Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Napodobenina Walkmanu není vůbec špatná a stojí polovinu

aktualizováno 
Zakoupili jsme a vyzkoušeli čínskou napodobeninu Walkmanu od Sony Ericssonu. Přístroj stál polovinu ceny originálu, papírově by se mu měl vyrovnat. Jak je to ale ve skutečnosti? Má cenu ušetřit 5 000 Kč za neznačkový čínský mobil?

Velcí výrobci drtí ty menší. V Evropě, potažmo u nás, je tento trend velmi výrazný a na trhu zůstalo jen pár největších značek. Jen výjimečně najdeme na pultech prodejen mobily jiných výrobců. Z Evropy se téměř vypařil Alcatel, Philips a o menších značkách ani nemluvě.

V Asii byla dlouho situace jiná a třeba na čínském trhu se dařilo mnoha místním výrobcům, kteří chytře vyplňovali mezery na trhu s modely, které se od těch produkovaných velkými značkami odlišovaly. Jenže i v Asii přituhlo a mnoho menších výrobců se muselo vydat cestou kopírování. Aby se svými produkty uspěli, snaží se napodobit design populárních modelů velkých výrobců. - více zde

V Asii koupíte cokoliv

Před několika dny jsme vám přinesli reportáž, jak jsme se v Asii pokoušeli koupit padělaný mobil. Narazili jsme na vizuálně téměř dokonalé kopie Samsungů, na falešné Nokie a na několik napodobenin Sony Ericssonů. A právě jeden falešný Sony Ericsson jsme nakonec zakoupili a nyní vám přinášíme jeho recenzi.

   

Takový obyčejný falešňák

Pro mobil Gionee N6 jsme se rozhodli, protože má solidní výbavu, která se jeho vzoru Sony Ericssonu W800i podobá. Vizuální podoba není úplně dokonalá, viděli jsme i lepší padělky, ale ty měly jen základní výbavu a ničím nás nezaujaly. Gionee N6 existuje ve dvou verzích – černé, která se podle prodavačů v čínských obchodech příliš dobře neprodává – a v krémové v kombinaci s oranžovou metalízou. Obě barvy jsou zcela totožné s barvami, které používá populární Walkman W800i od Sony Ericssonu. Napodobenina se i originálu velmi podobá.

   

Gionee se na rozdíl od jiných padělatelů nestydí za svou značku. Naopak se tento výrobce, nikoliv zcela neznámý, vyvaroval použití typového označení originálu, či zneužití originálního loga mobilů Walkman. 

  

Balení na jedničku

Gionee N6 nám bylo předáno v pěkné krabici z tvrdého kartónu s magnetickým uzávěrem. Drtivou většinu mobilů na našem trhu v tak kvalitním balení nedostaneme. Obsah krabice je velmi bohatý. Vedle samotného telefonu v ní najdeme stereofonní sluchátka, datový kabel, instalační software, nabíječku a k tomu i stolní nabíječku a dvě baterie. Opět nadstandardně bohaté příslušenství. Zájemce z Evropy musí počítat s jiným konektorem nabíječky, pro který je nutné koupit redukci. 

  

Ještě v obchodě jsme si nechali mobil přepnout do angličtiny, jinak bychom se v něm asi vůbec nevyznali. Standardně má telefon přednastaveno čínské menu a i manuál a další materiály přiložené k telefonu jsou jen v tomto jazyce. Dodejme, že jsme zkoušeli i jiné padělky, které měly menu ve většině západoevropských jazyků.

  

Nějak moc tlačítek

První dojem z napodobeniny Walkmanu je veskrze dobrý. Ke zpracování nemáme výhrady. Celý telefon má na sobě samé plasty, ale to platí i o originálu. Kvalitou zpracování a použitými materiály se plagiát svému originálu vyrovná. Oba telefony jsou i zhruba stejně velké. Gionee N6 má rozměry: 102 x 47 x 19 mm. Hmotnost telefonu má pak hodnotu 92 gramů. 

  

Gionee má však mnohem víc tlačítek než originální Walkman. Pod displejem najdeme řadu tlačítek pro ovládání multimediálního přehrávače. Samotný displej je větší než u originálu (úhlopříčka 52 milimetrů proti 45 mm u Walkmanu) a díky oné speciální řadě kláves zbylo na zbytek klávesnice méně místa než u originálu. Přesto nemůžeme mít ke klávesnici vážnější výhrady a to ani k joysticku – jejímu dominantnímu prvku.

Displej není žádné ořezávátko

Displej tohoto čínského mobilu má rozlišení 176 x 220 obrazových bodů. Jedná se o displej typu TFT, který dokáže zobrazit 262 000 barev. Displej má velmi dobrý jas i kontrast, jen o něco hrubší rast než má originál od Sony Ericssonu. Oproti němu má však Gionee lepší jas i je lépe čitelný z většího úhlu.

  
Hlavní menu má 12 položek. Všechna další menu jsou textová a vertikálně řazená. U každé položky najdeme drobnou ikonku.

Na displej se vejde až devět řádků textu při stále velmi dobře čitelném fontu. Majitel si samozřejmě může displej vylepšit tapetou a spořičem a zajímavé nastavení nabízí barevná schémata. K dispozici jsou čtyři a lze u nich nastavit v jakém pořadí a v jakém intervalu se budou střídat. Na nepodsvíceném displeji není vůbec nic vidět.

Baterie – druhá do zásoby

Jak již bylo v úvodu recenze uvedeno, s Gionee N6 dostanete dvě baterie. Obě jsou typu Li-Ion a s kapacitou 600 mAh. Díky druhé stolní nabíječce lze mít vždy připravené obě baterie. S každou telefon vydrží na příjmu okolo pěti dnů včetně přibližně dvaceti minut hovoru. Na výdrži baterie se výrazně podepisuje využití multimediálních funkcí telefonu. Hudební přehrávač lze nepřetržitě poslouchat asi 10 hodin.

Ovládání – originální, ale nikoliv podivné

Pro vstup do menu slouží levá navigační klávesa, pravá většinou slouží k návratu. Horní řada kláves hudebního přehrávače slouží právě tomuto účelu a to i v pohotovostním režimu přístroje. Všem směrům joysticku lze přiřadit požadovanou funkci. Drobné tlačítko na levém boku slouží k rychlému přepnutí vyzváněcích profilů, podržením klávesy s mřížkou se pak aktivuje vibrační vyzvánění.

   
Menu telefonního seznamu, náhled vyhledávacího okna a složka vyzváněcích profilů.

Hlavní menu telefonu je ikonové v matici 3 x 4 ikony. Ikony mají vcelku přehlednou grafiku a navíc horní řádek informuje o jménu zvolené funkce. Další menu jsou textová a vertikálně řazená. U každé položky ale opět nechybí ikonka.

   
Editor SMS odečítá napsané znaky. Textu se na displej vejde opravdu hodně.

Ovládání čínského mobilu Gionee nám přišlo logické a rozhodně nikterak záludné. Výrobce nelze nařknout z kopírování, menu má originální podobu, přesto snese srovnání s menu nám dobře známých mobilů. Někdy je sice nutné potřebnou položku déle hledat, ale nakonec každé pátrání skončí úspěchem. Snad jen položek by mohlo být v menu méně.

Telefonování a SMS

Při psaní SMS nás Gionee ničím nepřekvapilo. Při psaní umí telefon odečítat znaky z celkových 612, což je maximum pro jednu zprávu. Bezproblémové je vkládání speciálních znaků i přepínání velkých a malých písmen – volby jsme našli pod klávesami s hvězdičkou a mřížkou. Telefon disponuje neznačkovým prediktivním slovníkem Smart, který se chová stejně jako slovník T9. Samozřejmě nepíše česky, k dispozici je pouze anglický slovník.

   

V nabídce telefonu nechybí možnost aktivace doručenek nebo výběru primárního místa k ukládání (telefon/SIM). Zprávy lze mazat najednou a do paměti telefonu se vejde 200 zpráv. Žádný zásadní problém jsme neobjevili ani v editoru MMS zpráv. Vkládat lze jakýkoliv multimediální objekt z paměti přístroje, ovšem přímo z editoru nelze pořídit ani fotku, ani zvukový záznam. Do paměti se vejde 100 multimediálních zpráv.

   

Od nám známých telefonů se nikterak neliší ani telefonní seznam. Pojme 300 vícepoložkových záznamů, které lze roztřídit do pěti skupin volajících. V seznamu lze hledat podle více písmen. Vyhledávací okna nabízí telefon dvě: V jednom jsou ihned vidět kontakty, v případě druhé varianty lze použít prediktivní slovník, ale okno přímo žádné kontakty neukazuje. V prvním případě jsme mohli zadat pět písmen, v druhém deset. Druhé vyhledávací okno nám proto přišlo zcela zbytečné.

   

Telefon nabízí pět vyzváněcích profilů, každý s možností detailního nastavení. Jako vyzváněcí tóny lze použít MP3 melodie, popřípadě přístroj nabízí širokou paletu melodií, které ale Evropany asi nezaujmou. Všechny jsou orientované na čínské zákazníky. 

Hudební přehrávač – hlavní lákadlo

MP3 přehrávač mobilu Gionee se snadno ovládá čtyřmi tlačítky umístěnými pod displejem. Toto řešení, které nabízí některé chytré mobily s operačním systémem Microsoft, je praktické a přehledné. Přímo z pohotovostního stavu je možné hudební přehrávač aktivovat levým krajním tlačítkem, další tlačítka slouží pro spuštění, vypnutí a přeskakování skladeb. V přehrávané skladbě se není možné posouvat.

  
Hudební přehrávač a nabídka předinstalovaných songů. Umíte vydedukovat jejich název?

Nechybí opakování, náhodný výběr a přehrávání na pozadí. Specialitou, kterou v Evropě žádný prodávaný mobil nenabízí (v blízké budoucnosti tuto funkci nabídnou některé modely od Benq-Siemensu), je zobrazování textu přehrávané skladby ve formátu lrc. Text písně se zobrazuje přímo v prostředí přehrávače.

  
Při fotografování vypadá na displeji vše v pořádku, ale reálná kvalita fotografie po stáhnutí do počítače nikoho rozhodně nenadchne.

Kvalita reprodukované hudby přes standardně dodávaná sluchátka je kvalitní a nezaostává za telefony z produkce renomovaných výrobců. Hudbu lze poslouchat také přes dva vestavěné stereo reproduktory na zádech telefonu. Kvalita reprodukce přes vestavěné reproduktory je opět poměrně kvalitní, chybí však hluboké tóny. Přehrávání je dostatečně hlasité.

  
60 MB vnitřní paměti pro běžný obsah stačí. Vše ostatní se pak musí vejít na kartu miniSD.

Hudební soubory lze ukládat přímo do vestavěné paměti telefonu nebo na paměťovou kartu formátu miniSD pomocí datového kabelu nebo přes infračervený port. Bluetooth telefon nemá. Vestavěná paměť testovaného telefonu má kapacitu 60 MB a v přístroji bez problémů pracovala paměťová karta s kapacitou 2 GB. Telefon podporuje funkci USB Mass Storage. Při připojení přes USB datový kabel a zvolení funkce Mass Storage se telefon automaticky vypne. Telefon tak lze připojit i bez vložené SIM karty. Při připojení přes datový kabel se telefon dobíjí.

Fotoaparát – jedním slovem bída

Fotoaparát testovaného telefonu svoji kvalitou za renomovanými značkami výrazně zaostává. Na displeji telefonu je vše v pořádku, na monitoru počítače jsou fotografie rozmazané, neostré a světlá místa jsou přepálená. Snímky lze pořizovat v maximálním rozlišení 1280 x 1024 obrazových bodů, digitální přiblížení je patnáctinásobné. Nastavit lze vyvážení bílé, světlost a hodnotu EV, na výsledku to však není příliš patrné. Fotografie lze pořizovat s několika efekty (telefon jich nabízí 13), k dispozici jsou rámečky a nechybí noční režim.

  

Videa v rozlišení 176 x 144 obrazových bodů lze natáčet se stejným počtem efektů jako pořizovat fotografie. Délka videonahrávky je omezena volnou pamětí. Video lze nahrávat se zvukem ve formátech MP4 a 3GP. Nastavovat lze opět jas, vyvážení bílé a šum. Pořízená videa lze přehrávat pouze v daném okně, možnost přehrávání přes celou plochu displeje telefon nenabízí.

A co dalšího?

Další výbava telefonu již ničím zajímavým nevyniká. Kalendář má pouze měsíční náhled a týden v něm začíná, pro nás atypicky, nedělí. Dále v Gionee N6 najdeme tři nezávislé budíky, světový čas, kalkulačku, převodník měn a jednotek a také menstruační kalendář. Překvapivě přístroj nepodporuje Javu, v menu najdeme pouze tři přednastavené hry.

  
Telefon zná Prahu, tedy aspoň v aplikaci světový čas.

Sečteno a podtrženo

Gionee N6 není vůbec špatný mobil. Kvalit svého vzoru, Sony Ericssonu W800i – kterého má napodobit, nedosahuje. To jsme očekávali, na druhou strany celkově nás telefon spíš mile překvapil, než že by zklamal.

  

Oceňujeme stabilní a rychlé menu, dobře provedená nejrůznější nastavení a pohodlnou práci s multimediálními soubory v paměti telefonu i na paměťové kartě. Běžné funkce telefon zvládá úplně stejně, jako mobily velkých značek. Zaostává v grafice, menu není příliš pohledné a některé položky jsou nelogicky rozmístěné.

Proč ho koupit?
  • Výhodná cena
  • Dobrý MP3 přehrávač
  • Práce s multimédii
  • Přehledné menu
  • Bohaté příslušenství 
Proč ho nekoupit?
  • Mizerný fotoaparát
  • Chybí Bluetooth a Java
  • U nás bez servisu
  • Není CZ lokalizace
Kdy?
V prodeji, ale jen v Asii
Za kolik?
V Číně za cca 4 000 až 5 500 Kč 
Pochválit musíme hudební přehrávač, který za přehrávači jiných známých mobilů nikterak nezaostává. Tristní je naopak kvalita fotoaparátu, tím se Gionee rozhodně chlubit nemůže.

Za Gionee N6 jsme zaplatili v přepočtu 5 200 Kč. Poměr výkonu a ceny je tak docela dobrý, navíc lze telefon na čínském trhu zakoupit ještě levněji. V některých internetových obchodech jsme telefon našli ještě o tisíc korun levněji. Oceňujeme bohaté příslušenství v ceně, tak štědří velcí výrobci rozhodně nejsou.

Z testu plyne jedno ponaučení: I relativně neznámý a malý čínský výrobce dokáže vyrobit slušný mobil, který by mohl konkurovat i zavedeným značkám. K dokonalosti mu leccos chybí, ve své cenové třídě by se však ani na našem trhu neztratil. Pokud však jeho výrobce bude chtít na produkt upozornit „zapůjčením“ známého designu, asi se v Evropě legální cestou nikdy nechytne. Takhle ale může velkým značkám vzít zákazníky na asijských trzích, kde si s kopírováním nikdo velkou hlavu nedělá.

Autor:
Nejčtenější

Ilustrační snímek
Geniální iPhonová finta. Odvezl si telefony za milion a čtvrt

Neobvyklou krádež řeší od 14. září newyorská policie. Pátrá po identitě muže, který si ze značkové prodejny Applu odvezl tři krabice plné iPhonů. Vydal mu je...  celý článek

iPhone 8 Plus
iPhone 8 je tak výkonný, že tomu nevěřil ani tvůrce testu Geekbench

Výkon nového procesoru A11 Bionic od Applu vyrazil dech i tvůrci benchmarku Geekbench. Nedokáže pochopit, že smartphony s Androidem tak zaostávají.   celý článek

Asus Zenfone 4 Selfie Pro
U volební urny neroztahujte selfie tyčku. Fotit však zakázáno není

Mobily budou hrát u právě probíhajících parlamentních voleb specifickou roli - spousta lidí si jimi bude dokumentovat svoji aktivitu při volbách. Co je ve...  celý článek

iPhone 8 Plus
iPhony 8 nejdou na odbyt. Lépe se prodávají i loňské modely

O nové iPhony 8 není ve Spojených státech velký zájem. Dokonce se lépe prodává rok starý iPhone, který výrobce s nástupem modelu 8 zlevnil.  celý článek

Funkční 18palcový OLED displej lze nyní srolovat do 3cm ruličky.
Za tři roky budou mít iPhony ohebný displej. Samsung ostrouhá

iPhone se podle zákulisních informací dohodl s LG na vývoji ohebného displeje pro budoucí iPhony. Samsung tak přijde o lukrativní byznys.  celý článek

Další z rubriky

Huawei Mate 10 Lite
První top model, který nestojí ani 10 000 Kč. Smiřte se ale s ústupky

O tom levnějším z nových top smartphonů firmy Huawei jsme se toho během mnichovské premiéry moc nedozvěděli. Novinka Mate 10 Lite přijde do prodeje dříve než...  celý článek

Honor 9i
Špičkový huawei se čtyřmi foťáky má stát jen devět tisíc korun

Řada Mate 10 bude mít premiéru v pondělí 16. října. Obsahovat má tři modely, kdy ten nejlepší má stát přes 30 tisíc korun. Naopak ten základní s přídomkem Lite...  celý článek

Ilustrační snímek
Smartphony za hubičku koupíte i v Česku. Připravte se ovšem na ústupky

Pořízení chytrého telefonu nemusí být nákladnou záležitostí, jste-li ochotni učinit řadu ústupků. Výběr je velmi široký, levných modelů, které zůstávají ve...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.