Nakupuje Vodafone na Vánoce?

aktualizováno 
Generální ředitel Vodafone má zálusk na svého konkurenta. Že by se poohlížel po vánočním dárku? Místo prodeje se Vodafone rozhlíží po někom, koho by si mohl koupit.

Arun Sarin | foto: Vodafone

Vodafone se poslední dobou stále častěji objevuje ve spekulacích, důvodem jsou ne příliš povzbudivé finanční výsledky. Ale jeho CEO Arun Sarin rozhodně nepropadá pesimismu. Naopak, přemýšlí o nákupu konkurenta.

Poslední rok nebyl pro Vodafone nijak zvlášť úspěšný, v minulých dnech ohlásil generální ředitel tohoto mobilního giganta Arun Sarin za prvních šest měsíců finančního roku 2006 – 2007 (do 30. září 2006) ztrátu před zdaněním ve výši 3,3 miliardy liber (137 miliard Kč), přitom za stejné období minulého roku vykazoval Vodafone zisk 3,9 miliardy liber (161 miliard Kč).

Arun Sarin

Právě očekávání ztráty podnítilo spekulace o tom, že Vodafone se chystá prodat některé pobočky, případně, že je sám na prodej. Arun Sarin ale zůstává optimistou.

Důvody k optimismu

Asi většina běžných smrtelníků by na Sarinově pozici začala být poněkud nervózní. Ztráta vypadá na první pohled opravdu hrozivě. Arun Sarin ale zůstává optimistou, dokonce se chystá do protiútoku. Má k tomu ale dostatek síly?

Pravda je, že při podrobnějším pohledu na čísla společnosti není situace zdaleka tak hrozivá. Hlavní podíl na ztrátě mají problémy Vodafone na německém a italském trhu, kde se mu příliš nedařilo – ztráta na těchto dvou trzích činila neuvěřitelných 8,1 miliardy liber (335 miliard Kč – to je zhruba polovina příjmů státního rozpočtu ČR). Velký podíl na této ztrátě měla agresivní cenová strategie konkurenčního T-Mobile na německém trhu.

Naopak velmi dobré výsledky vykázaly pobočky Vodafone v regionech střední a východní Evropy, Středního východu, Afriky a Asie – celkové příjmy z těchto regionů jsou podle zveřejněných informací 3,1 miliard liber (128 miliard Kč), což znamená růst o 21 %. Na tomto výsledku se pozitivně odrazily zejména výkony nových poboček v Česku, Rumunsku a Turecku.

Dalším důvodem k optimismu je podle Aruna Sarina růst zisku před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace (EBITDA), ten činil 6,2 miliardy liber, tedy asi 256 miliard Kč. To je o 3 % více než v loňském roce. Rostly i celkové příjmy – činily 15,6 miliardy liber (633 miliard Kč), tedy o 4 % více než v loňském fiskálním roce. Volná hotovost koncernu poklesla sice o 9 %, ale stále činí 3 miliardy liber (124 miliard Kč).

Přechod do útoku

Evropští mobilní operátoři se téměř všichni potýkají s menšími či většími problémy, podle vyjádření Aruna Sarina pro britské Financial Times je za těmito problémy především velká konkurence a stále klesající ceny za služby.

„Na britském trhu působí příliš mnoho mobilních operátorů a navíc i několik virtuálních.“,řekl. A dodal, že „v nejbližší době bude muset pravděpodobně jeden z konkurentů zavřít své obchody a jít domů.“ Přežít na trhu mohou totiž jen ti nejsilnější hráči, alespoň podle generálního ředitele Vodafone.

Tím, kdo by měl v brzké době ukončit své aktivity je 3 UK, operátor sítě 3G vlastněný hongkongskou skupinou Hutchison Whampoa, která se potýká dlouhodobě se ztrátami a jejíž vlastníci už dali najevo budoucí úmysl svůj podíl prodat. Analytici odhadují cenu aktivit 3 UK na 4 miliardy euro (112 miliard Kč). „Položte na stůl konkrétní nabídku, rozhodně o ní budeme vážně uvažovat.“ vzkázal Arun Sarin.

Tím ale plány na expanzi Vodafone rozhodně nekončí, podle slov svého generální ředitele by se měl Vodafone nyní více zaměřit na trhy, kde se mu daří a kde není tlak konkurence tak silný. Kromě 3 UK má Vodafone v hledáčku také 3 Italy, ale hlavně chystá další akvizice v Africe, Asii a východní Evropě. Odsud již zmíněná jednání s ruskou finanční skupinou Alfa Group.

Arun Sarin

Vodafone v současnosti vlastní 10 % indického operátora Bharthi a také 3% podíl v největším světovém mobilním operátorovi China Mobile. V následujících letech bude skupina Vodafone „hledat cesty, jak tyto podíly navýšit“, doplňuje Arun Sarin.

Řešit ztrátu dalším utrácením, to umí jen Arun Sarin. Na druhou stranu, právě on už v minulosti dokázal, že se riskovat nebojí a velmi často mu risk vyjde.

Autor:

Nejčtenější

Podvodníci opět útočí na české mobily. Kdo se nachytá, přijde o peníze

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Zhruba po půl roce se podvodníci opět soustředí na česká telefonní čísla a snaží se z náhodných obětí dostat peníze....

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Proč ho kupovat, když má koncern to samé levněji. Test Huawei Nova 3i

Huawei Nova 3i

Čínský Huawei má letos velmi bohatou nabídku modelů ve střední třídě. Alespoň když k tomu připočteme i smartphony...

Honor se chlubí, že má první průstřel displeje. Samsung ho však předběhl

Takto vypadá nový Samsung A8s

Výrobci dodrželi sliby, že ještě do konce roku představí modely s novým typem výřezu displeje. Svůj model už oficiálně...

Chlubili se nejvýkonnějším mobilem, ale byla to chyba v překladu

OnePlus 6T

Šéf značky OnePlus se u příležitosti představení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Snapdragon 855 chlubil, že právě...

Další z rubriky

EU nařizuje: do členských zemí budeme volat za šest korun za minutu

Ilustrační snímek

Nový telekomunikační balíček schválený Evropským parlamentem udává maximální cenu za hovor do zahraničí v rámci EU. Je...

Vodafone má 10GB tarif za 538 korun pro osoby se speciálními potřebami

Vodafone připravil speciální tarify pro občany se speciálními potřebami.

Vodafone připravil dva speciální mobilní a jeden internetový tarif pro osoby se speciálními potřebami. Tarify jsou...

Bezejmenní z davu jsou tvářemi svobody. O2 připomíná výročí 17. listopadu

O2 připomíná události 17. listopadu kampaní Tváře svobody

Studentská manifestace připomínající nacistické represe v roce 1939 přerostla před 29 lety v masivní studentskou...

Najdete na iDNES.cz