Na letišti se odbavíte čárovým kódem zaslaným na váš mobil

aktualizováno 
Do konce roku 2010 bude k odbavení na letišti stačit mobilní telefon nebo PDA. Místo letenky zašle prodejce na mobil čárový kód, kterým se cestující prokáže při odbavení na letišti.

Odbavení na letišti bude rychlejší | foto: ČTK

Přední světové letecké společnosti se dohodly na standardu, který umožní cestujícím odbavení na letišti prostřednictvím čárového kódu zaslaného na jejich mobilní telefon. Oznámila to dnes Mezinárodní asociace letecké dopravy (IATA).

Cestující si nyní bude moci při koupi letenky zaregistrovat číslo mobilního telefonu, na které obdrží prostřednictvím zprávy čárový kód. Tím se pak prokáže při odbavení na letišti, kde budou moci zaměstnanci přečíst kód přímo z obrazovky telefonu nebo jiného přístroje, jako je PDA. Čárový kód bude možné poslat cestujícímu i e-mailem a ten si ho pak vytiskne.

Globální zavedení technologie pro mobilní telefony dříve omezovaly různé formáty kódů v jednotlivých oblastech. Nový standard IATA využívá tři hlavní současné technologie - Aztec a Datamtrix používané hlavně v Evropě a Severní Americe a QR, který je rozšířený v Japonsku. Všechny tři technologie bude schopen přečíst jeden typ skeneru.

Odbavení pomocí čárových kódů by mělo být zavedeno u všech leteckých společností do konce roku 2010. Aerolinky by díky tomu měly ušetřit ročně více než 500 milionů dolarů, dodala IATA.

Letecké společnosti sdružené v IATA 1. června 2008 zcela ukončí vydávání papírových letenek. Nahradit je má elektronická registrace, kterou v současnosti využívá asi 84 procent cestujících. Zrušení letenek má ušetřit leteckým společnostem devět dolarů na každého cestujícího. Firmy mimo IATA, zejména nízkonákladové aerolinie jako Ryanair nebo Easyjet, již mají plně elektronické systémy. Cestující se v těchto systémech registrují přes počítače a při nástupu do letadla se vykazují jen dokladem totožnosti.

IATA zastupuje více než 240 aerolinií, jež se na pravidelné mezinárodní letecké přepravě podílejí 94 procenty. Členem asociace jsou i ČSA.

Podobný systém využívání čárových kódů na displejích mobilů můžeme najít v praxi již dnes. Například síť tuzemských kin Village Cinemas nabízí prodej lístků po internetu a jako potvrzení pro vstup do kina slouží SMS právě s čárovým kódem. Službu jsme vyzkoušeli v praxi, podrobnosti najdete zde.  

Autoři: ,

Nejčtenější

Máte smartphone se starým Androidem? Google vás odstřihne od aplikací

Samsung Galaxy S II s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich

Sedm let staré verzi operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich končí oficiální podpora. Telefony, které stále...

Pošlete nám fotku rozbitého displeje a vyhrajte výborné samsungy

rozbitý telefon

Máme pro vás atraktivní nabídku. Pokud máte na telefonu rozbitý displej, nebo ho máte jinak viditelně mechanicky...

Vyhraje Mobil roku opět Samsung? Rozhodněte a hlasujte

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Samsung má chystat monstrum. S10 bude mít šest foťáků a keramická záda

Rendry Samsungu Galaxy S10 Plus

Samsung finišuje s vývojem své prémiové řady Galaxy S10, k vidění by totiž mohla být už zkraje příštího roku. Celá řada...

Apple oživí vyřazený iPhone, desítka se vrátí do prodeje

iPhone X byl prvním telefonem Applu s OLED displejem. Teď se možná vrátí na trh

Apple vždy současně s nejnovější kolekcí iPhonů vyrábí a prodává i několik starších generací. Výjimkou byl loni uvedený...

Další z rubriky

Stvořili chytré výpočetní monstrum. Snapdragon 8150 smete všechny

Výsledky Snapdragonu 8150 v benchmarku AnTuTu

Huawei při představení svého aktuálně nejrychlejšího čipu nešetřil superlativy. Kirin 980 totiž měl být tím, kdo s...

Koupili jsme bezdrátovou nabíječku z Číny za 70 korun. Funguje

Nabíječky pro mobily

Drobné mobilní příslušenství je v čínských obchodech velmi levné. Někdy dokonce tak levné, až to vzbuzuje podezření,...

Mobily jsou sbírkou bakterií. Je jich tam mnohem víc než na záchodě

Podle studie je na mobilu mnohem víc mikrobů než na záchodovém prkénku

Nová studie potvrdila to, co přinesly výsledky předchozích výzkumů. Mobil je semeništěm mikroorganismů jako jsou...

Najdete na iDNES.cz