů zásahové jednotky na tváři držák s úzce směrovým mikrofonem. Pohotovostní doba 110 hodin či pět hodin hovoru znějí sice lákavě, ale to je vykoupeno 32 gramy, které musíte nést na svém uchu. Možná se to na první pohled zdá málo, ale už po jednom delším hovoru jeho váhu ucítíte.

Motorola si byla při vývoji zcela nové bondovky vědoma, že výsledný produkt musí mít přitažlivý vzhled a být kompaktní. To se v případě Bluetooth headset skutečně podařilo. Stříbrné šasi, vyvedené ve stylu „véček“, odklápěcí mikrofon i modrá signalizační LED dioda hovoří za vše. Osobně bych sice uvítal užší šasi, přeci jen 15 mm je už trochu hodně, ale jinak nemůže být stížností. Podle údajů výrobce má vydržet až 100 hodin v pohotovostním režimu nebo 2,5 hodiny hovoru.

Velmi zajímavé budou bezdrátové těžké hands-free sady, určené pro použití v autě. Na našem trhu bohužel v současnosti nenajdeme žádné, ale v očekávání jsou dva velcí rivalové. Méně známá francouzská firma Parrot s produktem CK3000 ( klikněte pro recenzi), který čeká na českou lokalizaci, a Nokia. Pro jejich srovnání klikněte sem. Motorola svou těžkou hands-free sadu plánuje uvést v druhém čtvrtletí.

Mobily

Nabídka mezi mobilními telefony bohužel není tak pestrá, jak by si uživatel přál. Leccos řeší doplňkové kity v podobě Bluetooth baterie u Nokie 6210 nebo speciálního adaptéru u Ericcsonů, ovšem dokud nejsou nové technologie v přístrojích přímo integrované, cestu k veřejnosti si hledají velmi těžko. Přímou podporu bezdrátové sítě nabídnou v současnosti pouze tyto telefony:

Bluetooth zarizeni

  • Ericsson R520
  • Ericsson T39
  • Ericsson T68
  • Nokia 6310

Bluetooth má před sebou velkou budoucnost. Jeho možnosti zdaleka nekončí u hands-free sad. Naopak, u nich vše začíná. Největší využití této bezdrátové sítě se počítá u datových přenosů mezi osobními organizéry a mobilními telefony či počítači. Této komunikaci se však budeme podrobněji věnovat v příštím díle tohoto mini seriálu.

Na testu Bluetooth zařízení se významně podílela společnost GSmobil.

Autor:


Nejčtenější

Stáhli si nahrávač hovorů, teď jim útočníci mohou vysát bankovní účty

Ilustrační snímek

Aplikace pro nahrávání hovorů QRecorder může být po aktualizaci zavirovaná. Útočník se tak může dostat k bankovním...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...



Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Za hodně peněz hodně muziky. Recenze vrcholného iPhonu XS Max

iPhone XS Max

Apple slavil v loňském roce výročí deseti let od uvedení svého prvního smartphonu. Proto připravil zcela nový přístroj,...

Další z rubriky

Musíme si počkat. Oppo se do Česka zatím oficiálně nechystá

Celý složitý mechanismus je tu kvůli designu. Prakticky celé čelo telefonu je...

Oppo, které je jedním z pěti největších mobilních výrobců, expanduje do Evropy. Ještě loni přitom byla pro Evropany...

To je troufalost. Zrušili přední foťák a museli ho složitě nahradit

Nubia Z18s

Přijít v současnosti na trh se smartphonem, který postrádá čelní foťák, se zdá být poměrně troufalým krokem. Trendy...

Huawei Mate 20 odhalen. Lepší verze bude mít čtečku otisků v displeji

Podoba Huawei Mate 20 Pro

Premiéra očekávaného špičkového smartphonu Huawei Mate 20 se blíží, Dojde k ní 16. října v Londýně. O nových telefonech...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz