Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na tísňové linky v Ostravě se vždy dovoláte. Již 15 let

aktualizováno 
Krizová situace. Například zloděj v domě. Jste vyděšení. Co teď?! Přemýšlíte, moc to nejde. Náhle si vzpomenete na číslo. Rychle, kde je mobil, odemknout klávesnici. Ty... mobile!!!! Konečně se to povedlo! Vytáčíte. Bohužel špatné číslo. Operátor vás nemůže přepojit, pouze poradí číslo správné.

Centrum tísňového volání Ostrava | foto: Rosťa Jančar, Rosťa Jančar,  Technet.cz

Něco nehraje? Kdepak, v Česku docela běžné. V Ostravě s vámi operátor situaci vždy vyřeší nebo vás přepojí na vedle sedícího kolegu. Nehrozí, že pouze doporučí správné číslo. Anebo že operátoři tísňové linky jsou vytíženi a vy vyčkáváte na "plechové hubě", až na vás dojde řada.

Centrum tísňového volání Ostrava

Operátor Policie ČR

Při železničním neštěstí ve Studénce se lidé z mobilů dovolali právě sem. Profesionalitu organizace záchranných prací z ostravského Centra tísňového volání (CTV) ocenil český premiér Topolánek i polský premiér Tusk.

Inspirací pro vznik článku byla skutečná událost

Nikomu podobnou zkušenost nepřejeme zažít: po setmění, na jednom pražském sídlišti, napadl psa redaktora pitbul. Jeho majitel byl navíc podnapilý a agresivní. Číslo 112 redaktor nechtěl volat. Věděl o tom, že se může také dovolat na opačný konec republiky, odkud přivolání pomoci trvá dlouho. A tak ve stresu vytočil první číslo, na které si vzpomněl. Po čase, ve kterém vteřina trvá hodinu, konečně uslyšel hlas. Sdělil problém a bál se napadení majitelem i psem. 

Hlas ve sluchátku řekl, že ve stresu volá špatné číslo, a doporučil správné číslo na Policii ČR (158). Pomoc prý operátor nemůže zajistit ani přepojit na správnou složku záchranného systému (byl listopad 2007).

Naštěstí se mezitím majitel pitbula zalekl telefonátu a svého psa zalehl a donutil napadeného Rexe pustit. Taktika zajíc následně slavila úspěch. Rex napadení a pokousání přežil, operace a následná vyšetření stála kolem čtyř  tisíc (pes je věc, trestný čin je od pěti tisíc). Nakonec nebezpečný pitbul z okraje sídliště zmizel...

Ironií je, že už před 15 lety začal vznikat v Česku unikátní systém, Centrum tísňového volání Ostrava. Většinou se tam vždy dovoláte. Snadno se nabízí otázka, zda by lepší organizace záchranných složek při příjmu tísňových volání, jejich užší spolupráce a integrace na jednom místě při větším rozšíření na území Česka zrychlily záchranu a poskytnutí pomoci občanům více, než je tomu doposud.

V Ostravě se vždy dovoláte

Pouze v jednom městě si nemusíte pamatovat všechna čísla tísňových volání. To proto, že podobně organizované a technologicky vybavené pracoviště je v ČR zatím ojedinělé a ojedinělé je doposud i v rámci Evropy.

Centrum tísňového volání Ostrava

Operátoři všech tísňových linek sedí v jediné místnosti

V Ostravě sedí společně v jednom sále operátoři hasičů, záchranky a obou policií.  Ať vytočíte jakékoliv číslo tísňové linky, vždy se dovoláte do jediné místnosti Centra tísňového volání (CTV). Pokud se jedná o práci policie a vy jste vytočili správně 158, operátor s vámi situaci vyřeší. Pokud se spletete a voláte číslo 150 (hasiči) nebo spoléháte na evropské tísňové číslo 112, obsluha vás stiskem jediného tlačítka přepojí na vedle sedícího kolegu.

Centrum tísňového volání Ostrava

Operátorky záchranky

"A co když mají všichni operátoři Policie ČR hovor," ptá se redakce. "Hovor s vámi přepadne na volného operátora, náš systém to umožňuje," odpovídá Ing. Petr Berglowiec, ředitel CTV Ostrava. "Operátor událost převezme, zapíše všechny potřebné údaje a takto založenou událost přepošle datovou větou na dispečerské pracoviště (obrazovku) složky, které událost náleží, případně všem složkám najednou, pokud se na řešení události budou podílet. V Ostravě se vždy dovoláte. A navíc se vám nestane, že uslyšíte, zavolejte si 158, to je Policie, když jste ve stresu volali jiné číslo," dodává Ing. P. Berglowiec.

Všichni operátoři mohou být na jediné přetížené tísňové lince

Na jednu věc je ředitel Berglowiec hrdý. Všichni operátoři ve směně, všech 11 lidí,  můžou být na jediné přetížené tísňové lince pouze díky organizaci tísňového volání. Poprvé se to stalo při povodních v roce 1997. Tehdy připadalo 95 % hovorů na hasiče. Tehdy všichni operátoři ve směně CTV fungovali jako operátoři hasičů. Místo obvyklých tří dispečerů hasičů bylo díky organizaci tísňových linek ve směně najednou 11 operátorů. Situace se opakovala v roce 2008 při železničním neštěstí ve Studénce.

Centrum tísňového volání Ostrava

Operátoři hasičů. Technologie jim dokonce otevírá vrata garáže na hasičských stanicích.

Rychlost a operativnost je dána předáváním informací

Díky osobnímu kontaktu operátorů je řešení složitých krizových situací snadnější. Operátor nemusí nikam telefonovat, stačí se otočit ke kolegovi druhé složky a začít řešit. To ale nestačí. V Centru se používá hned několik softwarových aplikací na předávání informací. Proto má každý operátor nejméně dva monitory, výjimkou nejsou i čtyři monitory u operátorů hasičů. To proto, že hasiči jsou odpovědní i za příjem tísňových volání na linku 112.

Centrum tísňového volání Ostrava

Čtyři monitory zaručují přehlednost.

Tísňové volání funguje jako nezávislý ostrov

Pro bezpečný chod CTV je uzpůsobeno vše. Jsou zde robustní záložní systémy elektrické energie, počítačové systémy jsou nejméně zdvojeny.

Centrum tísňového volání Ostrava

Řídicí počítačové systémy

Operátoři pracují ve dvanáctihodinových směnách. Při práci nemohou být operátoři příliš vzdáleni od pracovního stolu. Mají nablízku šatny, toalety i sprchy, mrazák se zásobami potravin, mikrovlnku a další zázemí. Prostě CTV funguje jako soběstačné pracoviště.

A to není vše. Za skleněnou stěnou je prostor pro krizové řízení města. Technika umožňuje pořádání videokonference s dalšími záchranáři, dokonce i se záchranáři v nedalekém Polsku.

Centrum tísňového volání Ostrava

Pracoviště krizového řízení města Ostravy - dispečerské pracoviště

Centrum tísňového volání Ostrava

Velkoplošná inteligentní dotyková obrazovka v místnosti krizového řízení města

Jak funguje CTV Ostrava

 Složka  Přijímá číslo Hovory ze sítě  Počet operátorů
 Hasiči  150

 pevná - Ostrava
 mobily - celý kraj

 3
 Evropské tísňové číslo  112  pevná + mobily - celý kraj  Hovory přijímají operátoři hasičů
 Záchranka  155  pevná - Ostrava
 mobily- celý kraj
 3
 Policie ČR  158  pevná - Ostrava
 mobily- Ostrava
 2
 Městská policie  156  pevná - Ostrava
 mobily- Ostrava
 3

CTV funguje 15 let

V roce 1992 vypsalo Město Ostrava výběrové řízení na rekonstrukci a propojení tehdejších operačních pracovišť tísňových linek tak, aby si dispečerská pracoviště jednotlivých složek záchranného systému mohla bez problému vyměňovat data a hlasové informace. Při výběrovém řízení byla nejnižší nabídka za 270 milionů korun. Na tu ale město nemělo. Hledalo se řádově levnější řešení. Našlo se. Jsou jím společné prostory operátorů hasičů, záchranky a obou policií. Přijímají se zde hovory všech tísňových linek a na místo odtud posílají okamžitě pomoc. Navíc je hned vedle, za skleněnou stěnou, sál pro krizové řízení města. Právě tato myšlenka vznikla před 15 lety, kdy se začala realizovat.

Centrum tísňového volání Ostrava

Operátorka Městské policie Ostrava

Město vydalo za CTV z rozpočtu přibližně jen třetinu nákladů, které by stálo propojení a modernizace stávajících dispečerských pracovišť. Za stavební rekonstrukci prostor a technologické vybavení zaplatilo 82 milionů.

Učili zde i záchranáře z USA

Když byl systém krátce v provozu, přijela do Ostravy skupina záchranářů z Pittsburghu z USA s tím, že místní operátory bude učit organizaci záchranných prací. Po příjezdu do CTV se z učitelů stali žáci, kteří obdivovali úroveň jeho organizace a technologického řešení... Od této doby zde byl na návštěvě i na zkušené nejeden tým ze zahraničí.

Centrum tísňového volání Ostrava

Operátor Policie ČR

Rodí se nové Integrované bezpečnostní centrum pro celý kraj

Ostatní kraje a města ostravské záchranáře chválí. V Ostravě se již chystá nástupce CTV - IBC (Integrované bezpečnostní centrum). V něm bude Krajské centrum tísňového volání s 31 operátory všech složek. V případě rozsáhlé krizové situace se může naráz na jedné lince ocitnout až 31 operátorů...Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Tomuto mobilu energie jen tak nedojde. Utrhne vám ovšem kapsu

Ulefone Power 5

Do redakce nám zavítal neobvykle vybavený smartphone značky Ulefone. Velké a těžké monstrum s názvem Power 5 má baterii...

Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

Nokia 8 Sirocco

Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

Další z rubriky

Tři jsou málo. Budoucí smartphony budou mít až devět objektivů

Kapesní fotoaparát L16 má ambice nahradit zrcadlovky.

Společnost Light plánuje přenést svoji multiobjektivovou fotografickou technologii i do mobilů. Smartphony tak budou...

Češi stále kupují tlačítkové mobily, nejčastěji nokie

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Téměř polovinou z 27 tisíc prodaných tlačítkových mobilů za první letošní pololetí byly telefony značky Nokia. Vyplývá...

Chtějí víc prodávat, tak se zamaskují značkou Pocophone

Xiaomi Mi 8

Čínský výrobce Xiaomi se snaží proniknout na nové trhy, spadeno má zejména na ten v Severní Americe. Pomoci by mu měla...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz