Na T-Mobile bylo podáno trestní oznámení (ilustrační foto)

Na T-Mobile bylo podáno trestní oznámení (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Na T-Mobile bylo podáno trestní oznámení kvůli poškozování spotřebitelů

  • 74
Na společnost T-Mobile bylo podáno trestní oznámení, které reaguje na pochybnou marketingovou akci společnosti z června tohoto roku. Informaci iDNES.cz potvrdilo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4.

Oznamovatel Pavel Virág z advokátní kanceláře Virág a partneři se v podaném trestním oznámení, které má redakce k dispozici, opírá o informace zveřejněné serverem Mobil.cz a deníkem MF DNES.

"K podání trestního oznámení nás vede snaha zejména upozornit na tu skutečnost, že marketingové praktiky mimo jiné některých velkých mobilních operátorů mohou být na hraně nejen z pohledu slušnosti, poctivého obchodního styku a civilně právních norem, ale rovněž na hraně z pohledu trestně právních norem," řiká Ladislav Málek z advokátní kanceláře Virág a partneři.

Virág T-Mobile podezřívá ze spáchání trestného činu poškozování spotřebitele, resp. porušování závazných pravidel hospodářského styku. Reaguje tím na marketingovou akci operátora, v níž svým zákazníkům aktivoval zvýhodňující balíčky na dva měsíce zdarma.

Deaktivaci však operátor ponechával na samotných zákaznících. Kdo tak neučinil, nalezl na svém vyúčtování paušály za služby, které si neobjednal.

Celkový počet klientů T-Mobilu přitom převyšuje pět milionů. Pokud by si některou ze služeb nechtěně ponechalo sto tisíc lidí, tedy každý padesátý, mohl by si T-Mobile přijít na 10 milionů korun měsíčně navíc za služby, které tito lidé vlastně nechtěli. - více zde

"Šlo o nabídku bezplatného vyzkoušení našich služeb, které bylo po určité době zpoplatněno. O konci promo období byli zákazníci vždy informováni formou SMS," uvádí Martina Kemrová, tisková mluvčí T-Mobilu.

Dle ní operátor trestní oznámení dosud neobdržel. Do doručení důležitých podkladů se k věci nechce blíže vyjadřovat. "Další informace budeme schopni poskytnout až poté, co obdržíme oficiální vyrozumění o trestním oznámení," dodala Kemrová.

Hlavní snahou je dle advokátní kanceláře upozornit na to, že ačkoliv český trestní zákon zná a definuje skutkovou podstatu trestného činu poškozování spotřebitele, nejsou jednání naplňující znaky skutkové podstaty tohoto trestného činu orgány činnými v trestním řízení stíhány.

Trestní oznámení bylo podáno u Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Zdejší podatelna jeho přijetí potvrdila s tím, že další postup je již na Policii ČR.

 Co říká trestní zákon?

 § 121 Poškozování spotřebitele

(1) Kdo na cizím majetku způsobí škodu nikoli nepatrnou tím, že poškozuje spotřebitele zejména tak, že je šidí na jakosti, množství nebo hmotnosti zboží, nebo kdo uvede ve větším rozsahu na trh výrobky, práce nebo služby a zatají přitom jejich podstatné vady, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem.
(2) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny,
b) získá-li takovým činem značný prospěch, nebo
c) byl-li pro takový čin v posledních pěti letech odsouzen nebo z výkonu trestu odnětí svobody uloženého za takový čin propuštěn.

§ 127 Porušování závazných pravidel hospodářského styku

(1) Kdo v úmyslu opatřit sobě nebo jinému ve značném rozsahu neoprávněné výhody poruší závažným způsobem pravidla hospodářského styku stanovená obecně závazným právním předpisem, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem.
(2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 vážnou poruchu v hospodářské činnosti nebo vážnou poruchu v zásobování anebo zkrácení příjmů státu ve značném rozsahu.