Elektronický náramek je většinou připevněn na kotníku domácího vězně

Elektronický náramek je většinou připevněn na kotníku domácího vězně | foto: Profimedia.cz

Náramky pro vězně jsou velkým otazníkem. Mohly by mít mobil s GPS

  • 49
Elektronické náramky pro domácí vězně jsou po technické stránce velmi náročným zařízením. V jaké podobě budou uvedeny v České republice, zatím nikdo netuší. Náramek musí být nicméně neustále ve spojení s centrálním dispečinkem policie, nesmí ztratit signál a být odolný vůči mnoha faktorům.

Systém elektronického hlídání domácích vězňů má začít fungovat od začátku příštího roku. Firmy soutěžící ve výběrovém řízení musí splnit mnoho podmínek, z nichž nejdůležitější je bezpochyby technická bezchybnost.

V zahraničí fungují elektronické náramky na nejrůznějších principech. Nejčastěji používanou technologií je "obojek", který odesílá informace o poloze odsouzeného prostřednictvím rádiového signálu do centrálního přijímače. Bývá umístěn přímo v domácnosti hlídaného a s policií komunikuje přes klasickou síť mobilního operátora. Náramek je v drtivé většině případů připevněn na kotník a nelze ho sundat.

Odsouzený se musí v konkrétní čas hlásit doma. Pokud se náramek v domluvený čas nespojí s centrálním přijímačem, je policii odeslán varovný signál a ta vyšle hlídku.

Z celosvětového pohledu neexistuje jednotný a správný recept na dokonalý "náramkový systém". V každém státě používají trochu odlišnou technologii, přičemž všechny mají svá pro i proti.

Nápad starý 50 let

Elektronické monitorování bylo poprvé představeno skupinkou výzkumníků na Harvardské univerzitě v 60. letech minulého století. Velký rozmach přišel až během 80. let, kdy se systém ve velkém ujal v USA.

Systém elektronického hlídání domácích vězňů začala posléze využívat i Velká Británie a dnes se v různých fázích zavádí v mnoha státech EU.

Ve Spojených státech se už několik let hojně používají náramky se zabudovaným GPS zařízením. Dohledové centrum policie má prakticky neustále informace o tom, kde se odsouzený v daném momentě nachází. Náramek fungující na bázi navigačního systému má však své velké proti. Při vstupu do budovy ztratí signál. U každého hlídaného člověka tak soud musí vypracovat speciální okruh míst, kde se může volně, ale zároveň monitorovatelně pohybovat.

Podoba náramku je zatím velký otazník

Jak bude systém elektronického hlídání domácích vězňů fungovat v České republice, je zatím velkou neznámou. "Ministerstvo spravedlnosti nechává v tuto chvíli plně na uchazečích, s jakými návrhy řešení přijdou. Bude až na hodnotící komisi, k jaké variantě řešení se přikloní," sdělila iDNES.cz Jitka Zinke, mluvčí ministerstva spravedlnosti.

S největší pravděpodobností se do výběrového řízení přihlásí i mnoho společností, které mají s elektronickými náramky zkušenosti ze zahraničí. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová na začátku března řekla, že takové zájemce očekává.

Domácí vězení zavedl od ledna nový trestní zákoník. Než začnou fungovat elektronické náramky, bude odsouzené hlídat probační a mediační služba. Zkušební provoz elektronického systému hlídání vězňů by měl proběhnout ještě letos.

Elektronický náramek si "zaslouží" jen vybraní pachatelé

Výtky k ukládání trestů domácího vězení míří především k poměrně malému využití. "Trest domácího vězení je druhem trestu, který bude ukládán relativně úzkému okruhu pachatelů přečinů, tedy všech nedbalostních trestných činů a těch úmyslných trestných činů, na něž trestní zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby do pěti let," řekl iDNES.cz Petr Franc, člen Republikové soudcovské rady.

"Logickou podmínkou, aby soud mohl uvažovat o tomto druhu trestu, je především to, aby pachatel přečinu měl stálé obydlí a současně aby měl zajištěn legální zdroj prostředků k obživě. Právě nutnost současného splnění obou těchto podmínek je výrazně limitující pro množství potenciálně ukládaných trestů domácího vězení," upozorňuje ale Franc.