Nakupuje Vodafone na Vánoce?

aktualizováno 
Generální ředitel Vodafone má zálusk na svého konkurenta. Že by se poohlížel po vánočním dárku? Místo prodeje se Vodafone rozhlíží po někom, koho by si mohl koupit.

Arun Sarin | foto: Vodafone

Vodafone se poslední dobou stále častěji objevuje ve spekulacích, důvodem jsou ne příliš povzbudivé finanční výsledky. Ale jeho CEO Arun Sarin rozhodně nepropadá pesimismu. Naopak, přemýšlí o nákupu konkurenta.

Poslední rok nebyl pro Vodafone nijak zvlášť úspěšný, v minulých dnech ohlásil generální ředitel tohoto mobilního giganta Arun Sarin za prvních šest měsíců finančního roku 2006 – 2007 (do 30. září 2006) ztrátu před zdaněním ve výši 3,3 miliardy liber (137 miliard Kč), přitom za stejné období minulého roku vykazoval Vodafone zisk 3,9 miliardy liber (161 miliard Kč).

Arun Sarin

Právě očekávání ztráty podnítilo spekulace o tom, že Vodafone se chystá prodat některé pobočky, případně, že je sám na prodej. Arun Sarin ale zůstává optimistou.

Důvody k optimismu

Asi většina běžných smrtelníků by na Sarinově pozici začala být poněkud nervózní. Ztráta vypadá na první pohled opravdu hrozivě. Arun Sarin ale zůstává optimistou, dokonce se chystá do protiútoku. Má k tomu ale dostatek síly?

Pravda je, že při podrobnějším pohledu na čísla společnosti není situace zdaleka tak hrozivá. Hlavní podíl na ztrátě mají problémy Vodafone na německém a italském trhu, kde se mu příliš nedařilo – ztráta na těchto dvou trzích činila neuvěřitelných 8,1 miliardy liber (335 miliard Kč – to je zhruba polovina příjmů státního rozpočtu ČR). Velký podíl na této ztrátě měla agresivní cenová strategie konkurenčního T-Mobile na německém trhu.

Naopak velmi dobré výsledky vykázaly pobočky Vodafone v regionech střední a východní Evropy, Středního východu, Afriky a Asie – celkové příjmy z těchto regionů jsou podle zveřejněných informací 3,1 miliard liber (128 miliard Kč), což znamená růst o 21 %. Na tomto výsledku se pozitivně odrazily zejména výkony nových poboček v Česku, Rumunsku a Turecku.

Dalším důvodem k optimismu je podle Aruna Sarina růst zisku před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace (EBITDA), ten činil 6,2 miliardy liber, tedy asi 256 miliard Kč. To je o 3 % více než v loňském roce. Rostly i celkové příjmy – činily 15,6 miliardy liber (633 miliard Kč), tedy o 4 % více než v loňském fiskálním roce. Volná hotovost koncernu poklesla sice o 9 %, ale stále činí 3 miliardy liber (124 miliard Kč).

Přechod do útoku

Evropští mobilní operátoři se téměř všichni potýkají s menšími či většími problémy, podle vyjádření Aruna Sarina pro britské Financial Times je za těmito problémy především velká konkurence a stále klesající ceny za služby.

„Na britském trhu působí příliš mnoho mobilních operátorů a navíc i několik virtuálních.“,řekl. A dodal, že „v nejbližší době bude muset pravděpodobně jeden z konkurentů zavřít své obchody a jít domů.“ Přežít na trhu mohou totiž jen ti nejsilnější hráči, alespoň podle generálního ředitele Vodafone.

Tím, kdo by měl v brzké době ukončit své aktivity je 3 UK, operátor sítě 3G vlastněný hongkongskou skupinou Hutchison Whampoa, která se potýká dlouhodobě se ztrátami a jejíž vlastníci už dali najevo budoucí úmysl svůj podíl prodat. Analytici odhadují cenu aktivit 3 UK na 4 miliardy euro (112 miliard Kč). „Položte na stůl konkrétní nabídku, rozhodně o ní budeme vážně uvažovat.“ vzkázal Arun Sarin.

Tím ale plány na expanzi Vodafone rozhodně nekončí, podle slov svého generální ředitele by se měl Vodafone nyní více zaměřit na trhy, kde se mu daří a kde není tlak konkurence tak silný. Kromě 3 UK má Vodafone v hledáčku také 3 Italy, ale hlavně chystá další akvizice v Africe, Asii a východní Evropě. Odsud již zmíněná jednání s ruskou finanční skupinou Alfa Group.

Arun Sarin

Vodafone v současnosti vlastní 10 % indického operátora Bharthi a také 3% podíl v největším světovém mobilním operátorovi China Mobile. V následujících letech bude skupina Vodafone „hledat cesty, jak tyto podíly navýšit“, doplňuje Arun Sarin.

Řešit ztrátu dalším utrácením, to umí jen Arun Sarin. Na druhou stranu, právě on už v minulosti dokázal, že se riskovat nebojí a velmi často mu risk vyjde.

Autor:


Nejčtenější

Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

Huawei Mate20 Pro

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce...

Ostuda Androidu trvá, jen jediný smartphone na trhu má nejnovější verzi

Android 9.0 DP4 (Beta 4) na Nokii 7 Plus

Nokia 7 Plus je v podstatě prvním u nás běžně dostupným smartphonem, který dostal oficiální aktualizaci na nový Android...Nedívejte se na zabavené iPhony, zablokují se, radí odborníci policistům

iPhone XS Max

Podle instrukcí forenzní firmy Elcomsoft pro americkou policii je vhodné, aby se policisté nedívali zpříma na nové...

Už žádné výřezy. Samsung všechno potřebné schová pod displej mobilu

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Výřez displeje je naprosto dominantní trend smartphonů posledního roku, ovšem největší výrobce, Samsung, mu stále...

Hollywoodská kaskadérka otestovala detekci pádu u nových Apple Watch

Jednou z novinek Apple Watch Series 4 je detekce pádu. Redakce deníku The Wall...

Nová generace hodinek od Applu boduje především většími displeji a možností vykreslit EKG. Novinky přináší i omlazená...

Další z rubriky

Operátor mu převedl tarif na nový, šestkrát dražší. Podle ČTÚ neoprávněně

Ilustrační snímek

Operátoři mají zákonnou povinnost informovat zákazníky o všech jednostranných změnách smlouvy. Nesmí tak ovšem činit...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Studentský tarif T-Mobilu dotahuje konkurenci. Nejen daty, ale i cenou

Ilustrační snímek

T-Mobile 1. září rozšíří tarifní portfolio o nový studentský tarif. Student Data nabídne uživatelům do 26 let oproti...Najdete na iDNES.cz