Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Natáčejte nás mobilem, vyzývají hudební hvězdy fanoušky

aktualizováno 
Fanoušky natáčející svým mobilem lze na koncertech přehlédnout jen stěží. Že se jedná o porušování autorských práv? Ano, ale zjistili jsme, že lidé z hudební branže bývají za amatérské kameramany vděční.

Na koncertech dnes mobilem natáčí každý druhý | foto: Profimedia.cz

Když člověk navštíví větší koncert, je prakticky nemožné přehlédnout desítky či stovky lidí, kteří se snaží pořídit z efektní show nějaké to video. Ať už do "kotle" propašují profesionální kameru nebo přijdou s běžně povolenými mobilními telefony, vždy si chtějí alespoň malou část hudebních zážitků odnést s sebou.

Byli jsme na letošních festivalech Rock for People v Hradci Králové, Bažant Pohoda ve slovenském Trenčíně i na Letním O2 Sázavafestu a mobilem se natáčelo všude.

Potvrzují to i slova Michala Pavlíka, jednoho z moderátorů letošního O2 Sázavafestu. "Lidé měli mobily neustále připravené. Zhruba polovina publika natáčela," popsal redakci iDNES.cz své pohledy z pódia.

Jakmile každý koncert skončí, objeví se nepřeberné množství videozáznamů na YouTube a jiných komunitních serverech. Nahrávky nejsou nikterak kvalitní.

 

Amatérské video z koncertu kapely Kaiser Chiefs na letošním festivalu Rock for People v Hradci Králové

Ba naopak, záběr většinou zakrývají tleskající ruce, pozvednuté kelímky s pivem a z pěkně zahraného songu většinou vyjde obyčejné a nepříjemné dunění. I přesto si videa následně přehrají tisíce internetových uživatelů, a pokud je to možné, ohodnotí je hned pěti hvězdičkami.

Propast mezi kamerami a mobily se ztrácí

To je současnost. Ale co bude dál? Záznamové funkce v mobilních telefonech se každým měsícem zdokonalují a je jen otázkou času, kdy se přiblíží či snad i vyrovnají profesionálním fotoaparátům a kamerám.

 

Amatérské video z koncertu kapely The Offspring na letošním festivalu Rock for People v Hradci Králové

Zatímco dnes se na největší koncerty slibující dynamickou show nedostanete s fotoaparáty (zakázány jsou v rámci většiny akcí například v O2 Areně), v budoucnu už tento zákaz ani potřeba nebude. Všem bude stačit pouhý mobil.

Návštěvníci nejrůznějších hudebních festivalů tak budou spokojení a pořadatelé proti tomu nebudou schopni zasáhnout. Zakázat mobily zkrátka možné není. Na tuto nevyhnutelnou skutečnost se připravují už nyní.

V pravidlech pro návštěvníky festivalů je většinou zakotveno, že mohou vytvářet amatérské, nikoliv profesionální záznamy. Co je ale amatérské a co ne? Jsou dva megapixely málo, nebo moc?

"My nezakazujeme vnášení fotoaparátů. Home video a foto ani nelze zakázat. O dalších restrikcích neuvažujeme, mobil může zachránit i život," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Pavel Kloupar, organizátor Letního O2 Sázavafestu.

Muzikanti to neřeší. Jsou spíše rádi

"Já chápu, že to některým interpretům může vadit. Když se jedná o nekvalitní záznam, může to povědomí o nahrávce poškodit. Určitě se tomu ale v dnešní době zabránit nedá," tvrdí Lukáš Chromek, kytarista česko-americké kapely Airfare.

Pokud v minulosti kapela na koncertu zahrála píseň z připravovaného a zatím utajovaného alba, zůstalo to jakýmsi tajemstvím. Tajemstvím, které znali pouze účastníci koncertu. Teď musí interpreti počítat s tím, že jakmile zabrnkají i na nejlépe zabezpečené akci na jedinou strunu, během minut se vše stává přístupné široké veřejnosti.

"Je to taková samovolná propagace. Šíří to sami posluchači mezi sebou a to je vůbec to nejlepší, co může být," dodává kytarista Chromek.

Na aktivitě uživatelů internetu postavili svůj úspěch například britští Arctic Monkeys. Když na svých koncertech zdarma rozdávali singl I Bet You Look Good On The Dancefloor a své první nahrávky zveřejnili na serveru MySpace, lidé je začali zbožňovat. Vyměňovali si mezi sebou odkazy na jednotlivé písničky i videa z koncertů a kapela se prakticky během několika dnů dostala na přední příčky ostrovních hitparád. Dnes je jednou z nejpopulárnějších indie-rockových skupin na světě.

"V přítomnosti mobilů nevidím žádný problém, protože se jedná o dobré zviditelnění. Natáčení bych určitě zakázal v divadlech nebo i na koncertech, jejichž průběh se opakuje. Každý to pak zná a ví, co přijde. Není to ono," uzavřel rozhovor moderátor Michal Pavlík.

Z přítomnosti fotoaparátů mohou hudebníci i leccos vytěžit. Tedy pokud jsou nápadití. Když před několika lety zpěvák Robbie Williams na megakoncertu ve Velké Británii vyzval desetitisíce lidí v publiku, aby namířili objektiv směrem na něj a vyfotili ho, jednalo se o velkou podívanou. Stovky blesků dokázaly ozářit celé okolí a značně obohatit celou show. Podívejte se.

Co přijde, je tedy jasné. Hudebníci se budou muset smířit s tím, že co se stane na koncertu, objeví se takřka okamžitě na síti. Možná se ale nikdo smiřovat nebude. Málokomu totiž tato vize nějak vadí.




Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...



Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Vlajkové lodi Androidu nejsou žádný velký hit. A trápí je problémy

Google Pixel 2 XL a Pixel 2

Googlu se zatím s jeho smartphony moc nedaří. První generace Pixelů příliš úspěšná nebyla a ta druhá to zatím zcela...

Za tisíce si udělají z mobilu dobrovolně těžítko

Kryty Roxxlyn

Z poměrně neobvyklého materiálu vyrábí pouzdra pro mobilní telefony firma Roxxlyn. Speciální kryt smartphone pokryje...

The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz



Najdete na iDNES.cz