UMTS sítím svítá naděje. Jejich většímu rozšíření má pomoci pásmo původně vyhrazené GSM

UMTS sítím svítá naděje. Jejich většímu rozšíření má pomoci pásmo původně vyhrazené GSM | foto: Profimedia.cz

Naděje pro sítě UMTS – pásmo 900 MHz

  • 5
Ten příběh známe téměř všichni. Po prvotním boomu a nadšení ze sítí UMTS přišlo kruté vystřízlivění a drsný návrat do reality. Budování UMTS sítí je pro operátory příliš nákladné. Naději nyní přináší frekvenční pásmo 900 MHz původně určené pouze GSM sítím.

Velmi vysoké náklady na budování UMTS sítí znamenají, že ty rostou oproti původním očekáváním podstatně pomaleji. Jsou sice země, kde je UMTS pokrytí velmi kvalitní, ale spíše převládají případy, kdy se sítě třetí generace rozšiřují jen velmi pomalu. Operátorům se jejich budování prostě nevyplácí a hledají různé možnosti, jak při stavbě ušetřit.

To je příklad i naší země, kde je momentální rozvoj UMTS prakticky zastaven. Podobně jako v sousedním Německu se místní operátoři snaží dohodnout alespoň na sdílení sítí, čímž by výrazně klesly náklady na jejich stavbu.

GSM Association sdružující na 700 světových mobilních operátorů nyní přichází s další spásnou myšlenkou, která by měla umožnit daleko rychlejší rozšíření UMTS sítí. Oproti původnímu frekvenčnímu pásmu 2100 MHz navrhuje GSMA také využití pásma 900 MHz, které v současnosti využívají hlavně evropské sítě GSM.

Nižší frekvence totiž znamená, že je operátor schopen jednou základovou stanicí pokrýt daleko větší území. Studie GSMA říká, že při použití frekvence 900 MHz by za stejné náklady operátor pokryl až o 40% větší území, než v případě původní frekvence. Navíc daná frekvence nabízí lepší pokrytí uvnitř budov. Problémem není ani aplikace technologií HSDPA a HSUPA. Mírnou nevýhodou je však nižší kapacita sítě.

GSM Association apeluje především na místní regulátory, aby se hledala cesta, jak pásmo 900 MHz pro technologie UMTS využít. Asociace si je vědoma, že k tomu bude zapotřebí především přeskupení celého pásma.

Ostatně to nám potvrzují i informace z Českého telekomunikačního úřadu. Tisková mluvčí ČTÚ Dana Makrlíková k tomu říká: „Česká republika v souladu s postupem ostatních evropských zemí nebude bránit využití pásem GSM i modernějšími technologiemi. Pro nasazení širokopásmových technologií UMTS je však potřeba pásmo přeskupit.“ Část frekvenčního pásma by se tak využívala pro sítě GSM a jiná část pro UMTS.

Podle Makrlíkové by tato změna byla zcela v souladu s principem technologické neutrality, který prosazuje Evropská komise. Pokud EK vydá v této oblasti nějaké rozhodnutí, bude jej muset Česká republika povinně implementovat.

ČTÚ stejně jako GSM Association upozorňuje, že při realizaci UMTS sítí ve frekvenčním pásmu 900 MHz je nutné zajistit kompatibilitu těchto systémů se službami v sousedních frekvenčních pásmech. Regulátor tak musí pásmo rozdělit tak, aby zamezil jakémukoli vzájemnému rušení především s právě existujícími GSM sítěmi a třeba rušení signálu v příhraničních oblastech. To nebude zcela jednoduchý úkol, protože pásmo 900 MHz patří k nejhustěji využívanému spektru na světě.

UMTS síť na frekvenci 900 MHz již běží ve Finsku, Nokia nedávno představila první telefon, který je schopen v této síti fungovat. Konkrétně se jedná o model Nokia 6121 Classic (více zde). Testování 900 MHz UMTS sítí pak probíhá v několika dalších zemích, třeba na Isle of Man nebo ve Francii. V České republice zatím žádné testování neprobíhá.